[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Szanyi Tibor, jelenleg az Iszom Párt elnöke is már NATO beavatkozásról beszél Határvidéken.


Tudom a pasi előéletét, Szanyi Kapitányt, mielőtt valaki leírja és szétoffolja az amúgy sem magas röptű topicot további biz pollal. Kérem, hogy senki ne tegye! Az ukrán konfliktus maradjon meg -legalább ebben a topicban- csak Ukrajna nemzetközileg elismert határain belül!
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 676
48 651
113
Ursula nő vagy ?
Igen, nőnemű vagyok, bár már túl az ifjúságon nyugdíjasként élem a mindennapokat. Alapvetően megértettem Szabó József írását, de hiányzik a megfelelő fogalomkészletem egy tömörebb összefoglalóra. Az itteni volt és mostani katonák felszisszennének az én tömörítésemen.

Biden: A NATO-ban nincs egység Ukrajna felvételének kérdésében​

Joe Biden amerikai elnök a CNN-nek adott interjújában kijelentette: nem lát egységet a NATO-országok között Ukrajna esetleges szövetségbe lépésének kérdésében.
„Nem hiszem, hogy a NATO-ban van egyöntetű álláspont arról, hogy most, ebben a pillanatban meghívjuk-e Ukrajnát a NATO-családba…” – mondta Biden.
Az amerikai vezető elmondása szerint ebben a kérdésben részletesen megbeszélést folytatott Volodimir Zelenszkijvel, és egyértelművé tette, hogy az Egyesült Államok továbbra is biztosítja Ukrajna biztonságát és fegyverekkel látja el.
„Úgy gondolom azonban, hogy korai lenne felszólalni és szavazásra szólítani, mivel számos egyéb követelménynek is eleget kell tenni” – tette hozzá Biden.
Világossá tette azt is, hogy optimista Svédország NATO-csatlakozásának kilátásait illetően a közeljövőben, tekintettel a szövetség közelgő vilniusi csúcstalálkozójára.
Источник: https://rusvesna.su/news/1688924730

Erdogan Bidennel Ukrajna és Svédország NATO-tagságáról tárgyalt​

Tayyip Erdogan török elnök telefonbeszélgetést folytatott amerikai kollégájával, Joe Bidennel, a felek megvitatták Ukrajna és Svédország NATO-tagságának helyzetét, valamint az F-16-os repülőgépek szállításának kérdését – közölte a török vezető adminisztrációja.
„A tárgyalások során szóba került Ukrajna pozíciója a NATO-ban, Svédország NATO-tagsága, az F-16-os repülőgépek szállítása és Törökország teljes jogú tagságának folyamata az Európai Unióban (EU). A vezetők megállapodtak abban, hogy Vilniusban (a NATO-csúcson) személyesen találkoznak, és részletesen megvitatják Törökország és az Egyesült Államok kétoldalú kapcsolatait és a regionális kérdéseket” – közölte a hivatal.
Recep Tayyip Erdogan elnök a tárgyalások során kijelentette, hogy „Svédország tett néhány lépést a helyes irányba a terrorizmusellenes törvényei módosításával, de az a tény, hogy a törvényen kívüli Kurdisztáni Munkáspárt (PKK/PYD/YPG) törökországi támogatói továbbra is a terrorizmust dicsérő szabad demonstrációt engedélyezik, haszontalanná teszi a megtett lépéseket” – közölte a hivatal.
Erdogan elnök azt is kijelentette, hogy "téves Törökország F-16-osok iránti kérelmét Svédország tagságához kötni, és megköszönte Biden amerikai elnöknek, hogy támogatta Törökország F-16-osokra vonatkozó kérését".
Erdogan elnök kijelentette, hogy Törökország elvi és őszinte EU-tagságának kérdésében, és kijelentette, hogy Ankara a teljes jogú EU-tagság folyamatának újraélesztését várja, és azt szeretné, ha az Európai Unió vezető országai és az EU vezetése egyértelmű és határozott jelzést adnának.
Источник: https://rusvesna.su/news/1688926690

Az ukrán fegyveres erők megrohamozták állásainkat Vuhledar közelében, és forró fogadtatásba ütköztek (VIDEO)​

Az Ukrán Fegyveres Erők 72. dandárja páncélozott járművek támogatásával támadást indított az Ugledar melletti orosz állások ellen.
Harcosaink tűzzel találkoztak az ellenséggel, megsemmisítve az ellenséges személyzet egy részét.
Источник: https://rusvesna.su/news/1688928202

