[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

1valaki

Well-Known Member
2022. február 27.
438
3 310
93
Köszönjük az ősszefoglalót!
Azért az a 200+ lelőtt orosz repülőgép még ha forgószárnyasokkal együtt is számolták, némileg irreálisnak tűnik.

Mit mondott ez a jóember a saját veszteségeikről? Mit mondott a hadműveletek mostani állásáról?
Vedd figyelembe azt is,hogy ez a jóember minimum 72 éves(1949-ben tarkózták fel a banderista apját) iskoláit még a Szovjetunióban kezdte és amikor befejezte már létezett a független Ukrajna,tehát nem a legélesebb kés a fiókban.Bármit is mond nem érdemes köbe vésni.
 

u9k6N5vF

Well-Known Member
2022. március 24.
314
2 565
93
Bocs, hogy csak most válaszolok. Nem volt időm normális posztot írni. Próbálok mindenkinek reagálni, de vagy 100 értesítésem volt tegnapelőtt óta, úgyhogy 1-2 felett lehet, elsiklik a figyelmem.

========



Eddig úgy tudtam, felhozni a kínai játékpuskákat egy valódi fegyverekről szóló vitában főbenjáró bűn, de örülök, hogy megtetted. Ezzel könnyebben tudom úgyis illusztrálni, mit akarok mondani, szerencsére pont van néhány kéznél.

Ti, ilyen-olyan katonai tapasztalatra hivatkozva ezt véditek be:

aksz.jpg


Mutatom golyószóró-replikával is, hátha jobban tetszik:

rpkfog-s.jpg


És az, ha a tárnál fogva lóbálom a fegyvert, szerintetek rendben van, mert

"Így kényelmes."
"Ez valójában egy titkos szpecnaz-technika."
"Nem voltál még műveleti területen."
"Aki ezt csinálja, nemhogy nem amatőr, hanem kifejezetten profi."

Ne haragudjatok, nem akarok senkit megbántani, de szerintem azzal, ha szerintetek ez a így biztonságos, elfogadható, esetleg kifejezetten nagy katonai tapasztalatról árulkodik, nem az én szakmai hozzáértésemről festetek hiányos képet.

Nem mellesleg, a csecsenes videón és a fent linkelt képen is egy AKSz-74U szerepel, nem pedig egy "AK74U".

Persze, lehet becézgetni, lehet, hogy így hívtátok az alakulatnál, de nem én vagyok a hülye, amiért a hivatalos nevét használom egy fegyvernek.


Egész véletlen pont láttam egy teljes ODON szpecnaz alakulatot 2009-ben, a Győzelem Parknál, Moszkvában. Én ráadásul tudtam róluk, hogy szpecnazosok és nem csak később derült ki. Persze ők csak épp vonultak valamerre, nem csináltak semmi menőséget.

Bár tudomásom szerint nem számítanak explicit szpecnaz-alakulatnak, láttam egy csomó OMON-ost is, intézkedés kézben, ugyanezen látogatás során.

"egy dolog biztosan kiemelendő: kab@szottul összeszokottak és nem adják fel könnyen." -> Amúgy ez képzetségtől függetlenül a csecsenekre is biztosan igaz, meg az is, hogy amúgy rohadtul motiváltak.

Továbbra is: én nem akarom elvitatni a csecsenektől, hogy érnek el sikereket a harctéren. Ez világosan így van. Én csak arra akarok rávilágítani, hogy az állomány egy része igencsak képzetlennek tűnik.



Ez egy MTI által, a brit hírszerzés jelentése alapján megírt hír volt, amit az ügyeletes szerkesztő 3 perc munkával felcopypastelt az oldalra.

Annyit tudok mondani minden háborgónak, hogy egyetértek abban, hogy több kritikával kellett volna kezelni a dolgot, ahogy ezt személy szerint én szoktam is, amikor épp hozzám jut el egy ilyen hír.

De tudjátok, az újságíró-szerkesztőségek nem úgy működnek, hogy 24/7-ben állandóan, folyamatosan mindenki dolgozik, mindenről egyeztet és mindenki tökéletesen ért minden témához.

Annak a srácnak pedig, aki azt emlegette, hogy a Portfolio találta ki az orosz légierős hírt, csak azt tudom mondani: megtisztelő, hogy azt gondolod rólunk, hogy mi írjuk a brit hírszerzés jelentéseit.




Érdemi szakmai kritika nélküli, okádék személyeskedés. Látom, azt a posztot, amiben buzizol engem, meg transzizod a feleségemet, közben törölték is.

Csak annyit tudok erre mondani, hogy ezek egy vitát vesztett ember eszközei. A szakmai kritikára nyitott vagyok; van, amikor még jogos is, de amit te csinálsz, az nem az.


Erre csak azt tudom mondani, hogy én, személy szerint igyekszem odafigyelni erre. De nem én egyedül írom az összes cikket az oldalra.

============

Egy szó, mint száz: nekem személy szerint nincs bajom azzal, ha valaki az oroszoknak drukkol, egy szinten meg is értem, mert én sem vagyok oda az Egyesült Államok által exportált béna ideológiákért. Meg bírom az orosz haditechnikát is; van is egy kisebb kollekcióm orosz / szovjet haditechnikai eszközökből, vagy ezek élethű másolatából.

