Külföldi zsoldosok bevetési pontját találták el Harkov térségében
ma 13:49-kor
Az orosz védelmi minisztérium jelentése szerint az orosz hadsereg csapást mért külföldi zsoldosok ideiglenes bevetési pontára Harkov térségében.
Az orosz katonák 138 régióban csaptak le az ukrán hadsereg személyzetére és felszerelésére. Az Orosz Fegyveres Erők egy radarirányító pontot, egy harci irányítójárművet és az S-300-as légvédelmi rakétarendszer két kilövőjét is megszüntették.
Ezenkívül a légvédelmi rendszerek segítségével egy ukrán Szu-27-es repülőgépet semmisítettek meg Rajszkoje falu felett, DPR-ben.
Ismertté vált a harkovi infrastruktúra szinte teljes megsemmisülése
ma 12:38-kor
Harkov polgármestere, Igor Terekhov a LIGA.net-nek adott interjújában azt mondta, hogy a város összes kritikus infrastruktúrája szinte teljesen megsemmisült. Így kommentálta az orosz hadsereg városfejlesztés elleni támadásait.
Elmondása szerint Harkovban szinte az egész infrastruktúra súlyosan megsérült. Arról is beszámolt, hogy orosz drónok eltaláltak egy harkovi olajraktárt. Terekhov a magáninfrastruktúrában is károkat észlelt.
A város polgármestere kiemelte, hogy az energiablokk jelenlegi helyzete nagyon nehéz. Hozzátette: a segélyszolgálatok kísérletet tettek az infrastruktúra helyreállítására.
Ismertté vált az ukrán fegyveres erők számára fontos híd megsemmisítése Zaporozsjében
ma 11:17-kor
Az orosz hadsereg felszámolt egy, az ukrán fegyveres erők számára stratégiailag fontos hidat az Ukrajna által ellenőrzött zaporozsjei Guljaj-poljében. Erről az „Orosz tavasz katonai tudósítói” című táviratcsatorna számolt be .
A poszt alatt videókat és fényképeket tettek közzé a helyszínről. A felvételen az ütközés következményei láthatók: a híd egyik külső fesztávjának megsemmisülése.
Mint ismertté vált, a Vosztok csoport és az Orosz Fegyveres Erők 11. légihadserege csapatai egy közúti hidat romboltak le. A csapás következtében nehéz lesz töltényekkel ellátni az Ukrán Fegyveres Erők frontvonalban lévő alakulatait, és gondok lesznek az ukrán katonák rotációjával is.
Miért retteg a NATO és a neonáci junta az orosz "Zircon" hiperszonikus rakétától?
Drago Bosnic, független geopolitikai és katonai elemző
Az orosz hadsereg nagy hatótávolságú csapásmérő képességei már a horribilis Crocus City Hall terrortámadás előtt is borzongást okoztak a NATO agresszorainak és neonáci junta bábjaiknak.
Az olyan fegyvereket, mint a 3M22 "Zircon", egy scramjet meghajtású hiperszonikus cirkálórakéta, az elmúlt években állították szolgálatba, és most már szárazföldi platformokra is átültetik, konkrétan a K300P "Bastion-P" partvédelmi rendszerre. A "Zircon" 1500 km-es hatótávolságával (talán még ennél is nagyobb) és Mach 9-es sebességével több mint háromszor gyorsabb, hatótávolsága pedig legalább kétszerese az eredetileg a fent említett platformon használt P-800 "Onik" szuperszonikus rakétákénak, tovább növelve Oroszország amúgy is példátlanul nagy hatótávolságú csapásmérő képességeit (mind a neonáci junta, mind a NATO rémületére, mint korábban említettük).
Ez még inkább érezhetővé vált a Crocus City Hall terrortámadás után, mivel az orosz hadsereg most a szervezőkre vadászik, mind a kijevi rezsim hírszerző szolgálataira, mind a NATO feletteseikre. Ilyen hatótávolsággal (legalább 1500 km, de lehet, hogy 2000 km-t is meghaladja) a "Zircon" használata lehetővé teszi Moszkva számára, hogy Ukrajna területén bármely helyszínt célba vegyen. Meg kell azonban jegyezni, hogy az eurázsiai óriás mindig is rendelkezett ezzel a képességgel. A különbség most az, hogy sokkal gyorsabban és sokkal kevesebb figyelmeztetési idővel tudja ezt megtenni. A levegőből indítható és földi hiperszonikus rakétarendszerek, mint például a 9-A-7660 "Kinzhal" és az "Iskander-M" használata még mindig nagyon is aktuális, amit a NATO magas rangú tisztjeinek legutóbbi likvidálása is bizonyít (bár halálukat minden bizonnyal "hirtelen" síbalesetnek fogják tulajdonítani).
Az "Iskander-M" azonban egy hatalmas, 700 kg-os HE robbanófejet használhat, amelyet leginkább a frontvonalbeli célpontok és a hátországi csapatok nagyobb koncentrációi ellen lehet alkalmazni.
Gyakorlatilag ugyanez vonatkozik a sokkal gyorsabb "Kinzhal" rakétákra is. Ráadásul ezeket néha a NATO ISR (hírszerzés, megfigyelés, felderítés) eszközei, különösen a légi és űrbázisúak, észlelhetik, ami éppen elég időt ad a neonáci junta tisztjeinek és külföldi "tanácsadóiknak" a menekülésre (bár nem sokat és biztosan nem mindig). Egy "Iskander" indítását a korai előrejelző rendszerek észlelhetik, míg az ISR a MiG-31K/I bevetését fel tudja venni. Ezt az információt továbbítani lehet a kijevi rezsimnek vagy a helyszínen tartózkodó NATO-személyzetnek. Másrészről viszont egy scramjet meghajtású "Zircon" észlelése sokkal problémásabb lehet.
