ahogy az Eurovizioban> levonnak par pontot ettol-attol, hozza adjak az ukrikehoz + vagy Wales felajanlja a helyet a kaproknak, hisz ezzel is kozelebb segiti oket az oroszok legyozesehezMég kitalálhatnak olyan szabályt, h kijutnak, mert csak.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
ahogy az Eurovizioban> levonnak par pontot ettol-attol, hozza adjak az ukrikehoz + vagy Wales felajanlja a helyet a kaproknak, hisz ezzel is kozelebb segiti oket az oroszok legyozesehezMég kitalálhatnak olyan szabályt, h kijutnak, mert csak.
A magam részéről köszönöm a tájékoztatást.Nos folytatom, miután a gyerekeket végre sikerült alvásra bírni .
Volodimir Kalitynsky ezredes úr helyzetértékelésében vizuális segédeszközökkel támogatott előadása során (powerpoint) bemutatta, hogyan változtak az orosz tervek a háború során, akár időben és térben. Az első terv szerint hol voltak az orosz haderő egységei, majd jelenleg hol tart az orosz térnyerés. Köszönettel szólt a magyar kormányzat részéről akár a humanitárius, akár a katonai segítségért, mert mindkettőt kapott Ukrajna. Utóbbi esetben logisztikai és egészégügyi támogatás történt és történik jelen időben is.
Ugyanakkor köszönete mellett azt is jelezte, hogy több típusú felajánlott segítséget nem tudnak igénybevenni a követség szükős lehetőségei miatt. A magyar fél jelezte, például, hogy átvesz és gyógyít ukrán katonákat, de ennek feltétele, hogy Ukrajna biztosítson 24 órás tolmácsolási lehetőség az eü. intézményekben. Ilyenre viszont sem létszámuk nincs, se megfelelő tolmács nem áll rendelkezésükre.
Ukrajna a háborút 2014-től számolja és a 100 napja annak teljes körű kiterjesztése folyik. Oroszország előnye, a nagyobb humán erőforrás és a régebbi technikai eszközök, letárolt technikák nagy száma. Ukrajna naponta 1 BTG-nyi harcfelszerelés tud jelenleg elpusztitani a támadó haderőből, ezt a letárolt tartalékokból azonban pótolja az orosz sereg, még akkor is, ha azok régebbi és sok műszaki hibával rendelkező komplexumok, rendszerek és harceszközök. A legmodernebb technika nagy részét Oroszország elveszette, (pld. T-90 változatai, BMP-3 változatok, BMD és egyéb légideszant felszerelések jelentős mennyiségét. Az Orosz Légierő már nem képes Ukrajna felett légifölényre.
(ezt én úgy módosítom, saját szemszögemből, kicsit hosszabban, hogy az ukrán légierő elleni légifölény megvan, tehát az erősen limitált képességű ukrán repülőgépállományt le tudják lőni, de levegő-föld tekintetben, csapásmérést valóban nem képes az Orosz Légierő Ukrajnában légiuralommal végrehajtani. Utóbbi a smart fegyverzet csekély száma, a lézeres célzókonténerek hiánya, valamint a felderítési adatok hiánya okozza, Ukrajna területi mérete miatt. Az orosz Légierő nem készült fel hosszan tartó hadviselére, ezért hiányoznak a tartalék alkatrészek a modernebb replőgépekhez, ráadásul ezek egy részé import alkatrészekkel is készítették, és most nem tudják gyártani. Ráadásul a békebeli tervezéssel ellentétben a repült órákat sokszorosan túllépték,ezért karbantartani kéne sok repülőgépet, de alkatrész és kapacításhiány van. Ne feledjük, hogy az orosz légierő több éve már csak 15-30 új repülőgépek kap az ipartól, és lassan folyik a régebbi típusok modernizációja is. Nos ezredes úr is 200+ repülőgépre teszi az elpuszított orosz repülőgépek számát. Hiába van pld. Szu-35 a magasban ezek nem fogják az ukrán szárazföldi csapatokat R-77-el támadni. Orosz probléma, hogy csapásmérő repülgépek közül nagyon fogynak a Szu-34 és Szu-25 típusok, egyrészt veszteségek, másrészt karbantartási problémák miatt. Az orosz Légierő tevékenysége lassan már csak Donbasz, és délkeleti területen nagyobb nagyságrendű. Ott is inkább közvetlen légi támogatás helyett utánpótlási vonalakat, illetve statikus célpontokat támadnak, mert nincs megfelelő célazonosításuk. A CAS helyett olcsóbb és pontatlanabb tüzérségi csapásokkal operálnak a fronton. Annyi A-50 sincs már a karbantartási problémák miatt, hogy folyamatosan 2-3 örjáratozzon a levegőben ezáltal ablakok és lyukak vannak a lefedett területek között, térben is időben, ezért ott és akkor az ukránok levegőben is tudnak tevékenykedni. Ez a NATO szinte real time adatanak is köszönhető.
