[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 781
46 908
113
erre azért nem válaszoltam,mert nem értette az összefüggést a szövegben .. a megbízhatósági mutatók (ukránok személyes beszámolói) és a "Most éppen elég jól bizonyít az amcsi technika" között,pedig pont az ukránok panaszkodtak több esetben is a nyugati cuccokra (illetve ha jól emlékszem volt egy tank amit az ukránok emlegettek,hogy 3 ATGM találatot vitt el .. lábon (nyugatit) ,ezzel szemben a "keleti" cuccok (Stugna-P meg a Kornet) nem igazán szerepeltek le eddig .. amikre szintén elég sok bizonyítékkal szolgált mind a két oldal,szóval a túlzott hypeolás ellen írtam amit írtam,nem véletlenül lett beírva az alábbi rész a kommentembe.

"Egy háborúban,meg nem az ultramodern fegyver,hanem a megbízhatóan működő fegyver az ami fontos !"
Én eddig azt látom, hogy a nyugati fegyverek azért jók az ukránoknak, mert vannak. A Stugna is hozza azt a szintet mint bármelyik külföldi, ha ügyes a kezelő, jók - megfelelőek az indítási paraméterek teszi a dolgát. Láttam olyan videót ahol jól láthatóan a Top Attack/Javelin ATGM mellé ment, majd kisvártatva egy nagyobb hagyományos rakéta ugyan azt a célpontot eltalálta, ez meg szinte biztos a Stugna volt. Szóval én sem látom azt hogy minőségbeli különbség lenne a nyugati fegyverek javára. Egyszerűen azért fontos az ukránoknak a rengeteg nyugati fegyver, mert HA megtanulják rendesen alkalmazni őket, akkor sokkal nagyobb sűrűségben tudják ellátni vele a gyalogságukat, ami azért nagyon nagy fegyvertény! Láttam nem ritkán olyan videót ahol raj szinten úgy mozogtak ukránok, hogy a 8 fő körüli csapatnál volt ember akinek a hátán 2 Pzfaust 3 volt, meg volt náluk több Manpads is. Ez saját erőből marhára nem ment volna nekik! Sok a hátrahagyott fegyver is, ebből látszik hogy már nem a fegyver a szűk keresztmetszet, hanem a kiképzett katona/élőerő, néha idejük nincs elhasználni-legalább megsemmisíteni, pláne magukkal vinni visszavonulásnál!

Jelzés értékű az a hír is ugye, hogy már a benzinkútnál is behívót osztogatnak a manusoknak, szóval tényleg úgy tűnik hogy lassan működik az "utolsó ukránig!" szlogen! A nyugat a fegyvert biztosan adja hozzá!
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Én így látom jelenleg ezt a részét (ukrán szemszőgbőli nézőpontra csak szőr mentén tértem ki):

Felmerült már, hogy nem is nagyon akarnak gyors offenzívát? Mindig csak a képesség hiányáról esik szó (arról lentebb írok), de az akarat, a szándék megléte még csak kérdésként sem merül fel. Pedig lehet, hogy nem elhanyagolható tényező az események folyásában.
Mi értelme is lenne egy lelassított műveletnek?
  • felőrlés
  • láthattuk a kamionos beszámolóban, hogy a hátország sem nyugodt. El tudjuk képzelni, milyen pszichológiai hatása, eredménye lesz még az tősgyökeres ukrán területeken is.
  • látható, hogy ukrajna támogatásának kérdése törésvonalakat hoz létre és sokszor önnmaguk teszik ezt az agresszív kommunikációs stílusukkal és a feltételezhetően nem megválogatott személyekkel (lásd görög parlament).
  • fokozatosan egyre kevesebbet fognak foglalkozni az emberek Ukrajnával, egyszerűen törvényszerű, hogy megunják
  • látszik, hogy az EU-ban is érdekellentétek és törésvonalak jönnek létre és mélyülnek
  • egyre többe és többe kerül a nyugatnak is Ukrajna támogatása akár civil, akár katonai vonalon. (Még látjuk, hogy az oroszok nagyon sokszor -épp ez volt sokak nevetség, értetlenkedés stb. tárgya- butabombát, olcsó(bb) eszközöket használnak)
  • meddig lehet és milyen mértékben fenntartani a logisztikát és ellátást, hogy a fronton levő egységek ellátása és utánpótlása gördülékenyen menjen?

