Putyin nagy taktikus, de most már nehéz megjósolni a terveit.
Vlagyimir Putyin. Illusztráció: nyt.com
2017-ig a CIA-nak volt egy titkos fegyvere Oroszországban - egy ügynök, akinek hozzáférése volt Vlagyimir Putyin orosz elnök belső köreihez, "aki tájékoztatni tudta Washingtont arról, hogy ez a nagy taktikus hogyan gondolkodik a következő lépéseiről". Ezt az ügynököt azonban kiutasították Oroszországból, így az Egyesült Államok nem ismeri jelenleg Putyin gondolkodásmódját - írja a The New York Times.
Most, "öt év után, miután lassan visszanyerték a Kreml legfelsőbb köreihez való hozzáférést", az amerikai hírszerző szolgálatok döntő teszt előtt állnak: ki kell találniuk, hogy Putyin az ukrán határ közelében összpontosított csapatokat invázióra használja-e, vagy a konfliktus diplomáciai megoldásának perspektívájaként használja fel őket.
Mint az újság kifejti, a hírszerzési következtetések egy része elektronikus lehallgatásokból származik, míg másokat a Putyin és Biden közötti alkalmi beszélgetések támasztanak alá. Az amerikai tisztviselők szerint ez utóbbiak hasznosnak bizonyultak az orosz elnök szemléletének és "üzleties természetének" megértésében.
Egy amerikai tisztviselő szerint Putyin számításai valószínűleg változni fognak, ahogy mérlegeli az invázió költségeit és felméri a tárgyalások várható előnyeit. Több amerikai tisztviselő megjegyezte, hogy az orosz vezetőnek az a szokása, hogy az utolsó pillanatig vár a döntés meghozatalával, és folyamatosan átgondolja a lehetőségeit.
"Bármely tekintélyelvű vezető szándékait nehéz megérteni, de Putyin úr, aki karrierjét KGB-tisztként kezdte, különleges kihívást jelent. Mivel kerüli az elektronikus eszközöket, gyakran megtiltja a jegyzetek készítését, és keveset mond el segítőinek, a hírszerző közösség csak korlátozottan képes információkat szerezni a szándékairól és gondolkodásáról" - ismeri el a The New York Times.
"Alapvetően nem értjük - egyikünk sem érti -, hogy mi jár Putyin elnök fejében, ezért nem tehetünk feltételezéseket arról, hogy ez hová vezet" - mondta kedden újságíróknak Julianne Smith, az Egyesült Államok NATO-képviselője.
A cikk szerint egy magas rangú amerikai tisztviselő, aki találkozott orosz kollégáival, hogy megpróbálja enyhíteni a jelenlegi válságot, azt mondta, hogy az amerikai küldöttség olyan érzéssel távozott, hogy Putyin képviselői keményen lépnek fel, mivel nem tudják,valójában mit akar a főnökük.
Az amerikai tisztviselők tanulmányozzák a hírszerzési adatokat, hogy megpróbáljanak választ adni a döntő kérdésre: hogyan értékeli Putyin a sikerének valószínűségét - írja a lap. Amerikai és brit tisztviselők egyaránt arra a következtetésre jutottak, hogy Putyin elkezdte átértékelni Oroszország státuszát a világban.
"Miután sokat költött a hadseregre, most úgy véli, hogy Oroszország a Szovjetunió összeomlása óta a legerősebb helyzetben van Ukrajna - és Európa többi része - kényszerítésére. Pénzügyi tartalékai nagyban javították Moszkva szankciókkal szembeni ellenálló képességét" - jegyzi meg a cikk.
Ráadásul Putyin az utóbbi időben a magas gáz- és olajárakból is tőkét kovácsol - és rájött, hogy minél inkább háborúval fenyegetőzik, annál magasabbak ezek az árak. Ez arra késztetett néhány európai vezetőt, hogy aktívabban tárgyaljanak egy olyan megoldásról, amely elkerülné az Oroszországgal szembeni szankciókat és az orosz energia költséges helyettesítőjét.
Bár a hírszerzői körökben a legtöbben egyetértenek ezzel az elemzéssel, korábbi hírszerzési tisztviselők arra figyelmeztetnek, hogy a Putyinhoz hasonló vezetők cselekedeteinek előrejelzésekor tisztában kell lenni az elégtelen információk tényével - jegyzi meg a lap.
"Az elemzők megértik Putyin gondolkodását, a Nyugattal és az Egyesült Államokkal szembeni ellenérzéseit és haragját" - osztja meg a lappal John Cypher, a CIA Moszkvában szolgált egykori tisztje. - De ez azt jelenti, hogy tudjuk, mit fog tenni, és mikor fogja megtenni? Nem, mert ehhez be kellene férkőznöd a fejébe."
Miközben az Egyesült Államoknak határozottan voltak információi az orosz katonai haditervekről, hetekkel azelőtt megjósolta a csapaterősítést, hogy az megtörtént volna, és "leleplezte az orosz szabotázsműveleteket, amelyek célja az invázió ürügyének megteremtése volt", Amerikát már régóta "váratlanul érte" Putyin, a Krím Oroszországhoz csatolásáról szóló döntésétől kezdve a szíriai csapatok telepítéséig - írja a lap.
A cikk szerint Joe Biden segítői tervet dolgoztak ki arra, hogy az ukrán válság miatt kiéleződött feszültségek során folyamatosan tárgyalásokat szervezzenek Moszkvával, különböző szinteken, azt az elméletet követve, hogy "amíg Oroszország tárgyal a Nyugattal, hangot ad sérelmeinek és előterjeszti követeléseit, addig nem valószínű, hogy megszállja a világot".
A fentiek ellenére a hírszerzés volt tisztviselői azt állítják, hogy a CIA orosz részlege, amelynek számos elemzője és ügynöke Putyin tanulmányozásának szentelte karrierjét, továbbra is erős.
"Az intelligencia nem feltétlenül jelzi előre az időt és a dátumot. A hírszerző közösség kiváló munkát végzett, hogy a politikai döntéshozóknak kiváló helyzetfelismerést nyújtson, hogy politikát alakíthassanak ki, ha Oroszország az egyik vagy a másik irányba megy" - bizonygatja Mark Polimeropoulos, a CIA volt tisztviselője, aki oroszországi és európai műveleteket felügyelt.
Colonelcassad