[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 760
28 659
113
Állítólagok:

Egy orosz S-400-as komplexum megsemmisült a Krím-félszigeten:

Rybar Sz-300 változatot ír és valszeg egy TEL járművet plusz egy tanker kocsit sikerült eltalálniuk Taraszéknak a Tarhankut-foknál. Azt is írják, hogy nem kizárt, hogy a csapást a csónakokra telepített Brimstone II rakétával hajtották végre. Mondjuk más forrás meg Storm Shadow-t ír, ám ami biztos, hogy kettős támadás volt, ahol először a Krivoj Rog felől érkező drónok kiugrasztották az orosz légvédelmet a bokorból, és mikor megvoltak a pontos koordináták, akkor jött az igazi csapásmérő fegyverzet.

Mindenképpen összehangolt akció volt, mert közben meg ezek a nyugati gépek pásztázták Flightradar szerint a fekete-tengeri légteret
uZKUEs376YE.jpg


Miután holnap lesz az ukrán függetlenség napja és a frontokon igazán eredményt nem tudtak elérni, így megint a szokásos módszerhez folyamodtak, ahol valami kis sikerszerűt el tudnak adni a hazai közönségnek. Akárcsak a Moszkva elleni dróntámadások. Plusz az éjjel lehet még érdekes, mert simán kinézem megint, hogy próbálkoznak egyet a krími híd ellen újra.

Ami meg a megoldás lehetne, ott megint csak az, hogy ami van ukrán kikötői infra, azt szépen szarrá kell lőni Geranyokkal, plusz aktívabb felszíni járőrözés a Krím körüli vizeken
 

tiz

Well-Known Member
2016. július 21.
387
2 636
93
Az ukránok megközelítették az orosz védelem második vonalát, amely lehet gyengébb is


Azért a cikk tartalmában szó nincs arról, hogy megközelítették volna a második vonalat. Úgy fogalmaz, hogy "közelebb kerültek" hozzá.

Ezt ugye mindenki értelmezze úgy ahogy akarja. Én például minden hónapban fizetésnapon közelebb kerülök Bill Gates-hez vagyon szempontjából. De valahogy mégsem tűnik reálisnak, hogy még idén lehagyjam.

De legyünk megértőek, miről írjon a szerencsétlen?
 

balsteffl

Well-Known Member
2014. szeptember 1.
1 754
21 567
113
Lockheed EP-3E Aries II a román parton gyártja a hurkokat.
Boeing RC-135W Rivet Joint megjött, a Krím alatti kukkolás indul, de nagyon féltik, mert két Eurofighter Typhoon FGR.4 kíséri


Miért lehetnek a T-64-es harckocsik fontosabbak az ellentámadásban, mint a Leopárdok?


