[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Sniper

Well-Known Member
2018. április 10.
2 100
24 763
113
Az első napokban minden nap próbáltam megtipplni, hogy mi fog történni és most is egy gyors, laikus elemzést adnék. De előtte egy lengyel cikk a leendő/épp kirobbant csatáról.



1, Az első héten ha visszaemlékeztek, én arra tippeltem, hogy a Krímből kiözönlő erők nagyobb hangsúlyt fognak helyezni a nyugati, Odessza felé induló támadásra, kisebb hangsúlyt a keletre, Mariupol felé nyomulásra. És sokakkal ellentétben semmi realitását nem láttam egy északi iránynak, hogy Kijevnél É-ról és D-ről ketté csapják az országot. Most én két hónap távlatából úgy gondolom, hogy az oroszok mégis teljesen jól súlyozták akkor az erőiket. Így is szenvedtek Mariupolnál a földhíd megteremtésével. És első hetekben látványosan próbálkoztak Nikolajev városánál is, helikopteres légideszanttal próbálták körbe zárni még az előtt, hogy a szf-iek odaértek volna, ez a légvédelem miatt részben meghiúsult és a támadás végül elhalt.
Bánni fogják, hogy ezt a csatát elvesztették, de ez így történt.

2, A szf-i híd gyakorlatilag kész, de beszéltem egy vasutas ismerőssel, hogy kb. mennyi idő lehet majd helyre állítani a vasúti összeköttetést Krím és a többi orosz terület között ezen a földsávon. Ha megfigyelitek a térképet, a szakadár régiók határában mindenhol szét lett vágva a hálózat.
A szavaiból arra következtetek, hogy durván az 1 hónap lehet az, amivel számolni lehet. Ha emberben és pénzben nem spórolnak Putyinék, akkor pár nap alatt is össze lehetne dobni, de sokkal valószínűbb az 1 hónap. Nem tudom, hogy volt-e @Wilson nak vagy a többieknek cikk vagy bármi infója arról, hogy elkezdődtek-e a munkálatok és hogy haladnak.
Mivel a ruszki logisztikának meghatározó a sín, ezért tartom ezt fontos kérdésnek.

3, Az, hogy az Azovstal támadását leállították, abból könnyen kikövetkeztethető, hogy az így felszabaduló erőkkel máshol akarnak lecsapni. Nekem azt a gyanút is felkelti, hogy úgy érzik, hogy idő hiányban vannak. Mindenki arról beszél már, hogy évekig eltarthat a háború. Viszont szerintem most az értékelésük az, hogy minél hamarabb zárják a zsebet és történik meg a bekerítés, annál szerencsésebb és meg kell előzni a további fegyver beáramlását.
Rengeteg hadianyag özönlött Ukrajnába, szerintem még az oroszokat is meglepte a mértéke és az, hogy a nyugati technika is gyorsan megjelent, nem csak a szovjet VSZ raktárkészletek. Az angol kézi légvédelmi rakéták a bejelentés után 1 hónappal már feltűnik a fronton, nekem ez azt jelenti, hogy nagyon erőltetett kiképzésben, de láthatóan háborús helyzetben elfogadható minőségben sikerül kiképezni a kezelőket.

4, Eddig azok a fegyverrendszerek voltak jellemzőek, amik nem igényeltek hosszú képzést. Viszont szerintem mindenki észre vette, hogy az utóbbi napokban ez is megváltozott. Franciák fél tüzérosztálynyi Caesart adtak át, a hollandok Pzh2000-t. Engem kinevettek, mikor azt mondtam, hogy ebben az évtizedben Ukrajna simán kaphat "majd kifizetjükre" F-16-os vagy F-15-ös gépeket. Szerintem folytatódni fog az, hogy egyre komolyabban vehető eszközöket kapnak.
Ez azt jelenti számomra, hogy a nyugati fegyvergyártó cégek komoly fogadást tettek, hogy Ukrajna nem fogja elveszteni a háborút és valami komolyan vehető gazdasága megmard, amiből egy túlméretezett hadsereget táplni tud. Én a jeleit sem látom ennek, hogy ezt ők hogyan képzelik el.