A Kremenszkaja szakasz helyzete 2023. július 9-én 20:00-kor

Kremennaja irányában az RF Fegyveres Erők, az orosz hadsereg különböző erőiből álló rohamosztagai nyomultak előre a Torszkij-párkány környékén, ill. a Serebryansky erdészet erdeiben az elmúlt napokban .
A rossz látási viszonyok között zajló heves harcok eredményeként az RF fegyveres erők harcosainak több mint egy tucat erődből sikerült kiütniük az ellenséget. Az Ukrán Fegyveres Erők helyszínét védő egységei súlyos veszteségeket szenvedtek, és részben kivonták őket helyreállításra.
Jelenleg az Orosz Föderáció fegyveres erői a helyszínen rögzültek. Az ágyú nem süllyed az érintkezési vonal mentén. Tüzéreink és az ukránok is a frontvonalban lőnek, szabotázscsoportokat támogatva, fedezékül az erdő sűrűjét használva. Az RF fegyveres erők egyik célzott csapása következtében az ukrán alakulatok bevetési helyén az Ukrán Fegyveres Erők 31 tagját likvidálták , ketten megsérültek. A gyalogsági század létszámhiányát a tüzér legénység személyi állományának költségére hajtották végre. Most azonban a Svatovsky és Kremensky szakaszok mentén az ellenséges erők felhalmozódnak. Eddig tartották a távolságot az élvonaltól, hátul foglaltak el pozíciókat. De a páncélozott járművek és a személyzet koncentrációjából ítélve a vonalon Lyman - Izyum - Volosskaya Balakleya , az ukrán fegyveres erők támadásra készülnek a következő napokban.

 

kegyetlen petymeg

Well-Known Member
2020. április 18.
1 428
9 727
113
Az amerikai hadsereg szerint a kazettás lőszereik kisebb arányban tartalmaznak fel nem robbant lőszereket, amelyek veszélyeztethetik a civileket.
2023.07.09.


Igor Ovcharruck ukrán katona egy MSLR rakétából hatástalanított kazettás bombát tart az orosz hadsereg által használt rakéták darabjai között, amely egy ukrán hadianyag-szakértő szerint nem robbant fel becsapódáskor az ukrajnai Kharkiv régióban október 21-én. , 2022.
Igor Ovcharruck ukrán katona egy MSLR rakétából származó hatástalanított kazettás lőszert tart az orosz hadsereg által használt rakéták darabjai között, amely egy ukrán hadianyag-szakértő szerint nem robbant fel becsapódáskor az ukrajnai Kharkiv régióban, 2022.október 21-én.


Egy védelmi tisztviselő szombaton további információkkal szolgált a CNN-nek arról, hogy a hadsereg hogyan tesztelte azokat a kazettás lőszereket, amelyeket Joe Biden amerikai elnök kormánya Ukrajnába tervez küldeni.

A tesztelés célja: Biztosítani, hogy a fel nem robbant lőszerek aránya" 2,35% vagy annál alacsonyabb legyen.

A kazettás lőszerek selejt aránya azt jelenti, hogy a nagy területen szétszórt lőszerek milyen gyakran nem robbannak fel, ami hosszú távon kockázatot jelent a civilek számára, akik később találkozhatnak velük, hasonlóan a taposóaknákhoz. Ez is hozzájárul ahhoz, ami miatt a fegyver annyira ellentmondásos, és több mint 100 országban - köztük az Egyesült Államokban és ukrán szövetségesekben - betiltották.

A védelmi tisztviselő a CNN-nek elmondta, hogy a lőszerek tesztelését "éles tűzzel hajtották végre", szemben a szimulált vagy virtuális tesztekkel, és a legutóbbi teszteket 2020-ban végezték az arizonai Yuma Proving Groundon az amerikai hadsereg közös lőszerparancsnokságának munkatársai.

"A tesztelés során a tesztcsoport minden egyes tételéből egy mintakészletet kilőnek, és felmérik és rögzítik a fel nem robbant lőszerek számát" - mondta a tisztviselő. "Ezeket az adatokat ezután összeállítják a jelentés elkészítéséhez, amely tartalmazza a lőszerek arányát is."

A tisztviselő elmondta, hogy a kazettás bombák azon típusait, amelyeket az Egyesült Államok küldeni tervez, az M864 és az M483A1 típusokat legutóbb 2020-ban, illetve 2017-ben tesztelték.

