Tetszik vagy sem, de minden a felhő felé megy. A Microsoft pont, hogy kicsit későn reagált, mert az Amazon (Web Services) szépen learatta a kezdeti babérokat és szerzett két szakajtónyi tapasztalatot, a Google mellett.A próféta szóljon belőled, de az MS már pedzegeti a desktop as servicét. Szóval ha lesz következő windows ott már csak egy virtuális desktopot bérelünk az MS szerverén.![]()
Az Azure pedig egy kicsit lassan tért magához, de jó pár éve már magukra találtak, ennek köszönhető például az Office 365 / Outlook 365 váltás. Ma már egyszerűen olyanok a licencek árai és kiképzései, hogy jobban jársz, ha a saját Exchange szerver helyett átállsz Outlook 365-re. Ez megy szépen lassan az Office 365 esetén is, és igen, jön a Windows kapcsán is. Gondolom lesz egy minimum Desktop vagy Laptop hardware, arra felmegy egy nagyon alap Windows OS ( akár ARM alapon, hiszen már van Win10 ARM változat is ), aztán mindent elérsz böngészőből. Az Outlook alkalmazást is most csinálja ilyen web alapú megoldásra ( ez a Monarch vagy One Outlook ).
Ez esetben én is azt látom, hogy a jövő az lesz, hogy sziasztok dedikált HW és OS, jön a valódi vékonykliens korszak, ahol csak "streameled" az éppen zajló folyamatokat.
Az 5,5 éves asztali PC-mel van okom félni?
Röviden: nem, az teljesen más világ, neked ilyen téren nem kell aggódni.
Hosszabban:
A laptop és desktop (asztali PC) két külön világ. A laptopoknál a gyártó (vagy OEM) által megvásárolt hardver elemeket külön illesztik a rendszerbe, és a gyártóhoz tartozik a szoftverfrissítés csodája. Ennek az az oka, hogy sokszor saját "ecosystem" van a laptopon belül (energiamanagement és minden egyéb terén), így laptopról laptopra eltérhet egy adott elem (legyen Wifi vagy dVGA) pontos beállítása. Így dedikált driver is kell hozzá, amit csak a gyártótól fogad el a rendszer, ha nem a gyártó aláírása van rajta, nem is fogja látni.
A desktop esetén ez másképpen néz ki, a gyártók általában csak a "körítést" csinálják, és a meghajtóprogram szokszor a SoC gyártójától érkezik (tipikusan ilyen az alaplapi hangkártyák vagy hálókártyák esete, de például az nVidia VGA-k esetén is majdnem mindegy, hogy ki gyártja, a drivert az nVidia fogja adni), így egyszerűbb az élet.