5, Kína reakciójára kíváncsi leszek. Teljesen logikus lépés lenne tőle, ha azt csinálná most, amit eddig Oroszország és USA csinált. Csak azért és csak olyan mértékben pénzelné és fegyverezné Moszkvát, hogy életben tartsa. Viszont kettejük viszonya ezzel megváltozna. Már nem a Föderáció a világ 2. nagyhatalma, hanem csak egy proxyháborús eszköz. Akit Peking épp úgy tönkre tenne anyagilag, mint ahogy az USA Ukrajnát, miközben a kínaiak sem engednék annyira megerősödni soha többet északi szomszédjukat, hogy ellen tudjon állni bármilyen kérésüknek. (És ez életveszélyes a muszkának, hiszen egy Putyin utáni világban vissza fogják kérni Szibériát.)
Szibéria (Nógrádinak is vesszőparipája) bár az oroszoknak van kb 6000 elég nyomós érvük, hogy miért nem, nyilván nem nyúlnak ehhez, azzal a részével hogy Kína kívár egyetértek, mivel nekik nem sürgős, teljesen mindegy melyik fél gyengül az nekik jó, mit kapkodjanak? Ellenben nekik is szükség van mind a két félre, technológiai, nyersanyag, és piaci szinten is... és Kína egy nagyon erős katonasággal bíró kereskedelmi hatalom. (a kereskedelmi részt hangsúlyoznám itt első sorban, mert azzal többet értek el eddig mint katonailag,viszont tudjuk róluk hogy kb 2500 éve kalmárország)
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 596
19 653
113
Sok orosz videón nem infra , ha nem termál tácső van az elől nem lehet elbujni.
Maradékfény illetve hőképalkotó avagy FLIR amire utalsz szerintem, ezek vannak leginkább katonai használatban manapság, a klasszikus infratávcsövek már nem nagyon. :) Viszont digitális képfeldolgozás esetén kiegészítő infrareflektorral az egyébként nem éjjellátó kamera is használható mivel maga a szenzor “belelát” az infra tartományba ( ezért tudod ellenőrizni pl a telefon kamerájával, hogy a TV távirányítód küld e ki jelet)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and enzo

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 824
47 200
113
Megint ott volt a láthatatlan ember :D

https://fb.watch/czjF973IKv/
Távol álljon tőlem hogy védjem a mentális épségét ennek a szegény demens kisöregnek, de ez most itt belemagyarázás. A múltkori az keményebb volt, ez szerintem csak kiintett valamit ki is szólt közben a szélére!

Nem kell a kamugyártás, elég gázos Biden a belemagyarázások nélkül is, így pont hiteltelen lesz az egész. Hozzáteszem magam részéről ha esetleg eltávolítanák, biztos vagyok benne hogy sem az USA, sem mi, sem az egész világ nem járna jobban Kamala Harrissel.
 
W

Wilson

Guest
Hat a 4 az tenyleg szamos. Nagy segitseg lesz az biztos mind a 4. Mi lesz ha eladjak? Kubinkaban zsakmanyolt lovegeket is mutogatnak egyebkent?

Hobagoly ezt meg neked:

A hírben szerintem ez a lényeges momentum...

"hogy "számos M-777 tarackot" küldtek Ukrajnába "amerikai szövetségeseinkkel együtt".

Magyarul nagy valószínűséggel az amerikaiak által küldött 18 löveg is M777-s ,és mivel a következő amerikai 800 millió dolláros csomagban is lesznek 155 mm lövegek logikus hogy azok is M777-k lesznek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 573
79 757
113
Valaki írta korábban, hogy a magyar vadászboltokból is lerabolták az ukránok éjjellátókat, ezek szerint mégscsak vehet civil.
Igaz elvileg 1. generációst csak, amihez fényvető kell... valamiért mégis vitték.
Az 1. gen és a 3. gen éjjellatók közt annyi a különbség, mint egy Trabant és a legújabb 7-es BMW közt.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 824
47 200
113
Az 1. gen és a 3. gen éjjellatók közt annyi a különbség, mint egy Trabant és a legújabb 7-es BMW közt.
Voltam kint Münchenben gyárlátogatáson pár éve a Bosch főhadiszállásán, hadititok szintű proto cuccot mutattak, BESZARÁS volt. Gyakorlatilag a holdfény 1%-ra állított sötét szobában nappali fénynek megfelelő szinten láttam vele, csak fekete-fehérben. A cucc nélkül az érzékelésem szerint a szobában kb. VAK SÖTÉT volt.

Ha nem a saját szememmel látom, érzékelem, hanem csak olvasom most magam, nem hiszem el én sem.
 