"Mind a 11 tesztelt tételből 40 lövedéket különítettünk el" - magyarázta a védelmi tisztviselő. A "tétel" lényegében egy lőszertétel, és a lövedékeket véletlenszerűen választották ki a Közös Lőszerparancsnokság alkalmazottai, ahol a lőszereket tárolják.

A tisztviselő kifejtette, hogy a lőszereket többféle módon tesztelték, többek között "légrobbanás" és "földi pontdetonáció" útján, valamint többféle, 15-30 kilométeres távolságból (kb. 9-18 mérföld).

"A lövedékeket is többféleképpen számolták meg, beleértve a fotókövető rendszereket, az akusztikus rendszereket és a kézi megfigyelést" - mondta a tisztviselő.

Miért fontos ez? Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó pénteken elmondta, hogy a Biden-kormányzat igyekezett hangsúlyozni, hogy az Ukrajnának szállítandó kazettás lőszerek kisebb kockázatot jelentenek a polgári lakosságra nézve, mint a jelenleg Oroszország által használt kazettás lőszerek, amelyeknél a selejt aránya akár 40% is lehet.

A kritikusok azonban kérdéseket vetettek fel a hadsereg tesztelési folyamatával kapcsolatban, beleértve azt is, hogy a tesztelés ideális körülmények között történt-e, vagy különböző időjárási és terepviszonyok között tesztelték, amelyek befolyásolhatják a lőszer reakcióját. A védelmi tisztviselő nem tért ki arra, hogy a lőszert ilyen eltérő körülmények között tesztelték-e.


Igazi, étvágygerjesztő kis cikk volt a kazettás bombákról, engem megvett.
Különösen az a része tetszett, milyen lelkiismeretesen vizsgálták a selejtek arányát, nehogy 2.35% fölé menjen. Humánusak.
Szemben a szadista oroszokkal, akiknél ez az arány a 40%-ot is eléri. Gondolom, ezt is amerikai szakértők mérték, hiszen ők a megbízhatóak.
Már alig várom, hogy ezek a nagyszerű szakemberek, a taktikai nukik humánus bevetési lehetőségeiről is közöljenek egy tanulmányt a közeljövőben.
Persze szigorúan csakis Európában.
Mégiscsak más abban a tudatban megdögleni, hogy tudjuk, egy precíz és humánus fegyver által leszünk porrá.
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 592
19 650
113
Ukran kerítés vs finn zsoldos :)

Ez egy tavalyi hosszabb videóból van kivágva. Egyikük megsebesül és kimentik. Még a konfliktus eleje volt.
Putyler a diktátor!
Mindeközben a nyugathoz megtért és immáron szabad és demokratikus lettországban :
Bravo!
Hollandia...
USA...
Más:
Szmolenszk
Karin Kneissl, aki orosz emigrációban él, még az állampolgárságát is el akarják venni. Kellett neki Putylert meghívni és táncolni vele az esküvőjén! Német anyanyelvűként nagyon szépen beszél angolul
Hát a hoholok itt tátott szájjal beszaladtak a lőcserdőbe, kellemes fogadtatásban van részük.
Harcosaink a déli katonai körzet állományából, hohol lövészárkokat vizsgálnak át... 18+++
A Fekete Huszárok dolgoznak az ellenségen.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
17 128
50 109
113
Közeleg a NATO csúcs Vilniusban.

Szerintetek meglépik a nyílt beavatkozást tagállami szinten?

Sikerül bezsarolni valahogy az ukránokat valami különleges biztonsági gariba?!

Ki mit vár reálisan?
 
  • Tetszik
Reactions: vontod

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
9 074
50 150
113
Közeleg a NATO csúcs Vilniusban.

Szerintetek meglépik a nyílt beavatkozást tagállami szinten?

Sikerül bezsarolni valahogy az ukránokat valami különleges biztonsági gariba?!

Ki mit vár reálisan?
Biztonsági garanciák NATO tagság nélkül, még több fegyver, és én várok valami (oroszoknak nem túl pozitív) meglepő bejelentést a törököktől is.

A nyílt beavatkozást szerintem nem NATO csúcson jelentik be, hiszen egyedi tagállamok fognak belépni, nem a NATO.
 

malleusorbis

Well-Known Member
2022. március 21.
1 000
8 486
113
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 236
3 530
113
Szanyi Tibor, jelenleg az Iszom Párt elnöke is már NATO beavatkozásról beszél Határvidéken.


