Legalább 3 tengeri akna kódorgott el a 420ból.
Ankara sodródó tengeri aknariadó közepette együttműködik az EU szomszédaival
2022. március 29
| RT
Törökország és Románia a partjaikhoz közel semmisítette meg a robbanóanyagokat az orosz-ukrán konfliktus során
Hulusi Akar török védelmi miniszter kijelentette, hogy országa együttműködik Romániával és Bulgáriával, miután a közelmúltban több sodródó tengeri aknát fedeztek fel a Fekete-tengeren. Oroszország azzal vádolta Ukrajnát, hogy több száz elavult úszó aknát rak le, hogy megakadályozza kikötői elfoglalását.
„Az aknákat a mi területünkön észlelték, nem Oroszországhoz vagy Ukrajnához tartozó területen” – mondta Akar kedden újságíróknak. "Együttműködünk Romániával és Bulgáriával [az ügyben]."
Akar közölte, hogy a török aknavetőket és a haditengerészeti járőrrepülőgépeket készültségbe helyezték. Nem volt hajlandó pontosítani, hány aknát fedeztek fel eddig, és honnan származnak. „Nem lenne helyes azt mondani, hogy az aknákat Ukrajnában helyezték-e el, vagy máshonnan származtak, anélkül, hogy biztosak lennének benne” – mondta. – Folytatjuk a munkánkat az ügyön.
A miniszter korábban elmondta, hogy szombaton a török haditengerészet egy régi sodródó aknát talált és hatástalanított a Boszporusz-szoros közelében. Két nappal később a védelmi minisztérium egy másik aknát észlelt és hatástalanított Igneada, a bolgár határ közelében fekvő város közelében.
A román haditengerészet hétfőn hasonlóképpen arról számolt be, hogy a halászok egy aknát észleltek a parttól mintegy 70 kilométerre (43 mérföldre). A haditengerészet kiküldött egy aknakeresőt búvárokkal a fedélzetén, és az aknát biztonságosan megsemmisítették.
A hír egy héttel azután érkezett, hogy az Orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) azt állította, hogy az ukrán haditengerészet mintegy 420 „elavult” úszó aknát helyezett el több kikötőjének bejárata előtt. A szél és az áramlatok a Fekete-tenger nyugati részeire is eljuttathatják az ilyen aknákat – figyelmeztetett az FSZB.
Az ukrán haditengerészet szombaton a felfedezett aknáról szóló törökországi jelentésre reagálva azzal vádolta Oroszországot, hogy „megbénítja az összes fekete-tengeri ország szabad hajózását” és „veszélybe sodorja a civil tengerészek életét”.
Moszkva február végén támadta meg Ukrajnát, miután hétéves patthelyzet alakult ki, amiért Kijev nem teljesítette a minszki tűzszüneti megállapodás feltételeit, és Oroszország végül elismerte a donyecki és luganszki donbászi köztársaságokat. A németek és franciák által közvetített protokollok az ukrán államon belüli e régiók státuszának szabályozására készültek.
Oroszország most azt követelte, hogy Ukrajna hivatalosan semleges országgá nyilvánítsa magát, amely soha nem csatlakozik a NATO-hoz, az Egyesült Államok vezette katonai tömbhöz. Kijev szerint az orosz offenzíva teljesen provokálatlan volt, és tagadja azokat az állításokat, amelyek a két köztársaság erőszakos visszafoglalását tervezték volna.