• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

T

Törölt tag 1945

Guest
Én azért nem intézném őt el egy kézlegyintéssel én is utána néztem és nekem az jött le,hogy ért a dologhoz,az a helyzet,hogy a Thaad pontos képességei teljesen érthető módon szigorúan titkosak.

Hozzávetőleges THAAD MZ:

34-THAAD.png
 
M

molnibalage

Guest
Namost ezt én értelmezem rosszul,vagy kb 30 km magsság alatt bejövő céloktol egyálltalán nem véd a rendszer?
Okkal van az, hogy vannak légkörben elfogó és sztratoszféra és felette elfogó eszközök.
De hát úgy tűnik, hogy ez sem esett le még sokaknak a videó után sem.
Akkor, majd az Sz-300V-hez egyszer elérve ezt is lehet elmagyarázni, hogy miért van az, hogy a légköri elfogók HMZ-je korlátos.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 002
32 973
113
Okkal van az, hogy vannak légkörben elfogó és sztratoszféra és felette elfogó eszközök.
De hát úgy tűnik, hogy ez sem esett le még sokaknak a videó után sem.
Akkor, majd az Sz-300V-hez egyszer elérve ezt is lehet elmagyarázni, hogy miért van az, hogy a légköri elfogók HMZ-je korlátos.
Ezt értem.Csak eddig arrol volt szó,hogy a THAAD le tudja kapni-de ez a Cirkonra máris nem igaz.Az át tud bújni alatta.És feltehetően az Avangard is.Vagyis a Patriot PAC-3 marad,aminek meg még kisebb a hatótávja.
SM család elég szerteágazó,feltételezem,hogy abban van mind légkörön belüli,mind kivüli elfogó változata
Bár stratégiailag ez az összképet továbbra sem befolyásolja érdemben.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Ezt értem.Csak eddig arrol volt szó,hogy a THAAD le tudja kapni-de ez a Cirkonra máris nem igaz.Az át tud bújni alatta.És feltehetően az Avangard is.Vagyis a Patriot PAC-3 marad,aminek meg még kisebb a hatótávja.
SM család elég szerteágazó,feltételezem,hogy abban van mind légkörön belüli,mind kivüli elfogó változata
Bár stratégiailag ez az összképet továbbra sem befolyásolja érdemben.

Csak pontvédelem van, és az is csak akkor, ha időben kap riasztást és teljes harckészültségben van az adott komplexum (PAC3, SM).
Az amcsik is, meg az európaiak is területvédelemre alkalmas rendszereken dolgoznak, amik tartalmazzák a műholdas indítás felderítést, célmegjelölést, illetve új szintén hiperszonikus elfogót.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and bel

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 002
32 973
113
Csak pontvédelem van, és az is csak akkor, ha időben kap riasztást és teljes harckészültségben van az adott komplexum (PAC3, SM).
Az amcsik is, meg az európaiak is területvédelemre alkalmas rendszereken dolgoznak, amik tartalmazzák a műholdas indítás felderítést, célmegjelölést, illetve új szintén hiperszonikus elfogót.
Vagyis az van,amit eddig eddig irtam,csak az emlitett cikkel ellentétben a THAAD nem nyújt védelmet HVG/HCM ellen.
Ez se se harcászatilag,se hadászatilag nem változtat a képen
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 590
14 592
113
OFF.
Nem hozzáértőként kérdezem, lehet ordenáré f@szság lesz...
A hipsz cuccok hajtóműve nem lehet "vektorált" ? Mint pl a repülőké...
Gondolom a sugár elmozdításával azt a pár fokot ki lehet hozni amiről szó van, illetve vissza is lehet korrigálni.
Gondolom én...
ON.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU
M

molnibalage

Guest
OFF.
Nem hozzáértőként kérdezem, lehet ordenáré f@szság lesz...
A hipsz cuccok hajtóműve nem lehet "vektorált" ? Mint pl a repülőké...
Gondolom a sugár elmozdításával azt a pár fokot ki lehet hozni amiről szó van, illetve vissza is lehet korrigálni.
Gondolom én...
On.
A TVC nem a felhajtóerő generálására jó, hanem kis sebességnél a gép saját súlypont és három tengely körüli mozgatása a feladata.
Ez az egyik leggyakoribb téveszme.