Tudom a pasi előéletét, Szanyi Kapitányt, mielőtt valaki leírja és szétoffolja az amúgy sem magas röptű topicot további biz pollal. Kérem, hogy senki ne tegye! Az ukrán konfliktus maradjon meg -legalább ebben a topicban- csak Ukrajna nemzetközileg elismert határain belül!
Én nem tartom valószínűnek, hogy a NATO, mint szervezet bármikor is beavatkozzon. Az egy más kérdés, hogy egyes tagállamok miként lépnének fel (vagy be), de erre se látok nagy esélyt, míg Kijevtől keletre találhatóak az orosz csapatok, s egyelőre nyoma sincs annak, hogy erre az oroszok képesek lennének.

Off.
Szanyi kapitányt sem fogom meghallgatni, de annyit leírnék, hogy mikor kint volt Brüsszelben ('14-'19), az egyedüli ismert (!) szoci volt, aki előtérbe tudta helyezni az ország érdekét és helyzetét a pillanatnyi belpolitikai "hasznok" ellenében, azaz nem volt képes gátlástalanul támogatni az idegen érdekek kiszolgálását, abban a hírhedten elnyomott "konstruktív ellenzékben". Én csak remélem, hogy a "függönyön túl" jelenleg is több, olyan ember van kint, aki felismeri a un. közösügyek fontosságát, mert attól nem lesz nagyobb a támogatottsága nagyon sok pártnak, hogy itthon rosszabb lesz.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 299
96 543
113
Közeleg a NATO csúcs Vilniusban.

Szerintetek meglépik a nyílt beavatkozást tagállami szinten?

Sikerül bezsarolni valahogy az ukránokat valami különleges biztonsági gariba?!

Ki mit vár reálisan?
Biden kimondta: Ukrajna nem áll készen a NATO-tagságra

a háborúnak le kell zárulnia, mielőtt a szövetség döntést hozna ebben a kérdésben - az amerikai elnök erről Európába utazása előtt beszélt egy vasárnap sugárzott televízióinterjúban.

miközben az ukrán NATO-tagságról szóló vita a szövetségen belül korai, az Egyesült Államok és szövetségesei továbbra is eljuttatják a biztonsági támogatást és fegyverzetet Volodimir Zelenszkij elnökhöz és haderejéhez, ami ahhoz szükséges, hogy az ország be tudja fejezni a háborút Oroszországgal.

"Nem gondolom, hogy egyhangú egyetértés van a NATO-n belül most arról, hogy befogadjuk-e Ukrajnát a NATO családjába, vagy nem" - fogalmazott, és hozzátette: a szövetség "határozottan ragaszkodik ahh

Amennyiben egy jelenleg zajló háborúról van szó, akkor mindannyian háborúba lépünk, háborúba lépünk Oroszországgal, ha az volna a helyzet", hogy Ukrajna a NATO tagja - hangsúlyozta Joe Biden.



Ez elég reális hozzáállás Washingtonból.
 
W

Wilson

Guest


Katonai informátor


július 9., 19:46



61a02523e6d46c479e01dda7495c8034.jpg



Egy földi célpontok támadására átalakított ukrán S-200-as légvédelmi rakéta zuhan egy fűrésztelepre a Brjanszki területen lévő Bytosh faluban.

A felvételen jól látható a rakéta jellegzetes alakja, amely elárulja, hogy az 5B28 SAM (vagy annak korábbi változatai). Egyáltalán nem hasonlít más rakétákra, például a brit Storm Shadow-ra.



A NATO-államok „őrült iramban” készítik elő az Ukrajnának nyújtott garanciákról szóló döntést - Politico​


2023. július 9., vasárnap, 21:32


A NATO-államok egy kis csoportja "kétségbeesett tárgyalásokat folytat az utolsó pillanatban", hogy a július 11-12-i litvániai NATO-csúcstalálkozó előtt véglegesítsék az Ukrajnának nyújtandó biztonsági garanciákról szóló nyilatkozatot.

Négy, a tárgyalásokat jól ismerő tisztségviselő mondta a Politico című lapnak, az European Pravda szerint.

A lap szerint az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország már hetek óta tárgyal Kijevvel a kérdésről. Emellett más NATO-, EU- és G7-szövetségeseket is megkerestek.

Az elképzelés szerint egy "ernyőt" hoznának létre azokból az országokból, amelyek hajlandóak állandó katonai segítséget nyújtani Ukrajnának, még ha a részletek országonként eltérőek is lesznek.

Ez az erőfeszítés része a NATO-n belüli és több országcsoport közötti szélesebb körű tárgyalásoknak arról, hogy a nyugati szövetségesek miként demonstrálják Ukrajna hosszú távú támogatását.