Tehát úgy vélem, hogy a szándék hiányában is lehet ráció -miközben azért mégis csak kulcsfontosságú területeket foglalnak el (pl Popasna) és zömében haladnak előre.

Képesség hiánya:
  • Van egy térkép az ukrán erődítésekről. Látható igen számos ilyen létesítményt hoztak létre a donbaszi front vonalán és mélységében. És természetesen ott vannak a települések is, sokszor szintén megerősdített ipari területekkel. Már csak ezek legyűrése is nagy erőket köt le és a védők helyzetét (létszám és képesség sokszorozó) javítja jelentősen.
  • Több 100 ezer lakosnál nagyobb, sokszor ipari település található a térségben (legalább négy, ráadásul egymás mellett, vagy nagyon közel). Ilyen jellegű településekhez valóban elég vékony az az erő, amit az oroszok használnak, vagy a politika használni kíván.
  • Viszonylag korlátozottan vesznek részt az oroszok a konfliktusban, ami főleg az élőerő tekintetében jelent problémát és úgy tűnik, hogy arra jelenleg nagyon korlátozott a kapacitás, hogy az arcvonalban levő csapatokat pihentetni tudják és rotálják, ezért ha egy egy ponton áttörést tudnak elérni, azt csak korlátozottan tudják kihasználni, mert szerintem nincs meg az a tartalék, akivel ilyenkor a lendületet fenn tudnák tartani -ha a szándék meg is lenne.

Tehát: Az az erő és technika, amit az orosz erők a háború jelenlegi szakaszában bevetnek és a jól kiépített ukrán védelmi vonalak és a kitartóan harcoló ukrán katonák igen, a jelenleginél számottevően gyorsabb előrehaladás képességének a hiányát is felveti.


"Hogy tud Harkovtól ÉK-re offenzívát indítani az ukrán haderő?"
  • Feltehetjük a kérdést, hogy jól átgondolt e a harkovi "offenzíva", vagy egyszerűen csak a látszatsikerekért egy kvázi mellék hadszíntéren inkább kijönnek a biztonságot nyújtó városból a könyebben támadható területekre és bizonyos térképek tanúsága szerint egy bekerítést is kockáztatnak csak azért, hogy sikereket mutassanak fel.
  • Feltétlenül jó gondolat e a készletek itteni és ilyen célú felhasználása?
  • Meddig tudják nyújtani a logisztikát?
  • Mi a perspektíva? Keletről ott a Donyeck folyó, Északról majd betörnek Oroszországba? (De az Harkovtól Északra sem tették érdemben, pedig ott közvetlen megvan a határ az orosz kivonulás óta.) Sikeres lesz az offenzíva, Donyeck folyótól nyugatra kinyomják az oroszokat Ukrajnából. Mennyi emberi és hadianyag áldozata árán? És utána? Mi a nyereség? Még a határőrizetet és a terület ellenőrzését is meg kell oldani, ami embereket, logisztikát és hadianyagot köt le. Ez valóban nyereség?
Ennek a beszélgetésnek a folytatása. Privát levelezésben, Wilson engedélyével. (Ő most kicsit büntiben van.)
A Harkov melletti ukrán támadásnak az a célja , hogy a donbaszi frontról vagy az oda szánt tartalékból orosz erőket vonjanak ki az ukrán ellentámadás megállítása érdekében.és most már közel jutottak ezzel az ellentámadással ahhoz az ukrik, hogy közvetlenül Belgorodot is tudják lőni csöves tüzérséggel.

Értelemszerűen lehet ez a célja -mint írtam is, ukrán oldalát nem részleteztem nagyon. És lehet az is, hogy Belgorod kőhajintásnyira, illetve tüzérségi távolságban legyen.
Ámde:

