@ogretankHU Íme egy elemzés Scott Rittertől ő a te verziódat osztja az orosz hadműveletekkel kapcsolatban, orosz oldalról raktam be alul az orosz blogger bejegyzése látható...
(Én nem értek vele egyet mert ő abból a feltételezésből indul, ki, hogy az ukrán haderő képes a manőverező harcra az orosz hadsereg ellenében, de ez nincs így ezt az ukránok is megerősítették be is raktam az erről szóló cikket ebbe a topikba)
(Kis kiegészítés azt a 600.000 főt nem tudom hogy számolta ki, de ebben benne vannak az ukrán területvédelmi erők is amelyek nem alkalmasak manőverező harcra)
Scott Ritter az orosz fegyveres erők ukrajnai akcióiról.
1/ A nagy nyilak háborúja - bevezetés. Mindazok számára, akik zavarukban vakargatják a tarkójukat, vagy a kijevi ukrán győzelmi parádéra készült egyenruhájukról rázzák le a port az orosz "stratégiai váltás" híre miatt, újra megismerkedhetnek az alapvető katonai fogalmakkal.
2/ A manőverező hadviselés jó kiindulópont. Értsék meg, hogy Oroszország "különleges katonai műveletét" súlyos létszámhiánnyal kezdte - 200 000 támadó állt szemben mintegy 600 000 (vagy több) védekezővel. A klasszikus kimerülési konfliktus soha nem volt opció. Az orosz győzelemhez manőverezésre volt szükség.
3/ A manőverező hadviselés inkább pszichológiai, mint fizikai, és inkább operatív, mint taktikai szinten orientált. A manőverezés relatív mozgás - az a mód, ahogyan az ellenséghez viszonyítva felállítod és mozgatod erőidet. Az orosz manőver a hadműveletük első szakaszában ezt támasztja alá.
4/ Az oroszoknak a maguk javára kellett alakítaniuk a csatateret. Ennek érdekében ellenőrizniük kellett, hogy Ukrajna hogyan használja fel számbeli fölényben lévő erőit, miközben kisebb harci erejét úgy kell elosztaniuk, hogy a célt a lehető legjobban elérjék.
5/ Stratégiai szempontból, a déli, a középső és az északi frontok közötti manőverezés megkönnyítése érdekében Oroszországnak biztosítania kellett egy szárazföldi hidat a Krím és Oroszország között. A tengerparti Mariupol városának elfoglalása kulcsfontosságú volt ebben az erőfeszítésben. Oroszország teljesítette ezt a feladatot.
6/ Ahogy ez az összetett művelet kibontakozott, Oroszországnak meg kellett akadályoznia, hogy Ukrajna olyan módon manőverezzen számbeli fölényben lévő erőivel, hogy az megzavarja a mariupoli műveletet. Ez több stratégiai támogató művelet - elkerülő manőverek, rögzítő műveletek és mélytámadás - alkalmazását vonta maga után.
7/ A hamis manőver koncepciója egyszerű: egy katonai erőt vagy úgy látják, mintha egy adott helyen támadásra készülne, vagy ténylegesen támadást hajt végre annak érdekében, hogy az ellenséget erőforrás-kötelezettségvállalásra kényszerítse a vélt vagy valós akciókra válaszul.
8/ A hamis manőverek alkalmazása fontos szerepet játszott a Sivatagi Vihar hadműveletben, ahol egy tengerészgyalogos partraszálló erő fenyegette a kuvaiti partokat, arra kényszerítve Irakot, hogy védekezzen egy olyan támadás ellen, amelyre nem került sor, és ahol az 1. lovashadosztály ténylegesen megtámadta Wadi al-Batint, hogy visszatartsa a Köztársasági Gárdát.
9/ Az oroszok széleskörűen alkalmazták a cseleket Ukrajnában: egy Odessza melletti partraszálló haderő befagyasztotta az ottani ukrán erőket, és egy Kijev felé irányuló nagyszabású csel kényszerítette Ukrajnát, hogy megerősítse ottani erőit. Ukrajna soha nem volt képes megerősíteni erőit keleten.
10/ Az erősítés szintén kulcsfontosságú volt. Ukrajna mintegy 60-100 000 katonát vonultatott fel keleten, a Donbasszal szemben. Oroszország széleskörű támadást hajtott végre, amelynek célja, hogy ezeket az erőket teljes készültségben tartsa, és ne engedje meg, hogy más orosz műveletek ellen manőverezhessenek.
11/ A Sivatagi Vihar idején két tengerészgyalogos hadosztályt utasítottak arra, hogy hasonló rögzítő támadásokat hajtsanak végre a kuvaiti-szaúdi határ mentén állomásozó iraki erők ellen, jelentős számú embert és felszerelést feltartóztatva, amelyet nem tudtak volna felhasználni egy nyugaton végrehajtott nagyobb amerikai csapás visszaverésére.
12/ Oroszország rögzítő támadása kulcsfontosságú ukrán erőket szorított vissza keleten, és szorította vissza őket a bekerített és lecsökkentett Mariupolból. A Krímből a Herszon elleni támogató hadműveletek meghosszabbították az orosz szárazföldi hidat. Ez a szakasz lezárult.
13/ Oroszország stratégiai mélytámadási kampányt is folytatott az ukrán logisztika, parancsnokság és irányítás, valamint a légi és nagy hatótávolságú tűztámogatás megzavarására és megsemmisítésére. Ukrajnának fogytán az üzemanyaga és a lőszere, nem tudja koordinálni a manővereket, és nincs megfelelő légierője.
14/ Oroszország átcsoportosítja néhány fő egységét onnan, ahol hamis műveletekben vettek részt Kijev északi részén, oda, ahol támogatni tudják a művelet következő szakaszát, nevezetesen Donbassz felszabadítását és a fő ukrán erők megsemmisítését keleten.
15/ Ez klasszikus manőverező hadviselés. Oroszország most északon és délen fogja tartani Ukrajnát, míg fő erői, amelyeket északi egységekkel, tengerészgyalogosokkal és Mariupol elfoglalásával felszabaduló erőkkel erősítettek meg, megpróbálják bekeríteni és megsemmisíteni a 60 000 fős ukrán erőt keleten.
16/ Ez a nagy "nyilas" hadviselés a maga teljes pompájában, amit az amerikaiak ismertek, de elfelejtettek Afganisztán és Irak sivatagjaiban és hegyeiben. Ez azt is megmagyarázza, hogyan tudott 200 000 orosz legyőzni 600 000 ukránt. Így végződik az orosz stílusú tankönyv a manőverező hadviselésről.
(c) Scott Ritter
https://vott.ru/entry/607128 - cink
- angol eredeti
Ami a fentieket illeti, mindez akkor lesz igaz, ha a következő hetekben elvágják a Donyeck-Pavlograd autópályát, és a Donbasszban lévő AFU-erők nagy részét egy üstben megfőzik.
Tehát egy kicsit korai lenne egy le nem ölt medve bőrét felosztani. Nos, az, hogy a fő hangsúlyt a donbászi csoportosulás legyőzésére helyezik, már március első felében egyértelmű volt.
A Pentagon a csapatok átcsoportosítását a Harkiv-Izum irányában végrehajtandó csapásokra való felkészülésként is értékelte.
Colonelcassad
..