A Nyugat megváltoztatta az Ukrajnának nyújtott katonai segítségnyújtás stratégiáját.
Ez segít neki megnyerni a Donbassért vívott csatát és az egész háborút?
2022. április 18. 16:31
Forrás: Meduza
A múlt héten az Egyesült Államok 800 millió dolláros új katonai segélycsomagot nyújtott Ukrajnának. Ez annak hátterében történt, hogy a harcok epicentruma Kijev zsúfolt elővárosaiból Donbasz nyílt területére került. Nyugati katonai szakértők szerint a délkelet-ukrajnai sztyeppékre koncentrált orosz csapásokat nehéz lesz ellensúlyozni pusztán a könnyűgyalogság mobil védelem segítségével (bár páncéltörő fegyverekkel a végsőkig telítve). Ezért a nyugati országok olyan fegyvereket küldenek Ukrajnába, amelyek alkalmasabbak az új körülmények között való harcra.
Sőt, míg a Nyugat korábban Ukrajna ellenállásának meghosszabbítását és az orosz hadseregnek a maximális veszteség okozásátb tűzte ki célul, most azonban a segítségnyújtás célja a háborúban aratott teljes győzelem.
Az Ukrajnának szánt új nyugati segélycsomagban nem maga az összeg a figyelemre méltó (csak a háború első hónapjában, és csak az Egyesült Államokból szállítottak fegyvert 1,7 milliárd dollár értékben), hanem az egyértelmű változás a nómenklatúrában: a következő adag páncéltörő rakétákon kívül tüzérség, gyalogsági harcjárművek, kamikaze drónok és helikopterek.
Az Egyesült Államok szövetségesei Európából harckocsikat, rakéta- és (ágyú):tüzérséget, nagy hatótávolságú légvédelmi rendszereket és hajóelhárító rakétákat is küldtek az ukránoknak. Mindezek az ellátások célja az ukrán hadsereg mobilitásának növelése, az ellentámadások lebonyolítására való képessége, valamint az orosz csapatok nagy távolságból történő támadása.
Pontosan erre van szükség egy esetleges jövőbeni donbászi csata körülményei között.
Milyen új fegyvereket szállít a Nyugat Ukrajnának?
Az USA
szállítja :
- 11 szovjet gyártmányú Mi-17 helikopter;
- 200 db M113 páncélozott szállítójármű;
- 100 Humvee páncélozott jármű;
- 300 (más források szerint - 600) switchblade kamikaze drón
- 15 tüzérségi löveg,( M777) 155 milliméteres kaliberrel;
- 10 tüzérségi radar a tüzérség elleni harchoz;
- további Javelin páncéltörő rakétarendszerek és Stinger ember által hordozható légvédelmi rendszer.
Szállítások más országokból:
- Szlovákia szállítja az S-300-as légvédelmi rendszereket.
- Lengyelország - körülbelül 100 db T-72 tankot.
- Csehország - 20 db RM-70 rakétavető (Grad frissítés) és meg nem nevezett számú Dana önjáró löveget.
- Egyesült Királyság – 120 masztiff és sakál páncélozott jármű, Harpoon hajóellenes rakéták és Starstreak MANPADS. Emellett további páncéltörő rakétarendszereket szállítanak át.
Mit ad az új fegyver az ukrán védelemnek?
Az új katonai segítségnyújtási csomag alapvetően eltér a
korábbiaktól a nagy mennyiségű nehézgép, tüzérség, nagy hatótávolságú légvédelmi rendszerek és páncélozott szállítójárművek jelenlétében. Egy ilyen toborzás elméletileg erősíti az ukrán hadsereg gyenge pontjait, valamint lehetővé teszi a hatékony ellenállás megszervezését a Donbass nyílt területein és a harkovi régió déli részén.
A korábban szállított fegyverek jól beváltak Kijev külterületén vagy a Csernyihiv és Szumi régiók erdeiben, amikor az ukrán csapatok az ellenség kommunikációjain és oldalain tevékenykedhettek, akik sok, egymással nem összefüggő területen oszlatták szét az erőket.
