Nah akkor , hogy tisztába tegyek egy két dolgot az álláspontommal kapcsolatba:
Miért is támogatom ebben a konfliktusban, háborúban az ukrán oldalt?
Történelmi tapasztalatok azt mutatják, hogy nem szerencsés Magyarországnak
ha Oroszországgal közvetlen határunk van, lásd 1849, Első VH, 1945, 1956.
Megnyugtató számomra, ha köztünk és Oroszország között van egy 1600 kilométer, látható hogy például jelenlegi szomszédjaival sem felhőtlen Oroszország viszonya, főleg itt az európai oldalán, de említhetném Japánt is, szóval nem egy kellemes szomszéd. Így távolabbról persze kereskedjünk velük, kell a gazdasági kapcsolat, nagy ország, sok lehetőséggel, lásd MOL Szibéria kutak. De még egyszer: TÁVOLRÓL.
Nem azért mert az ukránok lennének a szívem csücske...
Miért drukkolok, hogy Ukrajna EU felé közeledjen?
EU- ban vannak kisebbségi normák, amiket betartatnak minden taggal, és a társult országokkal is, ez jó a kárpátaljai magyar kisebbségek, lehet, hogy ezek a jogok sem tökéletesek, de például Romániában nincsen már falurombolás, és viszonylag emberszámba veszik az erdélyi magyarokat, a nagyrománia párt és társaik is mintha kiszorulnának a politikából. Emlékszem, hogy volt olyan, hogy találkozott a szlovák, és román miniszterelnök helyettes ( http://www.nethirlap.hu/printme.php?cikk=14433 ), az egyiket úgy hívták Csáky Pál a másikat Markó Béla, na ez az EU nélkül nem lehetett volna szerintem. Szabadon utazhatunk a Felvidékre, és Erdélybe, gyakorlatilag határ nélkül, amikor tetszik. Akkor csinálok Szlovákiában céget, amikor csak akarok, nem nagy összegekből, szintúgy Romániában. Megveszek egy házat, ok semmi akadálya.. persze sajna nem jellemző, hogy az átlag magyar ilyet tehessen
Másik megoldás ugyanilyen a helyzet elérésére EU mellet, ha lenne hadseregünk és el tudnánk foglalni ezeket a területeket, de ugye se hadsereg, se pénz az ilyen mókákra, se erős szövetségesek aki az ilyen dolgokat elnéznék nekünk, esetleg még támogatnának is. Azonkívül ugye ez sok halállal is járna, és rombolással az adott területen. Tehát mindenképpen optimálisabb megoldás az EU.
Ezek után ha Ukrajna is valamikor a jövőben EU tag lenne, az nekünk magyaroknak, magyarországi és kárpátaljai, főnyeremény lenne, nem basztathatnák őket annyit az ukránok, gazdaságilag a jelenleginél biztosan jobb helyzetbe kerülnének a kárpátaljai magyarok, mi pedig szabadon utazhatnánk kárpátaljára, és hát gazdaságilag is megvethetjük a lábunkat mi magyarok Kárpátalján, mert hát azért Ukrajnához képest még a mi gazdaságunk is tőkeerős, ha nyugaton nincs is sok esélye egy kis magyar cégnek, itt azért lenne keresnivalója. Nem is beszélve a csatlakozás során szabható feltételekről, amit például Románia esetében csúnyán elmulasztottunk.
<blockquote rel="norbi1985">
Mint már írtam az EU nem beleavatkozott, hanem részese volt elve, mivel a vele való éveken át tárgyalt és egyeztetett társulási <b>szerződés aláírását akadályozta meg Putyin egy röpke 5 órás 'megbeszéléssel'</b>, tehát a megválasztott ukrán vezetés, Janukoviccsal az élen akart az EU-val szerződést, amit az ukrán nép is tudott és azzal egyet is értett, még valamennyire a keleti fele is, mivel csak ők választották meg Janukovicsot, aki ugye tárgyalt az EU-val. Ebből nekem az jön le , hogy Putyin volt aki az addigi világos éveken át tartó (kb. 2002- óta) belpolitikai irányt megfordította, azaz beleszólt Ukrajna addigi döntésébe.
Ez mutatja jól az "elfogulatlanságodat". Janukovics "beinthet"Putyinnak, ez OK. Amikor viszont leesik nála a tantusz és végül mégis az EU-nak int be akkor az már irgum-burgum. Az nem OK. Ez persze nem kettős mérce, ugyan már!
Arról tudsz mondjuk, hogy az ukrán GDP kb. 1/3-a az orosz kapcsolatból volt? Nem csak attól esik most az ukrán GDP, hogy háború van, meg a területek egy része... Attól, hogy ezek a kapcsolatok megszakadnak.
</blockquote>
Igen Ukrajna hintapolitikát csinált az elmúlt 20 évben, kicsit jópofizott Putyinnak, kicsit az EU-nak.
De szerintem nekünk Magyaroknak, az az érdekünk , hogy Ukrajna az EU , azaz felénk is közeledjen, ugyanis mi is az EU része vagyunk. Ezt bővebben feljebb kifejtettem.
Arról tudsz mondjuk, hogy az ukrán GDP kb. 1/3-a az orosz kapcsolatból volt
Pontos arányt nem tudtam, de annyit igen, hogy erősen függ az oroszoktól. Viszont akkor 2/3 meg nem. Ha már dönteni kell akkor engem például a 2/3 sorsa jobban érdekelne mint az 1/3, ha már mindenképpen választani kell a 2 között...egyik sem kényelmes , meg kellemes, csak hát az élet nem kívánságműsor, és azért tisztában vagyok, hogy ezt nagyrészt maguknak köszönhetik az ukránok a korrupt politikusaikkal, meg az oligarcháikkal.
Egy értelmes vezető ezt előre látja és az ország(!) érdekében e szerint cselekszik. A leépítéshez még békés viszonyok között is kb. 10 év kellene és a visszaesés akkor is elkerülhetetlen csak legfeljebb nem ekkora.
Igen ez így van, de nem így történt, az ukránoknak még annyira értelmes vezetők sem jutottak, mint nekünk, bár a szar ugyebár nem mértékegység.
Ennek ellenére úgy vélem, hogy nekünk Magyaroknak egy EU-n belüli Ukrajna az érdekünk.