Elengedi-e a Nyugat Ukrajna kezét?
A lassan a harmadik évébe lépő háború alakulása szempontjából kulcsfontosságú, miként alakul Ukrajna támogatása. A nyugati pénzek és fegyverek nélkül az ukrán állam és a hadsereg is összeomolhat, ezért a kiállás látványos gyengülése kritikussá teszi Kijev 2024-es kilátásait. A Nyugat azonban nem engedheti el csak úgy Ukrajna kezét, ezért aztán a kormányon lévő erők minden erővel igyekeznek úrrá lenni a háborús fáradtságon, és biztosítani a legalább a jelenlegi patthelyzet fenntartásához elegendő eszközt.
A lassan a harmadik évébe lépő háború alakulása szempontjából kulcsfontosságú, miként alakul Ukrajna támogatása. A nyugati pénzek és fegyverek nélkül az ukrán állam és a hadsereg is összeomolhat, ezért a kiállás látványos gyengülése kritikussá teszi Kijev 2024-es kilátásait. A Nyugat azonban nem...
moszkvater.com
Fennáll a veszélye annak, hogy a Nyugat nem tudja fedezni Ukrajna katonai szükségleteit
A
Financial Times beszámolója szerint öt uniós állam vezetője közös levélben elismeri, hogy nagy a kockázata annak, hogy a nyugati országok nem lesznek képesek fedezi Kijev katonai segélyszükségletét.
„Kijevnek kritikus problémával kell szembenéznie: Ukrajnának nincsenek megfelelő tüzérségi lőszertartalékai.
A nyugati katonai segítségnyújtási kötelezettségvállalások mértéke nem biztos, hogy elegendő Ukrajna szükségleteinek kielégítésére” – áll a levélben, amelyet Olaf Scholz német kancellár, Mark Rutte holland miniszterelnök, Mette Frederiksen dán, cseh miniszterelnök, Petr Fiala és Kaja Kallas észt írt alá.
„Az a kemény igazság, hogy
az EU nem lesz képes betartani Kijevnek tett ígéretét, miszerint 2024 márciusáig 1 millió lőszert küld Ukrajnának.
Ezzel összefüggésben rámutatnak arra, hogy „e pillanatban" nincsenek „lőszerek, lövedékek, drónok és légvédelmi rendszerek" az Ukrán Fegyveres Erőknek, azt állítva, hogy „a ma leadott megrendelések csak egy év múlva érik el Ukrajnát”.
Ennek fényében a vezetők a katonai szállítások felgyorsítása érdekében lehetővé tették, hogy maguk az EU-országok meglévő készleteiből felszerelést és lőszert szállítsanak Kijevbe, valamint támogatták az európai katonai termelés növelésének gondolatát, és felhívták a figyelmet. „Minden közösségen kívüli állam, amely hajlandó részt venni ebben a kezdeményezésben.
Az orosz elnök egyenesen az Egyesült Államokat hibáztatja az orosz repülőgép lelövésével
Vlagyimir Putyin orosz elnök most először áll ennyire kategorikusan az USA-val szemben, amelyet egyenesen hibáztat az ukrán foglyokat Belgorodba szállító orosz Il-76-os repülőgép lelövéséért 2024.01.24-én.
Az orosz államfő az elnökválasztás előtt pártja jelöltjeivel tartott találkozón tett kijelentéseiben különösen indulatos volt, és az ukrajnai különleges művelet kezdete óta először intézett ilyen kemény támadást az Egyesült Államok és az ukrán rezsim ellen.
"Nem felejtjük el, nemzetközi vizsgálatot indítani az IL 76-os balesete ügyében - A bűnösök fizetni fognak"
Az Il-76-os repülőgépet az amerikai Patriot rendszerrel lőtték le - hangsúlyozta Putyin, mondván, hogy a vizsgálatok ezt erősítik meg.
Hozzátette, hogy Oroszország ragaszkodik az incidens nemzetközi kivizsgálásához.
