Az érdem wilsoné, ő kezdte ezt a hőscsaládapás megnevezést (talán ő kezdte “honvédnek” is hívni őket, de már nem emlékszem). Én csak átvettem.Ahogy @cirqle fórumtárs szokta írni, ők is igazi hőshonvédőcsaládapák.
Minden alkalommal meg kell emlékezni hősiességükről, néha akkor is amikor nem annyira hősiesek. De mindig családapák.
Ezek a cikkek mindig nagyon betalálnak. Köszönjük a színvonalas fordítást!Ugródeszka az Ukrajnából való meneküléshez – mi folyik Kárpátalján?
Dmitrij Kovalevics, Ukraina.ru, 2022. november 23. (saját fordítás)
https://ukraina.ru/20221123/1041121713.html
Ukrajna legnyugatabbi régiójában, Kárpátalján a héten sokkal rosszabra fordult az időjárás. A hágókon első szintű veszélyre figyelmeztető viharjelzés van érvényben. A hegyekben leesett a hó és megkezdődtek a hóviharok, de még ez sem akadályozza meg az ukrán katonaszökevényeket. Hegyi hágókon át, hóviharokon keresztül takarókba burkolózva bolyonganak, csak hogy ne kerüljenek a frontra.
Az utóbbi időben a menekülők nagy, 15-20 fős csoportokba verődnek, ami segíti a túlélést a hóborította hegyekben. Ugyanakkor az ilyen csoportokat a határőrök is könnyebben észlelik, főleg, hogy nyomokat hagynak maguk után a friss havon.
A közelmúltban a határtól mindössze 80 méterre vették őrizetbe a kárpátaljai Huszt városából érkező menekülők egy csoportját. A fiatalok már papírzacskókba rakták az iratokat, a pénzt és a meleg ruhákat, azzal a szándékkal, hogy belevetik magukat az áradó Tiszába.
Újabb csoportot vettek őrizetbe november 22-én: ternopoli lakosokat, akik éjjel gyalogoltak GPS segítségével a román határ felé, műanyag zacskókba rakott váltóruhákkal. Mint a határőrök megjegyzik, a fiatalok az életüket kockáztatták, hiszen a kárpátaljai folyók szintje mostanra meredeken emelkedett, még nem fagytak be és a jeges vízben nagyon nehéz a felszínen maradnia a felkészületlen embernek.
A határőrök állítása szerint az elmúlt hónapban tíz vízbe fulladt szökevényt találtak a Tiszában. A szomszédos országok partjainál még több holttest sodródik partra.
Nem csak a katonai szolgálatra kötelezett férfiak menekülnek Kárpátaljáról. Múlt héten, egy egész cigánytábort vettek őrizetbe a határtól 300 méterre gyerekekkel és nőkkel amikor megpróbáltak megszökni Ukrajnából. Bár a nők és a gyerekek elméletileg legálisan távozhatnának, a kárpátaljai cigányok többségének nincsenek okmányai, a férfiaknak pedig – ahogy a kárpátaljai cigányok mondják – íratlan törvényük, hogy soha ne harcoljanak.
A menekülőket különösen ösztönzik a régió mozgósított lakosainak viszontagságairól szóló hírek. Szeptemberben hirdettek gyászt az egész régióban a 128. hegyi rohamdandár súlyos veszteségei miatt. Most ismét ugyanaz a dandár szenved veszteségeket és november 23-án Ungváron tartották meg a kárpátaljai 105. zászlóalj parancsnokának, Nyikolaj Kraszivov ezredesnek a temetési szertartását, aki nemrégiben esett el a Herszoni területen.
A korábbiakhoz hasonlóan a közönséges csempészáru is áthalad a kárpátaljai határokon. Ukrajnából ez leggyakrabban cigaretta, az Európai Unióból pedig olyan háztartási cikkek, amelyeket humanitárius segélyként (adó- és jövedékiadó-mentesen) tartanak nyilván a vámon uralkodó korrupciónak köszönhetően. Bár elfogásuk esetén a csempészek gyakran elveszítik az autójukat, amelyet a VSzU (Ukrán Fegyveres Erők) szükségleteire koboznak el.
Gyakran behoznak autókat is, amelyeket a VSzU számára küldött segélynek nyilvánítanak, de aztán eladásra kerülnek. 500 euróba kerül ellenőrzés nélkül regisztrálni egy élelmiszerrel megrakott mikrobuszt. Ezzel egyidejűleg november 21-től november 27-ig Kárpátalja minden útján rendőri razziát tartanak a csempészett üzemanyag és egyéb jövedéki áruk azonosítása érdekében.
Múlt héten Vlagyimir Kacura, a „Tisza” (Csap) vámhivatal vezetője és helyettese, Vlagyimir Lazorik égették meg a kezüket hamis humanitárius segélyek kenőpénz fejében történő átengedése miatt, de, mint a helyi újságírók megjegyzik, az itteni csempészet rendszerszintű és minden szál Kijevbe vezet.
November 22-én az Állami Nyomozó Iroda házkutatást tartott a „Tisza” ellenőrzőpont adminisztratív épületeiben. Nem először tárnak fel ilyen korrupciós sémákat a vámon, de az esetek többségében az ukrán vámosok enyhe ijedtséggel kiléptek, majd szolgálatba álltak egy másik vámhivatalban.
Együtt dolgoznak és együtt is gazdagodnak a kárpátaljai csempészek és vámosok. Idén február óta azonban jelentősen nőtt a helyi községek hivatalos bevétele is. Ennek nemcsak a nyugatról érkező humanitárius segélyek beáramlása az oka, hanem az is, hogy Kelet-Ukrajnából számos olyan vállalkozást evakuáltak ebbe a békés térségbe, amelyek most már Kárpátalja költségvetésébe fizetnek adót.
Eddig elsősorban könnyűipari vállalkozásokról, gyógyszer- és élelmiszeripari kisvállalkozásokról van szó. Igaz, hogy az áramszünetek, melyek Kárpátalját is érintik, nem járulnak hozzá a vállalkozások fejlődéséhez.
Ennek ellenére Ungváron, Csapban, Munkácson és Perőcsényben a költségvetési bevételek idén a duplájára emelkedtek a tavalyinak. Kárpátalja északi és keleti részének városai és falvai bevételi szempontból jelentősen elmaradnak tőlük. Ez arra utalhat, hogy a kitelepített vállalkozások ragaszkodnak ahhoz, hogy a határ szó szerint 1-2 órán belül elérhető legyen.
Kárpátalja hófödte hegyi ösvényein bolyonganak az ukrán mozgósítás elől menekülők, akiknek nincs elég pénzük a kenőpénzre. Nem mindegyikük lesz képes átlépni a határt, de ellenérzésük az iránt, hogy a VSzU-ban harcoljanak az oroszok ellen, erősebb számukra a menekülés kockázatainál és nehézségeinél.