[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 886
65 704
113
Nem vagyok nyelvész. Nekem ha nem érti, nem tud rá pár hét alatt átállni akkor az más nyelv. Némethez visszakanyarodva hol lenne különböző nyelv a bajor? Bayernivel én! gond nélkül elkommunikálók. Az első pár hétbe visszakérdezek, aztán a fura szavakra, kifekezésekre is átáll az ember. Mint magyarnak a szögedi. Na bumm.
Ahol gondjaim vannak az pl Voralberg.
Azért itt elsőr keresztbe áll az ember szeme.
és akkor vannak a Switzer deutsch mutációs "hegyi nyelvek". Na azok biztosan nem németek hanem valami más. Mint az Ukrán a tanár/tolmácsnak.
A Burgenlandira szasz es felso ausztriai es minap bajor is mondta mar hogy nehezen erti meg. A szasszal pl tok jol elvagyok, semmi gond, a burgenlandibol meg pl egy mukkot se ertek. Olyan szinten hogy egy kapukulcsot se tudtam elkerni... Azert az a krobot+vasi tajszolas biztos bejatszott a helyi nemetbe... Aztan ezen belul vannak meg a keverek migransnyelvek, turki tarkan, krobotosztrak es hasonlok. Meg az erdelyi szasz egy kicsit olyan nyavogos mint a felso ausztriai, de ha figyel az ember megerti. De az erdelyi szaszok mar kihaltak. Na mindegy, nekem nem nemet az anyanyelvem, a magyarok kozul mindet megertem, legyen szogedi vagy borsodi. Oreganyam gradistyei horvatot beszelte, a mai szerb/horvat attol joval masabb, az egy regi archaikus regios horvat nyelv, a szlovakot meg megis megertette, meg a ruszkit is a haboruban.
Amugy mint irtak Zeli 3 hat alatt allt at oroszrol ukranra. Tehat nem mas nyelv, csak mas tajszolas.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 024
54 058
113
Fenntartásokkal kezelendő, de ha csak a fele igaz azok sem kis veszteségek...

Kupjanszknál és Limannál orosz rakétacsapások súlyos veszteségeket okoztak az ukrán erőknek, ugyanakkor Herszon megyében ukrán tankok mélyen beékelődtek az orosz védelembe - jelentette ki Igor Konasenkov altábornagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője a hétfői hadijelentést ismertetve.

A Harkiv megyei Kupjanszk környékén orosz rakétacsapások a tábornok szerint megölték az ukrán 14. gépesített dandár több mint 140 katonáját, és megsemmisítették 19 haditechnikai eszközét. Ebben az irányban, mint mondta, az elmúlt három nap harcaiban több mint félezer ukrán katona esett el, és mintegy 60 haditechnikai eszköz vált üzemképtelenné.

A donyecki régióban, Liman irányában, Szlovjanszk közelében az ukrán tartalékra és az ukrán 66. gépesített dandárra mért csapások mintegy száz katona életét követelték, elpusztítva hat páncélozott járművet és két Grad sorozatvetőt is. A 66. és 93. gépesített dandár veszteségei ebben az irányban az elmúlt három nap során meghaladták a 900 embert a szóvivő szerint.

Artemivszknál (Bahmutnál), Kalinivka község közelében orosz rakétatámadás az ukrán 10. hegyi rohamdandár több mint 260 katonáját és 14 haditechnikai eszközét semmisítette meg.

Gyenyisz Pusilin, a Donyecki Népköztársaság vezetője a Rosszija 24 hírtelevíziónak nyilatkozva azt állította, hogy Artemivszknál az orosz és szakadár erők "bizonyos sikereket értek el". Vitalij Kiszeljov, a Luhanszki Népköztársaság belügyminiszter-helyettesének tanácsadója a Telegramon azt írta, hogy az ukrán erők itt visszavonulnak.

Andrej Marocsko, az luhanszki "népi milícia" szóvivője kijelentette, hogy a szakadár köztársaság területén, Liszicsanszk közelében három oldalról kereszttűzbe kerültek ukrán erők, de egy-másfél kilométert sikerül előretörniük.

