http://www.magyarfoldgaztarolo.hu/hu/Ugyfelek/Adatpublikalas/Documents/Napi_adatok.xls
Ma kb 27,4% lehet az állás itthon. Tavaly novemberben volt a max 33 %-on. Azt megelőző télről nincs adat, feltételezem, hogy akkor nagyobb volt a töltöttség
Az csak Földgáztároló készlete (Pusztaederics, Zsana-Észak, Kardoskút-Pusztaszolos, Hajdúszoboszló). Nincs benne Szőreg-1. Ha a teljes készletre vagy kíváncsi, akkor itt van az EU minden országára és Ukrajnára:
http://transparency.gie.eu/
Erről a témáról cikkek:
http://www.portfolio.hu/gazdasag/energia/magyarorszag_tankolja_a_foldgazt.201760.html
http://www.portfolio.hu/vallalatok/kegyetlenul_elkezdett_gazt_spajzolni_europa.201529.html
Jól látható, hogy az EU minden országában sokkal magasabb a tárolók töltöttsége, mint nálunk. Igaz viszont, hogy nálunk a tároló kapacitás az éves fogyasztáshoz képest. A mi fogyasztásunk 2010-ben 11,3, 2011-ben 10,3, 2012-ben 9,3, 2013-ban 8,5 milliárd m3 volt. 2012-2013 tele enyhe volt, úgyhogy az idei éves fogyasztás lehet, hogy visszakúszik 9 milliárd m3 fölé. Ebből a fűtési szezon fogyasztása 5,5-6 milliárd m3. A tároló kapacitásunk 6,2 milliárd m3, tehát mi 100 %-os feltöltöttségnél simán kihúzunk orosz gázszállítás nélkül. A saját kitermelésünk egy fűtési szezonban meghaladja az 1 milliárd m3, éves szinte 2,5 milliárd m3). A tározóinkból kivehető legnagyobb napi mennyiség 80 millió m3, a maximális kitermelésünkkel együtt kb. 90 millió m3. A fogyasztási csúcs 60-80 millió m3 szokott lenni legkeményebb napon.
Azonban ehhez szinte teljes feltöltöttség kell és az most nálunk csak 43,6 %-os. Ebben a hónapban napi átlag 20 millió m3-t tároltunk be és még 3,5 milliárd hiányzik a teljes feltöltöttséghez, azaz a mostani betárolási ütem mellett a fűtési szezon kezdetére csak 70 %-os feltöttséget tudunk elérni. Ennek fő oka, hogy jelenleg napi 5-10 millió m3-t szállítunk, május-júniusban napi 15-20 millió m3-t szállítottunk Ukrajnának. Mondhatni az ukránok érdekében elszalasztottuk annak lehetőségét, hogy kihúzhassuk az orosz gáz teljes elzárásakor a teljes telet.
Engem azért érdekelne, hogy Ukrajna tőlünk veszi a gázt, vagy mi csak "utaztatjuk" ugyanazt a mennyiséget megkapjuk nyugatról. Ez költői kérdés volt, mert látom az adatokon, hogy júliusban napi átlag 20 millió m3 a betárolás, júniusban csak napi átlag 10 millió m3 volt. Tehát a saját gázunkat adjuk oda. Érdekelne, hogy az ukránok kifizetik-e, vagy kifizeti-e helyettük nyugatról más. Érdekelne, hogy milyen áron adjuk. Érdekel, hogy számolunk-e fel tranzitdíjat ugyanúgy, ahogy nekünk az ukránok. ezekről a kérdésekről nagy a hallgatás.
Az EU esetében a téli fogyasztása olyan 350 +/- 50 milliárd m3 lehet. Ehhez képest a teljes EU tárolókapacitás 80 milliárd m3. Az EU-ban átlag az éves fogyasztás 15 %-a a tároló kapacitás. Nálunk nagyjából a 2/3-a. Azonban az EU gázfogyasztásának csak 1/3-a érkezik Oroszországból. Ezért az EU egy nagyon enyhe telet kibír teljes feltöltöttség mellett orosz gáz nélkül, de tavaszra már áramot sem tud termelni. Keményebb télen viszont csak az átmeneti kiesését viseli el. Egy teljes fűtési szezont nem húznak ki. A jelen betárolási ütem mellett az EU tároló kapacitásai 2,5 hónapon belül csurig lesznek. A portugálok, olaszok, spanyolok, franciák és angolok tudnak LNG-t vásárolni jó drágán és az északi-tengeri kitermeléssel is lehet némileg játszani, bár ez időjárás függő. Viszont a németek és Kelet-Európa rápacsál.
Az meg egyszerűen nevetséges, hogy az ukrán tárolók feltöltöttsége magasabb, mint a magyaroké. Mi most is napi 5-10 millió m3-t szállítunk Ukrajnába, a lengyelek 4 milliót, miközben a lengyelek 87 %-on állnak, mi meg 44 %-on. A lengyelek júliusban napi 12 millió m3-t töltöttek saját tározóba és 4 milliót vittek az ukránokhoz. Mi napi 20 milliót töltekezünk és 5-10 milliót szállítunk. Tehát nagyobb arányban szállítjuk az ukránoknak a hozzánk érkező gázt, mint a lengyelek. Ukrajna júliusban napi átlag 22 millió m3-t tárolt be, júniusban napi 83 milliót, májusban napi 104 milliót. Az ukránoknak van saját kitermelésük is és azzal, meg a már betárolt készlettel ők is kihúzzák a tél nagyobb részét. Nem állnak érdemben rosszabbul, mint az EU egésze és pillanatnyilag jobban állnak, mint mi.
Nem értem miért kell jelenleg is saját ellátásbiztonságunkat veszélyeztetve gáz szállítanunk Ukrajnának.