Így a legnagyobb szövetségi nemzetek azon dolgoznak, hogy meghatározzák, milyen átmeneti biztonsági kötelezettségvállalásokat tehetnek jelenleg Ukrajna számára.

Ez a nézet azonban nem általános: a NATO keleti szárnyának országai ragaszkodnak ahhoz, hogy Ukrajnának gyorsabb utat kell biztosítani a szövetségi tagsághoz, még akkor is, ha az ellenségeskedések folytatódnak.

Berlini, párizsi, londoni és brüsszeli tisztviselők, akik névtelenségük megőrzése mellett nyilatkoztak, elmondták, hogy a nyugati államok célja, hogy az éves NATO-csúcson bemutassák "ernyőszerkezetüket".

"A tárgyalások folyamatban vannak, eléggé előrehaladott, sőt nagyon is előrehaladott állapotban, és nagyon reméljük, hogy még a csúcstalálkozó vége előtt lezárul" - mondta egy francia tisztviselő az újságíróknak tartott tájékoztatón.

Egy magas rangú NATO-diplomata egyetértett ezzel, és egy külön tájékoztatón azt mondta az újságíróknak, hogy most "az utolsó pillanatban zajlanak eszeveszett tárgyalások" arról, hogy "hogyan kellene kinéznie".

Egy másik, a terveket ismerő NATO-diplomata szerint Joe Biden amerikai elnök hétfőn Londonban találkozik Rishi Sunak brit miniszterelnökkel, ahol stábjaik megpróbálnak megállapodni a még hátralévő utolsó részletekben.

A kezdeményezés a végén arra az ígéretre futhat ki, hogy a szövetségesek által már eddig is nyújtott segítség nagy részét - fegyvereket, felszerelést, kiképzést, finanszírozást és hírszerzést - továbbra is biztosítják.

A szándék azonban az, hogy "az egység tartósabb jelét" adják Ukrajna számára, különösen annak fényében, hogy Kijev valószínűleg nem kapja meg a NATO-tagságra vonatkozó határozott ígéretet, amelyet a csúcstalálkozón szeretne.

"Lényegében ez egy garancia Ukrajna számára, hogy fegyveres erőit felszereljük, finanszírozzuk, tanácsot adunk nekik, kiképezzük őket, hogy még nagyon hosszú ideig rendelkezzenek elrettentő erővel bármilyen jövőbeli agresszióval szemben" - mondta egy magas rangú NATO-diplomata.

Ennek a támogatásnak számos részletét azonban későbbre hagyjuk. A diplomata megjegyezte, hogy minden érintett országnak kétoldalúan kell meghatározni Ukrajnával, hogy "milyen kötelezettségeket vállalnak". És ez a légvédelemtől kezdve a tankokig és bármi másig bármi lehet".

Múlt héten Olaf Scholz német kancellár "felhívást intézett minden országhoz, amely támogatni akarja Ukrajnát", mondván, hogy "olyan döntéseket kell hozniuk maguknak, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy ezt a támogatást egy, két, három, és ha szükséges, még egy évig folytassák, mert nem tudjuk, meddig tart a katonai konfliktus".

A nyugati államok által véglegesítendő, a biztonsági garanciákról szóló nyilatkozattól függetlenül a NATO új módszereket is kidolgoz az ukrán hadsereg segítésére a következő évekre.


 
  • Tetszik
Reactions: zsolti and Vogon

csibeszke

Well-Known Member
2015. február 12.
1 746
4 019
113
De
Biztonsági garanciák NATO tagság nélkül, még több fegyver, és én várok valami (oroszoknak nem túl pozitív) meglepő bejelentést a törököktől is.

A nyílt beavatkozást szerintem nem NATO csúcson jelentik be, hiszen egyedi tagállamok fognak belépni, nem a NATO.
Ha egyedileg lép be a NATO tagállam és utána egyedileg hamvad el. Él az ötödik cikkej? A légköri széljárás miatt, a többi NATO tagállam területére átsodródó radióaktiv szennyeződés miatti ....., miatt él-e ár ötös cikkej?
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
6 525
13 504
113


Katonai informátor


július 9., 19:46



61a02523e6d46c479e01dda7495c8034.jpg



Egy földi célpontok támadására átalakított ukrán S-200-as légvédelmi rakéta zuhan egy fűrésztelepre a Brjanszki területen lévő Bytosh faluban.

A felvételen jól látható a rakéta jellegzetes alakja, amely elárulja, hogy az 5B28 SAM (vagy annak korábbi változatai). Egyáltalán nem hasonlít más rakétákra, például a brit Storm Shadow-ra.



