Egy kis mese. Tuti nem lesz itt már semmi. Eddig nem történt meg, miért mostanában lenne ebből bármi is, mikor a szakik önként és mozgalmi indulókat dalolva visszatérnek Ukrajnába, mert megvan az autonómia pár ezer emberélet és lerombolt infrastruktúra árán? Megérte nekik biztos.
Második front alakulhat ki Nyugat-Ukrajnában – Rivne is függetlenedik Kijevtől?
Ukrajna nyugati részén is háborús állapotok alakulhatnak ki; egy ukrán katona szerint a Rivne régió jelenleg is közel áll ahhoz, hogy háborúban álljon a kijevi kormánnyal.
Egy korábban a Donbassz régióban harcoló ukrán katona nyilatkozott a Zvezda TV csatornának arról, hogy a Rivne régióban is olyan állapotok uralkodnak, mint a délkelet régiókban közvetlen a háború kezdete előtt. Jevhen Dejdej országgyűlési képviselő – aki korábban részt vett a donbasszi harcokban – szerint nem csak a lakosság ellenséges a kijevi kormánnyal szemben, de az önkormányzat is annak határán áll, hogy fegyvert fogjon a kormány ellen. A helyszínre érkező képviselő szerint a kormányváltás óta olyan mértéket öltött a korrupció, hogy az emberek nem csak a romló megélhetési viszonyok, de az egyre látványosabb korrupció miatt is hajlandóak lennének fegyvert fogni a kijevi hatóságok ellen, hogy saját maguk rendelkezzenek a régió sorsáról, és önrendelkezést vívjanak ki. A képviselő szerint a Rive régió egy második Donbasszá válhat a következő hónapok során, ami Ukrajna láncreakció szerű széthullásával végződhet.
Dejdej hozzátette, hogy a kijevi kormány egy fronton sem tud háborút vívni külső segítség nélkül, és jelenleg mindent megtesz annak érdekében, hogy a fegyveres szabadcsapatok felszámolása ne egy második front nyitását jelentse. Ebben a helyzetben a Rivne régió függetlenedése azt jelentené, hogy az atlantista kormánynak akár heteken belül csak a főváros felett maradna ellenőrzése.
A Rivne régió már a kijevi puccs idején is forró pont volt. 2014 februárjában az Oroszország Hangja számolt be arról, hogy az ellenzék fegyveresei elfoglalták a rivnei atomerőművet. A nukleáris létesítményeket is érintő puccs során a kormánypolitikusok egy része elhagyta az országot, és a fegyveres ellenzék képviselői azóta vezető pozíciókat kaptak az államigazgatásban. Európában teljes hírzárlatot rendeltek el annak kapcsán, hogy egy atomerőmű kicsúszott ellenőrzés alól, és az ott történtekről azóta nem jutott ki információ. Az új kormány azonban a puccs után következő időszakban amerikai befektetők számára elprivatizálta az atomerőműveket és az energiaszektor nagy részét.