Ahogy romlik a kaprok helyzete a frontokon, egyre agresszívebben üvöltenek a támogatóik, akik eddig csak destruktívek voltak. És hírek helyett csak mantráznak.
Az orosz hadsereg előrenyomul a Szerebrjanszki erdőgazdaságban
Az orosz hadsereg előrenyomul és kiüti az ukrán fegyveres erők egységeit Terni közeléből – írja a rusvesna.su.
„A közelmúltban lezajlott sikeres támadások és az orosz csapatok Terni, Nyevszkij és Jampolovka melletti fontos állások elfoglalása után az ukrán fegyveres erők ellentámadást kíséreltek meg, de visszadobták eredeti pozíciójukba” – áll az üzenetben.
Az időjárási viszonyok romlásával az ellenséges tüzérség kevésbé működhet, ami lehetővé teszi a Jampol elleni támadás hídfőjének előretörését és kiterjesztését, valamint a 12. Azov neonáci különleges alakulat, és az ukrán fegyveres erők 67. és 63. dandárja kiszorítását az erdőterületről.
Jelenleg Jampolt hatalmas légi- és tüzérségi támadások érik az orosz csapatok részéről. A közelmúltban megsemmisültek az Ukrán Fegyveres Erők katonai bázisokkal és felszerelésekkel és munkaerővel rendelkező raktárai.
Ukrajnának égető szüksége van új légvédelemre
Stephen Bryen - Weapons and Strategy
Az új légvédelem túl késő lehet Ukrajna megmentéséhez
Január 8-án Ukrajnát tíz napon belül a második nagyszabású rakéta- és dróntámadás érte. Az oroszok számos ukrán városban, köztük Kijevben, Odesában, Harkivban és L'vivben - összesen 10 ukrán városban - mértek csapást.
Az orosz támadások során különböző, levegőből indított hiperszonikus és cirkálórakétákat, valamint Geran-2 drónokat használtak. Minden beszámoló szerint az oroszok sikeresen megsemmisítettek számos lőszer- és fegyvergyárat, parancsnoki központot és repülőteret.
Az Ukrajnából, Oroszországból és Lengyelországból származó jelentések szerint a január 8-i csapás során Ukrajna az oroszok által indított 51 rakéta és drón közül csak 18-at tudott kiütni.
A jelentések szerint Ukrajna azt állítja, hogy nem tudta lelőni a Kinzhal hiperszonikus rakéták egyikét sem, az orosz Iszkander-M ballisztikus rakéták közül egyet sem, a Kh-22 (hajó elleni) folyékony üzemanyaggal működő rakéták közül egyet sem, és a Kh-101 légi indítású cirkálórakéták közül is csak néhányat. Ukrajna azt is állítja, hogy lelőtte a Shahed-136 öngyilkos drónok összes orosz változatát, a Geran-2-t, de állítása szerint csak nyolcat lőttek ki belőlük az oroszok. Valójában nagyszámú drónt használtak.
Az Egyesült Államok és NATO-szövetségesei (és két olyan ország, amely akkor még nem volt NATO-tag, nevezetesen Svédország és Finnország) különböző típusú légvédelmi rendszereket szállítottak Ukrajnának.
Az USA szállította a Patriot légvédelmi rendszert, valószínűleg a Pac-2 változatot, bár szállítottak Pac-3 elfogó rakétákat is; Norvégia az USA-val partnerségben szállította a NASAMS légvédelmi rendszert. Az európai konzorciumok az IRIS-T-t, Olaszország az Aspide-ot, Franciaország és Olaszország a SAMP-T-t, a németek pedig a kétcsövű, radarral vezérelt Flakpanzer Gepardot szállították. Svédország Bofors légvédelmi ágyúkat is szállított. Ezen kívül az USA szállította legjobb MANPADS vállról indítható légvédelmi rendszerét, a FIM-92 Stingert, és az ukránok is rendelkeztek orosz Igla MANPADS-ekkel, legalábbis a háború első napjaiban.
A NATO és a nyugati szállított légvédelmi rendszereken kívül Ukrajna az orosz S-300S és BUK-1M légvédelmi rendszereket telepítette Kijev környékére.
A NATO-hozzájárulások meglehetősen erős légvédelmi képességet alkotnak, bár a különböző rendszerek nincsenek integrálva, és sok közülük szétszórva van az országban. Arról nincsenek megbízható információk, hogy a NATO által szállított rendszerek közül mennyi működik még az ellenük irányuló orosz támadások után.
A közelmúltbeli orosz támadásokról, valamint az alkalmazott felszerelésekről és fegyverekről részletes beszámolót a lengyel hetilap, a Lengyel Gondolat (Mysl Polska) közöl.
Ami az ukrajnai Patriotot illeti, a Mysl Polska szerint az USA a következő elfogó rakétákat szállította Ukrajnának:
PAC-2 GEM (Guidance Enhanced Missile) változatban
PAC-2 a GEM-Cruise változatban (GEM-C)
PAC-2 a GEM-Tactical változatban (GEM-T)
PAC-3 a költségcsökkentési kezdeményezés (CRI) "gazdasági" változatában
PAC-3 változat a rakétaszegmens-fejlesztés (MSE) változatában
Mindezeket az elfogórakétákat úgy tervezték, hogy képesek legyenek taktikai ballisztikus rakéták és cirkálórakéták kiiktatására.
