Egy kis okfejtés, hogy Vucsics szavai alapján mi lehet majd az ajánlat
Előzmények:
- mai napig nem tudjuk, hol az a sok fegyver, amit március óta láttunk videókon, hogy Murmanszktól Ufán, habarovszkon át Vlagyivosztokig bevagoníroztak és elindítottak nyugatra.
- Orosz részről korlátozott hadművelet van, tessék-lássék hadkozás - ezekből adódik, hogy Putyin egy másik háborúra készül.
- Az EU a robbanás határán van (holland, olasz, német stb helyzet), miközben oroszoknál alig lehet valamit tapasztalni. Amíg európában mindenhol kikezdi a kormányzatokat az elmélyülő gazdasági válság, addig oroszoknál a hatalom megkérdőjelezhetetlen és kikezdhetetlen. Ha ez valamilyen módon meg is változna, azzal a nyugat nemhogy nem nyerne, hanem veszítene: a reálpolitikus, az utolsó pillanatig a békére, diplomáciára, megegyezésre törekvő galamb Putyin helyett jönnek a keményvonalasok Medvegyev vezetésével. Ott már nem lesz ajánlat
- Úgy vélem, hogy mind Orbán, mind Vucsics tudnak részleteket Putyintól, de szándékosan csak részleteket különböző forgatókönyvekből. Ennek tudható be Orbán beégése a Pápánál, és Vucsics ezen megszólalása. A teljes képet csak Putyin legbelsőbb köre ismeri.
- Castel szerint a február 24-i akció profin meg volt tervezve, és a kivitelezés is professzionális volt, csupán perceken múlt, hogy nem sikerült, ezt a pár percet pedig a valós idejű amerikai hírszerzési adatok átadása jelentette. Bár szerintem nem adatok átadásaáról van szó, hanem arról, hogy ahogy anno a hírekben is lejött, hogy az SZBU épületében több szinten a CIA és a Pentagon alkalmazottai ülnek, a tényleges irányítást az USA végzi, ukránok csak végrehajtó szerepben vannak. Nem szabad elfelejteni, hogy egy színész az elnök.
- És ahogy korábban leírtam, kiegyezés nem várható (tehát ennek megfelelően az ajánlat sem lehet olyan jellegű). Miért? Orosz részről nincs hova hátrálni, nem tudnak miből engedni, hisz az egész jelenlegi helyzetnek ez az oka. Ahogy Rob Lee, amerikai kormányzati elemző leírta a háború elején: oroszoknál az elrettentés doktrínáját (nem működött) felváltotta a kényszerítésé, úgy ítéleték meg, hogy Kijev csak ellenségesebbé válik és a védelmi/harci képességei csak javulnak, így a nem cselekvés költsége meghaladta az eszkalációval járó költségeket. Nyugati részről pedig azért nem, mert a nyugati közvélemény többségének szemében a nyugati propganada olyan képet festett az oroszokról, Putyinról, hogy ebből visszatáncolni nem lehet. Egész egyszerűen eladhatatlan, hogy a nagy sátánnal, aki gyerekek leszakadt lábát eszi reggelire, hiretelen megállapodunk, és megy minden úgy, mint azelőtt. Ezért volt óriási hiba úgy all-in menni, hogy még a leosztott lapokat sem néztük meg.
- És végül, a legfontossabb: Vucsics szerint az ajánlat elfogadásának alternatívája az, hogy "elszabadul a pokol". Hogy a szintén Vucsics által emlegetett világháborús hasonlattal éljek: a jelenlegi furcsa háborút felváltja egy globálissá szélesedő konfliktus. Így értelmet nyer, hogy miért hagyja a keleti EU-s országok haderejének olyatén lenullázását, hogy azok ukrajnába küldik a cuccaikat, amivel védelmi képességeik jelentősen csökkennek, így egye esetleges eszkalációt is azelőtt kell meglépni, mielőtt azok pótlása nyugati fegyverekkel megtörténne. Egyszerűen nem érkezhetnek meg a leopardok, abramsek, f35-ösök ezekbe az országokba.