Ukrajnának a régebbi harckocsiparkját kellene bevetnie, hogy felszántsa az Oroszország által aprólékosan aláaknázott területet, hogy megállítsa a kijevi csapatok előrenyomulását - közölte a Newsweek, miközben Ukrajna lassú, de folyamatos ellentámadása apró, fáradságos munkával elért eredményeket hoz a háború sújtotta országnak.
"Nem kockáztatod, hogy a legjobb tankjaid ismert aknamezőket törjenek át" - mondta Dan Rice a Newsweeknek. Rice az amerikai hadsereg egykori tisztje, aki korábban Valerij Zaluzsnyij tábornokot, Ukrajna első számú katonáját látta el tanácsokkal.
Amikor Kijev régóta hangoztatott ellentámadása június elején megkezdődött, az ukrán parancsnokok kezdetben néhány újonnan beszerzett Leopard harckocsit a frontvonalakra vezényeltek, miközben az ukrán erők az ország keleti és déli részén kiépített orosz védelmet szondázták.
Ukrajnának a régebbi tankokat, például a T-64-est kellene használnia az elaknásított területek megtisztítására a nyugati gyártmányú tankok előtt - mondták a Newsweeknek.
A régebbi, kevésbé kifinomult harckocsik, mint a szovjet korszakból származó T-64-esek "feláldozhatóbbak" - mondta Rice, hozzátéve, hogy a Leopard és Abrams harckocsik hatékonyabbak lesznek a kezdeményezés kihasználására, ha Ukrajna képes lesz áttörni az erősen aláaknázott területeket.
A Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézetének adatai szerint 2023 elején, közel egy évvel a háború kitörése után, az ukrán fegyveres erők mintegy 250 T-64BV és 50 T-64BM harckocsival rendelkeztek.
Azóta a német gyártmányú Leopard 1 és Leopard 2, valamint a brit Challenger 2 fő harckocsik érkezése felduzzasztotta a gépesített zászlóaljakat, amelyek készen állnak a frissen kiképzett ukrán erők használatára.
Mégsem korlátlan erőforrások. Egy maroknyi Challenger 2 harckocsival - és az USA által szállított Abramsokkal, amelyek még nem érkeztek meg - együtt Ukrajna több tucat Leopard 2-vel rendelkezik, és a következő hónapokban várhatóan sok korábbi Leopard 1-es is megérkezik az országba.
Az Oryx holland nyílt forrású hírszerző szervezet szerint eddig hat Leopard 2A4-es és kilenc újabb 2A6-os veszett oda, de mivel ez az adat csak a vizuálisan igazolt veszteségeket tartalmazza, a valós szám ennél magasabb is lehet.
Ezek a harckocsik akkor a leghalálosabbak, amikor nagy sebességgel haladva tüzelhetnek az orosz erőkre - mondta Rice. "Én tartalékban tartanám őket egy aknamező áttöréséig vagy egy 'borítékolásig'" - tette hozzá.
Ukrajna számára kockázatos, hogy ezeket a nyugati gyártmányú harckocsikat használja Zaporizzsjában, az elcsatolt dél-ukrajnai régióban, amely heves összecsapások színhelye volt. "Nemcsak az aknák miatt, hanem azért is, mert az oroszoknak a terep földrajzi adottságai miatt nem okozna gondot, hogy könnyen észrevegyék őket" - érvelt Miron.
Az aknamezők azonban nem csupán tüskét jelentettek az előrenyomuló ukrán erők szemében az egész nyári szezonban az országban. És Ukrajna tudta, hogy azok lesznek - alig egy hónappal az ellentámadás kezdete után Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta, hogy Kijev remélte, hogy megkezdheti az orosz erők visszaszorítását, mielőtt Moszkva megerősíthetné a védelmüket.

Néhány marhaságot, illetve nyugati önellentmondást megvastagítottam.
Ukrajna első számú katonáját látta el tanácsokkal. És mire is jutottak a tanácsaival?
Dan Rice ért hozzá nagyon a fotelból, csak azt nem mondja meg, hogy mit csináljanak szegény kaprok ha a tank mögé megint szórtak aknát, meg ha elfogyott a T-64?
 

malleusorbis

Well-Known Member
2022. március 21.
826
7 564
93
Lockheed EP-3E Aries II a román parton gyártja a hurkokat.
Boeing RC-135W Rivet Joint megjött, a Krím alatti kukkolás indul, de nagyon féltik, mert két Eurofighter Typhoon FGR.4 kíséri


Miért lehetnek a T-64-es harckocsik fontosabbak az ellentámadásban, mint a Leopárdok?


