Az elmúlt napok fejleményeiből azt remélem, hogy az orosz vezetés belátta, hogy a további eszkalációt csak úgy kerülheti el, ha lezárja az ukrán-lengyel határsávot. Az oroszokkal baráti viszonty ápoló országok ukrajnai nagyköveteinek gyors távozása, a beloruszba egyre csak érkező orosz eszköz- és emberállomány, a belengetett további nyugati támogatás ezt tenné logikussa, és ezt várom már jó ideje.
E nélkül valós veszéllyé válna előbb-utóbb egy közvetlen NATO-orosz ütésváltás, mert egyszerűen a beáramló NATO eszközök, pénzbeli és egyéb támogatás, idegen fegyveresek tartják lélegeztető gépen az ukrán államot, és csak ezért tud még harcolni, fennmaradni, ami így az oroszoknak komoly veszteséget jelent (az pedig odahaza görbülő szájakat).
Ezt nyilván Putyin is el akarja kerülni, így a következő lépésnek annak kell lennie, hogy egy olyan többfrontos támadást indítanak az oroszok, hogy a Kovel-Luck-Lvov vonalon meginduló fő csapásirányra már ne maradjon elég ereje az ukránnak a védekezéshez.
Ha sikerül elvágni a lengyel utánpótlási vonalat, a románok nagyon gyorsan felülnek a budapesti gyorsra, és kijelentik, hogy ez nem az ő háborójuk és nem engednek át fegyvereket a területükön. Nyugati támogatás nélkül az ukrán állam napjai meg vannak számlálva.
Hogy ezután lesz-e olyan felelős vezető az ukránok részéről, aki a realítások talaján állva leül az oroszokkal tárgyalni, a további áldozatokat elkerülendő, azt csak remélni lehet.
Az viszont kérdéses, hogy a tárgyalásokon Putyin további galambkodása lesz az irányvonal, vagy belátják, hogy az egyetlen tartós békét garantáló megoldás ukrajna oblastokra és autonóm területekre való tagolása, és a föderációba való beintegrálása. Ha bármekkora önálló ukrán állam marad, akkor az csak tűzszünet lesz. Lehet 1 évre, lehet 10 évre, de az ellenségeskedés újrakezdése garantált. Nálunk is vannak olyanok, akik 100 év elteltével színromán területeket akarnak a mindent vissza elvét követve.
Utólag majd el lehet gondolkodni, hogy megérte-e, és nem lett volna jobb elengedni a déli és keleti területeket 2014.ben.