W

Wilson

Guest
Engem kinevettek, mikor azt mondtam, hogy ebben az évtizedben Ukrajna simán kaphat "majd kifizetjükre" F-16-os vagy F-15-ös gépeket. Szerintem folytatódni fog az, hogy egyre komolyabban vehető eszközöket kapnak.
Az orosz invázió előtt erre semmi esély sem volt,most már más a hozzáállás a nyugati nagyhatalmak részéről,de az F-15-t még mindig nem látom a realitását....
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

Sniper

Well-Known Member
2018. április 10.
2 100
24 763
113
Távol álljon tőlem hogy védjem a mentális épségét ennek a szegény demens kisöregnek, de ez most itt belemagyarázás. A múltkori az keményebb volt, ez szerintem csak kiintett valamit ki is szólt közben a szélére!

Nem kell a kamugyártás, elég gázos Biden a belemagyarázások nélkül is, így pont hiteltelen lesz az egész. Hozzáteszem magam részéről ha esetleg eltávolítanák, biztos vagyok benne hogy sem az USA, sem mi, sem az egész világ nem járna jobban Kamala Harrissel.
Nem is biztos hogy Kamala lenne a következő hiába az aki .... viszont a kiszolgáló feladatra alkalmas ez tény, nekem egyébként nem tűnik belemagyarázásnak szimplán bolond az öreg, az amerikaiak meg talán még inkább ha ez volt a legélesebb kés a fiókban! Egyébként ha megnézed megint keresi azokat, akik ott sincsenek,amivel semmi gond nem lenne ha mondjuk Stevie Wonder lenne az USA elnöke, de sajnos nem Stevie az elnök, a döntések kimondása meg egy vén bolondon múlik. Szerintem ez aggasztó, mint ahogyan nekem aggasztó volt Jelcin is anno.. az maximum másnap megbánta a döntését ha kijózanodott, ez meg nem emlékszik rá mi történt 10 perccel ezelőtt, nem tudom melyik a rosszabb.
 

1valaki

Well-Known Member
2022. február 27.
437
3 300
93
Nem is biztos hogy Kamala lenne a következő hiába az aki .... viszont a kiszolgáló feladatra alkalmas ez tény, nekem egyébként nem tűnik belemagyarázásnak szimplán bolond az öreg, az amerikaiak meg talán még inkább ha ez volt a legélesebb kés a fiókban! Egyébként ha megnézed megint keresi azokat, akik ott sincsenek,amivel semmi gond nem lenne ha mondjuk Stevie Wonder lenne az USA elnöke, de sajnos nem Stevie az elnök, a döntések kimondása meg egy vén bolondon múlik. Szeritnem ez aggasztó
Szerintem is aggasztó.Viszont egy minden hájjal megkent,profi tárgyaló az Egyesült Államok tagállamokra történö felbomlasztását is alá tudná iratni vele.
 

Öregtankos

Well-Known Member
2022. február 26.
6 615
44 967
113
W

Wilson

Guest

Az ukrán fegyveres erők vezérkarának reggeli összefoglalója

  • Az ellenség legnagyobb aktivitása Slobozhansky és Donyeck irányában figyelhető meg. Az orosz alegységek átcsoportosulnak, továbbra is rakéta- és bombacsapásokat hajtanak végre katonai és polgári infrastruktúra ellen.
  • Az orosz hadsereg öálló egységei Izyumtól délre folytatnak támadó- és roham műveleteket. Az ellenség légi felderítést végez az állások és az offenzíva tűztámogatásának megszervezése és a csoportosulás logisztikai támogatása érdekében.
  • Donyeck irányában az ellenség támadó hadműveleteket hajt végre a teljes konfrontációs vonalon. A fő erőfeszítések a Severodonetsk irányú offenzívára összpontosulnak. Az offenzíva Novotoskovszkij irányába folytatódik, és megkísérli megrohamozni Rubizsnoje, Popasznaja és Maryinka területeit.
  • Mariupol irányában az ellenség továbbra is blokkolja az ukrán fegyveres erők egységeit az Azovstal üzem területén, és légicsapásokat indít a városra, beleértve a nagy hatótávolságú repülőgépeket is. Mérnöki egység érkezett a megszállt városba, hogy megtisztítsa Mariupol kikötői infrastruktúráját.
  • A pótlólagos tartalék képzésére a Wagner magán katonai haderő felkészítése befejeződött, legfeljebb 200 fővel. Az egység előretolt csoportját áthelyezték a Novobakhmutovka területére felderítés és az interakciók sorrendjének tisztázása céljából. Az információ pontosítása folyamatban van