Hidegháború (1947-1991)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
A szovjetek szerint 85 volt az utolsó év amikor még elméletileg képesek lettek volna megnyerni egy hagyományos fegyverekkel vívott háborút a NATO ellen.
Egyébként a mostani orosz katona jobban képzett mint az akkori szovjet (persze ez hatványozottan igaz a NATO-ra is).
Biztos? Nem lehet, hogy ugyan ilyen töketlenkedésbe fulladt volna a mozgósítástól kezdve a megfelelő évszak választásán kívül
az utánpótlás eljuttatásán át, az utakon kialakult dugókig?
Az meg külön pikáns, hogy a mai orosz katona (és tisztikar?) képzettebb... és ilyen teljesítményt nyújt.
Akkor mi lett volna a HH alatt a pártaparattcsikokkal?
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 643
55 249
113
Lenne egy szigorúan akadémikus-kérdésem.
Félretéve a jelenlegi konfliktushoz kapcsolódó szimpátiákat.
Napokban nézegettem pár filmet a HH-ról, vagy játszottam vonatkozó játékokkal és előszedtem a Vörös Vihar-t is.

Eszembe jutott egy kérdés, ami nem hagy nyugodni.
Látva azt /és feltételezve, hogy amit látunk az meg is történik/, hogy milyen taktikai, stratégiai hibákat vét
folyamatosan az RU hadsereg. Elnézve a haditechnika megbízhatóságát és minőségét;
Mi van akkor ha a HH SU-WP oldala is csak egy jól marketingelt lufi volt?
Persze a nukleáris képességeket most tegyük zárójelbe.
Lehet, hogy a '70-'80-as években is csak ennyire lett volna képes a keleti blokk?
Egyáltalán nem tudom elképzelni, hogy pl. a déli fronton a Pó síkság vagy Duna völgy felé bármilyen sikerrel is
járt volna egy offenzíva, vagy Tom Clancy -féle történetek is már-már a sci-fi kategóriának tűnik február óta.

Tényleg tegyük félre az UA-RU dolgot, most direkt csak önmagában néztem az orosz oldalt.
Érdekel hozzáértők véleménye a fentiről.

uff.
Ezen én is sokat gondolkodtam már a HH után, látva az itthon állomásozó szovjet csapatok állapotát. Már amit a kaszárnyákon kivűl látni lehetett. Ugyanakkor láttam a németeket, amikat Bajorországban. Hát, óriásinak tűnt nekem a különbség a nyugatiak javára mindrn szempontból. Persze a HH végére a szovjetek már nagyon lerongyolódtak.
 
  • Tetszik
Reactions: ZeiG

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 643
55 249
113
Biztos? Nem lehet, hogy ugyan ilyen töketlenkedésbe fulladt volna a mozgósítástól kezdve a megfelelő évszak választásán kívül
az utánpótlás eljuttatásán át, az utakon kialakult dugókig?
Az meg külön pikáns, hogy a mai orosz katona (és tisztikar?) képzettebb... és ilyen teljesítményt nyújt.
Akkor mi lett volna a HH alatt a pártaparattcsikokkal?
Jó kérdés...
Lehet, hogy nyugaton a lakósságot tudatosan ijesztegették a gonosz szovjetekkel...
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
Meg már az elég komolytalan, hogy majd a Magyar Néphadsereg páncélos csatát vív az Alpokban meg a Duna völgyében...
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 643
55 249
113
Évente többször megyek az autópályán Semmeringen meg a Packon és
mindig eszembe jut, hogyan ment volna itt fel a sok Csepel, Ural stb... :)
Pedig akkor még nem is volt autópálya...
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 090
113

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 513
14 960
113
Lenne egy szigorúan akadémikus-kérdésem.
Félretéve a jelenlegi konfliktushoz kapcsolódó szimpátiákat.
Napokban nézegettem pár filmet a HH-ról, vagy játszottam vonatkozó játékokkal és előszedtem a Vörös Vihar-t is.

Eszembe jutott egy kérdés, ami nem hagy nyugodni.
Látva azt /és feltételezve, hogy amit látunk az meg is történik/, hogy milyen taktikai, stratégiai hibákat vét
folyamatosan az RU hadsereg. Elnézve a haditechnika megbízhatóságát és minőségét;
Mi van akkor ha a HH SU-WP oldala is csak egy jól marketingelt lufi volt?
Persze a nukleáris képességeket most tegyük zárójelbe.
Lehet, hogy a '70-'80-as években is csak ennyire lett volna képes a keleti blokk?
Egyáltalán nem tudom elképzelni, hogy pl. a déli fronton a Pó síkság vagy Duna völgy felé bármilyen sikerrel is
járt volna egy offenzíva, vagy Tom Clancy -féle történetek is már-már a sci-fi kategóriának tűnik február óta.