Én egyedül azt nem értem, miért kell fanatikus szinten, minden apró bénázást, taktikai hibát folyamatosan kimagyarázni, mindenféle konteóval racionalizálni minden tévedést, veszteséget; kritika nélkül elhinni mindent, amit a Kreml közöl.

Lehet az oroszoknak drukkolni, de ne tegyünk már úgy, mintha ez az egész, Ukrajna elleni offenzíva a valaha volt legzseniálisabb hadjárat lenne és az oroszok egyfajta halhatatlan seregként, veszteségek nélkül pusztítanák el az ukrán haderőt.

Ugyanazt a kritikus szemléletet, amit alkalmaztok (sokszor teljesen jogosan) az Egyesült Államokkal / EU-val és az ukránokkal kapcsolatosan, érdemes lenne alkalmazni néha Oroszországgal szemben is.

Részemről ennyit erről a témáról.
Idézem és kommentálom a hozzászólásban kifogásolt részeket:
Eddig úgy tudtam, felhozni a kínai játékpuskákat egy valódi fegyverekről szóló vitában főbenjáró bűn, de örülök, hogy megtetted.
...

Hamis képi bizonyítékok (összehasonlítás végett a kép, amiről szó van).
...
Ne haragudjatok, nem akarok senkit megbántani, ..., nem az én szakmai hozzáértésemről festetek hiányos képet.
Nem mellesleg...
... nem én vagyok a hülye...
Egész véletlen pont láttam...
...
... ezek egy vitát vesztett ember eszközei.
(A sértett, gyermeteg viselkedés és a hamis bizonyíték bemutatása vajon mi? Valamilyen előremutató érték, amit nem ismerek elég jól?)
...
... nem értem, miért kell fanatikus szinten, minden apró bénázást, taktikai hibát folyamatosan kimagyarázni, mindenféle konteóval racionalizálni minden tévedést, veszteséget; kritika nélkül elhinni mindent, amit a Kreml közöl.
(Hol történt ilyen? Megint nem vettem észre a mondatban rejlő progresszív értéket, mert arcon csapott az elhajított bölcsek köve?)
... ne tegyünk már úgy, mintha ez az egész, Ukrajna elleni offenzíva a valaha volt legzseniálisabb hadjárat lenne és az oroszok egyfajta halhatatlan seregként, veszteségek nélkül pusztítanák el az ukrán haderőt. (Ki tett így? Senki. Miért kell mégis eljátszanod, mintha megtörtént volna? Az Új Múlt Kft. ilyen rövid időtávra is kínál már szolgáltatást?)
Ugyanazt a kritikus szemléletet, amit alkalmaztok (sokszor teljesen jogosan) az Egyesült Államokkal / EU-val és az ukránokkal kapcsolatosan, érdemes lenne alkalmazni néha Oroszországgal szemben is. (Szerintem szokták, de mivel az ukránok folyamatosan szorulnak vissza, ezért elismeréseket szórni az ukránok felé a jelen valóság tagadása lenne. A hősies területvesztésük meg van énekelve szinte minden nap. Ez történik, ez a valóság, így nem értem, hogyan szólhatnának valódi, komoly, lényeges ukrán hadi sikerekről a dalok. A másik ok, amiért az oroszok bizonyos témakörökben kevesebb kritikát kapnak az az, hogy az oroszokat szinte senki nem akarja másmilyennek látni és láttatni, mint amilyenek, míg az ukránok minden szempontból történő túlzott megszépítése általános gyakorlattá vált a nyugati kultúránk vezetői és médiumai körében, és ez a kultúránk elleni cselekedet sokakat zavar, mert még az előző hazugsággépezetet (Szovjetunió) sem sikerült teljesen kiheverni.)


y,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,s
Figyu már töki!
Még mindig a tárfogáson rugózol?
Miért nem egy levélben beszélgetsz ha már valami spéci hírt nem posztolsz? Vagy te is figyelemhiányos vagy?
Igen, én is írhattam volna privátba. De úgy nem kapnak ihletet.;)
Miért beszélgessen privátban nyilvánosan ebben a topikban szólították meg az egyik oldalnak,lehet nyilvánosan sárba taposni a másikat, de a másik oldal csak privátban védheti meg magát...
Tessék?


Gyerekek, mondhatjuk, hogy megvan az első T-62? Ráadásul tetőcsomagtartóval?
No comment....:)
Tetszik nekem ez a wilsoni irány. A "híreid" hasznosak, de a véleményed többsége tartalmatlan, megalapozatlan. Korábban zavaró volt, hogy képes voltál 24 órán belül tízszer is leírni ugyanazt (akkor is, ha semmitmondás volt), meg sorozatban háromszor beidézni magad, amikor három ember egymáshoz hasonló kérdésére válaszoltál.


<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="und" dir="ltr">Ukrainian forces reportedly downed a Russian SU-25 in Orikhiv, Zaporizhzhia Oblast <a href="https://t.co/2Y9FhbdEQt">pic.twitter.com/2Y9FhbdEQt</a></p>&mdash; OSINTtechnical (@Osinttechnical) <a href=" ">June 5, 2022</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>
Megkérlek, rendesen illeszd be a Twitter posztokat. Van rá külön gomb (Media), de normál hivatkozásként (Insert Link) is jó, mert úgy a linkben egyből látszik a csatorna neve.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 965
36 296
113
W

Wilson

Guest
Tetszik nekem ez a wilsoni irány. A "híreid" hasznosak, de a véleményed többsége tartalmatlan, megalapozatlan. Korábban zavaró volt, hogy képes voltál 24 órán belül tízszer is leírni ugyanazt (akkor is, ha semmitmondás volt), meg sorozatban háromszor beidézni magad, amikor három ember egymáshoz hasonló kérdésére válaszoltál.
Annak tartod a véleményemet aminek csak akarod ,jogod van hozzá..
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 965
36 296
113
40 darab vélhetően nem túl jó állapotú Leopard 2A4 harckocsit és 20 km hatótávolságú Aspide légvédelmi rendszert küld Spanyolország Ukrajnának.