Konasenkov azt mondta, hogy az orosz erők Pervomajszke falunál visszavertek egy Donyecki irányába megkísérelt támadást, ami az ukrán 56. gépesített lövészdandár 21. zászlóalja több mint száz katonájának életét követelte. Mint mondta, délen, Mikolajiv és Andrijivka felől minden támadást visszavertek, Davidiv Brid községnél hatvan fős veszteséget okozva az ukrán erőknek, megsemmisítve hét haditechnikai eszközüket.

"Túlerőben lévő tankalegységekkel Zolota Balka és Alekszandrivka irányában az ellenségnek sikerült mélyen beékelődnie a védelmünkbe. Az orosz hadsereg alegységei korábban előkészített védelmi vonalat foglaltak el, és folytatják az ellenségre mérendő csapásokat" - fogalmazott a tábornok, aki szerint az ukrán veszteségek itt mintegy 130 főt és 23 haditechnikai eszközt tettek ki.

Kirill Sztremouszov, Herszon megye Moszkva-barát közigazgatásának helyettes vezetője a TASZSZ szerint azt mondta, hogy az ukrán előretörési leállt a régióban.

Az orosz harcászati légierő gépei, valamint a rakéta- és a tüzérségi erők a hadijelentés értelmében 47 tüzérségi egységet 146 élőerő- és hadfelszerelés-összpontosulást támadtak, megsemmisítve öt rakéta- és tüzérségi fegyver- és lőszerraktárt, egy Sz-300-as légvédelmi rakétatarendszer radarállomását, valamint három sorozatvetőt. Az orosz légvédelem lelőtt három drónt és 15 HIMARS-lövedéket.

A nap folyamán több orosz ellenőrzés alatt álló települést ért ukrán tüzérségi támadás. Alekszej Kulemzin, Donyeck polgármestere közölte, hogy a belvárost találatok érték

Az orosz védelmi tárca hétfőn felvételeket közölt arról, hogy megérkeztek az első mozgósított tartalékosok a Luhanszki Népköztársaságba




Mennyi embert veszthettek az ukránok, az utóbbi 1 hétben,2-3000?
Most meg elkezdék rakétákkal csapkodni őket, végül is,visszavettek újabb 0.4%-ot,2 hétre....
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 965
19 283
113
Ez megint be van szívva? Így bukná az állami megrendelésit, ha nem lennének katonai fejlesztések civil köntösben.

Eközben Oroszországban:
Egy független Ukrajna önvédelmi erője is vehet starlinket... Az oroszoktól befosott NATO is vehet a cuccaiból, és az amcsik odatelepedhetnek... Neki igaziból mindegy, de akár rá is láthat a Palantiros haverjával olyan dolgokra, hangulatra pl. az amcsi vezetésben, amire mi nem...
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 466
17 830
113
Megerősítették a Nyugati Katonai Körzet új parancsnokának kinevezésére vonatkozó adatokat
Roman Berdnikov az Altáj tartomány szülötte. 1991-ben a kijevi Szuvorov Iskolában, 1995-ben a Moszkvai Fegyveres Fegyveres Fegyverek Felsőfokú Főiskoláján végzett. Ugyanebben az évben hadnagyi rangban kezdett szolgálni egy motoros lövész szakasz parancsnokaként Szibériában. 2005-ben szerzett diplomát az Orosz Föderáció Fegyveres Erők Kombinált Fegyveres Akadémiáján, 2014-ben pedig a Vezérkari Akadémián. Berdnikov altábornagy 48 éves.
Egyszer csak megtalálják a megfelelő parancsnokot. Kicsit olyan ez mint az USA polgárháború, amikor észak kb fél évente cserélgette a Potomac Hadsereg parancsnokait mert mindegyik alkalmatlan volt a hadsereg vezetésére.
 

