július 9., 19:46
Egy földi célpontok támadására átalakított ukrán S-200-as légvédelmi rakéta zuhan egy fűrésztelepre a Brjanszki területen lévő Bytosh faluban.
A felvételen jól látható a rakéta jellegzetes alakja, amely elárulja, hogy az 5B28 SAM (vagy annak korábbi változatai). Egyáltalán nem hasonlít más rakétákra, például a brit Storm Shadow-ra.
A NATO-államok „őrült iramban” készítik elő az Ukrajnának nyújtott garanciákról szóló döntést - Politico
2023. július 9., vasárnap, 21:32
A NATO-államok egy kis csoportja "kétségbeesett tárgyalásokat folytat az utolsó pillanatban", hogy a július 11-12-i litvániai NATO-csúcstalálkozó előtt véglegesítsék az Ukrajnának nyújtandó biztonsági garanciákról szóló nyilatkozatot.
Négy, a tárgyalásokat jól ismerő tisztségviselő mondta a
Politico című lapnak, az European Pravda szerint.
A lap szerint az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország már hetek óta tárgyal Kijevvel a kérdésről. Emellett más NATO-, EU- és G7-szövetségeseket is megkerestek.
Az elképzelés szerint egy "ernyőt" hoznának létre azokból az országokból, amelyek hajlandóak állandó katonai segítséget nyújtani Ukrajnának, még ha a részletek országonként eltérőek is lesznek.
Ez az erőfeszítés része a NATO-n belüli és több országcsoport közötti szélesebb körű tárgyalásoknak arról, hogy a nyugati szövetségesek miként demonstrálják Ukrajna hosszú távú támogatását.
Így a legnagyobb szövetségi nemzetek azon dolgoznak, hogy meghatározzák, milyen átmeneti biztonsági kötelezettségvállalásokat tehetnek jelenleg Ukrajna számára.
Ez a nézet azonban nem általános: a NATO keleti szárnyának országai ragaszkodnak ahhoz, hogy Ukrajnának gyorsabb utat kell biztosítani a szövetségi tagsághoz, még akkor is, ha az ellenségeskedések folytatódnak.
Berlini, párizsi, londoni és brüsszeli tisztviselők, akik névtelenségük megőrzése mellett nyilatkoztak, elmondták, hogy a nyugati államok célja, hogy az éves NATO-csúcson bemutassák "ernyőszerkezetüket".
"A tárgyalások folyamatban vannak, eléggé előrehaladott, sőt nagyon is előrehaladott állapotban, és nagyon reméljük, hogy még a csúcstalálkozó vége előtt lezárul" - mondta egy francia tisztviselő az újságíróknak tartott tájékoztatón.
Egy magas rangú NATO-diplomata egyetértett ezzel, és egy külön tájékoztatón azt mondta az újságíróknak, hogy most "az utolsó pillanatban zajlanak eszeveszett tárgyalások" arról, hogy "hogyan kellene kinéznie".
Egy másik, a terveket ismerő NATO-diplomata szerint Joe Biden amerikai elnök hétfőn Londonban találkozik Rishi Sunak brit miniszterelnökkel, ahol stábjaik megpróbálnak megállapodni a még hátralévő utolsó részletekben.
A kezdeményezés a végén arra az ígéretre futhat ki, hogy a szövetségesek által már eddig is nyújtott segítség nagy részét - fegyvereket, felszerelést, kiképzést, finanszírozást és hírszerzést - továbbra is biztosítják.
A szándék azonban az, hogy "az egység tartósabb jelét" adják Ukrajna számára, különösen annak fényében, hogy Kijev valószínűleg nem kapja meg a NATO-tagságra vonatkozó határozott ígéretet, amelyet a csúcstalálkozón szeretne.
"Lényegében ez egy garancia Ukrajna számára, hogy fegyveres erőit felszereljük, finanszírozzuk, tanácsot adunk nekik, kiképezzük őket, hogy még nagyon hosszú ideig rendelkezzenek elrettentő erővel bármilyen jövőbeli agresszióval szemben" - mondta egy magas rangú NATO-diplomata.
Ennek a támogatásnak számos részletét azonban későbbre hagyjuk. A diplomata megjegyezte, hogy minden érintett országnak kétoldalúan kell meghatározni Ukrajnával, hogy "milyen kötelezettségeket vállalnak". És ez a légvédelemtől kezdve a tankokig és bármi másig bármi lehet".
Múlt héten Olaf Scholz német kancellár "felhívást intézett minden országhoz, amely támogatni akarja Ukrajnát", mondván, hogy "olyan döntéseket kell hozniuk maguknak, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy ezt a támogatást egy, két, három, és ha szükséges, még egy évig folytassák, mert nem tudjuk, meddig tart a katonai konfliktus".
A nyugati államok által véglegesítendő, a biztonsági garanciákról szóló nyilatkozattól függetlenül a NATO új módszereket is kidolgoz az ukrán hadsereg segítésére a következő évekre.
Небольшая группа государств НАТО ведет “неистовые переговоры в последнюю минуту” с целью завершить работу над декларацией о гарантиях безопасности для Украины накануне саммита НАТО в Литве 11-12 июля.
www.pravda.com.ua