 

Öregtankos

Well-Known Member
2022. február 26.
5 996
41 567
113

Az ellenségeskedés és a frontok helyzetének térképe június 5-én este​

Emilia Rudneva ma 00:46-kor


Naprakész adatok
A nap fő híre az 5. hadsereg parancsnokának halála volt – Kutuzov Roman Vladimirovics vezérőrnagy egy ukrajnai különleges hadművelet során halt meg . Ez Nikolaevka falu területén történt, az LPR Popasnyansky kerületében.
Kutuzov tábornok nem tartozott a félénkek közé, és személyesen vezette az egységet csatába - sajnos ez volt az utolsó ütközet. Szolgálata során Roman Vladimirovics Kutuzov, Bátorság, "Katonai érdemekért", Becsületrenddel, valamint "A bátorságért" kitüntetésben részesült.
A napi helyzet a frontokon
  • Harkov irányában az ukrán fegyveres erők ellentámadást indítottak az RF fegyveres erők északi állásai ellen. Csupovkában tegnap óta folynak a harcok. A keleti szárnyon Ternovaya térségében és Stary Saltovtól nem messze folynak a harcok;
  • Heves csaták folytatódnak a Szeverodonyeck - Liszichanszk - Zolote vonalon . Az ukrán egységek kénytelenek voltak azonnal visszavonulni 20 kilométerre hátul, Nagornoye falu területére. Vrubovkáért harcok folynak;
  • Kamyshevakh az Orosz Föderáció és az LPR csapatainak ellenőrzése alatt. A harc heves volt, de most az ellenséget kiűzték a faluból;
  • Artemovska (Bakhmut). Mindezen csaták szempontjából kulcsfontosságú az Artemovsk-Lysichansk autópályáért vívott küzdelem. Ha a kezdeményezést sikeresen megragadják ezen a szállítási artérián, az ukrán csapatok és külföldi zsoldosok hatalmas csoportja ténylegesen ellátmány nélkül marad Liszicsanszkban és Szeverodonyeckben;
  • A déli frontot ma nem jellemezték heves csaták és csapatok előrenyomulása – vannak lomha helyzetharcok. Védelmi minisztérium bejelentette, hogy Odessza térségében lelőtték az ukrán légierő An-26-os katonai szállító repülőgépét, amely fegyvereket és katonai felszereléseket szállított.

Kalibrálás . Hat csapást mértek a kijevi régióban . Ezek egy része infrastrukturális létesítményekre vonatkozik a főváros Darnitsky, Dniprovsky és Brovarsky kerületében. Az Ukrán Fegyveres Erők vezetése úgy döntött, hogy T-72 harckocsikat helyez el a helyi autójavító üzem hangárjaiban és egyéb katonai ingatlanok. Az RF fegyveres erői legalább öt csapást mértek a Nikolaev régióra . Hajnali öt óra körül heves robbanások dörögtek Nyikolajevben és Ocsakovban. Egy "kalibrálást" rögzítettek Kramatorszkban és Szlavjanszkban. Harkiv régióban csapásokat mértek a Korotics repülőtérre , ahol a hírszerzés szerint MiG-29-es repülőgépeket telepítettek.
Érkezéskor. Az ukrán fegyveresek folytatják Donyeck tömeges ágyúzását . Az ukrán fegyveres erők sztrájkja következtében megsemmisült Cseljuskincevről elnevezett bánya. MLRS-héjak érkezését figyelték meg a makeevkai Vosztocsnyij mikrokörzetbe. Kremennaja is kapott ukrán fegyveresektől – mintegy 30 120 mm-es kaliberű aknát lőttek ki .
A világban . Egy nagygyűlésen Róma egyik terén mintegy ezer ember gyűlt össze plakátokkal, amelyek követelték, hogy hagyják abba a fegyverküldést Ukrajnába, vizsgálják ki Kijev 2014 óta elkövetett Donbászban elkövetett bűneit, és felvetik Olaszország NATO-ból való kilépésének kérdését. Izraelben pedig a helyi lakosok eltávolítják az ukrán zászlókat, és visszahelyezik a helyükre az izraeli zászlókat.
Viktor , a DPR hadsereg egyik katonája súlyosan megsérült , hogy ukrán fogságban van. Az ukrán fegyveres erők szuronykéssel szó szerint felvágták a hadifogoly fejét, nyakát és mellkasát. Az egészségügyi dolgozók szerint csoda volt, hogy Victor életben maradt. Az ütéseket Dmitrij Evgan , az Ukrán Fegyveres Erők 36. dandárának tengerészgyalogosa mérte , aki jelenleg az orosz hadsereg foglya.
 