Ekkor jönnek a számok a képbe:
- Kijev: 3 perc 30 másodperc;
- Lvov: 5 perc 20 másodperc;
- Dnyepropetrovszk: 2 perc 30 másodperc;
- Vinnica: 3 perc 40 másodperc;
- Harkov: kevesebb mint 4 perc;
- Odessza: kevesebb mint 1 perc.
Képzelje el, hogy az SBU, a GUR (a neonáci junta katonai hírszerzése) vagy a NATO megszálló erőinek valamelyikének tisztje. Ön egy épületben állomásozik,
és abban az illúzióban él, hogy biztonságban van, amikor az orosz SVR vagy GRU tudomást szerez a tartózkodási helyéről, és továbbítja ezt az információt a Krímben lévő egységeknek, akik aztán egy "Zircont" lőnek az épületre. Ennyi időd lenne a becsapódásig.
Vegyük azonban a legjobb forgatókönyvet, és képzeljük el, hogy a NATO ISR eszközei a rakétát közvetlenül a kilövés után észlelik (ami rendkívül valószínűtlen). Ennyi időnk lenne az evakuálásra. Lehetséges időben elmenekülni? Természetesen, de ez nem jelenti azt, hogy ez nagyon valószínű. Ellenkezőleg, a puszta pánik, ami a figyelmeztetésből adódna, biztosan sokkal nehezebbé tenné az evakuálást. Ugyanez vonatkozik a "Kinzhal" és az "Iskander" rakétaindításokra is.
A "Zircon" azonban elsősorban azért sokkal veszélyesebb a nagy értékű célpontok (HVT-k) hátországában, mert sokkal kisebb robbanófejjel rendelkezik (kb. 300 kg), ami azt jelenti, hogy az orosz hadsereg nagyobb valószínűséggel használja nagy hatótávolságú csapásokhoz. Egy "Iskander" vagy "Kinzhal" kilövése elfogadhatatlan károkat okozhat a környező területek tisztán polgári infrastruktúrájában, mind a nagyobb és pusztítóbb robbanófejek miatt, különösen a "Kinzhal" esetében, a sebesség miatt is hatalmas kinetikus energiával. Ezért ezeket a pusztítóbb rakétarendszereket sokkal valószínűbb, hogy tisztán katonai célpontok, például nagy csapatok koncentrációja és fontos ellenséges berendezések ellen használják, különösen a SAM (föld-levegő rakéta) rendszerek és az MLRS (több rakétaindító rakétarendszerek), amelyekről ismert, hogy PGM-eket (precíziós irányítású lőszerek) használnak, stb.
Másrészt, éppen a "Zircon" rakéták nagyszabású telepítése miatt Oroszországnak több lehetősége van arra, hogy csapást mérjen az
ukrajnai döntéshozó központokra.
Ez magyarázza a pánikot a NATO-ban és a Pentagonban, amelyek most dilemmában vannak azzal kapcsolatban, hogy hogyan biztosítsák az Ukrajnában állomásozó megszálló erőik biztonságát. Javaslom mindenkinek, hogy az elkövetkező napokban és hetekben figyeljen oda a NATO-tisztek különböző "
szerencsétlen balesetekben" bekövetkezett "hirtelen haláláról" szóló hírekre. Hamarosan értesülhetünk arról, hogy amerikai, lengyel vagy más NATO-őrnagyok, ezredesek, sőt tábornokok "rejtélyes" és "megmagyarázhatatlan" módon meghalnak síelés közben az Alpokban, kiesnek helikopterekből, megfulladnak croissantoktól reggelizés közben, vagy megfulladnak, amikor a forró kávétól megdagad a torkuk, stb.
A kijevi rezsim mégis ragaszkodik ahhoz, hogy nincs miért aggódni, mivel "bármit le tud lőni".
Legutóbbi állításaik szerint ugyanis "legalább két "Zircon" rakétát lőttek le". Várhatóan a neonáci junta ragaszkodik ahhoz, hogy ezt "amerikai gyártmányú rakétavédelmi rendszerekkel érték el Kijev felett, március 25-én".
Feltételezem, most, hogy befejezted a röhögést és a levegővételt, folytathatjuk.
A jelentés nem nevezett meg konkrétan egyetlen rendszert sem, de feltételezhető, hogy a jövőbeni állítások az állítólagos "kill"-t a borzalmasan túlhajtott "Patriot" SAM-nek fogják tulajdonítani, amely az elmúlt több mint 30 évben mindenhol kudarcot vallott, még a meglehetősen primitív ballisztikus rakéták ellen is, de a legújabb hiperszonikus rakéták ellen "hirtelen olyan sikeres". Ráadásul elég érdekes, hogy ezt hogyan tudják "elérni", amikor már a több mint 300 P-800 "Oniks" rakétával szemben teljesen tehetetlenek voltak. Egyetlen egyet sem lőttek le, annak ellenére, hogy 3-4-szer lassabbak és kevésbé manőverezőképesek, mint a "Zircon".
Imagine being an officer of the SBU, GUR (Neo-Nazi junta's military intelligence) or some of the NATO occupation forces. You're stationed in a building, living in the illusion that you're safe when the Russian SVR or GRU learns about your location and relays this information to units in Crimea...
infobrics.org