Az ukrán hadsereg visszafoglalta Balakliját az orosz erőktől. Jelenleg több mint 10 ezer orosz katonát fenyeget a bekerítés
2022. szeptember 9., 00:40
Forrás: Meduza
Az Ukrán Fegyveres Erők (AFU), amelyek szeptember 5-én nagyszabású offenzívát indítottak, tavasz óta először szabadítottak fel egy viszonylag nagy várost, Balakliját a harkivi régió déli részén. De a város elvesztése messze nem a legrosszabb, ami az orosz hadsereggel ez alatt a három nap alatt történt. Az ukrán offenzíva az orosz fegyveres erők (RF fegyveres erők) általános súlyos válságához vezetett. A Kupjanszktól a Donyecki régióban található Szlavjanszk külterületéig terjedő területet megszálló csapatok teljes csoportjánál (ez több mint 10 ezer katona) fennáll annak a veszélye, hogy bekerítik. Az Orosz Föderáció fegyveres erőinek helyzetét súlyosbítja az ukrán egységek előrenyomulási sebessége: három nap alatt 20-50 kilométeres széles fronton haladtak át Csuguevtől Balaklijáig . Az offenzíva megállítására képes orosz tartalékok nem jelentek meg a csatatéren.
Mit lehet pontosan tudni a hadművelet lefolyásáról ?
Szeptember 5-én az ukrán csapatok áttörték a főként a donyecki „köztársaságokból” mozgósított és magából Oroszországból érkező tartalékosokból álló orosz védelmet. Ezt nagy erők tették meg, amelyek fegyverzetében a háború alatt először a Nyugatról és Kelet-Európából szállított páncélozott járművek uralták. Az áttörés egyszerre több fronton történt:
A támadók anélkül, hogy behatoltak volna Balaklijába, észak és dél felől megkerülték a várost.
A várostól délre eső összes orosz csapat az ott folyó Szeverszkij-Donyec folyó miatt Balaklija központjába vonult vissza, több települést elhagyva.
Északról az ukrán fegyveres erők gyorsan elfoglalták Verbovkát, Balaklija külvárosát, és látszólag szinte ellenállás nélkül berohantak a résbe - északabbra.
Másnap elérték az egész orosz csoportosulást összekötő utat Volokhov Yar falu területén (körülbelül 15 kilométerre Balaklijától és körülbelül 20 kilométerre a frontvonaltól szeptember 4-én). Útközben más környező falvakat is elfoglaltak.
Az áttörés másnap is folytatódott. Szeptember 7-én az ukrán csapatok elérték egy másik fontos útkereszteződést - Shevchenkovo-t (megjelent egy fénykép egy ukrán különleges erők katonájáról a falu bejáratánál). Elképzelhető (erre nincs bizonyíték), hogy az ukrán fegyveres erők egy másik csoportosulása is megközelítette Sevcsenkovót, amely Csuguev város felől indított offenzívát. Nem tudni, hogy magát a falut elfoglalták-e.
A Kupjanszkból (a mély orosz hátországból és a Harkivi terület ellenőrzésére igényt tartó kollaboránsok otthonából) Izyumba (a Donbasszba északról előrenyomuló és a Szlavjanszkhoz vezető utakon elakadt orosz csoport főhadiszállása) vezető utat valószínűleg elvágták Sevcsenkovénál. Ez azt jelenti, hogy az Izyum és a Szlovjanszk melletti erdőkben lévő orosz rtők ellátása rendkívül nehéz lesz.
Szeptember 8-án az orosz csapatok elhagyták Balakliját (vagy legalábbis központját). Az ukrán katonaság bevonult oda, és lefilmezte a zászló felvonását a helyi közigazgatás felett.
Az orosz csapatok a harctéren több tucat felszerelést hagytak el vagy veszítettek el sérülés miatt.