A 200 repülőgéppel legalább annyi pilóta is elveszett a tapasztaltak közül, nem véletlen a két öreg repülőgép vezető főtiszt halála.
Miután az orosz légirő nem képes csapásmérésre ezért pontos, és egyre pontatlanabb ballisztikus rakétákkal probálnak csapásokat mérni különféle célpontokra. Pld. átrakó helyek, állomások, összpontosítási körletek stb.
Itt ismét a saját közbeszúrás: az orosz légierő tartozkodik a szönyegbombázástól és hasonló tevékenységtől, pedig teherállomásokat, átrakó körzeteket Iskanderrel, Tocskával, Bastionnal nem lehet megsemmisíteni. 1-2 vágányt tönkre lehet tenni, ideig-óráig, de teljes körzetet nem.
Kérdés volt,hogyha az orosz légierő a hidakat támadja akkor mi lesz. Nos a válasz szerint a cirálórakéták, nem tudtak eddig hidakat lerombolni, csak megrongálni, amit lehet javítani. Persze ez fontos célpont hiszen az utánpótlást a folyókon keresztül hidakon lehet eljuttatni a harctérre.
Kérdés volt, hogy orosz területen hajtott-e végre Ukrajna támadásokat. Válasz neki konkrétan nincs tudmása ilyenről, dehát háború van, sok minden megtörténhet.. és viccesen megjegyezte, hogy a belgorodi üa. tárolókat a sokszor dohányzó és biztonsági szabályokat be nem tartó oroszok is felgyújthatták..
Kérdés volt, hogy az ukrán ellentámadás, ami lesz, az ha ténylegesen visszafoglalja akár a donbaszt, akár a krímet, attól nem tartanaka-e, hogy ott ukránok mögött partizánháború alakul ki? Válasz a két terület visszafoglalása a felsőbb katonai és kormányzati cél, ukrajna része. Valóban problémát jelent amennyiben visszafoglalják az orosz lakosság hogyan fog reagálni, de először még el kell foglalni a területeket. (Itt egyérteműen jelezte ezredes úr, hogy a hivatalos álláspontot mondja). Mint mondta oroszokon kívül például a Tatár lakosság magatartása is fontos).
Egyébként jelenleg az orosz ajkú ukrán állampolgárok szenvednek a legtöbben, mert ők élnek kelet-ukrajnában. (közbeszúrás tőlem: ukránuk nyugat Ukrajnában és Kijevben beszélnek elsősorban vidéken oroszul beszélnek az ukránok is keleten főleg, de ettől még nem oroszok).
Ezredes úr elmondta, hogy az általunk küldött (most EU-ként hiszen a mi pénzünkön is amit a magyar kormány ad, fegyvert adunk Ukrajnának, csak nem mi szállítjuk és nem rajtunk keresztül) azok a kiképzésekkel együtt augusztus környékén lehetnek olyan számban és kiképzett katonákkal, hogy nagyobb ellentámadást lehessen indítani. Europa elsősorban olyan 3000 méter alatti hatásos légvédelmet, páncéltörő eszközöket és mostanában tüzérségi eszkzöket szállít. Utóbbi fontos, mert a nagyobb hatótávolságú orosz tüzérség ellen pontosabb és gyorsabb tűvetetésű nyugati eszközökkel lehet majd szembeszállni. Fontos tény, hogy Ukrajna a 2015 óta tartott kiképzések miatt átállt a NATO sztenderdek egy részéré és minél jobban alkalmazza ezt a frontot is. Ennek része például, hogy az ukrán hibrid hadviselés előbbre tart mint az orosz (hozzáteszem erős EU/NATO/USA támogatással), tehát ergo az orosz tervekről, hadmozgásokról, veszteségekről stb. többet tudnk mint az ukrán maszkirovkáról.)
Másik része az orosz ürméretű eszközök lecserlésére, amihez kelet-európában sincs már jelentős készlet, tehát átállnak a nyugati ürméterű fegyverekre és lőszerekre. Ennek már látható eredményei vannak, ugyanakkor a logisztika a legfontosabb a jelen helyzetebn a nyár végéig, mert az harc és harctámogató eszkzököket és lőszerkészleteket, üzemanyagot mint-mind el kell juttatni a front közelébe. Apropó front. Nos a NATO sztenderdek alapján harcolnak, tehát nem mindenáron és minden területet védve ténylegesen frontként, hanem a mozgó harc, a lesállások, helyi ellentámadások, ellenlökések bonyolult rendszerével.
