Én így látom jelenleg ezt a részét (ukrán szemszőgbőli nézőpontra csak szőr mentén tértem ki):
Felmerült már, hogy nem is nagyon akarnak gyors offenzívát? Mindig csak a képesség hiányáról esik szó (arról lentebb írok), de az akarat, a szándék megléte még csak kérdésként sem merül fel. Pedig lehet, hogy nem elhanyagolható tényező az események folyásában.
Mi értelme is lenne egy lelassított műveletnek?
- felőrlés
- láthattuk a kamionos beszámolóban, hogy a hátország sem nyugodt. El tudjuk képzelni, milyen pszichológiai hatása, eredménye lesz még az tősgyökeres ukrán területeken is.
- látható, hogy ukrajna támogatásának kérdése törésvonalakat hoz létre és sokszor önnmaguk teszik ezt az agresszív kommunikációs stílusukkal és a feltételezhetően nem megválogatott személyekkel (lásd görög parlament).
- fokozatosan egyre kevesebbet fognak foglalkozni az emberek Ukrajnával, egyszerűen törvényszerű, hogy megunják
- látszik, hogy az EU-ban is érdekellentétek és törésvonalak jönnek létre és mélyülnek
- egyre többe és többe kerül a nyugatnak is Ukrajna támogatása akár civil, akár katonai vonalon. (Még látjuk, hogy az oroszok nagyon sokszor -épp ez volt sokak nevetség, értetlenkedés stb. tárgya- butabombát, olcsó(bb) eszközöket használnak)
- meddig lehet és milyen mértékben fenntartani a logisztikát és ellátást, hogy a fronton levő egységek ellátása és utánpótlása gördülékenyen menjen?
Tehát úgy vélem, hogy a szándék hiányában is lehet ráció -miközben azért mégis csak kulcsfontosságú területeket foglalnak el (pl Popasna) és zömében haladnak előre.
Képesség hiánya:
- Van egy térkép az ukrán erődítésekről. Látható igen számos ilyen létesítményt hoztak létre a donbaszi front vonalán és mélységében. És természetesen ott vannak a települések is, sokszor szintén megerősdített ipari területekkel. Már csak ezek legyűrése is nagy erőket köt le és a védők helyzetét (létszám és képesség sokszorozó) javítja jelentősen.
- Több 100 ezer lakosnál nagyobb, sokszor ipari település található a térségben (legalább négy, ráadásul egymás mellett, vagy nagyon közel). Ilyen jellegű településekhez valóban elég vékony az az erő, amit az oroszok használnak, vagy a politika használni kíván.
- Viszonylag korlátozottan vesznek részt az oroszok a konfliktusban, ami főleg az élőerő tekintetében jelent problémát és úgy tűnik, hogy arra jelenleg nagyon korlátozott a kapacitás, hogy az arcvonalban levő csapatokat pihentetni tudják és rotálják, ezért ha egy egy ponton áttörést tudnak elérni, azt csak korlátozottan tudják kihasználni, mert szerintem nincs meg az a tartalék, akivel ilyenkor a lendületet fenn tudnák tartani -ha a szándék meg is lenne.
Tehát: Az az erő és technika, amit az orosz erők a háború jelenlegi szakaszában bevetnek és a jól kiépített ukrán védelmi vonalak és a kitartóan harcoló ukrán katonák igen, a jelenleginél számottevően gyorsabb előrehaladás képességének a hiányát is felveti.
"Hogy tud Harkovtól ÉK-re offenzívát indítani az ukrán haderő?"
- Feltehetjük a kérdést, hogy jól átgondolt e a harkovi "offenzíva", vagy egyszerűen csak a látszatsikerekért egy kvázi mellék hadszíntéren inkább kijönnek a biztonságot nyújtó városból a könyebben támadható területekre és bizonyos térképek tanúsága szerint egy bekerítést is kockáztatnak csak azért, hogy sikereket mutassanak fel.
- Feltétlenül jó gondolat e a készletek itteni és ilyen célú felhasználása?
- Meddig tudják nyújtani a logisztikát?
- Mi a perspektíva? Keletről ott a Donyeck folyó, Északról majd betörnek Oroszországba? (De az Harkovtól Északra sem tették érdemben, pedig ott közvetlen megvan a határ az orosz kivonulás óta.) Sikeres lesz az offenzíva, Donyeck folyótól nyugatra kinyomják az oroszokat Ukrajnából. Mennyi emberi és hadianyag áldozata árán? És utána? Mi a nyereség? Még a határőrizetet és a terület ellenőrzését is meg kell oldani, ami embereket, logisztikát és hadianyagot köt le. Ez valóban nyereség?