Videók és fotók az ukrán részről - Balaklija központját kivéve - szinte mindig egy nappal azután jelentek meg, hogy orosz "katonai tudósítók" értesültek az előrenyomuló csapatok előrenyomulásáról (valószínűleg az ukrán parancsnokság által bevezetett szigorú cenzúra miatt). Feltételezhető, hogy a még mélyebb APU áttörések legalább egy részének megerősítése hamarosan megjelenik, amelyet az orosz "katonai tudósítók" a csapatoknál lévő forrásaik szavaiból írnak le.
Ha hinni a "katonai tiszteknek", az ukrán fegyveres erők már sokkal mélyebbre törtek át, mint Balaklija
Az orosz "katonai tudósítók" több jelentése szerint az ukrán csapatok Sevcsenkovóból majdnem Kupjanszkig nyomultak előre, egy másik csoportjuk pedig kelet felé haladva elérte Szenkovo falu közelében az Oskol-tározó partját.
Igaz, ezekre a bejelentésekre nem érkezett vizuális megerősítés szeptember 8-án késő estig. De ha megerősítik, ez azt jelenti, hogy az RF fegyveres erők Izyum csoportját teljesen elvágják Kupjanszktól, amelyhez Oroszországból vasúton szállították az utánpótlást. A csoport összeköttetése a „szárazfölddel” csak az Oskol folyón átívelő pontonátkelőhelyeken és tovább az Oskol-tározó túloldalán, rossz utakon keresztül lesz lehetséges.
De ott is megjelenhetnek ukrán csapatok: már vannak olyan hírek (sőt az első videó bizonyítékok is), hogy ukrán katonák csoportjai többször is átkeltek a Sziverszkij Donecen (amelybe Oskol ömlik), sőt több falu felett is ellenőrzést gyakoroltak (nincs vizuális bizonyíték). ebből). Ezeket a településeket nyár elején elfoglalta az orosz hadsereg.
Mindez azt jelenti hadműveleti bekerítés fenyegeti az orosz csapatok nagy csoportját, amely több alakulatból áll, összlétszáma meghaladja a 10 ezer főt.. Nem világos, hogy az RF fegyveres erőknek vannak-e tartalékai egy ilyen forgatókönyv elkerülésére. Eddig gyenge volt az ellenállás az ukrán offenzívával szemben (ellentétben az Ukrán Fegyveres Erők hasonló offenzívájával augusztus végén Herszon ellen).
Akkor most miért "bukott el" az orosz hadsereg?
Erre a kérdésre még nincs egységes válasz.
Valószínűleg, miután májusban és nyár elején sikertelenül próbálkozott északról Szlavjanszkba törni, az orosz parancsnokság elvesztette érdeklődését ez irányba. A csoportosulást (májusban - a legnagyobb az egész fronton) részben „lebontották”, a reguláris egységeket tartalékosok váltották fel.
A parancsnokság talán abban reménykedett, hogy sikerül megállítani az előretörő tüzérségi tüzet és légicsapásokat, ahogy az Herson közelében történt. De a Herszon régióban többek között még júliusban erősítést helyeztek át, köztük a légideszant erők egységeit, amelyek korábban Izyum közelében tevékenykedtek – ez segített megfékezni az ukrán fegyveres erők támadásait.
A Herson régióban tartózkodó ejtőernyősöknek azonban hamarosan segítségre is szükségük lehet. Ha az ukrán fegyveres erők mélyreható áttörései még nem is történtek, az orosz csapatok helyzete tovább romlik: több fontos települést elvesztettek, de a Dnyeperen keresztüli ellátásukkal különösen nehéz a helyzet.
Valószínűleg,az ukrán hadsereg továbbra is birtokolja a kezdeményezést a nagy orosz tartalékok megérkezéséig amelyeket a pletykák szerint az ország különböző részein készítenek elő.
Вооруженные силы Украины (ВСУ), начавшие масштабное наступление 5 сентября, впервые с весны освободили относительно крупный город — Балаклею на юге Харьковской области. Но потеря города — далеко не самое тяжелое, что случилось с российской армией за эти три дня. Украинское наступление привело к...
meduza.io