  • Nem látom az oroszok azon igyekezetét, hogy nagyobb erővel és minden áron visszaverjék ezt a támadást, avagy nincs meg hozzá a képességük -de mindkettő oda vezethető vissza, hogy nem vontak el a fő fronttól jelentősebb csapatokat, hanem inkább az eleve ott állomásozó csapatokkal igyekeznek ezt a kialakult helyzetet kezelni.
  • Attól, hogy földrajzilag közelebb kerülnek, illetve tüzérségi csapásokat tudjanak érdemben Belgorodra mérni, az még önmagában kevés. Mert azt tudni is kell végrehajtani. Ami nem feltétlenül tud megvalósulni , hisz akár légierővel, akár tüzérségi válaszcsapással ezt eléggé korlátozottan és jelentőségéhez mérten nagy veszteségek árán tudják kivitelezni. (És itt a nagy veszteség nem csak a megsemmisíthető technikát, hanem az odáig vezető rögös út emberi veszteségeit is jelenti.)
  • Mint írtam, azt, hogy elérik a határt, érdemben eddig sem használták ki, ergó, alacsony a valószínűsége, hogy pont itt fogják. (Ugye próbálkozás volt már, de ezt csírájában elfojtották az oroszok.)

Így nem látom sok hasznát az offenzívának azon túl, hogy sikerként lehet felmutatni, ami értelemszerűen a kedv fenntartásában és más okokból is hasznos. Csak nekem a milyen áron a kérdés.

Ami pedig a többit illeti, szerintem nem érdeke Oroszországnak egy elhúzódó offenzíva Donbaszban, azért ilyen lassú az oofenziva, mert az oroszok óvatosabbak lettek és egy erősített területet támadnak, és csak a tűzeroben van fölényük az Ukránokkal szemben, szerintem további orosz haderő bevetése nélkül ez az offenzíva nem fog teret nyerni.

Ez így együtt, de ezt részben ki is fejtettem, hogy ez is a lassú haladás oka. De én a szándék faktort sem zárom ki, illetve ignorálom olyan mértékben, mint teszik ezt sokan.
A gyors győzelemnek is lehetnek hátulütői, ugyan úgy, mint a lassúnak. Nem feltétlenül hadászatilag, hanem összességében.

Valószínúleg fokozni kellene a létszámot, nyilván gyorsabb és látványos sikereket lehetne elérni. Azonban ennyire nem vagyok pesszimista. Mert úgy gondolom, hogy teljes mozgósítás nélkül is sikeres lehet az orosz támadás, de jelenleg épp olyan térségben zajlanak a harcok fő "eseményei", amik hadászatilag elsősorban a védőknek kedvez. Azonban ha ezen túlrágják magukat az oroszok és olyan szituációkat tudnak kialakítani, ami ezen a felálláson áttörést eredményez, akkor egy, a támadó fél számára előnyösebb térségbe tudnak kijutni egy feltételezhetően és idejében nem hátrább vont, adott területeken felmorzsolt ukrán erőkkel, ami gyorsabb haladást és nagyobb mozgásteret vonhat maga után. (Egészen a Dnyeper vonaláig fennálhat ez.)

Ami pedig az EU-t és az USA-t illeti Ukrajna támogatása.nem tétel a számukra könnyedén megoldják hosszú távon is.
Úgy gondolom, ha egyre nőnek a gazdasági nehézségek -ami azért egyértelműen a szankciókkal együtt jár, akkor egyre nagyobb teher lesz a konfliktus fenntartása. Akár közvetlen támogatása, akár a szankciók hatásának benyelése. És nem hiszek olyan mesékben, hogy nem fájnak a szankciók, hisz a legpozitívabb hangok szerint is néminemű kényelmetlenség a -vélt- morál oltárán feláldozható. Tehát ebből sem az jön le, hogy ne érintené, vagy akár ne csapná meg az európai gazdaságot az egész szituáció.
És persze, még lehet adni a hadianyagot. De meddig?
Mert egyrészt ha betartják az ígéretet, akkor az eddig adományozó k.-k. európai országoknak is ki kéne utalni a megígért cseretechnikát a hozzá való technikai és lőszer javadalmazással. De mindeközben ha csak a raktárak készlete is fogy, azt is pótolni kell, hisz, ha eddig riogattak az orosz veszéllyel, akkor ezután majd az elmúlik? És nyilván a készletezés is részben bizonyos számítások mentén végzett tartalékképzés volt, amit bizonyos mértékben, sőt, talán eddigiekhez mérten nagyobb mértékben fel kellene tölteni. Mindeközben akár a lengyel, akár a német, de ide vehetem a magyar haderőt is fel kellene fegyverezni, részben élő szerződések alapján. És mind ezt egy romló gazdasági környezetben.
Erre jön a tipikus kérdés, hogy mibűűűű?
És hogy? Van elég gyártói kapacitás? Lehet bővíteni? Ha van pénz és akarat, mikorra lehet a most elajándékozott technikát pótolni? -Bennem ilyen kérdések is felmerülnek a mellett, hogy mondjuk tényleg lesz hosszú távon szándék?
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 726
28 370
113
Az ígért nyugger elemzés, most külön kiegészítő rész nélkül. Kissé fáradt is voltam már - negyed hatkor végeztem mindennel -, plusz a Győzelem napja-Popasznaja-Harkovi ellentámadás-Kígyó-sziget kombó egymagában kitette a 11 ezer karaktert