Öregtankos

Well-Known Member
2022. február 26.
5 996
41 567
113
Szörnyű híreket hozok Zeleboba, lelőttük a Szu-27-esünket". A pusztítás képei.
Egész este az ukrán közösségi média és csatornák sikoltoztak örömükben a Zaskosztoróban lezuhant "orosz Szu-27-es" miatt.
Ennek hatására orosz vadászgépek egy videót tettek közzé, amelyen az ukrán légierő egyik vadászgépét lövik le, amelyik lángokban állt.
Érdekes módon Zeleboba éppen június 5-én látogatott el Zaporizzsjára, így itt egy ünnepi máglya az ő tiszteletére.
t.me/RVvonekor

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113

Ejj, de éreztem, hogy ez lesz! :D
Gulyás mondta még az egyik régebbi kormányinfón, hogy a spanyolok nyomására ismertük el Venezuela elnökének Guaidót, pedig akkor nagyon ki akartunk maradni abból a demokrácia exportból. Most fel kellene hívni a spanyol elnököt, és naivan érdeklődni, hogy kivel egyeztettek az olajszállítmányokról... :rolleyes:
 
W

Wilson

Guest
Az amerikai hatóságok nem kívánják feloldani az Oroszország elleni szankciókat az ukrán kikötők feloldásáért.

A Politico idézte forrásait.

A honlap forrása "zsaroló diplomáciának" nevezte Oroszország követeléseit ebben a témában, és azt mondta, hogy az Egyesült Államok nem egyezne bele egy olyan megállapodásba, "amelyben megszűnne a Kremlre gyakorolt gazdasági nyomás".

Washington ugyanakkor kivárja, hogyan végződnek az ENSZ-ben a kérdésről folyó tárgyalások.

A Politico ENSZ-beszélgetőpartnere szerint a gabonaexportnak a szankciók feloldásához kötése bonyolítja a Moszkvával folytatott, amúgy is "törékeny" tárgyalási folyamatot.

Korábban Putyin azt mondta, hogy Oroszország kész átengedni a Fekete-tengeren a gabonát szállító hajókat, ha Ukrajna megtisztítja vizeit.

Az orosz képviselők ugyanakkor az Oroszország elleni szankciók enyhítésére irányuló követeléseknek is hangot adtak.


 

szegcsab

Well-Known Member
2015. január 25.
6 904
15 158
113
Nos folytatom, miután a gyerekeket végre sikerült alvásra bírni :).
Volodimir Kalitynsky ezredes úr helyzetértékelésében vizuális segédeszközökkel támogatott előadása során (powerpoint) bemutatta, hogyan változtak az orosz tervek a háború során, akár időben és térben. Az első terv szerint hol voltak az orosz haderő egységei, majd jelenleg hol tart az orosz térnyerés. Köszönettel szólt a magyar kormányzat részéről akár a humanitárius, akár a katonai segítségért, mert mindkettőt kapott Ukrajna. Utóbbi esetben logisztikai és egészégügyi támogatás történt és történik jelen időben is.
Ugyanakkor köszönete mellett azt is jelezte, hogy több típusú felajánlott segítséget nem tudnak igénybevenni a követség szükős lehetőségei miatt. A magyar fél jelezte, például, hogy átvesz és gyógyít ukrán katonákat, de ennek feltétele, hogy Ukrajna biztosítson 24 órás tolmácsolási lehetőség az eü. intézményekben. Ilyenre viszont sem létszámuk nincs, se megfelelő tolmács nem áll rendelkezésükre.
Ukrajna a háborút 2014-től számolja és a 100 napja annak teljes körű kiterjesztése folyik. Oroszország előnye, a nagyobb humán erőforrás és a régebbi technikai eszközök, letárolt technikák nagy száma. Ukrajna naponta 1 BTG-nyi harcfelszerelés tud jelenleg elpusztitani a támadó haderőből, ezt a letárolt tartalékokból azonban pótolja az orosz sereg, még akkor is, ha azok régebbi és sok műszaki hibával rendelkező komplexumok, rendszerek és harceszközök. A legmodernebb technika nagy részét Oroszország elveszette, (pld. T-90 változatai, BMP-3 változatok, BMD és egyéb légideszant felszerelések jelentős mennyiségét. Az Orosz Légierő már nem képes Ukrajna felett légifölényre.
(ezt én úgy módosítom, saját szemszögemből, kicsit hosszabban, hogy az ukrán légierő elleni légifölény megvan, tehát az erősen limitált képességű ukrán repülőgépállományt le tudják lőni, de levegő-föld tekintetben, csapásmérést valóban nem képes az Orosz Légierő Ukrajnában légiuralommal végrehajtani. Utóbbi a smart fegyverzet csekély száma, a lézeres célzókonténerek hiánya, valamint a felderítési adatok hiánya okozza, Ukrajna területi mérete miatt. Az orosz Légierő nem készült fel hosszan tartó hadviselére, ezért hiányoznak a tartalék alkatrészek a modernebb replőgépekhez, ráadásul ezek egy részé import alkatrészekkel is készítették, és most nem tudják gyártani. Ráadásul a békebeli tervezéssel ellentétben a repült órákat sokszorosan túllépték,ezért karbantartani kéne sok repülőgépet, de alkatrész és kapacításhiány van. Ne feledjük, hogy az orosz légierő több éve már csak 15-30 új repülőgépek kap az ipartól, és lassan folyik a régebbi típusok modernizációja is. Nos ezredes úr is 200+ repülőgépre teszi az elpuszított orosz repülőgépek számát. Hiába van pld. Szu-35 a magasban ezek nem fogják az ukrán szárazföldi csapatokat R-77-el támadni. Orosz probléma, hogy csapásmérő repülgépek közül nagyon fogynak a Szu-34 és Szu-25 típusok, egyrészt veszteségek, másrészt karbantartási problémák miatt. Az orosz Légierő tevékenysége lassan már csak Donbasz, és délkeleti területen nagyobb nagyságrendű. Ott is inkább közvetlen légi támogatás helyett utánpótlási vonalakat, illetve statikus célpontokat támadnak, mert nincs megfelelő célazonosításuk. A CAS helyett olcsóbb és pontatlanabb tüzérségi csapásokkal operálnak a fronton. Annyi A-50 sincs már a karbantartási problémák miatt, hogy folyamatosan 2-3 örjáratozzon a levegőben ezáltal ablakok és lyukak vannak a lefedett területek között, térben is időben, ezért ott és akkor az ukránok levegőben is tudnak tevékenykedni. Ez a NATO szinte real time adatanak is köszönhető.
A 200 repülőgéppel legalább annyi pilóta is elveszett a tapasztaltak közül, nem véletlen a két öreg repülőgép vezető főtiszt halála.

