[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

SenkiFia

Well-Known Member
2022. április 4.
1 440
12 396
113

Kockás ing

Well-Known Member
2020. február 10.
82
286
53
@blogen.....:)

Részletek a cikkből....

„Az irreguláris hadviselés működik egy hagyományos haderővel szemben”​

Wagner Péter

2022. 04. 10. 06:49​


"A több amerikai egyetemen is tanító Fábián Sándor katonai szakértőt kérdeztük a saját elméletéről, amely szerint egyre nagyobb szükség van a modern hadviselésben az irreguláris, mégis professzionális haderőre. Mint mondja, ennek jelentőségét épp most bizonyítja be az ukrajnai háború. "

"Röviddel a cikk megjelenése után a West Point katonai akadémia Modern Háború Intézetének egyik kutatója megjelentetett egy írást, amelyben azt taglalta, hogy az amerikai katonai berkekben jelenleg zajló elméleti vitát jelenleg a konvencionális hadviselés védelmezői és az én koncepcióm szembenállása uralja, egyúttal megjósolta, hogy az ukrajnai konfliktus nagy szerepet játszik majd ennek a vitának az eldöntésében.


Én talán nem mennék ilyen messzire, de tény, hogy néhány nagyon fontos tanulság már most leszűrhető a háborúból. Ezek a következők:


  1. Igen, az ellenállás és az irreguláris hadviselés működik egy hagyományos haderővel szemben (bár, ugye, ezt már Irak és Afganisztán óta tudjuk).
  2. Az országoknak van lehetőségük ezt a megközelítést még hatékonyabbá tenni, ha időben átszervezik védelmi struktúrájukat, és professzionális irreguláris haderőt hoznak létre.
  3. Mivel a harcok a lakott területek védelmi előnyeit kihasználva főleg a városokban zajlanak, ezért a jövőbeli városfejlesztési terveknek figyelembe kell venniük az irreguláris védelmi igényeket, követelményeket.
  4. Irreguláris hivatásos haderőnek a hadviselési forma sajátosságainak megfelelő felszerelésre és fegyverzetre van szüksége, amely a hadiipar teljes átalakítását és nemzeti tulajdonban vételét követeli.
  5. Katonai szövetségeknek, például a NATO-nak teljesen új alapokra kell helyeznie a terveit és a koncepcióit. A sztenderdizáció és az interoperabilitás helyett és mellett a különböző országok egyéni stratégiáinak integrálására és maximális támogatására kell fókuszálnia, és ennek megfelelően kialakítani a képességeit.
  6. Az Egyesült Államoknak újra kell gondolnia a szerepét, és át kell szerveznie a külföldi hadseregek számára nyújtott támogatási programját. Az eddigi irányító-megmondó szerepkör helyett a támogató, lehetővé tévő szerepkörre kell átalakítania rendszerét."

Nem értem a gondolatmenetét a tisztelt szakértőnek

Valóban, már több mint 200 éve tudjuk, hogy az irreguláris csapatok hatékonyak a hagyományos katonai egységek ellen (Félszigeti-háború 1808-1814). Azonban azt fontos hozzátenni, hogy a reguláris csapatok nélkül csupán megdrágítja a megszállást, de nem képes megállítani (üllő és kalapács). Ráadásul rendkívüli atrocitásokat tud kiváltani mindkét féltől.

Gondolom ez a professzionális irreguláris haderő lényegében azt akarná jelenteni, hogy az adott ország minden lakosa katonai kiképzést kap és védekező háború esetén hatékony milíciává lehetne változtatni a lakosság jó részét. Mondjuk itt nem vagyok biztos, kérlek világosítsatok fel.

A városokból ne hozzunk létre erődöt, mert lehet az ostromló fél nem házról házra fog menni, hanem kijelenti, hogy a megerődített település katonai célpont és a földdel teszi egyenlővé. Bár ez nem valószínű csak jelentős bombázó és tüzérségi kapacitásokkal rendelkező ellenség esetén. Akkor viszont, ilyen ellenfél ellen készülünk háborúra? Ráadásul kik akarnak háborút a földjükön, ez kinek lenne hasznos? USA, Németország? Lengyelek? Hol építsük ezeket a városokat?

A gerillákban pont az a jó, hogy minimális felszereléssel képesek veszteségeket okozni a mozgó, de lassúbb ellenséges egységeknek, a terepismeretükre hagyatkozva. Nem értem emiatt miért kell átalakítani a hadiipart.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 348
33 408
113
Bayraktar TB2 török csapásmérő UAV mobil irányítópontot észleltek Odessza közelében

A videót az odesszai régióban, Juzsnij városában forgatták.
/ Donbass férfiklubja /
t .me/RVvoenkor

Észlelték és még nem semmisítették meg? Mondtam, ez az orosz egy arab-afrikai szintű haderő... az ukránok fényes nappal mozgatják a könnyen azonosítható kulcsfontosságú technikát a frontvonaltól nem túl távol, teljes biztonságban. Akár helikopterekkel is érdemes lenne megpróbálni kiszedni, ha veszélyes is a MANPADS miatt. De valószínűleg a morállal is gondok vannak, nem hajlandók a veszélyes bevetésekre a pilóták. Továbbá a hírszerzési, felderítési információk is valószínűleg lassan jutnak el az illetékesekhez.
 