Itt van elmagyarázva.
Haditechnikai Összefoglaló 756. oldal

De akkor erről is lesz majd videó egyszer...
 
  • Tetszik
Reactions: Filter

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 590
14 592
113
A TVC nem a felhajtóerő generálására jó, hanem kis sebességnél a gép saját súlypont és három tengely körüli mozgatása a feladata.
Ez az egyik leggyakoribb téveszme.

Itt van elmagyarázva.
Haditechnikai Összefoglaló 756. oldal

De akkor erről is lesz majd videó egyszer...
Tehát akkor egy ilyen sok m-el repesztő szutyok röppályáját nem lehet vele befolyásolni?
Értem úgy hogy 10m-nél , a hajtómű sugarát kitéríti 5fokkal felfelé vertikálisan,3 másodpercre. Akkor valószínűleg a szerkezet orra emelkedni fog,illetve minimális sebességvesztés léphet fel ilyen rövid időintervallumban (3sec), evidens a röppályában változás áll be, aztán ezt játszhatja végig egész úton is. De nem tudom, csak kókányolok itt magamnak...
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU
M

molnibalage

Guest
Tehát akkor egy ilyen sok m-el repesztő szutyok röppályáját nem lehet vele befolyásolni?
Értem úgy hogy 10m-nél , a hajtómű sugarát kitéríti 5fokkal felfelé vertikálisan,3 másodpercre. Akkor valószínűleg a szerkezet orra emelkedni fog,illetve minimális sebességvesztés léphet fel ilyen rövid időintervallumban (3sec), evidens a röppályában változás áll be, aztán ezt játszhatja végig egész úton is. De nem tudom, csak kókányolok itt magamnak...
Aboszlúte nem.
A légiharc rakétánál azért durva a TVC, mert 10:1 tolerő tömeg arány mellett a rakétát azonnal beforgatja és az előre tartsó sebességvektrot is M0.9 indításnál is azonnal oldalirányba forgatja el.

Na, de egy repülőgép közepes magasságon full utánégetővel is bőven 1 alatti értékkel bír = meh.
A szárny egy 4G fordulóban a gép súlyának több, mint négyszeresét állítja elő, hiszen annak vektora nem csak normális irányú...
Ehhez képest, hogy a gép súlyának 60-70%-nak talán harmada felhajtóerő lesz a SÚLYPONTTÓL távol az whatever.

És ez középiskolás fizikával is belátható. Mert hiába ott csak elemi pont mechanikáját tanítják, akit érdekel az erre gyorsan rájön, hiszen a hatások additívak.

Tehát, ha megérti azt, hogy hol van a súlypontja a gépnek és virtuálisan a falra szögelve a CG-nél pörgeti az erő és nyomaták és ezt összeadja azzal, hogy tömegpontkét is mozog, akkor már ott is van.

Ehhez képest a Net népe és a hangos gyök meg hiszi és üvölti a térbe az orosz propit, hogy "szupermanőverező képessége" és egyéb marhaságokat.
Mert a középiskolás fizikához is seegghülye.

Csak te viszont nem állítottál, hanem kérdeztél.
Na ez a nagy különbség. Lájk.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 002
32 973
113
Tehát akkor egy ilyen sok m-el repesztő szutyok röppályáját nem lehet vele befolyásolni?
Értem úgy hogy 10m-nél , a hajtómű sugarát kitéríti 5fokkal felfelé vertikálisan,3 másodpercre. Akkor valószínűleg a szerkezet orra emelkedni fog,illetve minimális sebességvesztés léphet fel ilyen rövid időintervallumban (3sec), evidens a röppályában változás áll be, aztán ezt játszhatja végig egész úton is. De nem tudom, csak kókányolok itt magamnak...
Elméletileg megoldható valamilyen reaktiv kormányrendszer felrakása.Már az F104ből is csináltak ilyen kisérleti gépet.De.....De ha megoldod a forduló energiaigényét,még mindig ott van a manőver közbeni túlterhelés.Kibirja e a rakéta?Stabil marad e a manőver közben?Irányithatóság szempontjábol és a hajtómű müködése szempontjábol.Egyszerúen nem tart ott a technológia.
 
