Russia’s Missiles Threaten a Nuclear Meltdown in Ukraine
The Ukrainian power grid is under severe attack—with potentially catastrophic consequences.
foreignpolicy.com
Castel.Mást is érdekel az ukri atomerőművek dilemmája.
AZ INDIREKT ATOMZSAROLÁS DISZKRÉT BÁJA
A csatolt cikk szerzője azzal kapcsolatban fejezi ki aggodalmát, hogy az ukrán elektromos hálózatot érő támadások egyik előre nem látott következménye, egy nukleáris baleset lehet.
Én a feje tetejére állítanám a cikk tézisét.
Mi van ha az orosz támadásoknak ez a kimenetele nem egy járulékos következmény hanem maga a cél?
Ebben az esetben, ami a szemünk előtt kibontakozik, az a közvetett atomzsarolás iskolapéldája.
Oroszország nem támadja közvetlenül Ukrajna három megmaradt atomerőművét, viszont a hűtőrendszereket ellátó hálózat támadásával egy súlyos dilemma elé állítja Ukrajnát:
1. Tovább működtetik az ország energiaellátásának a jelentős hányadát adó atomerőműveket, vállalva egy nukleáris baleset kockázatát.
vagy
2. "Hideg lezárással" leállítják az erőművek működését, ezzel téve lehetővé a reaktorblokkok fokozatos kihülését, még mielőtt a hűtőrendszerek áramellátás hiányában felmondanák a szolgálatot.
A dilemma egyik szarvát egy atombaleset, a másikat az áramtermelő kapacitás jelentős részének a kiesése képezi.
Ha a feltételezésem helytálló, akkor Oroszország sokkal közelebb állhat az ukrán elektromos infrastruktúra megbénításához, mint azt a pusztán kvantitatív alapon végzett kockázatértékelések feltételezik.
Magyarul az oroszoknak nem kell lebombázniuk minden egyes termelőegységet. Egy szűk de kritikus keresztmetszet fenyegetésével rákényszeríthetik az ukránokat a rendszer jelentős részeinek a leállítására.
Rövidesen meglátjuk, hogy valóban valami ilyesmiről van-e szó.