vontod

Well-Known Member
2017. június 14.
754
7 584
93
A Burgenlandira szasz es felso ausztriai es minap bajor is mondta mar hogy nehezen erti meg. A szasszal pl tok jol elvagyok, semmi gond, a burgenlandibol meg pl egy mukkot se ertek. Olyan szinten hogy egy kapukulcsot se tudtam elkerni... Azert az a krobot+vasi tajszolas biztos bejatszott a helyi nemetbe... Aztan ezen belul vannak meg a keverek migransnyelvek, turki tarkan, krobotosztrak es hasonlok. Meg az erdelyi szasz egy kicsit olyan nyavogos mint a felso ausztriai, de ha figyel az ember megerti. De az erdelyi szaszok mar kihaltak. Na mindegy, nekem nem nemet az anyanyelvem, a magyarok kozul mindet megertem, legyen szogedi vagy borsodi. Oreganyam gradistyei horvatot beszelte, a mai szerb/horvat attol joval masabb, az egy regi archaikus regios horvat nyelv, a szlovakot meg megis megertette, meg a ruszkit is a haboruban.
Amugy mint irtak Zeli 3 hat alatt allt at oroszrol ukranra. Tehat nem mas nyelv, csak mas tajszolas.
Ey Alta, das geht sich ned aus. Bis du deppert? Tréfát félretéve én is lehidalok a burgenlandiaktól meg a wirnerischtől, igaz én kölschöz szocializálódtam. Szóval szerintem is az ukrán az egy orosz dialektus.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 210
31 270
113
Ey Alta, das geht sich ned aus. Bis du deppert? Tréfát félretéve én is lehidalok a burgenlandiaktól meg a wirnerischtől, igaz én kölschöz szocializálódtam. Szóval szerintem is az ukrán az egy orosz dialektus.
Kölchböl egy rohadt szót sem értek,pedig Horemban laktam.
Lényegében az összes szláv nyelv egy anyanyelv kis dialektus fiacskái.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 091
113
Ha a NATO állna háborúban,már vége lett volna,valóban-csak éppen élőben csinálnánk a Másnap cimű filmet.Legalábbis,aki túlélte.
Úgy vélem hagyományos hadseregekről van szó, atomfegyvereket kizárva. Ha nem lenne Oroszország atomhatalom, nem lenne elképzelhetetlen a katonai beavatkozás, de így az.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 787
30 562
113
Úgy vélem hagyományos hadseregekről van szó, atomfegyvereket kizárva. Ha nem lenne Oroszország atomhatalom, nem lenne elképzelhetetlen a katonai beavatkozás, de így az.
Azok az atomfegyverek nem a fákon nőnek és a fenntartásukat sem a Vörös kereszt adományaiból oldják meg. Kurvasok pénz kifejleszteni, legyártani, üzemben tartani őket. Ha nem arra költenék akkor jó sok egyéb fegyver kijönne az árából, még ha nem is lenne ugyanaz a tűzerő.
Ugyanez igaz az USA-ra is, sokkal simábban megtámadnák bármelyik bázisukat vagy egy hordozócsoportot, ha nem lebegne ott az atomcsapás veszélye.
 
W

Wilson

Guest
Az Egyesült Államok már kedden bejelenti az új katonai segélycsomagot Ukrajnának – ez négy nagy mobilitású tüzérségi rakétarendszerű (HIMARS) kilövőt tartalmaz majd, amelyeket azonnal szállítanak.

Az Európai Pravda szerint erről a Reuters számol be két forrásra hivatkozva.

Az ügynökség szerint az Ukrajnának szánt új amerikai katonai segélycsomag 625 millió dollárra becsülhető. A HIMARS mellett lőszert, aknákat és aknaelhárító járműveket is tartalmaz majd.

Emlékezzünk vissza, az új segélycsomagot korábban Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó jelentette be.

Ez Washington első katonai segítsége négy régió Oroszország által bejelentett annektálása után.

A múlt héten az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma új, 1,1 milliárd dolláros katonai segélycsomagot jelentett be Ukrajnának , beleértve a 18 nagy mobilitású tüzérségi rakétarendszert vagy HIMARS-t.

Később ismertté vált, hogy a csomag egy része Ukrajna védelmi szükségleteinek hosszú távú támogatását célozza .

Az Egyesült Államok összesen több mint 16,2 milliárd dollár katonai segélyt nyújtott Ukrajnának az Oroszország elleni harchoz.

