[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 620
9 156
113
Nem tudom értelmezni az ilyen eseteket, egy orosz szintű hadvezetés kapcsán. Legalábbis amit eddig gondoltam róluk.
Valami nem kerek itt. Félszívvel mennek be (na, jó ez érthető, nem akarják lemészárolni a civileket), nem biztosítják a légi fölényt (pedig ez minimális civil veszteséggel járt vola), egy csomó értelmetlen veszteséget szenvednek el. Milyen katonai tervezés az ilyen?
Vagy:
1. nem akarják megmutatni a nyugatnak, hogy mit tudnak valójában, milyen az új katonai taktikájuk, milyen új eszközállományuk van, milyen szintű a bakák valós szintű kiképzése, ezért, vagyis a félretájékoztatás miatt, vállalták a semmire sem való katonai tervezés látszatát, ennek okán bekövetkezett béna előrenyomulást és a gyenge technikai szintet, stb.
2. tényleg ilyen bénák, és csak úgy ahogy jött, belevágtak a kalandba, bízva a szerencsében és az ukrik átállásában.
Ha az 1-es igaz, akkor ez az egész csak elterelés, és sokkal nagyobb dobásra készülnek!
Ha a 2-es igaz, akkor nagy gáz van náluk és be fogják bukni ezt a kalandot.

A 1-et nehéz elképzelni. Eltitkolni inkább technikákat-fegyvereket szoktak. A szándékos bénázásnak nincs értelme.
 

snakeye

Active Member
2010. április 27.
134
173
43
Gondolom nem egy külügyminiszter felhívta már ugyanezzel, mindegyiknek elmondta a sablonszöveget és most mindegyik odáig van meg vissza. Lavrovot sok országban kedvelik, mert általában nem kertel tárgyalásokon se. Most minden országnak jó lenne, ha ők lennének a helyszín.

A NATO-ból való kilépés jó ötlet.Jobban kedvelnék egy regionálisabb szervezetet, ahol nem egy x ezer kilométerre lévő országot kell megvédenünk, illetve meghalnunk érte. Amolyan katonai V4 vagy valami ilyesmi.
Ez is egy vélemény. Én egy olyan katonai szövetséget támogatnék ami csak európai. Nincsenek benne amcsik, törökök, oroszok, bulgárok. És rendesen el vannak eresztve technikával meg emberanyaggal. Mert sajnos a jelenlegi nato az usa nélkül egy kalap szar. V4 szépen hangzik de qrvára nem működik az sem. Csak a látszat szép.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 036
18 704
113

Hát, ez azért nem egy májusi dísszemle, amit megmutatnak a világnak és mindenki betojik hirtelen, a látottaktól. Keveset tudunk, mert alig jön infó. Morzsákból lehet valamit, vagy inkább keveset összerakni. Talán korai a konzekvenció levonása, de úgy érzem, az eddigiek alapján, az orosz haderő a NATO szintet nagyon nem éri el.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
liveuamap mar hat oraja nem rakott ki harci jelentest, csak allo orosz helikoptereket az elfoglalt repuloteren. Zelenszkij meg a Gyozelem sugarutrol jelentkezett be.
A liveumap az tk. ukrán oldal, úgy tessék kezelni. Jó, meg minden, de sok mindent nem tüntetnek fel, de néha meg sokszor csak nagy spéttel. Ugyan ez a helyzet az ellenőrzött területekről is. Orosz infó meg alig van, kb. a nincs kategória.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Lehet nem Ukrajnát "kímélik", ennyi erőforrásuk van. Oroszország utóbbi 30 éves története nem gazdasági sikertörténet. Lehet, Ott is csak kirakat volt a hadseregfejlesztés.
Jó, de azt tudjuk, hogy még olyanból sem láttunk mutatóban, amit tucatszám vittek Szíriába (pl. T-90), sőt még talán a szakiknak is jutott. Most meg mutatóban sincs?
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 516
10 096
113
Benzin, tank, loszer, katona van nekik doszt. Milyen eroforras kell meg?
És a tankokból mennyi a korszerű és mennyi a bevethető? 30.000 tankból mondjuk néhány ezer fiatalabb 30 évnél és néhány száz bevethető? És oké, hogy lőszer van dosztig, de a korszerű, írányított, hatékony lőszerből mennyi van? Már aminek nem járt le a szavatossági ideje...
 
  • Tetszik
Reactions: meister.proper

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Sziasztok!

