Ukrajna háború: Oroszország következő lépéseinek előrejelzése Ukrajnában......
Írta: Jonathan Beale
védelmi tudósító
Sem Oroszország, sem Ukrajna valószínűleg nem hajt végre döntő katonai akciót Ukrajnában idén – mondta a brit katonai hírszerzés vezetője a BBC-nek.
Egy ritka nyilvános interjúban Sir Jim Hockenhull altábornagy azt is elmondta, hogy nagyon szorosan figyelemmel kísérte Oroszország esetleges atomfegyver-felhasználását.
FOTÓ: MONCH.COM
Idén február 23-án Hockenhull tábornok késő éjszakáig dolgozott. Éjfélkor kerékpározott haza, és 01:00 körül lefeküdt.
Egy órával később telefonhívást kapott, hogy az ukrán határon furcsa jelek mutatkoztak aktivitásra, ezért újra biciklire ült, és visszatért dolgozni.
Ekkor negérkezett a megerősítés, hogy Oroszország valóban megtámadta szomszédját.
Percekkel később, és még a hajnali órákban tájékoztatta Nagy-Britannia miniszterelnökét és védelmi miniszterét Európa legnagyobb fegyveres konfliktusának kezdetéről a második világháború óta.
KÉP FORRÁSA,SOPA
Hockenhull tábornok tavaly novemberben kezdte azt gondolni, hogy az orosz invázió valószínű.
A védelmi hírszerzés főnökeként az elmúlt négy évben Hockenhull tábornok az árnyékban dolgozott, egy olyan szervezetet irányítva, amely szigorúan titkos és titkos információkkal foglalkozik. Az ukrajnai háború fontosabbá tette ezt a munkát és az ő munkáját is.
Azt mondja, egyre inkább meg volt győződve arról, hogy Oroszország tavaly novemberben inváziót készül indítani.
Ekkor azt hitte, „ez meg fog történni” – emlékszik vissza.
Az invázió előtti héten meghozta azt a rendkívül szokatlan döntést, hogy közzétett egy térképet a Twitteren, amely előrevetíti Oroszország valószínűsíthető inváziós terveit .
Azt mondja, ez a döntés nem volt könnyű, de meg volt győződve arról, hogy szükség van az információk nyilvánosságra hozatalára.
„Fontos, hogy kiderítsük az igazságot, mielőtt a hazugságok megjelennek” – mondja
Megvédi a Nyugat azon döntését is, hogy kiemeli Oroszország potenciálját a vegyi és biológiai fegyverek alkalmazásában.
Úgy véli, ez segített megállítani őket abban, hogy úgynevezett hamis zászló-műveleteket hajtsanak végre, hogy megpróbálják az ukránokat vagy a Nyugatot a konfliktus felbujtóiként beállítani.
Ritkán osztottak meg ennyi titkos hírszerzési információt a nyilvánossággal. A Védelmi hírszerzés azóta is napi frissítéseket tesz közzé a háború alatt.
A hírszerzés nem tudomány – az előrejelzések valószínűségi skálán születnek, és számos dolog meglepte az Egyesült Királyság védelmi hírszerzését.
Hockenhull tábornok szerint a nyugati egység és az ukrán ellenállás ereje felülmúlta a várakozásokat.
Ugyanúgy, mint az orosz hadsereg kudarcai, akiknek a parancsnoksága, irányítása és logisztikája „gyenge” . Amely a politikai beavatkozástól is szenvedett, a stratégiai szinttől a taktikai szintig – teszi hozzá.
Hiányzik a bizalom Oroszország politikai és katonai osztálya között – és Hockenhull tábornok azt mondja, meglepete, hogy Moszkva egyszerre szenvedett mindezen problémáktól.
Mi történik ezután?
Óvakodnunk kell attól, hogy bináris kifejezésekben gondolkodjunk – hogy az emberek nyernek vagy veszítenek –, vagy azt gondoljuk, hogy ez patthelyzet – mondja Hockenhull tábornok.
Oroszország –szerinte – egyértelműen megpróbál több erőt generálni, miután jelentős veszteségeket szenvedett el.
Emellett csapatainak egy részét is át kell csoportosítania a Donbásztól délre, ahol elmondása szerint jelentős nyomás nehezedik rá az ukrán erők részéről Hersonban és környékén.
Hockenhull tábornok azonban továbbra is azt mondja, hogy irreális délen döntő elmozdulásra számítani a következő hónapokban.
Azt mondja, megérti Ukrajna terület-visszafoglalási vágyát, de hozzáteszi, hogy bár lesznek ellentámadások , nem hiszi, hogy ebben az évben egyik oldalon is lesz határozott lépés.
Hosszú konfliktusra számít.
A nukleáris lehetőség
Ez felvet egy másik kérdést: mit fog tenni Vlagyimir Putyin elnök, ha továbbra is küzd katonai céljai megvalósításáért? Vajon folyamodhat-e nukleáris fegyverek használatához?
Hockenhull tábornok szerint ezt "nagyon-nagyon közelről" figyelik.
KÉP FORRÁSA,NURPHOTO
Nem valószínű, hogy Moszkva a közeljövőben nukleáris fegyvereket fog bevetni, mondja Hockenhull tábornok
Az orosz katonai doktrína a nyugatival ellentétben magában foglalja a taktikai vagy harctéri nukleáris fegyverek katonai műveletekhez való használatát.
Bár nem tartja valószínűnek, hogy a közeljövőben taktikai nukleáris fegyvereket fognak bevetni, azt mondja, hogy továbbra is figyelni fog erre.
Felhasználásuk valószínűsége megváltozhat, ha a csatatér dinamikája megváltozik – magyarázza.
Kína miatt aggódik
A védelmi hírszerzés főnökeként betöltött négy év után Hockenhull tábornok most az Egyesült Királyság védelmi Stratégiai Parancsnokságának élére lép, amely magában foglalja az Egyesült Királyság űrben, kiber térben és a különleges erők alkalmazásában végzett tevékenységeinek felügyeletét.
Továbbra is Oroszországot látja a legnagyobb fenyegetésnek, de egyre jobban aggódik Kína miatt is.
Hockenhull tábornok szerint nem lenne helyénvaló, ha nem tekintené problémának egy "hihetetlen katonai modernizációt egy olyan országban, amely elhatározta, hogy megold egy politikai kérdést".
Nem lesz könnyebb a brit katonai hírszerzés munkája.
A decisive shift in southern Ukraine is unlikely in the coming months, says a top UK intelligence official.
www.bbc.com