Ukrajnának a régebbi harckocsiparkját kellene bevetnie, hogy felszántsa az Oroszország által aprólékosan aláaknázott területet, hogy megállítsa a kijevi csapatok előrenyomulását - közölte a Newsweek, miközben Ukrajna lassú, de folyamatos ellentámadása apró, fáradságos munkával elért eredményeket hoz a háború sújtotta országnak.
"Nem kockáztatod, hogy a legjobb tankjaid ismert aknamezőket törjenek át" - mondta Dan Rice a Newsweeknek. Rice az amerikai hadsereg egykori tisztje, aki korábban Valerij Zaluzsnyij tábornokot, Ukrajna első számú katonáját látta el tanácsokkal.
Amikor Kijev régóta hangoztatott ellentámadása június elején megkezdődött, az ukrán parancsnokok kezdetben néhány újonnan beszerzett Leopard harckocsit a frontvonalakra vezényeltek, miközben az ukrán erők az ország keleti és déli részén kiépített orosz védelmet szondázták.
Ukrajnának a régebbi tankokat, például a T-64-est kellene használnia az elaknásított területek megtisztítására a nyugati gyártmányú tankok előtt - mondták a Newsweeknek.
A régebbi, kevésbé kifinomult harckocsik, mint a szovjet korszakból származó T-64-esek "feláldozhatóbbak" - mondta Rice, hozzátéve, hogy a Leopard és Abrams harckocsik hatékonyabbak lesznek a kezdeményezés kihasználására, ha Ukrajna képes lesz áttörni az erősen aláaknázott területeket.
A Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézetének adatai szerint 2023 elején, közel egy évvel a háború kitörése után, az ukrán fegyveres erők mintegy 250 T-64BV és 50 T-64BM harckocsival rendelkeztek.
Azóta a német gyártmányú Leopard 1 és Leopard 2, valamint a brit Challenger 2 fő harckocsik érkezése felduzzasztotta a gépesített zászlóaljakat, amelyek készen állnak a frissen kiképzett ukrán erők használatára.
Mégsem korlátlan erőforrások. Egy maroknyi Challenger 2 harckocsival - és az USA által szállított Abramsokkal, amelyek még nem érkeztek meg - együtt Ukrajna több tucat Leopard 2-vel rendelkezik, és a következő hónapokban várhatóan sok korábbi Leopard 1-es is megérkezik az országba.
Az Oryx holland nyílt forrású hírszerző szervezet szerint eddig hat Leopard 2A4-es és kilenc újabb 2A6-os veszett oda, de mivel ez az adat csak a vizuálisan igazolt veszteségeket tartalmazza, a valós szám ennél magasabb is lehet.
Ezek a harckocsik akkor a leghalálosabbak, amikor nagy sebességgel haladva tüzelhetnek az orosz erőkre - mondta Rice. "Én tartalékban tartanám őket egy aknamező áttöréséig vagy egy 'borítékolásig'" - tette hozzá.
Ukrajna számára kockázatos, hogy ezeket a nyugati gyártmányú harckocsikat használja Zaporizzsjában, az elcsatolt dél-ukrajnai régióban, amely heves összecsapások színhelye volt. "Nemcsak az aknák miatt, hanem azért is, mert az oroszoknak a terep földrajzi adottságai miatt nem okozna gondot, hogy könnyen észrevegyék őket" - érvelt Miron.
Az aknamezők azonban nem csupán tüskét jelentettek az előrenyomuló ukrán erők szemében az egész nyári szezonban az országban. És Ukrajna tudta, hogy azok lesznek - alig egy hónappal az ellentámadás kezdete után Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta, hogy Kijev remélte, hogy megkezdheti az orosz erők visszaszorítását, mielőtt Moszkva megerősíthetné a védelmüket.

Néhány marhaságot, illetve nyugati önellentmondást megvastagítottam.
Ukrajna első számú katonáját látta el tanácsokkal. És mire is jutottak a tanácsaival?
Dan Rice ért hozzá nagyon a fotelból, csak azt nem mondja meg, hogy mit csináljanak szegény kaprok ha a tank mögé megint szórtak aknát, meg ha elfogyott a T-64?
És még azt is tegyük hozzá, hogy a tankok sem távirányítással működnek...
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 447
113
Egy megsemmisült és egy elhagyott T-64BV egy korábban megsemmisült Bradley mellett
 

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 731
14 065
113
srácok, repült már felettetek el ilyen kis quadrocopter? fenéz 5 ember és lehet 10 sec eltelik, mire megtaláljátok.. addigra éles heylzetben már rég késő.

max úgy lehetne humán módszerekkel detektálni jól, mint az uboat toronyban, ahol az ellenséges gépeket kémlelték.
de az pedig rengeteg embert leköt és kimerítő és még csak nem is 100%os.

az, hogy van egy shotgunos erre a célra.. na az szerintem a realitások talajan, villaámgyors észleléssel és reakcióidővel is rég késő.