Miután az orosz légirő nem képes csapásmérésre ezért pontos, és egyre pontatlanabb ballisztikus rakétákkal probálnak csapásokat mérni különféle célpontokra. Pld. átrakó helyek, állomások, összpontosítási körletek stb.
Itt ismét a saját közbeszúrás: az orosz légierő tartozkodik a szönyegbombázástól és hasonló tevékenységtől, pedig teherállomásokat, átrakó körzeteket Iskanderrel, Tocskával, Bastionnal nem lehet megsemmisíteni. 1-2 vágányt tönkre lehet tenni, ideig-óráig, de teljes körzetet nem.

Kérdés volt,hogyha az orosz légierő a hidakat támadja akkor mi lesz. Nos a válasz szerint a cirálórakéták, nem tudtak eddig hidakat lerombolni, csak megrongálni, amit lehet javítani. Persze ez fontos célpont hiszen az utánpótlást a folyókon keresztül hidakon lehet eljuttatni a harctérre.
Kérdés volt, hogy orosz területen hajtott-e végre Ukrajna támadásokat. Válasz neki konkrétan nincs tudmása ilyenről, dehát háború van, sok minden megtörténhet.. és viccesen megjegyezte, hogy a belgorodi üa. tárolókat a sokszor dohányzó és biztonsági szabályokat be nem tartó oroszok is felgyújthatták..
Kérdés volt, hogy az ukrán ellentámadás, ami lesz, az ha ténylegesen visszafoglalja akár a donbaszt, akár a krímet, attól nem tartanaka-e, hogy ott ukránok mögött partizánháború alakul ki? Válasz a két terület visszafoglalása a felsőbb katonai és kormányzati cél, ukrajna része. Valóban problémát jelent amennyiben visszafoglalják az orosz lakosság hogyan fog reagálni, de először még el kell foglalni a területeket. (Itt egyérteműen jelezte ezredes úr, hogy a hivatalos álláspontot mondja). Mint mondta oroszokon kívül például a Tatár lakosság magatartása is fontos).
Egyébként jelenleg az orosz ajkú ukrán állampolgárok szenvednek a legtöbben, mert ők élnek kelet-ukrajnában. (közbeszúrás tőlem: ukránuk nyugat Ukrajnában és Kijevben beszélnek elsősorban vidéken oroszul beszélnek az ukránok is keleten főleg, de ettől még nem oroszok).
Ezredes úr elmondta, hogy az általunk küldött (most EU-ként hiszen a mi pénzünkön is amit a magyar kormány ad, fegyvert adunk Ukrajnának, csak nem mi szállítjuk és nem rajtunk keresztül) azok a kiképzésekkel együtt augusztus környékén lehetnek olyan számban és kiképzett katonákkal, hogy nagyobb ellentámadást lehessen indítani. Europa elsősorban olyan 3000 méter alatti hatásos légvédelmet, páncéltörő eszközöket és mostanában tüzérségi eszkzöket szállít. Utóbbi fontos, mert a nagyobb hatótávolságú orosz tüzérség ellen pontosabb és gyorsabb tűvetetésű nyugati eszközökkel lehet majd szembeszállni. Fontos tény, hogy Ukrajna a 2015 óta tartott kiképzések miatt átállt a NATO sztenderdek egy részéré és minél jobban alkalmazza ezt a frontot is. Ennek része például, hogy az ukrán hibrid hadviselés előbbre tart mint az orosz (hozzáteszem erős EU/NATO/USA támogatással), tehát ergo az orosz tervekről, hadmozgásokról, veszteségekről stb. többet tudnk mint az ukrán maszkirovkáról.)
Másik része az orosz ürméretű eszközök lecserlésére, amihez kelet-európában sincs már jelentős készlet, tehát átállnak a nyugati ürméterű fegyverekre és lőszerekre. Ennek már látható eredményei vannak, ugyanakkor a logisztika a legfontosabb a jelen helyzetebn a nyár végéig, mert az harc és harctámogató eszkzököket és lőszerkészleteket, üzemanyagot mint-mind el kell juttatni a front közelébe. Apropó front. Nos a NATO sztenderdek alapján harcolnak, tehát nem mindenáron és minden területet védve ténylegesen frontként, hanem a mozgó harc, a lesállások, helyi ellentámadások, ellenlökések bonyolult rendszerével.
Volt kérdés taktikai atomfegyver bevetésével kapcsolatban. Nos Ukrajna felkészült rá, bár nem valószínű, hogy bizonyos terület, területeket harcászati atomtámadás ér. Ez esetben az ott lévő zászlóalj, dandár komoly veszteségével számolnak, de a páncélozott járművek hidegháború módszerekkel képesek ezeken a területek is tevékenykedni.
Voltak még kérdések tárgyalásokról stb. de ezredes úr egyrészt elhárította, hogy nem katonai kérdés, másrészt Oroszországban esetleges belpolitikai változás sem hozna döntő fordulatot, idézve Navalnijt, aki azt mondta, hogy a Krím nem egy kártyalap, egyszer ukrán , egyszer orosz kézben, hanem az Ororszország része. (saját kitétel, igaza van Navalnijnak, Oroszország történelmi része, nincs miről beszélni, azt nem fogja ukrajna visszakapni a közeljövőben).
Nos összefoglalva ennyi volt, persze 2 órát nem lehet leírni. Én úgy vélem hasznos beszélgetés volt, és a propaganda szövegen túl azért néhány összefüggés, és információt is szereztünk (ja a hallgatóság között, több ezredes, alezredes stb. volt a seregből felelős beosztásokból)
Azt a qurva. Ha jól számolok, már több, mint 100 zászlóaljat elvesztettek az oroszok, ez nagyon durva ! Belgorodról meg még video is van, hogy helikopteres támadás volt, de persze az a trehány orosz volt a cigarettájával... :cool:
Stb, stb...
Ezt van pofája valakinek kimondani a tátott szájú közönség előtt, egy másiknak meg leírni mit mondott az a nyomorék.
Soha nem lesz már vége az agyatlan hazudozásnak ? Csodálkozom, hogy Bucsa, mint tény most kimaradt. Vagy az a második részben lesz ?