A NATO-államok „őrült iramban” készítik elő az Ukrajnának nyújtott garanciákról szóló döntést - Politico​


2023. július 9., vasárnap, 21:32


A NATO-államok egy kis csoportja "kétségbeesett tárgyalásokat folytat az utolsó pillanatban", hogy a július 11-12-i litvániai NATO-csúcstalálkozó előtt véglegesítsék az Ukrajnának nyújtandó biztonsági garanciákról szóló nyilatkozatot.

Négy, a tárgyalásokat jól ismerő tisztségviselő mondta a Politico című lapnak, az European Pravda szerint.

A lap szerint az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország már hetek óta tárgyal Kijevvel a kérdésről. Emellett más NATO-, EU- és G7-szövetségeseket is megkerestek.

Az elképzelés szerint egy "ernyőt" hoznának létre azokból az országokból, amelyek hajlandóak állandó katonai segítséget nyújtani Ukrajnának, még ha a részletek országonként eltérőek is lesznek.

Ez az erőfeszítés része a NATO-n belüli és több országcsoport közötti szélesebb körű tárgyalásoknak arról, hogy a nyugati szövetségesek miként demonstrálják Ukrajna hosszú távú támogatását.

Így a legnagyobb szövetségi nemzetek azon dolgoznak, hogy meghatározzák, milyen átmeneti biztonsági kötelezettségvállalásokat tehetnek jelenleg Ukrajna számára.

Ez a nézet azonban nem általános: a NATO keleti szárnyának országai ragaszkodnak ahhoz, hogy Ukrajnának gyorsabb utat kell biztosítani a szövetségi tagsághoz, még akkor is, ha az ellenségeskedések folytatódnak.

Berlini, párizsi, londoni és brüsszeli tisztviselők, akik névtelenségük megőrzése mellett nyilatkoztak, elmondták, hogy a nyugati államok célja, hogy az éves NATO-csúcson bemutassák "ernyőszerkezetüket".

"A tárgyalások folyamatban vannak, eléggé előrehaladott, sőt nagyon is előrehaladott állapotban, és nagyon reméljük, hogy még a csúcstalálkozó vége előtt lezárul" - mondta egy francia tisztviselő az újságíróknak tartott tájékoztatón.

Egy magas rangú NATO-diplomata egyetértett ezzel, és egy külön tájékoztatón azt mondta az újságíróknak, hogy most "az utolsó pillanatban zajlanak eszeveszett tárgyalások" arról, hogy "hogyan kellene kinéznie".

Egy másik, a terveket ismerő NATO-diplomata szerint Joe Biden amerikai elnök hétfőn Londonban találkozik Rishi Sunak brit miniszterelnökkel, ahol stábjaik megpróbálnak megállapodni a még hátralévő utolsó részletekben.

A kezdeményezés a végén arra az ígéretre futhat ki, hogy a szövetségesek által már eddig is nyújtott segítség nagy részét - fegyvereket, felszerelést, kiképzést, finanszírozást és hírszerzést - továbbra is biztosítják.

A szándék azonban az, hogy "az egység tartósabb jelét" adják Ukrajna számára, különösen annak fényében, hogy Kijev valószínűleg nem kapja meg a NATO-tagságra vonatkozó határozott ígéretet, amelyet a csúcstalálkozón szeretne.

"Lényegében ez egy garancia Ukrajna számára, hogy fegyveres erőit felszereljük, finanszírozzuk, tanácsot adunk nekik, kiképezzük őket, hogy még nagyon hosszú ideig rendelkezzenek elrettentő erővel bármilyen jövőbeli agresszióval szemben" - mondta egy magas rangú NATO-diplomata.

Ennek a támogatásnak számos részletét azonban későbbre hagyjuk. A diplomata megjegyezte, hogy minden érintett országnak kétoldalúan kell meghatározni Ukrajnával, hogy "milyen kötelezettségeket vállalnak". És ez a légvédelemtől kezdve a tankokig és bármi másig bármi lehet".

Múlt héten Olaf Scholz német kancellár "felhívást intézett minden országhoz, amely támogatni akarja Ukrajnát", mondván, hogy "olyan döntéseket kell hozniuk maguknak, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy ezt a támogatást egy, két, három, és ha szükséges, még egy évig folytassák, mert nem tudjuk, meddig tart a katonai konfliktus".

A nyugati államok által véglegesítendő, a biztonsági garanciákról szóló nyilatkozattól függetlenül a NATO új módszereket is kidolgoz az ukrán hadsereg segítésére a következő évekre.