Most valószínűleg nem lesz lehetőség veszteségeket okozni az ellenségnek az ukrán csapatok válaszának kockázata nélkül - az új körülményeknek megfelelően a szállított fegyverkészlet is változik.
Mi történik a fronton?
Az orosz csapatok befejezik a nagy erők összpontosítását Izyumtól délre a harkovi régióban, a luhanszki Szeverodonyeck és Popaszna, valamint a zaporozsjei régió Gulyaipol térségében. Már megérkeztek a légideszant egységek a Harkov régió déli részébe és a luhanszki régióba, amelyek néhány héttel ezelőtt Kijev külterületén állomásoztak.
Az orosz parancsnokság célja
átlátható : az ukrán csoport bekerítése és feldarabolása a Donbászban. Ugyanakkor a márciusi Kijev melletti csatákkal ellentétben az orosz csapatok megbízható és viszonylag rövid utánpótlási vonalakkal rendelkeznek, valamint arra is képesek, hogy alakulataik minden tűzerejét a front szűk szakaszaira összpontosítsák. Kijev közelében az orosz csapatokat az ukrán mobil védelem állította meg, amely páncéltörő rakétákból (nyugati és helyi gyártású), tüzérségből felderítő drónokkal, tankcsoportokból, különleges erőkből és könnyű gyalogságból (beleértve a területvédelmet is) állt. Az orosz tüzérség, tankok és repülőgépek Donbass nyílt területein történő koncentrált alkalmazása ellen egy ilyen védelem nem biztos, hogy fennmarad.
Ezért az ukrán csapatoknak olyan felszerelésre van szükségük, amely lehetővé teszi számukra az orosz tűzerő ellensúlyozását, teljes értékű ellentámadások megszervezését, valamint az orosz csapatok nagy távolságból történő támadását- a hatországuk mélyén és a frontvonal felé vezető menetben.
Elméletileg az új nyugati segélycsomag egy lépés ebbe az irányba. Az ukrán vezetés azonban továbbra is elégedetlen maradt a segítségnyújtás mértékével: Mihail Podoljak, az ukrán elnöki hivatal vezetőjének tanácsadója
azt írta , az EU nem biztosítja a kért fegyvereket, ráadásul amit biztosít azt is túl lassan. ; Podolyak nem említette az Egyesült Államok segélyeit.
Valószínűleg az ukrán hatóságok úgy vélik, hogy az országból hiányoznak a vadászrepülőgépek és a csapásmérő repülőgépek a teljes értékű ellenálláshoz
(pontosan a repülőgép-ellátást említette Kijev leggyakrabban). Egy S-300-as , amelyet az Egyesült Államok javaslatára szállított Szlovákia (amely cserébe Patriot rendszereket juttatott el Pozsonyba), szintén nyilvánvalóan nem elég a légi fölény kiharcolásához. Nem csoda, hogy Volodimir Zelenszkij elnök most azt kérte küldjenek több légvédelmi rendszert, amely képes megküzdeni orosz repülőgépekkel nagy és közepes magasságban (a hordozható rendszerek erre nem alkalmasak).
A nyugati katonai szakértők részben egyetértenek az ukrán hatóságokkal : az olyan heves csaták, mint amilyen a Donbászban kitörni készülnek, bizonyos értelemben versenyt jelentenek, hogy megnézzék, ki bírja tovább, mielőtt a hadserege „összeomlik”. Ahhoz, hogy az orosz hadsereg korábban „összeomoljon”, az ukrán csapatoknak lényegesen nagyobb veszteségeket kell tudniuk okozni neki, mint amennyit maguk viselnek.
A Donbass nyílt tereinek körülményei között, az ellenség repülési és tűzerő-fölényében ezt nehéz lesz megtenni, mondják a szakértők. Valószínűleg a hatékonyabb segítség, még ha megadják is, már késő.