Ha jól számolom, eljutottunk az első 48 óra végére. Még nem sikerült mindent átolvasnom, de gyorsan leírnám megint azt a pár gondolatomat, ami a fejemben van.

OFF

Pár embert nem értek, hogy a háború végét vizionálja, meg az oroszok megbuktatják Putyint és össznépileg a libsiket ültetik a helyére (vagy Bagoly szerint a Vörösöket), mert hogy ők már akkora vereséget látnak a mostani infókba, hogy megszűnik Putyinnal együtt az EU jobb szárnya is... Ezt valaki fejtse majd ki, mert nem értem (inkább ne, mert még több kommentet kell átugornom ;) )!


1, Magyarország szerepe legalább 2030-ig felértékelődik. Lehet az átlag ember nem látja, és el fogja a választáson zavarni OV-t, de jelenleg nem érkezett be a megrendelt technika, nem a legszebb végig nézni a díszmeneten, de mi rendeltük meg a leghamarabb és legszélsőségesebb számban.
Csak egy példa, a Múlt elméletei közül. Orbán Viktor ki fogja vezetni Hazánkat az EU-ból és a NATO-ból. Megkérdezném, hogy jelenleg melyik szomszédunk szeretne semleges szerepben látni 1 kiképző század Leo2A4-et és 44 Leo2A7+ot? Sok a zöldség, persze, hogy kevés az új hidegháborúban! De valaki tervezett már számokkal? Mikor lesz friss MBT típusa Szlovákiának, Horvátországnak vagy Romániának?
Soknak kevés, kevésnek meg sok, tudom. Eddig a fő védvonal az volt, hogy ha minket ki akarnak rúgni, akkor vétóz Varsó, ha Varsót ki akarják rúgni, akkor vétóz Budapest. Innentől kezdve egy Pozsony (de még egy Bukarest) is sírva vétózna, hogy ne kerüljön ki egy tégla sem a falból, mert ettől a héttől kezdve mi vagyunk az új HH vonala. Mi vagyunk közösen a Berlini fal.
És tetszik, nem tetszik, nagyon úgy néz ki, hogy 2030-ra mi leszünk a Kárpát-medence meghatározó katonai ereje. Délen Görögországig nem látok senkit, akinek gazdasági vagy elindított haderőfejlesztési esélye lenne átvenni ezt a szerepet. Lengyelo.-tól délre sem látok ilyet. Egyedül tőlünk nyugatra, Ausztriának van elméleti esélye olyan fejlesztési pénzeket mozgósítani, amivel nálunk nagyobb szerepet tölthet be. (Tudom, LengyelHon és NémetFöld nem egy liga velünk az évtized végére sem. A Kárpát-medence jelzőt a helyén kell majd kezelnünk a jövőben ugyancsak.)

ON

Bocsi a politikáért, de bőven ennél többet beszéltetek róla! Gondoltam reagálok rá és ezzel befejeztem.

2, Szerintem az orosz egységek 10%-a sem fejlődött harci alakzatban. Nem bontakoztak szét. Óriási Ukrajna távolsága, ez idő. Értelmetlen azt találgatni, hogy akkor tényleg csak hadgyakorlatra indultak és Putyin hirtelen felindulásból a kéznél lévő másodvonalas technikát küldte. NEM. Megismétlem, hogy időt kérnék és hamarosan szerintem látni fogunk akkora csapatmozgásokat, amit ti már a rakéta salvo után 2 órával szerettetek volna látni.

