Készüljön fel arra, hogy maga Oroszország szétesik......
A Kreml katasztrofális veszteségei Ukrajnában az Orosz Föderáció összeomlását eredményezhetik
Ben Hodges 2022. szeptember 13. • 17:00
Egyre világosabbá válik, hogy
Ukrajna meg fogja nyerni ezt a háborút , és hogy a Kreml történelmi bizalmi válsággal néz szembe. Valójában most úgy gondolom, hogy valós lehetőség, hogy Vlagyimir Putyin feltárt gyengeségei olyan súlyosak, hogy a vég kezdetének lehetünk tanúi – nemcsak az ő rezsimjének, hanem magának az Orosz Föderációnak is.
Ez a több mint 120 etnikai csoportot felölelő hatalmas birodalom fenntarthatatlan lábakon áll, és a híres Hemingway-idézethez hasonlóan összeomlása kezdetben fokozatos lehet, de gyorsan hirtelen, erőszakos és ellenőrizhetetlen eseménnyé válhat. Ha nem készülünk fel erre a lehetőségre úgy, ahogyan nem a Szovjetunió összeomlására, az óriási instabilitást jelenthet geopolitikánkban.
Legalább három olyan tényezőt látok, amely a szövetség összeomlásához vezethet. Az első az orosz hadseregbe vetett hazai bizalom megrendülése, amely hagyományosan a Kreml legitimációjának középpontjában áll.
Ukrajnában a megaláztatása mára majdnem teljes, a büszke Fekete-tengeri Flotta még mindig a Krím mögött rejtőzik, túlságosan megijedve ahhoz, hogy fellépjen egy olyan ország ellen, amelynek még haditengerészete sincs.
Az orosz férfiak pedig, akiket egykor a katonaság fizetési ajánlatai csábítottak, tömegesen kerülik a toborzást annak tudatában, hogy milyen sors vár rájuk a csatatéren. Ez súlyosbította a csecsenföldi és más, a Föderáció peremén élő nemzetek etnikai kisebbségeinek aránytalan toborzását – a legkönnyebben ágyútöltelékként használható csoportokat –, ami olyan sérelmeket szült, amelyeket nem könnyű elfelejteni.
Ha egyes militáns csecsenek úgy döntenének, hogy újabb függetlenségi háborút indítanak el , hol találna Putyin katonai erőforrásokat a harchoz, most, hogy annyit szentelt Ukrajnának? Kétségtelenül tisztában lesz vele, hogy ha egy ilyen háborút gyorsan és határozottan megnyernek a csecsenek, az hasonló lázadási hullámot indíthat el az egész Föderációban.
Másodszor, az orosz gazdaság által elszenvedett kár túlságosan pusztító ahhoz, hogy eltartsa a 144 milliós lakosságot. Az energiapiacok elvesztése, amely az ország modern iparának hiányát kompenzálta, nem fordítható vissza. Az európai kormányok nem hagyatkoznak újra az Északi Áramlat 1-re, hiszen látták, milyen könnyen kikapcsolható, és már most is hosszú távú beruházásokat hajtanak végre a hazai energiaellátásba.
Oroszország a fegyverexportra is támaszkodott, de melyik ország lesz most érdekelt
felszerelései vagy fegyverei megvásárlásában ? Egy ilyen gazdasági válság hónapokig fennmaradhat abban a téves reményben, hogy az üzlet egy napon visszatér – de a sztoicizmus kútjának még Oroszországban is megvannak a határai.
Ezzel el is érkeztünk a harmadik tényezőhöz, amely Oroszország lakosságának ritkasága. Ugyanis annak ellenére, hogy 70-szer akkora szárazföldi területtel rendelkezik, mint az Egyesült Királyság, a Föderáció lakossága mindössze kétszerese. annak Ezek a számok a legjobb időkben megnehezítik az állampolgári szolidaritás megvalósítását, de most, a nagyváros gyengélkedésével a nemzeti identitástudat rohamosan megromolhat.
A nyugati szankciók nehéz gazdasági kompromisszumokra kényszerítik Moszkva elitjét. Elkerülhetetlenül megmentik a fővárosi középosztályokat, amelyek közvetlenebb veszélyt jelentenek a tisztviselőkre, az alkotó nemzetek kisebbségi lakosságának kárára.
Így nézve megdöbbentő, hogy milyen kevés vita folyik az Orosz Föderáció lehetséges végéről. Nehéz kérdéseket kellene most feltennünk, nehogy a semmiből ránk törjenek.
Például hogyan működne ez egy olyan országban, ahol jelentős
nukleáris fegyverkészletek és kevés hatalmi központ van? Ki vonná ki az atomfegyvereket? Hogyan kerülhetjük el, hogy fegyverek és fegyveresek szivárogjanak be a balti államokba? Elkerülhetetlen-e egy nagy belső konfliktus, vagy az összeomlás megfékezhető politikai kontextusban?
Ezek a dilemmák együttesen igen jelentős kihívást jelentenek a Nyugat számára. Ha rosszul csinálja, katasztrófával nézhetünk szembe. A mintegy 30 évvel ezelőtti utolsó orosz összeomlásra való felkészülés hiánya és az azt követő belső nyugtalanság vitathatatlanul Putyin elnökséghez vezetett. Nem kockáztathatjuk meg, hogy másodszor is felkészületlenek legyünk.
Ben Hodges altábornagy (nyugalmazott) az Egyesült Államok Hadserege Európa korábbi parancsnoka és a Human Rights First vezető tanácsadója
The Kremlin’s disastrous losses in Ukraine could result in the collapse of the Russian Federation
www.telegraph.co.uk