Vszeg holnap délelőtt érkezik a következő, aztán majd pénteken
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 831
56 428
113
Az ígért nyugger elemzés, most külön kiegészítő rész nélkül. Kissé fáradt is voltam már - negyed hatkor végeztem mindennel -, plusz a Győzelem napja-Popasznaja-Harkovi ellentámadás-Kígyó-sziget kombó egymagában kitette a 11 ezer karaktert

Vszeg holnap délelőtt érkezik a következő, aztán majd pénteken
Köszönöm. Jó, objektivitâsra törekvö irás. Hogy birod ezt a tempót? :)
 

Aurél

Well-Known Member
2022. február 25.
590
4 482
93
Az LPR csapatai elérték a köztársaság közigazgatási határát

Az Akhmat Kadirovról elnevezett különleges rendőrezred harcosa Popasnaya faluban az LPR-ben - RIA Novosti, 1920, 2022.10.05.

© RIA Novosti / Viktor Antonyuk
Az Akhmat Kadirov különleges rendeltetésű rendőrezred harcosa Popasnaya faluban az LPR-ben. Archív fotó
Olvassa el a ria.ru oldalt
MOSZKVA, május 10. - RIA Novosti . Az orosz hadsereg által támogatott LPR csapatok elérték a köztársaság határát – közölte Igor Konasenkov vezérőrnagy, a védelmi minisztérium szóvivője.
"Az egységek <...>, miután Popasnaya faluban befejezték a nacionalisták megtisztítását, mélyen áttörték az ellenség védelmét, és elérték a Luhanszki Népköztársaság közigazgatási határát" - mondta.
Orosz katonai személyzet – RIA Novosti, 1920, 2022.10.05.


A tábornok szerint mintegy 120 ukrán nacionalistát, 13 páncélost és 12 különböző célú járművet semmisítettek meg.

Popasnaya az LPR nyugati részén található . A köztársaság függetlenségének kikiáltása után a város egy ideig az LPR ellenőrzése alatt állt, de 2014 júliusa óta Kijev uralma alá került . Az orosz katonai különleges művelet megkezdése előtt körülbelül 20 ezer ember élt ott.
Február vége óta folytak a harcok Popasnáért. Fontos település, amelyen keresztül az Artemovszk , Krasznoarmejszk , Liszicsanszk és Szvetlodarszk felé vezető utak haladnak át .
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 456
31 798
113
NagyonkeményZ:
Star Wars szintű...
Micsoda? Sok gáz kell a krematóriumoknak? Majd megoldják nagyítólencsékkel.
Akkor most éppen bezsákoltatják magukat?
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 456
31 798
113

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
Folyik a cicaharc, a húzd meg ereszd meg:
Ilyen esetekben kellene az ENSZnek beavatkoznia, ha igaz lenne vagy megfigyelőket küldenie, de hát az utóbbi évtizedben számtalanszor maradtak tétlenek még akkor is amikor lett volna mit csinálni (pl Rohingya - na most ha egy ENSZ BT tag lenne az elkövető akkor nyilván még ennyire sem futná):
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 726
28 370
113
Köszönöm. Jó, objektivitâsra törekvö irás. Hogy birod ezt a tempót? :)
Hát nem mondom, néha-néha kezdek így kiégni írás közben és lefagy az agyam, de ha menni kell, akkor nincs választás, menni kell. Főleg most rendesen feltorlódtak a május 9-el az anyagok, de Pepsi Béla taktikáját követve, ameddig tart a bor megyek :D Jövő héttől vizsgaidőszak, na az lesz tömény szopás