Micsodaa? Milyen NATO katonák??? De hát épp megindult az tav…nyári offenzíva! Épp nyernek!!!!
Nyernek, és utána instant NATO-tagság, szerintem zelenszkij azonnal válthatna a főtitkára székre is! Vagy (ha esetleg inkább ENSZ főtitkár akar lenni) méginkább podoljak.
Olyanok, mint amilyenek most Mo-n vannak, vagy még inkább Koszovóban.
Gátszakadás: orosz ezredeket öntött el a víz, senki sem tudott elmenekülni - és ezt ukránok mondták el
Forrás:
https://kuruc.info/r/4/260135/
Ez oroszoknál szinte torvényszeru (no nem mint ha mással nem esne meg).
*************************************************************************************
Végeredményben a gátszakadás elég hasonló ahoz, mint amikor Szaddam a viszavonuláskor felgyujtottta a Kuvajti olajmezoket, csak it a délkelet ukrainai termofold veszi kárát. Ugyan olyan pusztasággá válhat a térség, mind amilyen a víztározó megépítése elott volt, aminek globális hatásai is lennének, leginkább Afrikában. De talán a technológiai folény segítségével (akár csak az égo olajmezok esetében), a felszabadítás után helyre lehetne tenni a tározót és megfúrni az esetleges orosz gabona-monopólium tervét:
2/ Ez egy végtelen mezőkből álló, teljesen sík táj. Négy főcsatorna és számtalan másodlagos csatorna és öntözőcsatorna öntözi. A Dnyeper vizének köszönhetően rendkívül termékeny mezőgazdasági terület.
3/ Ez azonban viszonylag friss fejlemény. A csatornákat csak az 1950-es és 1980-as évek között építette a Szovjetunió. Ezt megelőzően a Dnyepertől délre eső terület forró, száraz és poros síkság volt, gyakori aszályokkal, porviharokkal és terméskieséssel.
4/ Ennek jelentős katonai következményei voltak a múltban. Az orosz csapatok Vaszilij Golicin herceg vezetésével 1687-ben és 1689-ben megkísérelték behatolni a területet, de lovaik éheztek, mert nem volt számukra fű. Visszavonultak, és közben 70 000 embert veszítettek.
5/ Bár a talaj termékeny volt, és a meleg éghajlat hosszú tenyészidőszakot tett lehetővé, a probléma a vízhiány volt. A szovjet agronómusok megállapították, hogy 500 tonna vízre van szükség egy tonna gabona termesztéséhez a régióban.
6/ Leonyid Melnyikov, aki Sztálin uralma utolsó éveiben az Ukrán Kommunista Párt első titkára volt, egy 1950 októberében megjelent cikkében leírta a csatornák építése előtti helyzetet:
7/ „A termőföld ezeken a vidékeken nem mindig jutalmazza kellőképpen a kollektív gazdálkodók munkáját... Száraz szelek és fekete porviharok gyakran pusztítják a mezőket, és sok ezer ember munkájának gyümölcsét pusztítják el.
8/ "Elég csak annyit mondani, hogy 60 év alatt, a tizenkilencedik és huszadik század fordulóján 20 száraz év volt Ukrajna déli körzeteiben.
9/ "Azokban az években a fő növény - az őszi búza - hozama átlagosan 0,09-0,3 tonna hektáronként változott, egyes növények teljesen eltűntek.
Ukrajna déli részén a gabonafélék és a műszaki növények termése gyakran instabil volt.
10/ „A három-négy évente jelentkező aszály gyakran csapás méreteket öltött, és meggyengítette az aszály sújtotta körzetek és az egész köztársaság gazdaságát...”.
11/ "Az elégtelen hozamok és a termelő állattenyésztés elégtelen fejlettsége miatt a déli Herson, Nyikolajev, Zaporozsje és más területek kolhozai jövedelme jóval alacsonyabb volt, mint a köztársaság északi kerületeiben."
12/ (A Szovjetunió Tájékoztatója, 1950. október 13., 583. o.)
13/ Sajnos Oroszország meggondolatlan gátrombolása már ahhoz vezet, hogy a csatornákból a víz a kiürülő Dnyeper folyóba folyik. A csatornákban még sok a víz, de a következő hetekben, hónapokban kiszáradnak.
14/ Valószínűleg sokáig tart a gát helyreállítása - ez biztosan nem fog megtörténni, amíg a frontvonalon van. Addig is a dél-ukrajnai gazdálkodók földjeiket visszaadják a Melnyikov által 73 évvel ezelőtt leírt feltételeknek.
15/ Ez elég gyorsan megtörténhet. Amikor Oroszország 2014-ben elfoglalta a Krímet, Ukrajna elzárta az Északi-Krím-csatornát, hogy elzárja a vízellátást. Az eredmény mindössze két év alatt drasztikus változás volt a krími növényzetben – az alábbi képeken a félsziget látható 2016-ban (l) és 2018-ban (r).
16/ A körülmények még rosszabbá válhatnak, mint a gát építése előtt voltak a klímaváltozás miatt, ami növeli az elhúzódó szárazság valószínűségét és magasabb hőmérsékletet okoz, ami növeli a növények stresszét.
17/ A gát lerombolása valószínűleg a megszállt Dél-Ukrajna és a Krím mezőgazdasági gazdaságának összeomlásához és további népességvándorláshoz vezet. Tekintettel arra, hogy ezek olyan területek, amelyeket Oroszország a magáénak vall, ez az önpusztítás hihetetlen cselekedete. /vége