Öregtankos

Well-Known Member
2022. február 26.
6 561
44 626
113
Észlelték és még nem semmisítették meg? Mondtam, ez az orosz egy arab-afrikai szintű haderő... az ukránok fényes nappal mozgatják a könnyen azonosítható kulcsfontosságú technikát a frontvonaltól nem túl távol, teljes biztonságban. Akár helkopterekkel is érdemes lenne megpróbálni kiszedni, ha veszélyes is a MANPADS miatt. De valószínűleg a morállal is gondok vannak, nem hajlandók a veszélyes bevetésekre a pilóták.
Mivel ott nincsenek oroszok valszeg ukrán készítette a felvételt. Koordinátákat már Szásának el küldtem:p
 

grigorij3

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 524
20 465
113
Boki ezt a felvételt már amikor felkapta a média Buchát akkor beraktam a topikba,azért mozgatták kötéllel a holttesteket mert attól tatottak , hogy a holttestek alá vannak aknázva....Ebbe a videóba 1:20 tól kezdődően ott van ez a jelenet ráadásul egy más szögből is látszik sokkal közelebbről is...
Igazad lehet, ha egy holttest alá van aknázva, akkor kötéllel mozgatják 2-3 méterről... :D Megjegyzem tíz-tizenöt méternél közelebbről meg sem mozdítanám, egy csapdázás 3 méterről szitát csinálna belőlem. Ennyit arról, hogy miért mozgatják. Azt meg végképp nem értem, hogy miért kell az útra is kivonszolni? A csapda az első elmozdulásra működésbe lép, a további vonszolás ökörség. Ezt a magyarázatot magadtól találtad ki? És kipróbálnád a gyakorlatban? Az első éles csapda után nem lenne több Wilson-hír...
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 268
113
A rakéta pályaívének 45-45 fokkal történő kinyitását én Rácz András oldaláról hoztam Azzal indokolták ezt, hogy a becsapódási helyről nincsenek fotók, s így csak feltételezni lehet a rakéta kilövésének területét. Én viszont azt nem érte, hogy miért nincsenek fotók. Mi az akadálya annak, hogy lefotózzák a becsapódási pontot, s ezzel egyértelmű válaszhoz jussanak a rakéta kilövési helyéről?
Már hogyne lennének fotók? A fotókon láthatók az áldozatok is. Ismertek a pontos koordináták. A többi meg általános iskolás fizika. Az a vicc, hogy aki azt a szögtartományt rajzolta az is pontosan a szörnyű orosz propagandisták (és az aljas módon orosz párti fizika) által megadott egyenes köré rajzolta a szögtartományát. A középvonal nála is ugyanaz.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
"
Az orosz védelmi minisztérium arról tájékoztatott, hogy április 8-án az orosz fél ingyenesen és feltétel nélkül átadta Ukrajnának a Sapphire mentőhajót. Az ukrán hatóságok ezt megerősítették"
Ez azt jelenti, hogy az oroszok nem akarják elfoglalni a teljes ukrán tengerpartot?
 

SenkiFia

Well-Known Member
2022. április 4.
1 440
12 396
113
Igazad lehet, ha egy holttest alá van aknázva, akkor kötéllel mozgatják 2-3 méterről... :D Megjegyzem tíz-tizenöt méternél közelebbről meg sem mozdítanám, egy csapdázás 3 méterről szitát csinálna belőlem. Ennyit arról, hogy miért mozgatják. Azt meg végképp nem értem, hogy miért kell az útra is kivonszolni? A csapda az első elmozdulásra működésbe lép, a további vonszolás ökörség. Ezt a magyarázatot magadtól találtad ki? És kipróbálnád a gyakorlatban? Az első éles csapda után nem lenne több Wilson-hír...
Az a durva, hogy erre az aláaknázásra még a bucsai elkövetők sem gondoltak szerintem.
Ha oroszok voltak az elkövetők, akkor ha már kinyírtak sok-sok embert, pár akna elfért volna (meglepinek). Egyelőre nem láttunk ilyen videót. (Jajj, csak ne adjunk ötleteket)
Ha az ukránok kovették el, akkor max azért raknának aknát a halottak alá, hogy.. még nagyobb PR legyen, viszont ahoz katonáknak kellene meghalni, mert ők mozgatják meg aknakeresés céljából.. ha nem katonák mozgatták pl valamelyiket, hanem civil... videóanyagnak jó...
 

Nber

Well-Known Member
2021. október 15.
1 629
7 052
113
Nem, ez csak hisztériakeltés. Ha elvitték (ami teljesen elképzelhető) akkor azt nem Misa meg Vlagyimir vitte el a zsebében, hanem a több ezer nukleáris ipari szakértők közül valakik.
Akkor ez lehetett az egyik oka kijevi hadműveletnek, hogy az ukránok ne tudjanak piszkos bombát csonálni belőle?
Addig voltak ott, amíg elvitték?
Már, ha igaz a hír.