Volt kérdés taktikai atomfegyver bevetésével kapcsolatban. Nos Ukrajna felkészült rá, bár nem valószínű, hogy bizonyos terület, területeket harcászati atomtámadás ér. Ez esetben az ott lévő zászlóalj, dandár komoly veszteségével számolnak, de a páncélozott járművek hidegháború módszerekkel képesek ezeken a területek is tevékenykedni.
Voltak még kérdések tárgyalásokról stb. de ezredes úr egyrészt elhárította, hogy nem katonai kérdés, másrészt Oroszországban esetleges belpolitikai változás sem hozna döntő fordulatot, idézve Navalnijt, aki azt mondta, hogy a Krím nem egy kártyalap, egyszer ukrán , egyszer orosz kézben, hanem az Ororszország része. (saját kitétel, igaza van Navalnijnak, Oroszország történelmi része, nincs miről beszélni, azt nem fogja ukrajna visszakapni a közeljövőben).
Nos összefoglalva ennyi volt, persze 2 órát nem lehet leírni. Én úgy vélem hasznos beszélgetés volt, és a propaganda szövegen túl azért néhány összefüggés, és információt is szereztünk (ja a hallgatóság között, több ezredes, alezredes stb. volt a seregből felelős beosztásokból)
"Egy kép valami hajléktalan szálló közelé..., ja nem, orosz hadifoglyok Szeverodonyecknél:"Ukránbarát beloruszok fogtak három orosz hadifoglyot. Mindegyik légierős és mindegyik más alakulatnál. Az oroszok már gyalogosként használják a légierő tagjait.
Egy kép valami hajléktalan szálló közelé..., ja nem, orosz hadifoglyok Szeverodonyecknél:
Ez a Pavel gyerek olyan, mint a keselyu Akkor jelenik meg, ha halottat talál"Kutuzov Roman Vlagyimirovics vezérőrnagy, Tuman hívójel, ma halt meg egy különleges hadművelet feladatainak teljesítése során. Ő vezényelte azokat a csapatokat, amelyek elvágták a Bahmut-Lysichansk autópályát.
Két Tigrisre, egy páncélozott szállítókocsira és egy Andromeda műholdas kommunikációs állomásra csaptak le az Artemovsk-Lysichansk autópályán. A csatában Roman Kutuzov vezérőrnagy meghalt. Vannak halottak és sebesültek."
https://topwar.ru/197304-polsha-pos...-diviziona-155-mm-samohodnyh-gaubic-krab.html
(a kommentekben 21:21)
Te vagy a blogger, gondolom megszoktad már, hogy oldalakat írsz a semmiről, de komolyan nem tűnik fel, hogy semmi információt nem mondott a fickó?Nos folytatom, miután a gyerekeket végre sikerült alvásra bírni .
Volodimir Kalitynsky ezredes úr helyzetértékelésében vizuális segédeszközökkel támogatott előadása során (powerpoint) bemutatta, hogyan változtak az orosz tervek a háború során, akár időben és térben. Az első terv szerint hol voltak az orosz haderő egységei, majd jelenleg hol tart az orosz térnyerés. Köszönettel szólt a magyar kormányzat részéről akár a humanitárius, akár a katonai segítségért, mert mindkettőt kapott Ukrajna. Utóbbi esetben logisztikai és egészégügyi támogatás történt és történik jelen időben is.
Ugyanakkor köszönete mellett azt is jelezte, hogy több típusú felajánlott segítséget nem tudnak igénybevenni a követség szükős lehetőségei miatt. A magyar fél jelezte, például, hogy átvesz és gyógyít ukrán katonákat, de ennek feltétele, hogy Ukrajna biztosítson 24 órás tolmácsolási lehetőség az eü. intézményekben. Ilyenre viszont sem létszámuk nincs, se megfelelő tolmács nem áll rendelkezésükre.
Ukrajna a háborút 2014-től számolja és a 100 napja annak teljes körű kiterjesztése folyik. Oroszország előnye, a nagyobb humán erőforrás és a régebbi technikai eszközök, letárolt technikák nagy száma. Ukrajna naponta 1 BTG-nyi harcfelszerelés tud jelenleg elpusztitani a támadó haderőből, ezt a letárolt tartalékokból azonban pótolja az orosz sereg, még akkor is, ha azok régebbi és sok műszaki hibával rendelkező komplexumok, rendszerek és harceszközök. A legmodernebb technika nagy részét Oroszország elveszette, (pld. T-90 változatai, BMP-3 változatok, BMD és egyéb légideszant felszerelések jelentős mennyiségét. Az Orosz Légierő már nem képes Ukrajna felett légifölényre.