Feltételezve, hogy ezek a rakéták úgy működnek, ahogyan azt reklámozzák, miért nem tudták lelőni az orosz Kinzhal hiperszonikus rakétákat, az orosz szuperszonikus rakétákat (Kh-22, Islander-M, Kh-31P) és az oroszok által kilőtt Kh-101 légibázisú szubszonikus cirkálórakétáknak csak kétharmadát?
A válasz a következő lehetőségek bármelyikét magában foglalhatja (amelyek közül egyik sem zárja ki egymást):
1. Ukrajnának elfogyott a Patriot, IRIS-T, SAMP-T és NASAMS lőszere.
2. Oroszország kulcsfontosságú légvédelmi eszközöket semmisített meg kulcsfontosságú helyszínek körül, különösen Kijevben.
3. Oroszország zavarta a Patriot és más radarokat
4. Az ukrán rendszerek telítettek voltak és nem álltak rendelkezésre, amikor a súlyosabb rakétacsapások lecsaptak.
Ukrajna most azt állítja, hogy ők lelőttek minden orosz rakétát és drónt, és a történet Oroszország sikeréről ezekben a támadásokban álhír Oroszországtól.
Ami biztos, túl azon a káron, amit Oroszország okozott Ukrajnának, az az, hogy Ukrajnának kétségbeesetten szüksége van új légvédelmi rendszerekre és rakétákra számukra, és sürgősen kéri ezeket az USA-tól és a NATO-tól.
A norvégok tavaly novemberben ígértek néhány új NASAMS-rendszert, ami arra utal, hogy a korábban leszállított NASAMS-ok
megsérültek vagy megsemmisültek, vagy többre van szükség a megfelelő lefedettséghez. A NASAMS egy rövid hatótávolságú rendszer, amelyet pontszerű lefedettségre terveztek.
A norvég ígéret a december végi és januári légitámadások előtt érkezett. Norvégia szerint a szállítási ütemterv rövid lesz.
Sajnos a NASAMS nem válasz a ballisztikus rakétákra. A NASAMS az amerikai AMRAAM (advanced medium range) levegő-levegő rakétát használja. A földi indítócsőből kilőtt AMRAAM jó a repülőgépek, drónok és néhány cirkálórakéta ellen, de túl lassú ahhoz, hogy hatékonyan elfogja a ballisztikus rakétákat. Emellett drága is, rakétánként körülbelül 1 millió dollárba kerül.
Eközben a Pentagon figyelmeztette Ukrajnát, hogy nem lesz képes folytatni a Patriot elfogórakéták szállítását "magas áruk" miatt, amely darabonként körülbelül 2 millió dollár (a fejlett változatok esetében akár 4 millió dollár). Ez azonban kevésbé a költségek, mint inkább az ellátás problémája, és annak kockázata, hogy
mi történik, ha a legtöbb Patriot rakéta Ukrajnába kerül.
Az USA és a szövetségesek nehéz döntések előtt állnak az elkövetkező napokban. A fegyvertartalékok lecsupaszítása sebezhetővé teszi a NATO-t a támadásokkal szemben. Más amerikai barátokat és ügyfeleket, például az Egyesült Arab Emírségeket és Szaúd-Arábiát nem hagyja elegendő forrással, ha háború tör ki Iránnal. Ez az amerikai expedíciós erőket is veszélyezteti számos különböző színtéren, beleértve az ázsiai-csendes-óceáni színtéren lévő amerikai támaszpontok védelmét.
Az Egyesült Államok felkérte Japánt, hogy szállítson saját gyártású Patriot rakétákat Ukrajnának, ami jól jelzi, hogy mennyire szűkösek az amerikai készletek. Japán megváltoztatta exporttörvényeit, hogy engedélyezze a Patriot rakéták szállítását, de leszögezte, hogy csak az Egyesült Államokba szállít, és még nem járult hozzá, hogy az USA Ukrajnába küldje azokat.
Az oroszoknak három céljuk van a légitámadásaikkal.
Az első, hogy kiiktassák Ukrajna légvédelmét, ami nagyon megnehezíti az ukrán városok és létfontosságú katonai létesítmények védelmét.
A második a polgári és a katonai vonatkozású ipari infrastruktúrát egyaránt támadni. Ez magában foglalja az erőművek és az energiaátviteli rendszerek megsemmisítését, valamint a fegyvereket gyártó, módosító vagy javító üzemek kiiktatását.
A harmadik cél az, hogy a közvéleményt, különösen az elitet a háború ellen fordítsák.
Miközben Ukrajna fáradhatatlanul dolgozik azon, hogy elhallgattassa az orosz légitámadásokról szóló információkat, a hír így is gyorsan elterjed.
Eközben Ukrajnának létszámproblémái vannak a hadseregben, és 500 000 új katonát akar besorozni. Az ilyen szintű sorozás megtöri az ukrán konszenzust, amely már most is inog. Az ukrán parlament küzd a jogszabály végrehajtásával, főként a sorozás ötletével szembeni növekvő ellenállás miatt.
Társadalmi és politikai szempontból a jelenlegi ukrán kormány számára az írás a falon van.
Amikor Zelenszkij elnöki mandátuma márciusban lejár, vagy meg kell próbálnia nem megválasztott (potenciálisan illegitim) vezetőként tovább kormányozni, vagy indulnia kell egy új ciklusért, vagy le kell mondania.
New Air Defenses May Be Too Late to Save Ukraine
weapons.substack.com
Társadalmi és politikai szempontból a jelenlegi ukrán kormány számára az írás a falon van.
Mene, mene, tekel, ufarszin