de egy ügyes drónos akkor is lesz0p@t, ha előre megmondja, hogy honnan jön. akkor is meghalsz csak előtte elszédülsz.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 832
48 534
113
srácok, repült már felettetek el ilyen kis quadrocopter? fenéz 5 ember és lehet 10 sec eltelik, mire megtaláljátok.. addigra éles heylzetben már rég késő.

max úgy lehetne humán módszerekkel detektálni jól, mint az uboat toronyban, ahol az ellenséges gépeket kémlelték.
de az pedig rengeteg embert leköt és kimerítő és még csak nem is 100%os.

az, hogy van egy shotgunos erre a célra.. na az szerintem a realitások talajan, villaámgyors észleléssel és reakcióidővel is rég késő.

de egy ügyes drónos akkor is lesz0p@t, ha előre megmondja, hogy honnan jön. akkor is meghalsz csak előtte elszédülsz.
És ehhez olyan nagyon ügyesnek se kell lenni. A Bobr osztag tegnapi videói erre tökéletes példák egytől-egyig. Szinte egyik se egyenesen haladt a célpontjáig, hurkolódtak össze-vissza, kb mint valami légy.
Na most képzeljük el, ahogy Tarasz a Szajgával hadonászik ahogy a felettük repkedő FPV legyeket próbálja leszedni. A többiek majd ott álldogálnak közben, ugye? A Szajga tűzvonalában?
 

yrkon

Well-Known Member
2012. február 24.
788
2 036
93
Ó, io, eszkaláció?

A jövő hónapban Litvánia a NASAMS légvédelmi rendszer további indítószerkezeteit (2 db) adja át Ukrajnának – jelentette be Gitanas Nauseda litván elnök ukrajnai látogatásán.


A védelmi erők eltaláltak egy ellenséges repülőgépet a Fekete-tengeren – közölte az ukrán védelmi minisztérium MDI. A Zminyi-sziget közelében egy ukrán hadihajóról kilőtt rakéta megrongálta az orosz gépet, amely kénytelen volt azonnal elhagyni a helyszínt és a legközelebbi repülőtér irányába repülni.


Volodimir Zelenszkij találkozott Bosznia-Hercegovina Elnökségének vezetőjével, Željko Komšić-al és Denis Becirovych elnökségi taggal. "Megbeszéltük országaink együttműködésének erősítésének kilátásait. Ukrajnát és Bosznia-Hercegovinát a közös cél – az Európai Uniós tagság – egyesíti. Reméljük, hogy Bosznia-Hercegovina lehetőséget talál arra, hogy csatlakozzon az ukrán békeképlet gyakorlati megvalósításához " - írta Ukrajna elnöke.

Dorin Recean moldovai miniszterelnökkel közösen megvitattuk az ukrán élelmiszerek Moldován keresztül történő tranzitjának fejlesztését és a megfelelő infrastruktúra fejlesztését” – mondta Volodimir Zelenszkij elnök.

//nem unja még, hogy boldog-boldogtalanhoz elmászkál?//


https://twitter.com/Flash_news_ua/status/1694333079798649036

Egy orosz Mi-8-as helikopter landolt a poltavai repülőtéren. A legénység fogolyként megadta magát - mondta Jurij Butusov újságíró, a fegyveres erők forrásaira hivatkozva. Egy orosz propagandista azt állítja, hogy a Mi-8 "elvesztette tájékozódását", átrepült a határon és leszállt Poltavában, majd rálőttek, a legénység két tagja meghalt, a parancsnok pedig megsebesült. Az újságíró megkérdőjelezi a propagandista verzióját. Butusov szerint a helikopter teljesen sértetlen, és részletes vizsgálat után újra harcolni fog, de már Ukrajna oldalán.

https://twitter.com/Flash_news_ua/status/1694324018201919496
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 303
68 428
113
Szerintem esetleg: akusztikus felderítés + hálóvető puska.
Szemelyi tyukketrec.

- Oroszország megtámadta Ukrajnát. Ezért az ENSZ Alapokmánya szerint Ukrajnának joga van megvédeni országát és népét” – jelentette ki Annalena Baerbock német külügyminiszter az oroszországi ukrán támadások védelmében.