US and Germany resist pressure to advance Ukraine’s Nato bid

@csibeszke CikkeLY, az Uristenit.
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 676
48 651
113
Biztonsági garanciák NATO tagság nélkül, még több fegyver, és én várok valami (oroszoknak nem túl pozitív) meglepő bejelentést a törököktől is.
A törökök napokban tett lépései meglehetősen furcsák. Nekem két elméletem van rá.
1) Az egyszerűbb
Törökország zsaroló pozícióban van, és ezt próbálja érvényesíteni. Tettem be egy cikket Bidennel folytatott telefonbeszélgetéséről. Biden F16-osokat lebegtet be Svédország NATO-ba történő felvételének megszavazásáért. Erről lesz majd alku Erdogán és Biden között, hiszen személyes megbeszélést folytatnak a vilniusi csúcson.
A másik érdekesebb téma Törökország csatlakozásának kérdése az EU-hoz. Azt nem igazán értem, ehhez Bidennek mi köze van, de ezek szerint van! Ezt is megbeszélte telefonon Bidennel.
Törökország 7%-a fekszik európai területen. Kérdés: ez elegendő-e egy EU-tagsághoz.
2) Erdogán kettős játékot játszik. Látszólag megkezdődött az "elválása" Oroszországtól. Ezt bizonyítja néhány lépése: azovisták elengedése, gabonaüzlet.
Meglátjuk, melyik az igaz. Vagy egyik sem?
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 639
113


Katonai informátor


július 9., 19:46



61a02523e6d46c479e01dda7495c8034.jpg



Egy földi célpontok támadására átalakított ukrán S-200-as légvédelmi rakéta zuhan egy fűrésztelepre a Brjanszki területen lévő Bytosh faluban.

A felvételen jól látható a rakéta jellegzetes alakja, amely elárulja, hogy az 5B28 SAM (vagy annak korábbi változatai). Egyáltalán nem hasonlít más rakétákra, például a brit Storm Shadow-ra.



A NATO-államok „őrült iramban” készítik elő az Ukrajnának nyújtott garanciákról szóló döntést - Politico​


2023. július 9., vasárnap, 21:32


A NATO-államok egy kis csoportja "kétségbeesett tárgyalásokat folytat az utolsó pillanatban", hogy a július 11-12-i litvániai NATO-csúcstalálkozó előtt véglegesítsék az Ukrajnának nyújtandó biztonsági garanciákról szóló nyilatkozatot.

Négy, a tárgyalásokat jól ismerő tisztségviselő mondta a Politico című lapnak, az European Pravda szerint.

A lap szerint az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország már hetek óta tárgyal Kijevvel a kérdésről. Emellett más NATO-, EU- és G7-szövetségeseket is megkerestek.

Az elképzelés szerint egy "ernyőt" hoznának létre azokból az országokból, amelyek hajlandóak állandó katonai segítséget nyújtani Ukrajnának, még ha a részletek országonként eltérőek is lesznek.

Ez az erőfeszítés része a NATO-n belüli és több országcsoport közötti szélesebb körű tárgyalásoknak arról, hogy a nyugati szövetségesek miként demonstrálják Ukrajna hosszú távú támogatását.

Így a legnagyobb szövetségi nemzetek azon dolgoznak, hogy meghatározzák, milyen átmeneti biztonsági kötelezettségvállalásokat tehetnek jelenleg Ukrajna számára.

Ez a nézet azonban nem általános: a NATO keleti szárnyának országai ragaszkodnak ahhoz, hogy Ukrajnának gyorsabb utat kell biztosítani a szövetségi tagsághoz, még akkor is, ha az ellenségeskedések folytatódnak.

Berlini, párizsi, londoni és brüsszeli tisztviselők, akik névtelenségük megőrzése mellett nyilatkoztak, elmondták, hogy a nyugati államok célja, hogy az éves NATO-csúcson bemutassák "ernyőszerkezetüket".

"A tárgyalások folyamatban vannak, eléggé előrehaladott, sőt nagyon is előrehaladott állapotban, és nagyon reméljük, hogy még a csúcstalálkozó vége előtt lezárul" - mondta egy francia tisztviselő az újságíróknak tartott tájékoztatón.

Egy magas rangú NATO-diplomata egyetértett ezzel, és egy külön tájékoztatón azt mondta az újságíróknak, hogy most "az utolsó pillanatban zajlanak eszeveszett tárgyalások" arról, hogy "hogyan kellene kinéznie".