3, @Szittya t szeretném megkérdezni arról, hogy szerinte jól látom-e, hogy amit ő mindig mondott a keleti és nyugati hk használat különbségéről, most az látható? Ő ügye azt magyarázta -csak nem mindenki értette-, hogy Nyugat tiszta első vonalas MBT-kel megindul és arra épít, hogy mindent bedarál maga előtt egyenes alakzatban hosszú érintkezési szakaszon. Az orosz iskola előre küldi a másodvonalas hk-kat, jelen esetben T-72-esek, régen ez a szerep volt a T-55-re; és pontszerűen tör át a fronton, kikényszerítve az ellenség nehéz dd-k reagálását, a fő terv az, hogy ezek a selejtezés előtt lévő tankok oldalra szétterülnek és amit hiányoltok T-90-esek és fejlett technológia azok a második lépcsőben szerepel náluk midig, a páncélos főerők ellentámadásait biztosítja, rendezi le. Szükség esetén a másodvonalas -jelenleg a T-72- hk-k a szárnyvonalak irányába kitér az ellenség fő erői elől és oldal támadással satuba fogja vagy az utánpótlást vegzálja.
Mondom magyarul, klasszikus sztyeppei lovas harcmodor, csak a magyarok időről időre elfelejtik. Kb mint mikor könnyű lovassággal támadsz előre és menekülés színlelve ráhúzod a főerődre, majd oldalra kerülve nyilazol. Az államalapítás óta fajsúlyosabb nehéz páncélos lovasságunk pedig a vasököl szemből. Ha a könnyűekre ráfordul az ellenség, akkor az ököl elkaszálja. Ha koncentrálja az erejét a frontból jövő nehéz lovasságra (T-90-esek), akkor a gyengébb harcértékű hk-k oldalról elkapják.
Amit Szittya többször elmondott már az orosz tankharcászatról, szerintem forma-forma pont ráillik arra, amit az első 48 órában Ukrajnában láttunk. Várjuk ki a végét, de egyfelől több határátkelőnél még nem léptek be Ukrajnába többek között nagy terület van Kijev és Harkov csapásirányok között és Harkov Dombasz között is fél megyényi üres hely minimum van.
Tényleg csak napokat kérnék, de szerintem ez tudatos stratégia és nem tervezési hiba. Rájuk kényszerítik, hogy a legütőképesebb egységeket koncentrálják Kijev, Harkov és dél csomópontban és az én üveggömböm szerint napokon belül megindul a támadás a most még pont szerű áttörések között. Elsöprik a gyenge védelmet és körbe zárják ezeket a megerősített pontokat.

4, Továbbra is tartom, hogy ez nem a jópofi bevonulás elmélete. Hamarosan Harkov, Kijev porig lesz ágyúzva. Nem tudom a légiharcászatot, ebben erősebb nálam @molnibalage @rudi @Allesmor Obranna szerintem amint átvették a teljes légtéruralmat, utána ezekre a nagyvárosokra még a szőnyegbombázás is menni fog stratégiai bombázókkal. Tipikus katlan csata lesz várható. Mariupol csak idő kérdése, hogy mikor lesz körbe zárva, de ő is kapni fog legfeljebb kevesebbet, mert hamarabb összeomlik talán... ahogy egyébként szerintem Odessza is idő kérdése, hogy elérjék és megkezdődjön ott is egy véres ostrom. Utóbbinál először Herszonon kell keresztül jutniuk.
Csúnya lesz, ha valaki szeret vért látni, az kiélheti magát. (Aleppó, Moszul nem volt szebb. De Szarajevó sem.) Ahogy tegnap is mondtam, szerintem az ukrán és amerikai vezetés tudatos stratégiája lesz az erődváros. (Mind a két oldal ezzel számolt.)

OFF

5, Magyar drón programot javaslom átdolgozni! Már régebben is gondolkodtam, hogy nincs-e túltolva a törökök 1 földi irányító egység (és humán operátor) és erre jut 3 UAV. A 2 tartalék gép szerintem sok. Az országnak nincs stratégiai mélysége, Ukrajnának van és nem sokra ment vele a rakéta salvo ellen. Szerintem rendelésnél le kell vinni legalább 2-re, ha software megoldható, akkor 1,5. Katonai konfliktus esetén a MALE-ek többsége a levegőben kell legyen az első 24 órában.
Indokom, hogy expedíciós haderőknél, mint a törökök Szíriában, Líbiában meg Azerbajdzsán, itt megnyugtató, hogy elveszted a gépet és van elég tartalékban raktáron. De egyenlő felek között, ahol mind a két félnek vannak modern rakétavetői több száz km hatótávolsággal -nem 20 km Grad salvok-, ott ezek a földön nagyobb veszteséget szenvedhetnek, mint levegőben.
Nekem az is megfelel, ha az első napokban csak nagyon messziről, a légvédelemtől félve alkalmazzuk, majd akkor felbecsülhetetlen szerepük lesz, ha valahol beverjük a légvédelem gerincét és akár elszórt légvédelmi ütegek ellenére is tudunk felderíteni. (Pilótás gépnél még mindig drága az emberélet ilyen helyen magasból felderíteni, ha megoldod autonómmal is.)
Ezen az sem változtat, ha megoldjuk a nagyobb fokú védelmet a salvok ellen és a drón légibázisok rendelkeznek objektum védelemmel meg Molni szereti az atom biztos bunkert. (Az összesnek, két vadászszázadnak, 38 helikopternek, nem tudom mennyi MALE unmaned nem tudunk betont önteni pénzből.)

ON

Nekem per pill ezek a meglátásaim. Mivel csak fotel huszár vagyok, valószínűleg nagyon sok butaság is van bennük.
 