De persze Jugoszlavianak, Libianak, Iraknak, Afganisztannak, Szirianak is joga volt megvedenie magat a Nato es benne a nemetek ellen...

Nincs akadalya hogy Fegyir nagykovet legyen.

Alitolag az ukran/Nato csapatok atjutottak az aknamezon valahol.
CBS News szerint.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
Nyugodtság, sehol nem mondtam mekkora faszom van trapp lövészetben, azt mondtam középszar vagyok, és skeetben ;).

Azt is írtam hogy HA! a detektálás adott, az FPV drónok - tehát ami feléd jön, Te, a Te rajod a célpont és becsapódással pusztít, s nem is kicsi viszont sérülékeny, nem egy kézigránát amit ledobnak 200 m ről, ezt már csak Te hoztad ide! - volt az ami szerintem megoldható.


Tehát akkor a gyengébbek kedvéért, nem akkor ha meglep, mert nem megoldott a korai észlelés, s nem 200m magasból rátok dobott kézigránát, 155mm-es Excalibur, Himars/Uragan/Jarsz ellen működhet ami írtam. Hanem barkács nagy tömegben használt kvadkopter öngyilkos FPV drónok ellen. Értsd már meg hogy mit írtam.

S nem, nem igényel extra képzést sem extra született tehetséget, csak madársörétre töltött saigat pl, meg hogy legyen rajonként legalább egy embernél, HA a detektálás megoldható. HA. Ez a nehezebb dió. De erre is írtam nem viccből, hogy kutya... Én erősen rajta lennék a dolgon harctéri szakaszparancsnokként, látva hogy mekkora számban jönnek a nyakba az FPV drónok, még ha amit írtam fixen nem is 100% megoldás, csak hát a semmitől több, mint feküdni azt várni hogy a fejedre repül egy kalasnyikov drón.

Az hogy én leharcolnám Moszkváig az oroszokat, azon már pláne jót röhögtem, felőlem a határunkon Csapnál vidáman pacsizok velük ;) .
Mindenki rugózik a drón idejekoráni felderítésén, na meg a sörétes fegyver esetleges hatásán a drón ellen.
De mi lenne, ha közepes vadászmadarakat reptetne a dróntól terhelt fél. Olyanokat, melyek ki vannak képezve a drónokra és mondjuk a lábaira egy kevlár vagy acélszemcsés "kesztyűt" húznának, hogy a kvadrókopter propellerje nehogy megsértse, amikor lecsap (habár az is igaz, hogy az műanyagból van, így nem nagy az átütő képessége). Egy ilyen vadászmadár km-ről felfedezné a föld felett pár méterrel suhanó dront is, és ha megindulna esélye sem lenne a gépecskének. Na meg egy egész szakaszt is le tudna védeni az ilyen berregő gyilkos szarságok ellen. Igaz, azzal nem számoltam, hogy mi van, ha felrobban a kopter, és oda a madár (ennyi héját, sólymot még az Arab Emirségek sem tudnak prezentálni:oops:). Szóval, csak ötlet, de lehet, hogy nem is olyan rossz :rolleyes: .
 

comandante

Well-Known Member
2010. május 11.
2 567
5 276
113
Látszik a hozzászólásból még nem igen nőttek fel a feladathoz. Drón ellen drón kell, radarral vezérelt AI vezérelt drón falka, ami már létezik is. Autómatikus érzékelés rajban indítás, automatikus keresés, ütközés, esetleg közelségi robbanás. A kínaiak, USA sokat kísérletezett vele, most nagy a kusolás, a jövő fegyvere.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Az FPV drónok elég komolyan manővereznek, nem tudom látod-e a videókon.
Szerintem ha a kezelő tudja, hogy le akarják szedni, akkor ugyan nem szedik le sörétessel (se), ha tudják honnan jön, ha nem.
Ha már nem tud egyenesen becsapódni a célba vagy e miatt célttéveszt már jók voltunk . Én megpróbálnám az tuti .
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Látszik a hozzászólásból még nem igen nőttek fel a feladathoz. Drón ellen drón kell, radarral vezérelt AI vezérelt drón falka, ami már létezik is. Autómatikus érzékelés rajban indítás, automatikus keresés, ütközés, esetleg közelségi robbanás. A kínaiak, USA sokat kísérletezett vele, most nagy a kusolás, a jövő fegyvere.
JAjj az skálázható, és hol marad a személyes különleges ügyesség hangsúlyozása, az én is meg tudom csinálni érzés? Ugyanezek az emberek tankcsatákat vizionáltak, meg mesterlövészeket, és erre távirányítós játékrepülőkkel alázzák a kedvenc fegyvernemeik, technikájukat.
 