Valamiért azt érzem, egy régen egész tűrhetőeket író, de mára megváltozott, agymosott, vagy megfizetett újabb provokátor tűnt fel az égen. :(
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 286
31 423
113
Nem is semmi hanem inkább nettó butaság. Teljesen nyilvánvaló, hogyha egy 90-100 ZHCS-ből haderő napi 1 zászlóaljat veszít az képtelen a támadásra, márpedig azt látjuk hogy minimum 10 napja folyamatosan támadnak és haladnak előre, úgy, hogy közben bekerítenek 5 dandárt.
Napi 1 zlhcs-nak megfelelő veszteség okozása az nem napi egy konkrét zlhcs megsemnmisitését jelenti.
Oroszok az északi visszavonulás után újászervezték az erőket.Jelenleg már cserélgetik a frontvonalban lévő zlhcs-kat,a frontvonal bol kivontakat meg feltöltik-vagyis pótolják a veszteségeit az újboli harcbavetés elött.Ehez lettek reaktiválva a T62ek is.
Vagyis az orosz sereg is morzsolódik,csak a jóval nagyobb tartalékokbol újra és újra pótolják a harcoló csapatok veszteségeit.
Ukránok agusztus végére prognosztizálják,hogy a beérkező nyugati fegyverzettel képesek lesznek ellentámadást inditani.Addig marad a feltartóztató harcban való kivéreztetése az orosz seregnek-csak közben maguk is véreznek rendesen.
No,igy már érthető?
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
25 026
83 158
113

Tényleg remélem, hogy egy Luxemburg méretű semmiség marad meg Ukrajnából a végére!


Humorba is berakom:
 