(ezt én úgy módosítom, saját szemszögemből, kicsit hosszabban, hogy az ukrán légierő elleni légifölény megvan, tehát az erősen limitált képességű ukrán repülőgépállományt le tudják lőni, de levegő-föld tekintetben, csapásmérést valóban nem képes az Orosz Légierő Ukrajnában légiuralommal végrehajtani. Utóbbi a smart fegyverzet csekély száma, a lézeres célzókonténerek hiánya, valamint a felderítési adatok hiánya okozza, Ukrajna területi mérete miatt. Az orosz Légierő nem készült fel hosszan tartó hadviselére, ezért hiányoznak a tartalék alkatrészek a modernebb replőgépekhez, ráadásul ezek egy részé import alkatrészekkel is készítették, és most nem tudják gyártani. Ráadásul a békebeli tervezéssel ellentétben a repült órákat sokszorosan túllépték,ezért karbantartani kéne sok repülőgépet, de alkatrész és kapacításhiány van. Ne feledjük, hogy az orosz légierő több éve már csak 15-30 új repülőgépek kap az ipartól, és lassan folyik a régebbi típusok modernizációja is. Nos ezredes úr is 200+ repülőgépre teszi az elpuszított orosz repülőgépek számát. Hiába van pld. Szu-35 a magasban ezek nem fogják az ukrán szárazföldi csapatokat R-77-el támadni. Orosz probléma, hogy csapásmérő repülgépek közül nagyon fogynak a Szu-34 és Szu-25 típusok, egyrészt veszteségek, másrészt karbantartási problémák miatt. Az orosz Légierő tevékenysége lassan már csak Donbasz, és délkeleti területen nagyobb nagyságrendű. Ott is inkább közvetlen légi támogatás helyett utánpótlási vonalakat, illetve statikus célpontokat támadnak, mert nincs megfelelő célazonosításuk. A CAS helyett olcsóbb és pontatlanabb tüzérségi csapásokkal operálnak a fronton. Annyi A-50 sincs már a karbantartási problémák miatt, hogy folyamatosan 2-3 örjáratozzon a levegőben ezáltal ablakok és lyukak vannak a lefedett területek között, térben is időben, ezért ott és akkor az ukránok levegőben is tudnak tevékenykedni. Ez a NATO szinte real time adatanak is köszönhető.
A 200 repülőgéppel legalább annyi pilóta is elveszett a tapasztaltak közül, nem véletlen a két öreg repülőgép vezető főtiszt halála.
Miután az orosz légirő nem képes csapásmérésre ezért pontos, és egyre pontatlanabb ballisztikus rakétákkal probálnak csapásokat mérni különféle célpontokra. Pld. átrakó helyek, állomások, összpontosítási körletek stb.
Itt ismét a saját közbeszúrás: az orosz légierő tartozkodik a szönyegbombázástól és hasonló tevékenységtől, pedig teherállomásokat, átrakó körzeteket Iskanderrel, Tocskával, Bastionnal nem lehet megsemmisíteni. 1-2 vágányt tönkre lehet tenni, ideig-óráig, de teljes körzetet nem.
Kérdés volt,hogyha az orosz légierő a hidakat támadja akkor mi lesz. Nos a válasz szerint a cirálórakéták, nem tudtak eddig hidakat lerombolni, csak megrongálni, amit lehet javítani. Persze ez fontos célpont hiszen az utánpótlást a folyókon keresztül hidakon lehet eljuttatni a harctérre.
Kérdés volt, hogy orosz területen hajtott-e végre Ukrajna támadásokat. Válasz neki konkrétan nincs tudmása ilyenről, dehát háború van, sok minden megtörténhet.. és viccesen megjegyezte, hogy a belgorodi üa. tárolókat a sokszor dohányzó és biztonsági szabályokat be nem tartó oroszok is felgyújthatták..
Kérdés volt, hogy az ukrán ellentámadás, ami lesz, az ha ténylegesen visszafoglalja akár a donbaszt, akár a krímet, attól nem tartanaka-e, hogy ott ukránok mögött partizánháború alakul ki? Válasz a két terület visszafoglalása a felsőbb katonai és kormányzati cél, ukrajna része. Valóban problémát jelent amennyiben visszafoglalják az orosz lakosság hogyan fog reagálni, de először még el kell foglalni a területeket. (Itt egyérteműen jelezte ezredes úr, hogy a hivatalos álláspontot mondja). Mint mondta oroszokon kívül például a Tatár lakosság magatartása is fontos).