balsteffl

Well-Known Member
2014. szeptember 1.
1 754
21 567
113
Miért van kudarcra ítélve az ukrán ellentámadás?

Usman Haider / Augusztus 22, 2023 / AP
A várva várt ukrán ellentámadásnak azt jósolták, hogy gyorsan áttöri az orosz ejtőernyős védelmet, azonban patthelyzet lett belőle.
A hadműveletet stratégiailag elhibázott optimizmussal tervezték és hajtották végre, mivel az ukrán védelmi stratégák alábecsülték az ellenfél erejét. Az ukrán kormányzat vágyálmainak megfelelően indították el, feltételezve, hogy az orosz katonák az ellentámadás első hullámaiban elhagyják állásaikat és elmenekülnek lövészárkaikból.
Ennek azonban az ellenkezője történt, és az oroszok tartják állásaikat, időnként ellentámadásokat indítanak, és nem engedik, hogy az ukrán szárazföldi erők áttörjék a védelmüket. Már két hónap telt el az offenzíva megindítása óta, és az ukrán hadsereg még mindig nem ért el jelentős eredményeket. A jelenlegi helyzetben a várva várt ellentámadás kudarcra van ítélve.
Ez arra késztet, hogy megvizsgáljuk, miért nem sikerült eddig az ellentámadás, és miért fog továbbra is kedvezőtlen eredményeket hozni Ukrajna és szövetségesei számára.
Az ellentámadás kudarcának három fő oka van. Először is, az a döntés, hogy az ukrán katonákat a kombinált fegyveres taktikák harctéren való alkalmazására képezték ki, visszafelé sült el. Másodszor, Ukrajnának hiányzott a kulcsfontosságú összetevő, a légi fölény a csatatér felett. Harmadszor, a hadművelet túl későn kezdődött.
Ukrajna nagy reményeket fűzött a 36 000 külföldön kiképzett, kilenc dandárba szervezett katonához, hogy megfordítja a helyzetet, és a kombinált fegyveres taktika alkalmazásával kicselezi az oroszokat. A külföldön kiképzett ukrán csapatok azonban képtelenek voltak a kombinált fegyveres műveleteket a kívánt eredménnyel végrehajtani. Ennek egyik oka a megfelelő kiképzés hiánya volt, mivel az egységeket sietve, néhány hónap alatt képezték ki, és nem volt idő arra, hogy a kiképzést hivatalos, nagyszabású hadgyakorlatokon értékeljék, mielőtt a harctérre küldték volna őket. Egyetlen haderő sem képes néhány hónap alatt teljesen átalakítani a hadviselés hagyományos módját. Emellett az ukrán katonáknak nehéz volt hátrahagyni az évtizedes szovjet kiképzést és gyorsan átvenni a nyugati hadviselési stílust. Egy ilyen törekvés megváltoztatásához több éves kiképzésre van szükség, nem pedig csak hónapokra. Az amerikai kombinált fegyveres harcászati megközelítésnek például körülbelül 100 évnyi kiképzésre volt szüksége a taktika finomításához.
A katona kiképzése sem volt megfelelő, és ezt a nyugati biztonsági tisztviselők kezdettől fogva tudták. A helyszínen harcoló ukrán harcosok is elismerték ezt a problémát. Például a 41. gépesített dandár katonáinak csaknem kilencven százaléka 2023-ban csatlakozott a kiképzési programhoz. A többségüket 2023 januárja óta mozgósították, sokan azonban csak márciusban léptek be a soraikba. Ráadásul az USA és szövetségesei az elmúlt évtizedekben nem szembesültek olyan ellenféllel, mint Oroszország, hanem továbbra is a terrorizmus és a felkelések elleni harcban maradtak. Így az Egyesült Államok és szövetségesei - szakmaiságuktól és modern kiképzési programjaiktól függetlenül - nem voltak alkalmasak arra, hogy ukrán katonákat képezzenek ki arra, hogyan kell harcolni a nagy kontinentális hadsereggel.