senkineksenkije

Well-Known Member
2020. november 22.
543
4 931
93
Nos folytatom, miután a gyerekeket végre sikerült alvásra bírni :).
Volodimir Kalitynsky ezredes úr helyzetértékelésében vizuális segédeszközökkel támogatott előadása során (powerpoint) bemutatta, hogyan változtak az orosz tervek a háború során, akár időben és térben. Az első terv szerint hol voltak az orosz haderő egységei, majd jelenleg hol tart az orosz térnyerés. Köszönettel szólt a magyar kormányzat részéről akár a humanitárius, akár a katonai segítségért, mert mindkettőt kapott Ukrajna. Utóbbi esetben logisztikai és egészégügyi támogatás történt és történik jelen időben is.
Ugyanakkor köszönete mellett azt is jelezte, hogy több típusú felajánlott segítséget nem tudnak igénybevenni a követség szükős lehetőségei miatt. A magyar fél jelezte, például, hogy átvesz és gyógyít ukrán katonákat, de ennek feltétele, hogy Ukrajna biztosítson 24 órás tolmácsolási lehetőség az eü. intézményekben. Ilyenre viszont sem létszámuk nincs, se megfelelő tolmács nem áll rendelkezésükre.
Ukrajna a háborút 2014-től számolja és a 100 napja annak teljes körű kiterjesztése folyik. Oroszország előnye, a nagyobb humán erőforrás és a régebbi technikai eszközök, letárolt technikák nagy száma. Ukrajna naponta 1 BTG-nyi harcfelszerelés tud jelenleg elpusztitani a támadó haderőből, ezt a letárolt tartalékokból azonban pótolja az orosz sereg, még akkor is, ha azok régebbi és sok műszaki hibával rendelkező komplexumok, rendszerek és harceszközök. A legmodernebb technika nagy részét Oroszország elveszette, (pld. T-90 változatai, BMP-3 változatok, BMD és egyéb légideszant felszerelések jelentős mennyiségét. Az Orosz Légierő már nem képes Ukrajna felett légifölényre.
(ezt én úgy módosítom, saját szemszögemből, kicsit hosszabban, hogy az ukrán légierő elleni légifölény megvan, tehát az erősen limitált képességű ukrán repülőgépállományt le tudják lőni, de levegő-föld tekintetben, csapásmérést valóban nem képes az Orosz Légierő Ukrajnában légiuralommal végrehajtani. Utóbbi a smart fegyverzet csekély száma, a lézeres célzókonténerek hiánya, valamint a felderítési adatok hiánya okozza, Ukrajna területi mérete miatt. Az orosz Légierő nem készült fel hosszan tartó hadviselére, ezért hiányoznak a tartalék alkatrészek a modernebb replőgépekhez, ráadásul ezek egy részé import alkatrészekkel is készítették, és most nem tudják gyártani. Ráadásul a békebeli tervezéssel ellentétben a repült órákat sokszorosan túllépték,ezért karbantartani kéne sok repülőgépet, de alkatrész és kapacításhiány van. Ne feledjük, hogy az orosz légierő több éve már csak 15-30 új repülőgépek kap az ipartól, és lassan folyik a régebbi típusok modernizációja is. Nos ezredes úr is 200+ repülőgépre teszi az elpuszított orosz repülőgépek számát. Hiába van pld. Szu-35 a magasban ezek nem fogják az ukrán szárazföldi csapatokat R-77-el támadni. Orosz probléma, hogy csapásmérő repülgépek közül nagyon fogynak a Szu-34 és Szu-25 típusok, egyrészt veszteségek, másrészt karbantartási problémák miatt. Az orosz Légierő tevékenysége lassan már csak Donbasz, és délkeleti területen nagyobb nagyságrendű. Ott is inkább közvetlen légi támogatás helyett utánpótlási vonalakat, illetve statikus célpontokat támadnak, mert nincs megfelelő célazonosításuk. A CAS helyett olcsóbb és pontatlanabb tüzérségi csapásokkal operálnak a fronton. Annyi A-50 sincs már a karbantartási problémák miatt, hogy folyamatosan 2-3 örjáratozzon a levegőben ezáltal ablakok és lyukak vannak a lefedett területek között, térben is időben, ezért ott és akkor az ukránok levegőben is tudnak tevékenykedni. Ez a NATO szinte real time adatanak is köszönhető.
A 200 repülőgéppel legalább annyi pilóta is elveszett a tapasztaltak közül, nem véletlen a két öreg repülőgép vezető főtiszt halála.

Miután az orosz légirő nem képes csapásmérésre ezért pontos, és egyre pontatlanabb ballisztikus rakétákkal probálnak csapásokat mérni különféle célpontokra. Pld. átrakó helyek, állomások, összpontosítási körletek stb.
Itt ismét a saját közbeszúrás: az orosz légierő tartozkodik a szönyegbombázástól és hasonló tevékenységtől, pedig teherállomásokat, átrakó körzeteket Iskanderrel, Tocskával, Bastionnal nem lehet megsemmisíteni. 1-2 vágányt tönkre lehet tenni, ideig-óráig, de teljes körzetet nem.