Egyébként jelenleg az orosz ajkú ukrán állampolgárok szenvednek a legtöbben, mert ők élnek kelet-ukrajnában. (közbeszúrás tőlem: ukránuk nyugat Ukrajnában és Kijevben beszélnek elsősorban vidéken oroszul beszélnek az ukránok is keleten főleg, de ettől még nem oroszok).
Ezredes úr elmondta, hogy az általunk küldött (most EU-ként hiszen a mi pénzünkön is amit a magyar kormány ad, fegyvert adunk Ukrajnának, csak nem mi szállítjuk és nem rajtunk keresztül) azok a kiképzésekkel együtt augusztus környékén lehetnek olyan számban és kiképzett katonákkal, hogy nagyobb ellentámadást lehessen indítani. Europa elsősorban olyan 3000 méter alatti hatásos légvédelmet, páncéltörő eszközöket és mostanában tüzérségi eszkzöket szállít. Utóbbi fontos, mert a nagyobb hatótávolságú orosz tüzérség ellen pontosabb és gyorsabb tűvetetésű nyugati eszközökkel lehet majd szembeszállni. Fontos tény, hogy Ukrajna a 2015 óta tartott kiképzések miatt átállt a NATO sztenderdek egy részéré és minél jobban alkalmazza ezt a frontot is. Ennek része például, hogy az ukrán hibrid hadviselés előbbre tart mint az orosz (hozzáteszem erős EU/NATO/USA támogatással), tehát ergo az orosz tervekről, hadmozgásokról, veszteségekről stb. többet tudnk mint az ukrán maszkirovkáról.)
Másik része az orosz ürméretű eszközök lecserlésére, amihez kelet-európában sincs már jelentős készlet, tehát átállnak a nyugati ürméterű fegyverekre és lőszerekre. Ennek már látható eredményei vannak, ugyanakkor a logisztika a legfontosabb a jelen helyzetebn a nyár végéig, mert az harc és harctámogató eszkzököket és lőszerkészleteket, üzemanyagot mint-mind el kell juttatni a front közelébe. Apropó front. Nos a NATO sztenderdek alapján harcolnak, tehát nem mindenáron és minden területet védve ténylegesen frontként, hanem a mozgó harc, a lesállások, helyi ellentámadások, ellenlökések bonyolult rendszerével.
Volt kérdés taktikai atomfegyver bevetésével kapcsolatban. Nos Ukrajna felkészült rá, bár nem valószínű, hogy bizonyos terület, területeket harcászati atomtámadás ér. Ez esetben az ott lévő zászlóalj, dandár komoly veszteségével számolnak, de a páncélozott járművek hidegháború módszerekkel képesek ezeken a területek is tevékenykedni.
Voltak még kérdések tárgyalásokról stb. de ezredes úr egyrészt elhárította, hogy nem katonai kérdés, másrészt Oroszországban esetleges belpolitikai változás sem hozna döntő fordulatot, idézve Navalnijt, aki azt mondta, hogy a Krím nem egy kártyalap, egyszer ukrán , egyszer orosz kézben, hanem az Ororszország része. (saját kitétel, igaza van Navalnijnak, Oroszország történelmi része, nincs miről beszélni, azt nem fogja ukrajna visszakapni a közeljövőben).
Nos összefoglalva ennyi volt, persze 2 órát nem lehet leírni. Én úgy vélem hasznos beszélgetés volt, és a propaganda szövegen túl azért néhány összefüggés, és információt is szereztünk (ja a hallgatóság között, több ezredes, alezredes stb. volt a seregből felelős beosztásokból)
„Korábban Fomin a Szovjetunió KGB-jében dolgozott az extraszenzoros észlelés laboratóriumában, és Alexander Spirkin professzor különítményének tagja volt. Sok minden, amit a csoport csinált, még mindig titkos.
Inkább az a szomorú, hogy a mh jelen volt egy mesedélutánon és senki nem tette fel ennek az "úr"-nak mondjuk az általad is észrevett, bizonyos 100 zászlóaljnyit mégis hogyan gondolják?Azt a qurva. Ha jól számolok, már több, mint 100 zászlóaljat elvesztettek az oroszok, ez nagyon durva ! Belgorodról meg még video is van, hogy helikopteres támadás volt, de persze az a trehány orosz volt a cigarettájával...