Emellett a védők kiűzése a sáncokból a harctér feletti légi fölényt igényelte, valamint a közeledő oszlopok elleni hatékony légi támogatást. A támadó csapatok számára manőverezhetőséget biztosít az ellenség megtámadásához, és biztonságban marad az ellenség légierő-összetevőitől. Ukrajna rohamcsapatai mindkettővel nem rendelkeztek, ami korlátozta előrenyomulásukat. Nem kaptak légi fölényt vagy közeli légi támogatást, inkább folyamatosan támadták őket az égből, mert az ukrán légierőnek nem volt elég tűzerője ahhoz, hogy szembeszálljon az érkező repülőgépekkel és harci helikopterekkel. Hasonlóképpen, az orosz K-52-es harci helikopterek jelentősen megrongálták Ukrajna páncélozott járműveit és akadályozták az előrenyomulásukat. Ez azt mutatja, hogy Ukrajna már a hadművelet kezdetétől fogva hátrányban volt.
Ráadásul az ukrán katonai tervezők elfelejtették figyelembe venni, hogy Oroszország sokat tanult a tavalyi sikeres herszoni és harkivi ellentámadásokból, amelyek során Ukrajna jelentős számú elvesztett területet foglalt vissza. A kudarcok miatt az oroszok olyan stratégiát választottak, amelynek keretében akkor is meg tudják tartani az elfoglalt ukrán területeket, ha Ukrajna újabb offenzívát indít. Ez vezetett a tavaly novemberben kezdődő lövészárok-háború stratégiájának orosz adaptációjához. Az oroszoknak hónapok álltak rendelkezésükre, hogy a teljes 1000 km-es front mentén védekező állások kiépítésére támaszkodjanak. Védelmi akadályokat hoztak létre, beleértve a lövészárkokat és különböző akadályokat. Ezek a védelmi akadályok közé tartoztak aknamezők, sárkányfogak, szögesdrótok, árkok és lövészárkok rétegei, hogy lelassítsák az esetleges ukrán támadást. Egy idén év elején kiadott brit hírszerzési jelentés ezt "a világon évtizedek óta bárhol látott legkiterjedtebb katonai védelmi munkálatok rendszerének" nevezte.
Ez a stratégia arra kényszerítette az ukrán ellentámadást, hogy az ellentámadás két hónapos határideje után is holtponton maradjon.
Ez elegendő időt adott az oroszoknak arra, hogy megerősítsék a védelmüket, és Ukrajnának nem volt meg a szükséges tűzerő ahhoz, hogy kiszorítsa az oroszokat a védelmi pozícióikból. Ukrajna segítséget kapott a szövetségesektől, főleg frontszolgálatos harckocsikat (Leopárdok és Abramsok) és gyalogsági harcjárműveket az offenzívához, de a számok a kisebbik oldalon voltak. Egy 1000 km-es frontvonalon offenzíva megindításához és fenntartásához többre van szükség, mint néhány tucat harckocsi. Emellett az ukránok nem rendelkeznek megfelelő mennyiségű aknamentesítési felszereléssel, amely az egész terület azonnali aknamentesítéséhez szükséges. Nemcsak a felszerelés, hanem a személyzeti hiány is probléma, mivel a legutóbbi jelentések szerint egy szakaszon mindössze 13 ember működik, miközben papíron az állomány létszáma 30 fő.
A vereséget csak egy csoda fordíthatja át sikerre, mert Ukrajna az ellentámadás során hatalmas mennyiségű nyugati frontfelszerelést veszített. A kiterjedt elaknásítás olyan probléma, amely nem fog egyhamar megszűnni, és megoldása jelentős időt és erőfeszítést igényel. Talán egy-két századot kap Ukrajna az elkövetkező hónapokban, de ezek nem fogják megváltoztatni az egyensúlyt Ukrajna javára.
Az ukrán légierő pilótáit történelmileg szovjet gépekre képezték ki, és a nyugati gépek hirtelen adaptálása nem lenne egyszerű, és néhány tucat gép nem fog sokat változtatni a helyzeten. Mivel hamarosan jön a tél, az ukrán ellentámadás kudarcra van ítélve.

