Egyetértek.
- Az a két nagyobb kormos folt egyenként kb. 4-6 méter széles, márpedig itt elvileg 2 db 150 kg-os robbanófej hatását kellene látni, ami ennél messze nagyobb kárt okoz.
- A foltok kicsit sem tűnnek robbanás nyomnak. Nem látszanak az elgörbült lemezek. Nem látszik érdemi repeszhatás.
- Ráadásul a foltok annyival vannak az eredeti vízvonal fölött, hogy ettől nem kellett volna víznek betörnie a hajóba.
- Továbbá a foltok annyira közel vannak egymáshoz, hogy kicsi a valószínűsége, hogy két rombotrepülő véletlenszerűen majdnem pont ugyanoda csapódjon. Sokkal valószínűbb, hogy ugyanaz a hatás okozta mindkét foltot és nem két különböző "találat".
- Az is nagyon furcsa, hogy a Sz-300 radarja alaphelyzetben van, hátrafelé néz. Az Oszák rávezető radarjai szintén ugyanezt teszik és az Oszák sincsenek az indítókon. Nem úgy néz ki, mintha oldalról bejövő robotrepülők ellen védekezett volna a hajó.
- Egyébként is a hajó működő légvédelmének kutya kötelessége lett volna megfogni két hangsebesség alatti, ugyanabból az irányból érkező robotrepülőt. Az Sz-300 is képes önmagában erre és a hajóra épített változatában több célcsatornás OSZA rendszer is. Meg még ott van a 130 mm-es iker ágyú, aminek a tüzelési szögtartományán belülről kellett hogy érkezzen a két állítólagos robotrepülő, valamint a 6 db 30 mm-es nagy tűzgyorsaságú gépágyúból is 4 db-nak rájuk kellett volna látnia. A foltok pont a két oldalsó AK-630 gépágyú mellett vannak, úgyhogy azoknak nem lett volna nehéz dolga a becsadásig tűzzel követni a célokat.
- Túlterheléses támadásról szó sem lehetett. (Nem utal rá semmi és annyi Neptun robotrepcsije nincs is az ukránoknak. Ráadásul az 1 db talán, esetleg, nagyon kérdésesen működő Neptun üteg sem lenne képes egyidejűleg annyi rakétát kilőni, hogy túlterheléses támadást hajtson végre.)
- És ennek a furcsaságnak nem az a megfejtése, hogy az oroszok tökkelütött komplett agyamputáltak, akik minden felderítő és védelmi rendszert lekapcsolva hajókáznak az ellenséges partól 100 km-re háború idején. Sokkal inkább az, hogy nem robotrepülő találatok hatását látjuk.
- Még amerikai céladatok átadása esetén is (más módon eleve nem is tudhatták az ukránok, hogy hol van a hajó, hiszen messze radarhorizont alatt volt) a robotrepülők legfeljebb a kilövés előtt néhány tíz másodperccel, vagy pár perccel észlelt cél helyzet alapján indulhattak és menet közben nem kaptak célfrissítést. (Hacsak nem feltételezzük, hogy a közelben ólálkodó P-8 Poseidon képes földről kilőtt ukrán Neptun rakétákkal közvetlen adatkapcsolatot teremteni, de ezzel az erővel azt is lehetne feltételezni, hogy a Poseidon lövöldözött Harpoon rakétákat a hajóra.) Tehát a robotrepülőknek maguknak kellett volna megtalálni az időközben elmozdult célt, amihez érdemi magasságon kell repülni és már távolról használni az aktív radart. Következésképp még ha valaki az előbbi, bevodkázott, agyamputált orosz legénység feltételezéssel él is, akik aktív radar és légvédelem nélkül hajókáznak, akkor is meg kell magyaráznia, hogy miért nem csináltak akkor sem semmit, amikor már üvöltött a passzív besugárzásjelző és még volt hátra alsó hangon 1,5-2 perc a becsapódásig. A légvédelem minden rétege, eleme beröffenthető ennyi idő alatt. Ráadásul a foltok pont a zavaró rendszer antennái mellett is vannak és az a kérdés is adja magát, hogy vajon az önvédelmi zavarás és a csalik sem működtek? Holott azoknak nincs állandó aktív kisugárzása, tehát végképp nincs ok a kikapcsolásukra.
- Az a "magyarázat" is vicc kategóriás, hogy a hajó légvédelme műszakilag ne működött volna. Egyrészt nem sokkal az eset előtt ellenőrizte egy orosz admirális és elégedett volt az eredménnyel. Másrészt az oroszok nem kezdenek háborút úgy, hogy működésképtelenül hagyják pont a légvédelemért felelős zászlóshajuk légvédelmét. Harmadrészt a rendszernek sok eleme van. Hogy a rakétás és csöves légvédelem, valamint a zavarás, csalik minden eleme működésképtelen legyen, az a lottó ötösnél is kisebb esélyű. Negyedrészt ha nem működik a hajó légvédelme, akkor nem küldik járőrözni az ellenség elé célpontnak.
Az biztos, hogy kigyulladt a hajó és a tűz komoly volt, mert a távolabb lévő, oldalra néző nyílások környéke is kormos. Dőlhetett kifelé a füst. Még a kb. 50 méterrel hátrébb lévő ajtón is füst ömlött kifelé. De mivel a tűz léthatóan a kéményeknél tombolt, a legegyszerűbb magyarázat a gépészetnél bekövetkezett baleset. Azt a meglehetősen korlátozott, látható szerkezeti kárt pedig a 30 mm-es gépágyú lőszerek másodlagos robbanásai is okozhatták, amik ott vannak a foltoknál.
Szerintem a hajó nem ellenséges harctevékenység miatt veszett oda. Ezt támasztja alá a szélsőséges reakciók hiánya is az oroszok részéről. Ha robotrepülők végeztek volna a hajóval, amelyekről azt sem lehet tudni, hogy nem amerikai Harpoonok voltak-e, de még ha ukrán robotrepülők, akkor is biztosan amerikai céladatok alapján lőtték ki azokat. Ez esetben az oroszoknak gyakorlatilag közvetlen NATO/USA háborús cselekménynek kellene tekinteniük az esetet, amit - az anyagi kárra, az áldozatok ismeretlen, de nyilván nem nulla számára és a zászlóshajó elvesztésével járó presztízsveszteségre tekintettel - nem hagyhatnak szó és megtorlás nélkül.