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
453
1 648
93
Nagyjából olyan mint a többi orosz hadművelet, a XX. század elejétől kezdve. Úgy fogalmaznám meg, nem precíz. Az erő és létszámfölény persze meghozza a gyümölcsét, de az oroszok minden háborújukat nagy emberveszteséggel csinálják végig. Feltételezhető, hogy soha semmit nem tanulnak az előző háborújukból. Nagyon mereven ragaszkodnak a megszokott és betanult harcászati szabályaikhoz. Amennyiben nem áll le a háború és nem kezdődnek béketárgyalások, akkor győzni fognak a végén persze, mert nagyon komoly erő és fegyverzeti fölényben vannak. Azonban már most látszik, ennek az erőnek a harcászati, hadműveleti alkalmazása, nagyon sok kívánnivalót hagy maga után. Természetesen az éremnek van másik oldala is. Az ukránokat mi is itt lesajnáltuk előre. Most az látszik, annál sokkal komolyabb erőkifejtésre képesek, mint azt mi, meg a világban sokan mások, gondoltuk előzőleg. 2014. óta jelentősen nőtt az ukrán haderő harcképessége, morálja, ebben biztosak lehetünk.
Most egy brutális fegyverkezés fog kezdődni Európában. Aminek következtében, a kelet európai NATO erők jelentősen megerősödnek. Oroszország most megnyer majd egy háborút, Hosszú távon elképzelhető hogy a nagy vesztes lesz.
Esetünkben sem létszám, sem erőfölényről nem beszélhetünk. A védők vannak legalább 3x-os túlerőben, a bevetett haditechnika pedig nagyjából azonos színvonalú. (Talán az ukránok még jobban is vannak felszerelve "köszönhetően" a NATO által szállított fegyvereknek.)
A veszteségekről nem tudom, mit tudsz, ha van új információd igazán megoszthatnád velünk is. Az ukránok által bemondott 2.800 főt és nem tartom valósnak, de még ha az is, az akkor is kb. 5%. Erről pedig az Akadémián (nem az oroszon!) is azt tanítják, hogy még hosszútávon is elviselhető egy tömeghadseregnek. Támadásnál pedig nem is rossz.
Az meg, hogy az oroszok/szovjetek így harcolnak/tak, az ő dolguk. Nem nekünk fáj. Viszont most ezt a háborút KELL eredményesen lehozniuk, ha nem akarnak egy velük szemben (is) agresszív, és a NATO által támogatott atomhatalmat a szomszédjukba. Én sem újongtam az ukrán atomfegyver / piszkos bomba igény hallatán. Robbanhatott volna az Budapesten is, amennyire szeretnek minket, és amennyi eszük van! Azzal, hogy mi lesz hosszútávon, majd akkor foglalkoznak az oroszok, ha ezt behúzták.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 365
63 020
113
Minden ukrán félsiker növeli a védők kitartását, önigazolást erősít, megtartja a morált.
Ugyanez a másik oldalon elhúzza a támadó műveleteket és idővel rombolja a morált.
Ha az orosz katona rájön, hogy a belé szuggerált Nagy Honvédő Vagyok kép hamis és még nyerni sem tud, a korábban már általam írt dominó-effektus az ő oldalukon fog jelentkezni hamarosan.
Két okból is írtam, hogy miért kell három nap alatt összehozni a győzelmet.
A siker mindig igazolja az erkölcsi fölényt.
Az ukránok gyors összeomlásával elkerülhető a felesleges rombolás.

A katonai infrastruktúra gyors összeomlasztásával a civilek reggelre már kvázi egy kormányváltásra ébrednek, ahol annyi történik csak, hogy konstatálják: “ezek ennyit tudtak, elbuktak, jött helyettük más. A kutya ugat, a karaván halad”
De most kiderül, hogy a kormány erős és elszánt, a támadó meg lúzer és barbár.

Ha ma nem érnek el az oroszok eredményt, ez az egész Moszkváig fog visszaütni. Kérdés, hogy akadt-e még józan kontroll a Topolok felett.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 574
24 792
113
2014-ben lőttek le a szakadárok ukrán ejtőernyősöket szállító Il-76-ost, ez most kvázi a visszavágó volt. De 2022-ben önvédelmi rendszerek nélküli csapatszállító repül légifölény fedezete nélkül, aktív légvédelem felett, teli ejtőernyősökkel...
Eddig jutottam az olvasásban, szerintem várjuk meg a képeket a roncsról.