Néhány tévedésecskétől eltekintve, teljesen reális elemzés.


Látványos akciókkal ünnepelne Kijev


Bajban van az ukrán hadsereg, amely legfeljebb Szurovikin leváltásának örülhet. Nem hozott sikert a várva várt ellentámadás, emiatt (is) romlik a morál, a helyzet frusztrálja a társadalmat és a nyugati politikusokat is. A változó közhangulat a további támogatásokra, a háború folytatására is kihathat. Kijev minderről látványos, az információs térben nagyot szóló, a háború menetét azonban meg nem változtató diverzáns akciókkal terelné el a figyelmet. A Függetlenség napjára is meglepetésekkel készül.
Újabb Krím elleni támadásokat ígért a következő napokra az ukrán felderítés főnöke, Kirilo Budanov. S Kijev stílusát ismerve egyáltalán nem lepődhetnénk meg azon, ha a Függetlenség napját a médiában nagyot szóló, orosz területeket érintő diverzáns akciókkal „ünnepelné meg” Ukrajna. Ezt erősítik meg azok az értesülések is, melyek szerint augusztus 24-hez közeledve aktivizálódott a Krím feletti, orosz katonai objektumokra fókuszáló felderítés. Elképzelhetők tehát a repülőterek, katonai létesítmények, vagy a Fekete-tengeri Flotta elleni támadások. Ugyanígy célpont lehet ismét a Krími-híd, és Moszkvát és környékét is nagyobb eséllyel érhetik ezen a napon újabb drón támadások.

Miután a hatékony nyugati kiképzésben részesült kaprok roppant dinamikus vergődése nem vezet máshova, csak a teljes összeomláshoz, a nyugatiak számára médiahíreket jelentő pótcselekvéseiket (Krím és Moszkva elleni drónozások), melyek nem változtatnak már semmit a látszatoffenzíván.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 221
113
Mindenki rugózik a drón idejekoráni felderítésén, na meg a sörétes fegyver esetleges hatásán a drón ellen.
De mi lenne, ha közepes vadászmadarakat reptetne a dróntól terhelt fél. Olyanokat, melyek ki vannak képezve a drónokra és mondjuk a lábaira egy kevlár vagy acélszemcsés "kesztyűt" húznának, hogy a kvadrókopter propellerje nehogy megsértse, amikor lecsap (habár az is igaz, hogy az műanyagból van, így nem nagy az átütő képessége). Egy ilyen vadászmadár km-ről felfedezné a föld felett pár méterrel suhanó dront is, és ha megindulna esélye sem lenne a gépecskének. Na meg egy egész szakaszt is le tudna védeni az ilyen berregő gyilkos szarságok ellen. Igaz, azzal nem számoltam, hogy mi van, ha felrobban a kopter, és oda a madár (ennyi héját, sólymot még az Arab Emirségek sem tudnak prezentálni:oops:). Szóval, csak ötlet, de lehet, hogy nem is olyan rossz :rolleyes: .
Nem rossz szerintem. Kutya, delfin, mind hasznos bizonyos feladatokra, ez sem hülyeség, azt nem tudom mennyi idő egy egy ilyen madarat betanítani erre, mert a kutya, delfin azért szerintem gyorsabban tanítható, illetve a madárnak robbanószeres cuccot kéne levadászni, ami extra rizikós a jószágra nézve, ha évekig tart kiképezni, és 3 küldés utan elpusztult, az nem fenntartható.