Tényleg tegyük félre az UA-RU dolgot, most direkt csak önmagában néztem az orosz oldalt.
Érdekel hozzáértők véleménye a fentiről.

uff.
Vörös Vihar: Clancy kiváló munkája itt annyiban releváns, hogy észre lehet venni a szovjet és az orosz hadsereg különbségeit és egyezéseit. Akkoriban minden mögött ott állt a KGB. Akkoriban az egyszerű katona csak egy massza volt, melyet kiváltságos (és nagy ritkán tehetséges) tisztjeik jól vagy rosszul kiképeztek, harcba küldtek. Háborúba. Mert a nagy különbség, hogy Clancy regényében háborúra készülnek a NATO ellen, most pedig - szerintem - Putyinnak nem hiányzott ez a "művelet". Azért is nem volt előkészítve tisztességesen. Az orosz katona sem az már, mint rég. Interneten nő fel ő is, bizonyos mértékben nekik is kitágult a világ. Azt se felejtsük el, hogy Clancy regénye a legjobb propaganda volt a hidegháborúban.
A mai orosz haderő lehetne akár lehengerlő is, a nem hozzák magukkal a múlt egy jó nagy darabkáját is. Csak akkor a felelősök azonnal kivégzőosztag elé álltak. Talán most Putyin is bekeményít. Az orosz technika pedig - Clancy szavaival - a tásadalom leképezése. Kiváló dolgaik - lehetnének, ha nem lopnák szét az országot. Sajnos, a modern Oroszország mellett a bojárok sem haltak még ki.
Ne feledjük azonban, hogy a jobb kontroll ellenére - Nyugaton sem minden tejfel...
 
  • Tetszik
Reactions: ZeiG and aquarell

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 513
14 960
113
Ezen kívül..... Az orosz haderő mindig a mennyiségi fölényt erőltette. A minőségit - ahol tudták - elérték, ahol nem, ott brutális mennyiséggel kompenzálták. Ez addig ment, amíg az ideológia és a pénztárca tartott. Elfogyott az ideológia nagy része (maradt a Rogyina), a pénz meg végképp elfogyott.
Ugyanakkor a nyugati haderő - kvázi piaci alapon - minőségileg nagyjából penge volt, a gyenge pont a humán faktor (kevés ember) és a - Clancy által jól kidomborított - logisztikai útvonal sebezhetősége volt. A könyv azon része, mely Izlanddal foglalkozik, gyanítom, fejvakarást idézett elő a Kremlben is...
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
M

molnibalage

Guest
Ezen kívül..... Az orosz haderő mindig a mennyiségi fölényt erőltette. A minőségit - ahol tudták - elérték, ahol nem, ott brutális mennyiséggel kompenzálták. Ez addig ment, amíg az ideológia és a pénztárca tartott. Elfogyott az ideológia nagy része (maradt a Rogyina), a pénz meg végképp elfogyott.
Ugyanakkor a nyugati haderő - kvázi piaci alapon - minőségileg nagyjából penge volt, a gyenge pont a humán faktor (kevés ember) és a - Clancy által jól kidomborított - logisztikai útvonal sebezhetősége volt. A könyv azon része, mely Izlanddal foglalkozik, gyanítom, fejvakarást idézett elő a Kremlben is...
Naná, mert 1986-ban a Buk-M1 kb. nem is kerülhetett oda, ahova vitték. XD
 
  • Tetszik
Reactions: Littlejohn

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
Szerintem azért nagyon menő, hogy internet nélkül a 80as években ilyen meggyőzőnek
tűnően tudott írni ilyenekről, még a Pact oldalról is.
 
  • Tetszik
Reactions: enzo

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 513
14 960
113
Igen, Clancy brilliáns gondolkodó volt, akinek szerencséjére írói vénája is penge volt. Azért.... nem tudok szabadulni attól a gondolattól - a hidegháborús légkört is figyelembe véve -, hogy túl azon, hogy jó könyveket írt, propaganda szempontból is brilláns volt. Gondoljunk az akkori média termésre. Abban a korban született Rambo, a Top Gun, ne felejtsük el Larry Bond Vörös Főnixét se, vagy Dale Brown köteteit.... Példás módon szemléltették az akkori nyugati gondolkodás és életmód fölényét, a harci morált, a fölényes technikát. Ha az ember ezt nézi, a VSZ-nek esélye sem volt semmire. Kár, hogy ez a gondolkodás eltűnt, helyesebben inkább Közép-Európa vette át és a Nyugatnak maradt a Marvel, Netflix...... Na, de ez ízlés dolga is...
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem azért nagyon menő, hogy internet nélkül a 80as években ilyen meggyőzőnek
tűnően tudott írni ilyenekről, még a Pact oldalról is.
A legdurvább az, hogy TC két dolgot is kb leírt, ami akkor titok volt.
  • F-117 black projekt volt, de a Fresbee egy hibásan belőtt F-117-es lényegében.
  • Az egész Dreamland hadművelet lényegében 1:1-ben a FoFA koncepció úgy, hogy az sem volt akkor publikus.
Viszont a szovjet HT bombázó fenyegetést mennyiségleg messze túlbecsülte.
A Buk-M1 optikai rávezető képességét IR képességének állította be és "senki átlal nem sejtettnek".