Kérdés volt,hogyha az orosz légierő a hidakat támadja akkor mi lesz. Nos a válasz szerint a cirálórakéták, nem tudtak eddig hidakat lerombolni, csak megrongálni, amit lehet javítani. Persze ez fontos célpont hiszen az utánpótlást a folyókon keresztül hidakon lehet eljuttatni a harctérre.
Kérdés volt, hogy orosz területen hajtott-e végre Ukrajna támadásokat. Válasz neki konkrétan nincs tudmása ilyenről, dehát háború van, sok minden megtörténhet.. és viccesen megjegyezte, hogy a belgorodi üa. tárolókat a sokszor dohányzó és biztonsági szabályokat be nem tartó oroszok is felgyújthatták..
Kérdés volt, hogy az ukrán ellentámadás, ami lesz, az ha ténylegesen visszafoglalja akár a donbaszt, akár a krímet, attól nem tartanaka-e, hogy ott ukránok mögött partizánháború alakul ki? Válasz a két terület visszafoglalása a felsőbb katonai és kormányzati cél, ukrajna része. Valóban problémát jelent amennyiben visszafoglalják az orosz lakosság hogyan fog reagálni, de először még el kell foglalni a területeket. (Itt egyérteműen jelezte ezredes úr, hogy a hivatalos álláspontot mondja). Mint mondta oroszokon kívül például a Tatár lakosság magatartása is fontos).
Egyébként jelenleg az orosz ajkú ukrán állampolgárok szenvednek a legtöbben, mert ők élnek kelet-ukrajnában. (közbeszúrás tőlem: ukránuk nyugat Ukrajnában és Kijevben beszélnek elsősorban vidéken oroszul beszélnek az ukránok is keleten főleg, de ettől még nem oroszok).
Ezredes úr elmondta, hogy az általunk küldött (most EU-ként hiszen a mi pénzünkön is amit a magyar kormány ad, fegyvert adunk Ukrajnának, csak nem mi szállítjuk és nem rajtunk keresztül) azok a kiképzésekkel együtt augusztus környékén lehetnek olyan számban és kiképzett katonákkal, hogy nagyobb ellentámadást lehessen indítani. Europa elsősorban olyan 3000 méter alatti hatásos légvédelmet, páncéltörő eszközöket és mostanában tüzérségi eszkzöket szállít. Utóbbi fontos, mert a nagyobb hatótávolságú orosz tüzérség ellen pontosabb és gyorsabb tűvetetésű nyugati eszközökkel lehet majd szembeszállni. Fontos tény, hogy Ukrajna a 2015 óta tartott kiképzések miatt átállt a NATO sztenderdek egy részéré és minél jobban alkalmazza ezt a frontot is. Ennek része például, hogy az ukrán hibrid hadviselés előbbre tart mint az orosz (hozzáteszem erős EU/NATO/USA támogatással), tehát ergo az orosz tervekről, hadmozgásokról, veszteségekről stb. többet tudnk mint az ukrán maszkirovkáról.)
Másik része az orosz ürméretű eszközök lecserlésére, amihez kelet-európában sincs már jelentős készlet, tehát átállnak a nyugati ürméterű fegyverekre és lőszerekre. Ennek már látható eredményei vannak, ugyanakkor a logisztika a legfontosabb a jelen helyzetebn a nyár végéig, mert az harc és harctámogató eszkzököket és lőszerkészleteket, üzemanyagot mint-mind el kell juttatni a front közelébe. Apropó front. Nos a NATO sztenderdek alapján harcolnak, tehát nem mindenáron és minden területet védve ténylegesen frontként, hanem a mozgó harc, a lesállások, helyi ellentámadások, ellenlökések bonyolult rendszerével.
Volt kérdés taktikai atomfegyver bevetésével kapcsolatban. Nos Ukrajna felkészült rá, bár nem valószínű, hogy bizonyos terület, területeket harcászati atomtámadás ér. Ez esetben az ott lévő zászlóalj, dandár komoly veszteségével számolnak, de a páncélozott járművek hidegháború módszerekkel képesek ezeken a területek is tevékenykedni.
Voltak még kérdések tárgyalásokról stb. de ezredes úr egyrészt elhárította, hogy nem katonai kérdés, másrészt Oroszországban esetleges belpolitikai változás sem hozna döntő fordulatot, idézve Navalnijt, aki azt mondta, hogy a Krím nem egy kártyalap, egyszer ukrán , egyszer orosz kézben, hanem az Ororszország része. (saját kitétel, igaza van Navalnijnak, Oroszország történelmi része, nincs miről beszélni, azt nem fogja ukrajna visszakapni a közeljövőben).
Nos összefoglalva ennyi volt, persze 2 órát nem lehet leírni. Én úgy vélem hasznos beszélgetés volt, és a propaganda szövegen túl azért néhány összefüggés, és információt is szereztünk (ja a hallgatóság között, több ezredes, alezredes stb. volt a seregből felelős beosztásokból)
A magam részéről köszönöm a tájékoztatást.

Átadtad, ami egy hivatalos propaganda tájékoztatón elhangzott. Akár a 80-as évek üzemi pártitkári tájékoztatót olvastam volna. Az ezredes nem mondhatott mást, hivatalból. Ugyanez vonatkozik BÁRMELYIK követségi alkalmazott tájékoztatójára.
Érdemben semmi, csak az előírt és elvárt hivatalos szöveg. Pár "kikancsitásnak" szánt mondat, amely nagyon is át volt gondolva, megszerkesztve.
Semmi újdonság, semmi érdekes. Hacsak nem volt utána egy zártkörű tájékoztató is, bár ebben erőteljesen kételkedek.

Azért ezen a fórumon sokkal több és sokkal érdemibb beírás születik.
 
W

Wilson

Guest

Nagy-Britannia több M270-es rakétavetővel látja el Ukrajnát​

2022. JÚNIUS 6., HÉTFŐ, 08:36

Az Egyesült Királyság több M270-es rakétavetőt biztosít Ukrajnának, amelyek akár 80 kilométeres célpontokat is eltalálnak.

Ezt Ben Wallace védelmi miniszter jelentette ki az " European Truth " szerint a Reutersre hivatkozva .

Wallace szerint Nagy-Britannia Ukrajna támogatása az orosz taktika fejlődésével változik.

"Ezek a rendkívül hatékony MLRS-k lehetővé teszik ukrán barátaink számára, hogy jobban megvédjék magukat a nagy hatótávolságú tüzérség brutális bevetésével szemben, amelyet Putyin erői válogatás nélkül használtak városok elpusztítására" - mondta a miniszter.

Az M270 rendszerek rendelkezésre bocsátásáról megállapodás született az Egyesült Államokkal, mivel azokat egy amerikai cég gyártja, és Washington hivatalos engedélye szükséges ahhoz, hogy harmadik félnek átadják őket.

Putyin előző nap figyelmeztette a Nyugatot, hogy Oroszország új célpontokra fog csapni, ha az Egyesült Államok nagy hatótávolságú rakétákat kezd Ukrajnának szállítani.

Emlékeztetni kell arra, hogy június 1-jén az Egyesült Államok nyilvánosságra hozta az Ukrajnának szánt 700 millió dolláros új katonai segélycsomag részleteit , amely először tartalmazott HIMARS rakétarendszereket.