Egy másik, a terveket ismerő NATO-diplomata szerint Joe Biden amerikai elnök hétfőn Londonban találkozik Rishi Sunak brit miniszterelnökkel, ahol stábjaik megpróbálnak megállapodni a még hátralévő utolsó részletekben.

A kezdeményezés a végén arra az ígéretre futhat ki, hogy a szövetségesek által már eddig is nyújtott segítség nagy részét - fegyvereket, felszerelést, kiképzést, finanszírozást és hírszerzést - továbbra is biztosítják.

A szándék azonban az, hogy "az egység tartósabb jelét" adják Ukrajna számára, különösen annak fényében, hogy Kijev valószínűleg nem kapja meg a NATO-tagságra vonatkozó határozott ígéretet, amelyet a csúcstalálkozón szeretne.

"Lényegében ez egy garancia Ukrajna számára, hogy fegyveres erőit felszereljük, finanszírozzuk, tanácsot adunk nekik, kiképezzük őket, hogy még nagyon hosszú ideig rendelkezzenek elrettentő erővel bármilyen jövőbeli agresszióval szemben" - mondta egy magas rangú NATO-diplomata.

Ennek a támogatásnak számos részletét azonban későbbre hagyjuk. A diplomata megjegyezte, hogy minden érintett országnak kétoldalúan kell meghatározni Ukrajnával, hogy "milyen kötelezettségeket vállalnak". És ez a légvédelemtől kezdve a tankokig és bármi másig bármi lehet".

Múlt héten Olaf Scholz német kancellár "felhívást intézett minden országhoz, amely támogatni akarja Ukrajnát", mondván, hogy "olyan döntéseket kell hozniuk maguknak, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy ezt a támogatást egy, két, három, és ha szükséges, még egy évig folytassák, mert nem tudjuk, meddig tart a katonai konfliktus".

A nyugati államok által véglegesítendő, a biztonsági garanciákról szóló nyilatkozattól függetlenül a NATO új módszereket is kidolgoz az ukrán hadsereg segítésére a következő évekre.


Aha. És a becsapódáskor rajta van a gyorsító fokozat.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 255
8 427
113
Biden kimondta: Ukrajna nem áll készen a NATO-tagságra

a háborúnak le kell zárulnia, mielőtt a szövetség döntést hozna ebben a kérdésben - az amerikai elnök erről Európába utazása előtt beszélt egy vasárnap sugárzott televízióinterjúban.

miközben az ukrán NATO-tagságról szóló vita a szövetségen belül korai, az Egyesült Államok és szövetségesei továbbra is eljuttatják a biztonsági támogatást és fegyverzetet Volodimir Zelenszkij elnökhöz és haderejéhez, ami ahhoz szükséges, hogy az ország be tudja fejezni a háborút Oroszországgal.

"Nem gondolom, hogy egyhangú egyetértés van a NATO-n belül most arról, hogy befogadjuk-e Ukrajnát a NATO családjába, vagy nem" - fogalmazott, és hozzátette: a szövetség "határozottan ragaszkodik ahh

Amennyiben egy jelenleg zajló háborúról van szó, akkor mindannyian háborúba lépünk, háborúba lépünk Oroszországgal, ha az volna a helyzet", hogy Ukrajna a NATO tagja - hangsúlyozta Joe Biden.



Ez elég reális hozzáállás Washingtonból.

Az egy dolog, hogy reális hozzáállás, de egy picit hamarabb kelett volna reálisan gondolkozni.

Miket is mond?

1. Amig nincs lezárva a háború, addig nem lehet NATO tag - Nahát, mi ezt mondjuk évek óta! Talán akkor nem kellett volna eddig mellé beszélni, meg hitegetni (a NATO főtitkárral az élen). Le kell zárni a háborút? Talán, ha előbb elkezdik a tárgyalásokat, akkor több marad Ukrajnából.

2. Ukrajnának demokratizalodnia kell - Nahát, ezt is mondjuk évek óta, hogy ez egy elnyomo hatalom (mindamellett, hogy egy maffia állam is). Persze Biden bácsi demokrácia csúcstalálkozóira Ukrajnát mindig meghívták, Magyarországot meg nem.

3. Zelenszkij legyen óvatos - ezt nem előbb kellett volna mondani? Még mielőtt az ukrán politikai elit az arroganciájaval kiverte a biztosítékot nem csak az oroszoknal, hanem másoknál is (pl nálunk). Az ukrán és amerikai politikusoknak óriási a felelőssége, hogy ez idáig fajult.