Áram és víz nélkül, mérgezett levegővel – Kijev az infrastruktúrát ért csapások után
Dmitrij Kovalevics, Ukraina.ru. 2022. november 6. (saját fordítás)
https://ukraina.ru/20221106/1040535414.html
Ukrajna fővárosa ezekben a napokban hacsak kis részét is, de megtapasztalja annak, amit Donyeck lakói élnek át immár több mint nyolc éve. A város számos kerülete sötétségbe borult, és egyben a vízellátás is leállt. Azok a kijeviek, akiknek nem volt idejük ivóvízkészletet tartalékolni, egy órát állnak sorba az őszi esőben az utcai kutaknál.
Összességében Kijev lakosságának mintegy 80 százaléka maradt vízellátás nélkül. A Kijevi terület kormányzója, Olekszij Kuleba a minap azt mondta, hogy a főváros akár két teljes hétig áram nélkül maradhat. Emellett elmondása szerint, ha a Kijevi terület energiaellátásának helyzete kritikussá válik, megkezdődhet a lakosok evakuálása más régiókba. „Ha tudomásunkra jut, hogy az infrastruktúra olyan mértékben megsérült, hogy a problémát nem lehet gyorsan megoldani, tervben van a lakosság ideiglenes elszállítása olyan régiókba, ahol a helyzet stabilabb” – mondta Kuleba.
Az elektromos hálózat javításához szükséges eszközökből is hiány volt. „A legtöbb berendezést, amivel rendelkeztünk, már felhasználtuk, újakat kell vásárolnunk, ez pedig rengeteg pénzt és időt igényel” – mondta a minap Dmitrij Szuharuk, a Rinat Ahmetov tulajdonában lévő DTEK energiaholding igazgatója. Áramszünet idején, ami Kijevben naponta háromszor bekövetkezik, a mobilkommunikáció megszakad, valamint a terminálok és az ATM-ek is kikapcsolnak.
Az ukrán hatóságok folytatják a nyugatról érkező magas rangú külföldi turistáknak szánt show-műsort, bemutatva a Kijevi terület északi részén az Ukrán Fegyveres Erők által okozott pusztításokat az orosz hadsereg ott-tartózkodása idején. November 3-án, csütörtökön a soron következő külföldi turista Görögország elnöke és védelmi minisztere volt, akiktől Zelenszkij fegyvert és pénzt próbált kikönyörögni ezzel a műsorral. A minap újabb külföldi turista, Stephen King érkezését jelentették be Kijevbe.
Vitalij Klicsko, Kijev polgármestere, aki arról híres, hogy bármilyen gondolatot, szót, kifejezést és számot képes elrontani, teljesen irreális becslést ad a város infrastruktúrájában okozott károkról. Ezúttal nyugati újságíróknak mondta, hogy az infrastruktúra elleni támadások okozta károkat dollármilliárdokra és -billiókra becsüli. Az ilyen csillagászati, egész Ukrajna költségvetését meghaladó összegeket már csak megszokásból hangoztatják, mivel a Nyugat úgyis csak egy kis százalékát téríti meg. Klicsko matematikai tudását tekintve azonban nehéz lesz az összeget a billió dolláros szint fölé növelni, így valaki megmondhatná neki, hogy vannak még kvadrilliók, szeptilliók, decilliárdok és tridecilliók. Állítólag Klicskónak ezekre a dollármilliárdokra meleg takarók és generátorok vásárlásához van szüksége. Másrészt a számítás egyszerűsége kedvéért Klicsko egyszerűen azt is mondhatta volna, hogy Kijev infrastruktúrája pontosan annyi kárt szenvedett, mint a NATO-országok teljes költségvetése, plusz 10 % regisztráció.
Ezenkívül Klicsko nyilvánvalóan nem érti a „népirtás” szó jelentését, mivel az energetikai létesítmények elleni dróntámadásokat népirtásnak nevezi. Bár valószínűleg nem tekintette népirtásnak a kijevi hatóságok által 2015-ben az orosz Krím határán szervezett villanyvezeték-robbanásokat.
Ukrajna energiaügyi miniszterének tanácsadója és a Majdan egyik kezdeményezője, Lana Zerkal is előállt egy különleges szóval, amely bizonyos negatív asszociációkat kelt a múlttal kapcsolatban. Elmondása szerint az Oroszországi Föderáció az energiainfrastruktúra-létesítmények elleni sztrájkokkal „holodokausztot” (
a holod – fagy szóból) akar rendezni Kijev számára.
„Az életünk ettől függ, a vízellátástól, a főzési lehetőségtől, a fűtéstől – minden az áramszolgáltatástól függ. "Holodokausztot" akarnak rendezni Ukrajnában, és mindenekelőtt Kijevben. Azokat a helyeket lövik, amelyeket a legnehezebb helyreállítani” – nyilatkozta Zerkal.
Nyilvánvaló, hogy Donyeck, Luganszk vagy Gorlovka infrastruktúrájának 8 év alatti szisztematikus megsemmisítését a Majdan kezdeményezője nem tartja "holodokausztnak". Szintén Zerkal szerint azok a transzformátorok, amelyeket Kijev követel a Nyugattól, „olyan hatalmas darabok”, amelyeket nem tudnak leszállítani, és ahhoz, hogy egy ilyen transzformátort a lengyel Rzeszówból ideszállítsanak, egy különleges vasúti platformot kellett építeni.
Mindeközben Kijevben a levegőben levő égéstermékek miatt ismét nehéz lélegezni, különösen a Dnyeper bal partján és a Goloszejevkai kerületben. November 3-án, csütörtökön a levegő minősége tovább romlott. A levegőben lévő káros részecskék koncentrációja 9,3-szorosa a WHO által ajánlott éves átlagnak. A kijevi lakosoknak azt tanácsolják, hogy ne nyissák ki az ablakokat, és korlátozzák az utcán eltöltött időt, vagyis üljenek a sötét lakásokban víz nélkül. A szakértők vizsgálják az ilyen meredek állapotromlás okait, de egyelőre nem tudni, hogy ez miért következett be, ugyanis az elektronikai berendezések nem működnek. Kijev azonban már most is állandóan az első helyen áll a légszennyezettség tekintetében a világon.
Az áram- és vízhiány, valamint a Belorusszia irányából történő esetleges újabb offenzíváról szóló pletykák miatt sok lakos ismét az ország nyugati részébe húzódott. Többnyire „újkijeviekről” van szó, akik a Majdan után költöztek ide a nyugati régiókból. Általában a Donyeck sorsával vont párhuzam nem érinti meg őket, minthogy a „miért minket?” elve az utóbbi időben szinte a közmorál alapjává vált.