Az ukrán katonai vezetés arról is beszámolt, hogy Oroszország a csernobili atomerőmű körüli tiltott zónát szerinte lőszerszállításra és -felhalmozásra használja, valamint parancsnoki állomáshelyeket alakít ki az övezetben. Szintén a vezérkar adott hírt arról, hogy ukrán katonák újabb magasrangú orosz katonai vezetővel végeztek: a Harkiv térségében folyó harcok közben megölték Gyenyisz Kurilo ezredest, a 200. gépesített lövészdandár parancsnokát.
Az ukrán vezérkar kedd délutáni helyzetjelentésében megerősítette, hogy az orosz erők egyes alakulataikat elkezdték visszavonni Kijev és az ország északkeleti részében lévő Csernyihiv megyékből Fehéroroszországba. Az orosz fél az ukrán küldöttséggel kedden Isztambulban tartott tárgyalása után jelentette be, hogy a bizalom erősítése céljából jelentősen csökkenti a katonai tevékenységet Kijev és Csernyihiv térségében. Az ukrán vezérkar hozzátette viszont azt is, hogy az orosz erőket az ország keleti részében, Harkiv és Donyeck irányában tovább erősítik. Harkiv városát változatlanul blokád alatt tartják, az északkeleti országrészben fekvő Szumi környékéről pedig csapatokat vontak el, de Ukrajnán belül más területekre csoportosítják át azokat - írta jelentésében a vezérkar. Érdekesség, hogy a CNN helyszíni tudósítói egyelőre nem tapasztalták a harcok enyhülését.
Mikola Melnicsuk, a nyugat-ukrajnai Hmelnyickij megyeszékhelyű város polgármestere közben az Ukrajinszka Pravda hírportál szerint arról tájékoztatott, hogy az orosz erők rakétacsapást mértek a régióban, Sztarokosztjantyiniv településen lévő légi bázisra, megsemmisítve az ottani üzemanyag- és kenőanyag-készleteket. (Az elmúlt napokban az orosz erők kiemelt célpontjai voltak az üzemanyagraktárak.)
Szvjatoszlav Palamar, az Azovi-tenger partján fekvő Mariupolt védő Azov ezred parancsnok-helyettese keddi videóüzenetében válaszolt arra, miért nem hagyták el az alakulat tagjai Mariupolt, miután erre Volodimir Zelenszkij elnök engedélyt adott nekik. Kijelentette, hogy azért nem távoztak, mert nem hagyhatták hátra elesett és megsebesült társaikat. "Továbbra is megvédjük a várost, minden házat, utcát. Mindent megteszünk a sebesültek megmentése és halott katonáink eltemetése érdekében" - hangoztatta a parancsnokhelyettes. Szavaiból az derült ki, hogy már a városon belül folytatják a harcokat az orosz csapatokkal. Palamar "népirtásnak" nevezte a civil épületek ellen végrehajtott támadásokat és a városban okozott katasztrofális humanitárius helyzetet.
(Portfolio)
Hogy én nem értek semmit, az nem csoda. De a média, a szakértők, a politikusok is össze-vissza beszélnek. Mi lehet a kavarodás mögött. Mindenki találgatja, mi lehet az orosz "engedékenység" mögött. Két álláspont van:
1) Az oroszok elszámították magukat, és -mondjuk ki - vereséget szenvedtek! De: állítólag 8 éve készülnek erre a háborúra. 34 nap múltán feladnák? Nekem ez valószínűtlennek tűnik. A szankciók maradnak, a Krím helyzete lebeg, Donbasszal mi lesz? Ha tűzszünetet kötnének, és kivonulnának, Ukrajna nem tartana be semmit. Eddig sem tette. Viszont még nagyobb esélye lenne felkészülni a Krím visszafoglalására. AZ Ukrajna biztonságát garantáló felekben én nem nagyon bíznék. USA, Törökország, Egyesült Királyság, Franciaország, Németország NATO-tagok. Ennyi erővel NATO-tag is lehetne Ukrajna. Teljesen mindegy.
2) Új fejezet kezdődik ebben a háborúban, s a közeledés, engedékenység csak álca.
Mindannyian szeretnénk látni, melyik álláspont a realitás.