- Mindezekből adódóan elő fog kerülni egy jól ismert, sajnálatos módon anno viccé degradálódott kifejezés: TARTÓS BÉKE (HURRÁ)! Orosz részről továbbra is az eddig tapasztalt racionális döntéshozatalt, és a világos, egyértelmű célmeghatározást feltételezem. Ugyanez nem mondható el a nyugatról, tekintve, hogy a szövetségi rendszer látszólagos (valójában hűbéresi rendszerről van szó), és az európában éppen pengeélen táncoló hatalmasok nemhogy nem képviselik a saját érdekeinket, de azokat vagy nem képesek felismerni, vagy nem áll módjukban azokat meghatározni és kinyilvánítani.
Az ajánlat csak olyan lehet, amely a másik fél részéről figyelembe veszi oroszország jogos biztonsági igényeit, tiszteletben tartja annak érdekeit, azaz felhagy a globális politikai, gazdasági és katonai hatalom kizárólagos birtoklására tett törekvésekkel. Azaz az unipoláris világrendnek búcsút int, nem generál fegyverkezési versenyt, valamint garantálja az említett tartós békét.
Ebből máris látható miért mondta Vucsics, hogy el lesz utasítva: amerikának, a nyugatnak, a liberális demokráciáknak az önazonosságukat és a megszerzett előnyöket kellene feladni a békéhez. Ezt nem fogják, nem tudják megtenni. Amint többséget szerezne olyan politikai erő, amelyik ezt hajlandó véghez vinni, azonnal megpuccsolnák (lásd Trump és a mocsár lecsapolása stb). Látjuk, tapasztaljuk, hogy egy kis apró, Orbán féle páváskodás is milyen reakciót szül az amerikaiak, és európai helytartóik részéről. Ha kell, a kandai/holland parasztra is rálőnek, koncepciós perben elítélik, tönkreteszik. A szabadság csak látszólagos, ami addig tart, amíg a világ nagyobbik részének kizsákmányolásából futja a látszat fenntartására, és amíg nem próbálják meg tömegesen kikezdeni. Míg az USA világszerte puccsokat szervez (Bolton minapi megszólalása ugye) és demokráciát, meg a tüntetők követeléseinek teljesítését kéri számon, addig egyszerűen elképzelhetetlen, hogy az USA-ban tömegtüntetések révén megkérdőjeleződjék a háttérhatalom, a deep state kizárólagos uralma.
Az oroszok viszont nem kérhetnek kevesebbet, mint azt, ami garantálja a fentieket: orosz érdekszféra tiszteletben tartása, ukrán projekt törlése (harkov, donyeck, luganszk, herszon, krím feletti orosz uralom elismerése), NATO bővítésének leállítása, NATO csapatok 97-es határok mögé való visszavonása, korábbi fegyverkorlátozási szerződések megújítása, szankciók teljeskörű feloldása, területen kívüli amerikai törvénykezés (CAATSA, Magnitsky Act stb) megszüntetése.
Ez a gyengébb, 'galambosabb' megközelítés. A keményvonalas elképzelés - ami a Rob Lee által leírtakból, és abból a tényből indul ki, hogy az oroszok hajlandóak voltak beleállni ebbe és megfizetni a háború árát - mégtovább megy: Monroe doktrínához hasonlóan az USA száműzése az európai kontinensről, vagyis Európa felszabadítása, amerikai csapatok teljes kivonása Európából, NATO megszüntetése, helyére egy EU-s, vagy páneurópai biztonsági szervezet létrehozása, egész ukrajna és fehéroroszország visszaintegrálása az Orosz föderációba.
Úgy vélem, hogy az ajánlat a gyengébb változathoz áll majd közelebb, de az annak elutasítása esetén "elszabaduló pokol" során, a célok már a keményvonalas elképzeléshez állnak majd közelebb. Ebben az esetben a balti államok is megszűnhetnek szuverén államok lenni, és lengyelország sem feltétlenül marad meg a jelenlegi formájában. Az EU jövője pedig kérdésessé válik, mert minden országban olyan erők jutnak hatalomra majd, amely sem amerikai, sem ukrán, sem EU-s érdekeket nem fog a saját hazájának érdekei elé helyezni. Magyarul le fogják szarni, hogy lesz-e ukrajna, ha oroszországgal a curzon vonal mentén ki lehet egyezni és lehet békében kereskedni.