Stb, stb...
Ezt van pofája valakinek kimondani a tátott szájú közönség előtt, egy másiknak meg leírni mit mondott az a nyomorék.
Soha nem lesz már vége az agyatlan hazudozásnak ? Csodálkozom, hogy Bucsa, mint tény most kimaradt. Vagy az a második részben lesz ?
Valamiért azt érzem, egy régen egész tűrhetőeket író, de mára megváltozott, agymosott, vagy megfizetett újabb provokátor tűnt fel az égen.
De hát azok hadköteles korú férfiak, vagy nem?Humorba is berakom:
Ukrajna augusztusban újraindítaná a labdarúgó-bajnokságát
Az országban dúló háború ellenére Ukrajna azt tervezi, hogy augusztusban újraindítja labdarúgó-bajnokságát, miután erre engedélyt kapott Volodimir Zelenszkij elnöktől.Andrij Pavelko, az ukrán spo...www.vadhajtasok.hu
En is pontosan igy gondolom. Az „ezredes ur“ altal eloadott standup akkor lett volna igazan erdekes, ha o mar nem szeretett volna visszaterni Ukrajnaba es az eloirt szar helyett a valost mondja. Igy az erteke nagyjabol nulla.A magam részéről köszönöm a tájékoztatást.
Átadtad, ami egy hivatalos propaganda tájékoztatón elhangzott. Akár a 80-as évek üzemi pártitkári tájékoztatót olvastam volna. Az ezredes nem mondhatott mást, hivatalból. Ugyanez vonatkozik BÁRMELYIK követségi alkalmazott tájékoztatójára.
Érdemben semmi, csak az előírt és elvárt hivatalos szöveg. Pár "kikancsitásnak" szánt mondat, amely nagyon is át volt gondolva, megszerkesztve.
Semmi újdonság, semmi érdekes. Hacsak nem volt utána egy zártkörű tájékoztató is, bár ebben erőteljesen kételkedek.
Azért ezen a fórumon sokkal több és sokkal érdemibb beírás születik.
Kérdéseket lehetett feltenni az előadás után?Nos folytatom, miután a gyerekeket végre sikerült alvásra bírni .
Volodimir Kalitynsky ezredes úr helyzetértékelésében vizuális segédeszközökkel támogatott előadása során (powerpoint) bemutatta, hogyan változtak az orosz tervek a háború során, akár időben és térben. Az első terv szerint hol voltak az orosz haderő egységei, majd jelenleg hol tart az orosz térnyerés. Köszönettel szólt a magyar kormányzat részéről akár a humanitárius, akár a katonai segítségért, mert mindkettőt kapott Ukrajna. Utóbbi esetben logisztikai és egészégügyi támogatás történt és történik jelen időben is.
Ugyanakkor köszönete mellett azt is jelezte, hogy több típusú felajánlott segítséget nem tudnak igénybevenni a követség szükős lehetőségei miatt. A magyar fél jelezte, például, hogy átvesz és gyógyít ukrán katonákat, de ennek feltétele, hogy Ukrajna biztosítson 24 órás tolmácsolási lehetőség az eü. intézményekben. Ilyenre viszont sem létszámuk nincs, se megfelelő tolmács nem áll rendelkezésükre.
Ukrajna a háborút 2014-től számolja és a 100 napja annak teljes körű kiterjesztése folyik. Oroszország előnye, a nagyobb humán erőforrás és a régebbi technikai eszközök, letárolt technikák nagy száma. Ukrajna naponta 1 BTG-nyi harcfelszerelés tud jelenleg elpusztitani a támadó haderőből, ezt a letárolt tartalékokból azonban pótolja az orosz sereg, még akkor is, ha azok régebbi és sok műszaki hibával rendelkező komplexumok, rendszerek és harceszközök. A legmodernebb technika nagy részét Oroszország elveszette, (pld. T-90 változatai, BMP-3 változatok, BMD és egyéb légideszant felszerelések jelentős mennyiségét. Az Orosz Légierő már nem képes Ukrajna felett légifölényre.