M

molnibalage

Guest
Elméletileg megoldható valamilyen reaktiv kormányrendszer felrakása.Már az F104ből is csináltak ilyen kisérleti gépet.De.....De ha megoldod a forduló energiaigényét,még mindig ott van a manőver közbeni túlterhelés.Kibirja e a rakéta?Stabil marad e a manőver közben?Irányithatóság szempontjábol és a hajtómű müködése szempontjábol.Egyszerúen nem tart ott a technológia.
Juj...
Az az F-104 gép - aminben majdnem meghalt Yeager... - az arra szolgált, hogy zoom climb-ot fel magasra és az űrhajósok számára lett elképzelve, mint afféle igen drága szimulátor, ahol kitapasztalhatják azt. Semmi másról nem szólt ez, mint a gép három tengely körüli kormányzásval valamiféle oktatás az űrhajókhoz. Yeager esete után tudtommal hagyták az egészet a fenébe. Drága volt, rövid ideig működött az egész és cserébe irtózatosan veszélyes volt.

The reaction control system consisted of eight pitch/yaw thrusters (four for each axis) and four roll thrusters. They used the same kind of hydrogen peroxide fuel as the main rocket engine from a dedicated 155 lb (70 kg) fuel tank and were controlled by the pilot using a handle mounted in the instrument panel. The pitch/yaw thrusters were rated at 113 lbf (500 N) thrust each and the roll thrusters were rated at 43 lbf (190 N) thrust.


Soha nem lesz reaktív elvben elég erőd ahhoz, hogy te érdemben fordulj.
Egyszerű fizika a gép súlyának sokszorosa kell hozzá erőben. Amit a hajtómű mai napig nem tud előállítani.
 
  • Tetszik
Reactions: jOkA

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 590
14 592
113
maxresdefault.jpg

Ebből a képből indult ki az agymenésem. Van szárny is, meg ha jól látom kettő hajtómű dolgozik.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 002
32 973
113
Juj...
Az az F-104 gép - aminben majdnem meghalt Yeager... - az arra szolgált, hogy zoom climb-ot fel magasra és az űrhajósok számára lett elképzelve, mint afféle igen drága szimulátor, ahol kitapasztalhatják azt. Semmi másról nem szólt ez, mint a gép három tengely körüli kormányzásval valamiféle oktatás az űrhajókhoz. Yeager esete után tudtommal hagyták az egészet a fenébe. Drága volt, rövid ideig működött az egész és cserébe irtózatosan veszélyes volt.

The reaction control system consisted of eight pitch/yaw thrusters (four for each axis) and four roll thrusters. They used the same kind of hydrogen peroxide fuel as the main rocket engine from a dedicated 155 lb (70 kg) fuel tank and were controlled by the pilot using a handle mounted in the instrument panel. The pitch/yaw thrusters were rated at 113 lbf (500 N) thrust each and the roll thrusters were rated at 43 lbf (190 N) thrust.


Soha nem lesz reaktív elvben elég erőd ahhoz, hogy te érdemben fordulj.
Egyszerű fizika a gép súlyának sokszorosa kell hozzá erőben. Amit a hajtómű mai napig nem tud előállítani.
Molni,szerinted miért volt vastagon irva az elméletileg szó?Meg hozzátéve a még ha megoldod az enrgiaigény kifejezés?Hogy továbblépve rámutassak,ha ezt a problémát ELMÉLETILEG megoldjuk is,akkor is marad még pár probléma,ami miatt nem fog a HCM szlalomozni az elfogórakéták között.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 649
9 211
113
A Thaad azért került szóba mert az amerikai szakértők szerint a jelenlegi rendszerben álló rendszerek közzul a Thaad az amelyik kellően hatékony a hiperszonikus fegyverek ellen.

De lehet hogy abból indultak ki, hogy távolból kell leszedni a rakétát. Ami persze önmagában is a védelem egy rétege. De közelről könnyebb lehet. A RAM elvileg pontos eszköz, bár azt nem tudom, hogy annyira pontos-e. De elrepül vagy 10 km-ig.