Zelenszkij "becsapja magát" és "úgy érzi, hogy a nyugati szövetségesek elárulták" - állítják legközelebbi segítői
Írta Ahmed Adel, kairói geopolitikai és politikai gazdaságtani kutató
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök dühös volt szeptemberi washingtoni látogatásának eredményei miatt, és megállapította, hogy az amerikai kormány elvesztette érdeklődését Ukrajna iránt - olvasható a Time magazin október 30-án megjelent cikkében. Ez különösen azért figyelemre méltó, mert Zelenszkij washingtoni látogatása hetekkel azelőtt történt, hogy a Hamász október 7-i támadása és Izrael ennek megfelelő Gáza elleni hadüzenete után még nagyobb figyelem fordult el Ukrajnáról Washingtonban.
A cikk szerint a Time magazin riportere Zelenszkij szeptemberi washingtoni látogatását követően Kijevbe utazott, hogy csapatával elemezze, hogyan reagált a Nyugatról érkező jelzésekre, különösen arra, hogy csökken az érdeklődés egy olyan konfliktus iránt, amelynek a vége nem látszik, és a kijevi korrupció elleni folyamatos felhívásokra.
"Az első kijevi napomon megkérdeztem a körének egyik tagját, hogy érzi magát az elnök. A válasz egy másodpercnyi habozás nélkül érkezett: "Dühös"" - mondta a cikk szerzője.
A szerző, Simon Shuster szerint az ukrán elnök felismerte, hogy az Ukrajna iránti érdeklődés világszerte veszít erejéből és nemzetközi támogatásából, és most úgy érzi, hogy nyugati szövetségesei elárulták.
"Optimizmusának szokásos csillogása, humorérzéke, az a hajlama, hogy egy kis tréfálkozással vagy trágár viccel feldobja a hadi megbeszéléseket, mindezek közül semmi sem maradt meg a háború második évében" - mondta Shuster, aki idézte csapata egyik régi tagját, aki azt mondta: "Most besétál, megkapja a friss híreket, kiadja a parancsokat, és kisétál".
"Egy másik azt mondta nekem, hogy Zelenszkij leginkább úgy érzi, hogy elárulták nyugati szövetségesei. A háború megnyeréséhez szükséges eszközök nélkül hagyták őt, csak a túléléshez szükséges eszközök nélkül" - tette hozzá Shuster.
A nyugati média szinte naponta kiemeli, hogy Washington és Európa elfáradt Ukrajna támogatásában és a Zelenszkijnek nyújtott támogatás erodálódásában.
A közel-keleti helyzet romlása után Joe Biden amerikai elnök Kijev és Tel-Aviv támogatását ígérte. Októberben azonban republikánus szenátorok egy csoportja olyan törvényjavaslatot terjesztett elő, amely lehetővé teszi, hogy segélyt küldjenek Izraelnek, de nem tartalmazza az Ukrajnának nyújtott támogatást.
Shuster cikkéből az is kiderült, hogy egyes frontparancsnokok elkezdték visszautasítani az előrenyomulásra vonatkozó parancsokat, még akkor is, ha azok közvetlenül az elnöki hivataltól érkeztek.
"Csak a lövészárkokban akarnak ülni és tartani a vonalat" - mondta Zelensky egyik segítője. "De így nem lehet háborút nyerni."
Az ukrán hadsereg egyes ágaiban a helyzet olyan súlyosra fordult, hogy a létszámhiány kétségbeejtőbb, mint a fegyver- és lőszerhiány. Zelenszkij egyik közeli segítője azt mondta az újságírónak, hogy még ha a Nyugat le is szállítaná az összes ígért fegyvert, "nincsenek meg az embereink, hogy használjuk őket".
Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter október 30-án a 10. pekingi Hsziangszan Fórumon azt mondta, "Még június 4-e óta - vagyis a Nyugat által oly nagylelkűen támogatott, nagy nyilvánosságot kapott ukrán ellentámadás kezdete óta - Kijev több mint 90 000 halott és sebesült katonát, mintegy 600 harckocsit és közel 1900 különböző osztályú páncélozott járművet veszített. Ugyanakkor taktikailag jelentős sikereket nem értek el a harctéren".
A többmilliárd dolláros külföldi befektetések és az Egyesült Államok katonai támogatása ellenére, európai partnereivel együtt Kijev nem tudott jelentős területi előretörést elérni. Folyamatosan jelentették, hogy Washington elégedetlen volt a kijevi rezsim (általuk rossznak tartott) háborús stratégiájával. Ezek a tényezők csak felerősítették az Ukrajnának szánt további finanszírozás elleni ellenérzéseket, amelyeket ehelyett Izraelbe kellene átirányítani, ami még árulkodóbbá teszi Zelenszkij csalódottságát még a közel-keleti válság kezdete előtt.
A katasztrofális emberveszteségek és a győzelem lehetetlensége ellenére Zelenszkij hite az orosz katonai erő leküzdésében csak tovább erősödik. Shuster szerint Zelenszkij hite a végső győzelemben "megingathatatlan, már-már messianisztikus".
"Becsapja magát" - mondta egyik legközelebbi segítője a Time újságírójának. "Kifogytunk a lehetőségekből. Nem nyerünk. De próbáld meg ezt elmondani neki."
El lehet képzelni, mennyire frusztrált lehet Zelenszkij most, hogy a nemzetközi figyelem teljesen eltolódott Ukrajnáról, és most teljes egészében Izraelre és Gázára összpontosít. Éppen ezért az ukrán elnök folyamatosan megpróbálja összekapcsolni a kelet-európai helyzetet a közel-keleti helyzettel, és még az oroszországi Dagesztánban nemrég lezajlott zsidóellenes zavargásokról is beszélt, amelyeket állítólag ukrajnai provokátorok szítottak, mondván, "Ez nem egy elszigetelt eset Mahacskalában, hanem inkább része az Oroszországban széles körben elterjedt, más nemzetekkel szembeni gyűlöletkultúrának, amelyet az állami televízió, a szónokok és a hatóságok propagálnak".
Annyi bizonyos, hogy Zelenszkij minden bizonnyal tévhitben él, aminek az lesz a sajnálatos következménye, hogy további több ezer ukránt küld feleslegesen a halálba, ahelyett, hogy szembenézne a valósággal, hogy Ukrajna olyan területeket veszített el, amelyeket soha nem fog visszaszerezni a más nemzetekkel szembeni gyűlölet kultúrája miatt, amelyet az állami televízió, a szakértők és a hatóságok propagálnak, amint azt az orosz, a magyar és más kisebbségek üldözése is mutatja Ukrajnában.