(ezt én úgy módosítom, saját szemszögemből, kicsit hosszabban, hogy az ukrán légierő elleni légifölény megvan, tehát az erősen limitált képességű ukrán repülőgépállományt le tudják lőni, de levegő-föld tekintetben, csapásmérést valóban nem képes az Orosz Légierő Ukrajnában légiuralommal végrehajtani. Utóbbi a smart fegyverzet csekély száma, a lézeres célzókonténerek hiánya, valamint a felderítési adatok hiánya okozza, Ukrajna területi mérete miatt. Az orosz Légierő nem készült fel hosszan tartó hadviselére, ezért hiányoznak a tartalék alkatrészek a modernebb replőgépekhez, ráadásul ezek egy részé import alkatrészekkel is készítették, és most nem tudják gyártani. Ráadásul a békebeli tervezéssel ellentétben a repült órákat sokszorosan túllépték,ezért karbantartani kéne sok repülőgépet, de alkatrész és kapacításhiány van. Ne feledjük, hogy az orosz légierő több éve már csak 15-30 új repülőgépek kap az ipartól, és lassan folyik a régebbi típusok modernizációja is. Nos ezredes úr is 200+ repülőgépre teszi az elpuszított orosz repülőgépek számát. Hiába van pld. Szu-35 a magasban ezek nem fogják az ukrán szárazföldi csapatokat R-77-el támadni. Orosz probléma, hogy csapásmérő repülgépek közül nagyon fogynak a Szu-34 és Szu-25 típusok, egyrészt veszteségek, másrészt karbantartási problémák miatt. Az orosz Légierő tevékenysége lassan már csak Donbasz, és délkeleti területen nagyobb nagyságrendű. Ott is inkább közvetlen légi támogatás helyett utánpótlási vonalakat, illetve statikus célpontokat támadnak, mert nincs megfelelő célazonosításuk. A CAS helyett olcsóbb és pontatlanabb tüzérségi csapásokkal operálnak a fronton. Annyi A-50 sincs már a karbantartási problémák miatt, hogy folyamatosan 2-3 örjáratozzon a levegőben ezáltal ablakok és lyukak vannak a lefedett területek között, térben is időben, ezért ott és akkor az ukránok levegőben is tudnak tevékenykedni. Ez a NATO szinte real time adatanak is köszönhető.
A 200 repülőgéppel legalább annyi pilóta is elveszett a tapasztaltak közül, nem véletlen a két öreg repülőgép vezető főtiszt halála.
Miután az orosz légirő nem képes csapásmérésre ezért pontos, és egyre pontatlanabb ballisztikus rakétákkal probálnak csapásokat mérni különféle célpontokra. Pld. átrakó helyek, állomások, összpontosítási körletek stb.
Itt ismét a saját közbeszúrás: az orosz légierő tartozkodik a szönyegbombázástól és hasonló tevékenységtől, pedig teherállomásokat, átrakó körzeteket Iskanderrel, Tocskával, Bastionnal nem lehet megsemmisíteni. 1-2 vágányt tönkre lehet tenni, ideig-óráig, de teljes körzetet nem.
Kérdés volt,hogyha az orosz légierő a hidakat támadja akkor mi lesz. Nos a válasz szerint a cirálórakéták, nem tudtak eddig hidakat lerombolni, csak megrongálni, amit lehet javítani. Persze ez fontos célpont hiszen az utánpótlást a folyókon keresztül hidakon lehet eljuttatni a harctérre.
Kérdés volt, hogy orosz területen hajtott-e végre Ukrajna támadásokat. Válasz neki konkrétan nincs tudmása ilyenről, dehát háború van, sok minden megtörténhet.. és viccesen megjegyezte, hogy a belgorodi üa. tárolókat a sokszor dohányzó és biztonsági szabályokat be nem tartó oroszok is felgyújthatták..
Kérdés volt, hogy az ukrán ellentámadás, ami lesz, az ha ténylegesen visszafoglalja akár a donbaszt, akár a krímet, attól nem tartanaka-e, hogy ott ukránok mögött partizánháború alakul ki? Válasz a két terület visszafoglalása a felsőbb katonai és kormányzati cél, ukrajna része. Valóban problémát jelent amennyiben visszafoglalják az orosz lakosság hogyan fog reagálni, de először még el kell foglalni a területeket. (Itt egyérteműen jelezte ezredes úr, hogy a hivatalos álláspontot mondja). Mint mondta oroszokon kívül például a Tatár lakosság magatartása is fontos).
Egyébként jelenleg az orosz ajkú ukrán állampolgárok szenvednek a legtöbben, mert ők élnek kelet-ukrajnában. (közbeszúrás tőlem: ukránuk nyugat Ukrajnában és Kijevben beszélnek elsősorban vidéken oroszul beszélnek az ukránok is keleten főleg, de ettől még nem oroszok).