 
  • Imádom
Reactions: Roni

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 898
5 205
113
Miért ne léphetné meg a NATO háborúzik Oroszországgal.
Valahol olvastam de most nincs kedvem előkeresni hogy A Nato(Usa) válasza Fekete tengeri flotta,Ukrajnában állomásozó Orosz erők megsemmisítése lenne.De hogy pontosan hivatalosan mit üzentek pontosan erre a fenyegetés az Oroszok nem tudom.Amúgy Vietnamban a vietkong Szovjet,Kínai segítséggel harcolt ettől függetlenül nem álltak hadban az USA-val.Ha közvetlenül beavatkozna a NATO már az is finoman szólva kellemetlen lenne az Oroszoknak ha Nato-USA vadászbombázók százas nagyságrendben hajtanának végre csapásmérő bevetéseket az Orosz egységek ellen és biztosítanak az Ukrán légtér védelmét.
 

szegcsab

Well-Known Member
2015. január 25.
6 904
15 158
113

hete

Well-Known Member
2021. január 7.
692
1 717
93
9hb073d68sq91.jpg


nhjaz2mlwyq91.jpg
 

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 503
12 760
113
Hitelesnek kell lennie a csapdának!:hadonaszos:;)

.

Akár. (fejvakarás)
De semmiképpen nem eleve, fondorlatos módon kifundált zseniális és tudatos tervként. Ha van venne valami tudatosság, akkor az max. a helyzetből kihozni a legtöbbet.
Bár itt - is - ugye eltérnek a narratívák, de nagyot talán nem tévedünk, ha azt mondjuk, hogy nem egy egész orosz hadsereg maradt a fronton tönkreverve, minden technikájával pusztulva. Ez inkább akkor lett volna, ha az az erő ottmarad utolsó katonáig védve a megszerzett területeket. Ez a hátrálás viszont adhatott vérszemet az ellennek, akik nyilván ki akarták maxolni a helyzet adta nyereség lehetőségét területben, morálban stb.
Ez viszont azt is jelent(het)i, hogy a terület jelentőségéhez és az ukrán erők jelentájban meglévő erejéhez képest aránytalanul sokat vethettek be ott.
De ez pillanatnyi helyzet nyeresége (majd utólag fogjuk tudni, hogy mennyi értelme volt az itteni offenzívának).

Ami az én kérdésem: Látjuk, láttatják, hogy az orosz technika ömlik a hátországból. Tudjuk, hogy mozgósítottak. Nyilván ezt használni akarják.
Foggggalmunk nincs, hogy hol, milyen vehemenciával, tehetséggel. De a sejtett nagyságrend alapján ott jó eséllyel nem himi-humi számháború lesz az úttörő táborban.

Ez az ukránok részéről itt bevetett kapacitás nem fog akkor nekik hiányozni? Nem inkább tartalékolniuk kellett volna akkora? Nem fog túl kiszolgáltatott pozíciókban lenni, amikor a vélelmezett megindulást kéne fogni úgy, mint az évek alatt kiépített donyecki állásokban fogják már hónapok óta?

...emlékezzünk arra, amikor az orosz kontingens megjelent Szíriában. Ment a röhögés, hogy mit akarnak azzal a kis erővel? Hol a TGP, meg az SDB?
Tápolva voltak a mérsékelt lefejezősök is. Az oroszok sem a szomszédban voltak.
Aztán ugye, hogy ugye?

Ui:
Ehh...nem tudok én sem semmit, meg ti sem; nem vagyunk mi váteszek...
(Lásd Szíria)

Szóval nem kell magunkat komolyan venni.
Mai hírszerzés mellett egy biztos. Az ilyen becsalogatást ténylegesen, veszteségek árán lehet csak megcsinálni.
Nem lehet dezinfók alapján, ha a belső körön kívül bárki tud a "trükkről", akkor már nem fog működni.
Ahogy már korábban is írtam, nyilván ez nagyban ront a hatékonyságon, áldozatokkal jár, de működhet.
Viszont baromi jól kell megjósolni az erőviszonyokat és hogy tökéletes legyen az orosz csapatok beérkezésének időzítése és ereje.
De szerintem működhet.
Értsed úgy, hogy tényleg ennek kell történnie.. áldozatokkal, veszteséggel.
Dezinfót kizárt, hogy bevegye az ellenfél.

És mindenki a területért van oda.. ez már az első világháborúban is megdőlt, ahol álló front alakult ki. Szerintem egy "sikeresen" támadó fél is kitud vérezni. Nyilván a pozíciók elvesztése nem jó, de térkép négyzetkilóméter állás alapján megjósolni a kimenetelét egy fegyveres konfliktusnak szerintem nettó hüyleség lenne.