Ezredes úr elmondta, hogy az általunk küldött (most EU-ként hiszen a mi pénzünkön is amit a magyar kormány ad, fegyvert adunk Ukrajnának, csak nem mi szállítjuk és nem rajtunk keresztül) azok a kiképzésekkel együtt augusztus környékén lehetnek olyan számban és kiképzett katonákkal, hogy nagyobb ellentámadást lehessen indítani. Europa elsősorban olyan 3000 méter alatti hatásos légvédelmet, páncéltörő eszközöket és mostanában tüzérségi eszkzöket szállít. Utóbbi fontos, mert a nagyobb hatótávolságú orosz tüzérség ellen pontosabb és gyorsabb tűvetetésű nyugati eszközökkel lehet majd szembeszállni. Fontos tény, hogy Ukrajna a 2015 óta tartott kiképzések miatt átállt a NATO sztenderdek egy részéré és minél jobban alkalmazza ezt a frontot is. Ennek része például, hogy az ukrán hibrid hadviselés előbbre tart mint az orosz (hozzáteszem erős EU/NATO/USA támogatással), tehát ergo az orosz tervekről, hadmozgásokról, veszteségekről stb. többet tudnk mint az ukrán maszkirovkáról.)
Másik része az orosz ürméretű eszközök lecserlésére, amihez kelet-európában sincs már jelentős készlet, tehát átállnak a nyugati ürméterű fegyverekre és lőszerekre. Ennek már látható eredményei vannak, ugyanakkor a logisztika a legfontosabb a jelen helyzetebn a nyár végéig, mert az harc és harctámogató eszkzököket és lőszerkészleteket, üzemanyagot mint-mind el kell juttatni a front közelébe. Apropó front. Nos a NATO sztenderdek alapján harcolnak, tehát nem mindenáron és minden területet védve ténylegesen frontként, hanem a mozgó harc, a lesállások, helyi ellentámadások, ellenlökések bonyolult rendszerével.
Volt kérdés taktikai atomfegyver bevetésével kapcsolatban. Nos Ukrajna felkészült rá, bár nem valószínű, hogy bizonyos terület, területeket harcászati atomtámadás ér. Ez esetben az ott lévő zászlóalj, dandár komoly veszteségével számolnak, de a páncélozott járművek hidegháború módszerekkel képesek ezeken a területek is tevékenykedni.
Voltak még kérdések tárgyalásokról stb. de ezredes úr egyrészt elhárította, hogy nem katonai kérdés, másrészt Oroszországban esetleges belpolitikai változás sem hozna döntő fordulatot, idézve Navalnijt, aki azt mondta, hogy a Krím nem egy kártyalap, egyszer ukrán , egyszer orosz kézben, hanem az Ororszország része. (saját kitétel, igaza van Navalnijnak, Oroszország történelmi része, nincs miről beszélni, azt nem fogja ukrajna visszakapni a közeljövőben).
Nos összefoglalva ennyi volt, persze 2 órát nem lehet leírni. Én úgy vélem hasznos beszélgetés volt, és a propaganda szövegen túl azért néhány összefüggés, és információt is szereztünk (ja a hallgatóság között, több ezredes, alezredes stb. volt a seregből felelős beosztásokból)
A szovjet zászlós orosz katonák mi célt szolgálnak Ukrajnában? Miért tesznek ki szovjet zászlókat a megszállók ukrán városokban?Tudod,már megint sikerült bohócot csinálni magadból. Azt a csúnya patás ördög Putyint rosszul idézted. Mondjuk a kvalitások miatt azt még véletlenül sem feltételezem,hogy direkt,de mindenesetre engedd meg,hogy az egészet idézzem. "Aki a Szovjetunió bukásának örült,annak nincs szíve,aki visszahozná,annak nincs esze" Érzed a különbséget?
Igazán büszke lehetsz, hogy szláv létedre, halott szlávokon örömködsz egy magyar biztpol fórumon. Család, barátok mit szólnak hozzá?"Kutuzov Roman Vlagyimirovics vezérőrnagy, Tuman hívójel, ma halt meg egy különleges hadművelet feladatainak teljesítése során. Ő vezényelte azokat a csapatokat, amelyek elvágták a Bahmut-Lysichansk autópályát.
Két Tigrisre, egy páncélozott szállítókocsira és egy Andromeda műholdas kommunikációs állomásra csaptak le az Artemovsk-Lysichansk autópályán. A csatában Roman Kutuzov vezérőrnagy meghalt. Vannak halottak és sebesültek."
https://topwar.ru/197304-polsha-pos...-diviziona-155-mm-samohodnyh-gaubic-krab.html
(a kommentekben 21:21)
A működés biztosítása érdekében a fórum alapvető, illetve opcionális sütiket használ..