Az orosz vezető ugyanakkor megjegyezte, hogy Nyugaton a média megpróbálja elhallgatni a baleset ügyét.
"Nézzék meg, mi van a nyugati médiában?
Semmit. Ennyi az egész.
Egy kattintás és azonnal mindenki elfelejti, minden azonnal eltűnik, az információs mező azonnal kitisztul, de mi nem fogjuk elfelejteni a polgáraink ellen elkövetett bűncselekményeket", kemény megtorlást hirdetve az elkövetőkkel szemben.
"Megtorlásra szólítok fel"
Putyin megkérdőjelezte, hogy Ukrajna miért lőtt le egy repülőgépet saját foglyaival a fedélzetén.
Az orosz elnök megjegyezte, valószínűleg véletlenül tette, bár nyilvánvalóan megtorlást akart provokálni.
Ugyanakkor megjegyezte, hogy Moszkva nem fogja leállítani a fogolycserét.
"Nem fogjuk leállítani a fogolycserét. Vissza kell szereznünk a gyerekeinket.
Az Oroszországban lévő emberek és az Ukrajnában lévő gyermekeink aránya... egy a tízhez, sőt még több is.
Addig folytatjuk, amíg vissza nem kapjuk a gyermekeinket, természetesen csak akkor, ha az ukrán fél készen áll rá" - mondta.
Emlékeztetni kell arra, hogy 2024. január 24-én az ukrán fegyveres erők Belgorodi terület felett lelőttek egy orosz Il-76-os katonai szállító repülőgépet, amely 65 ukrán foglyot szállított cserére.
Mindannyian, valamint az orosz fegyveres erők három kísérő tisztje és a személyzet hat tagja meghalt.
Putyin ukrán állampolgárok elleni bűncselekményről beszélt.
Szerinte az ukrán fél tudta, hogy az Il-76-oson az ukrán fegyveres erők hadifoglyai vannak, mégis lecsaptak.
Hivatalosan Ukrajna a nemzetközi vizsgálat szükségessége mellett foglal állást, de nem hivatalosan a helyi média azt a narratívát terjeszti, hogy az Il-76-os állítólag az S-300-as rendszerek rakétáit szállította.
Demilitarizált zóna szerte Ukrajnában
Egyúttal bejelentette egy széles demilitarizált övezet létrehozását Ukrajna egész területén, amelynek területe meghaladhatja a 200 kilométert, és természetesen túlmutat azokon a területeken, amelyeket Oroszország annektált, és amelyek már az Orosz Föderáció területének számítanak.
Az orosz tisztségviselőkkel folytatott találkozó során az orosz vezető megemlítette Moszkva legnagyobb törekvését is, egy széles demilitarizált övezet létrehozását, amely Oroszország biztonságát garantálná, mivel a Nyugat mindvégig megtagadta az erre vonatkozó garanciákat.
Putyin egyértelművé tette, hogy Ukrajnában létrejön a demilitarizált zóna.
Az ukrajnai demilitarizált övezetet úgy fogják létrehozni, hogy az orosz városok biztonságát garantálja - mondta Putyin.
"Ennek a demilitarizált övezetnek olyannak és olyan távolságban kell lennie a mi területünktől, hogy biztonságot nyújtson.
Meg fogja védeni városainkat elsősorban a nagy hatótávolságú, külföldi gyártmányú fegyverektől, amelyekkel az ukrán hatóságok bombázzák azokat" - jegyezte meg.
Hangsúlyozta, hogy az orosz hadsereg a demilitarizált övezetet Ukrajnában a létfontosságú orosz településektől távolabb fogja helyezni, és most "éppen ezt teszi".
A demilitarizált övezetet a lehető legtávolabbra fogjuk vinni - mondta.
„Ez a fő motivációja embereinknek, akik harcolnak és életüket kockáztatják, hogy megvédjék a szülőföldet, megvédjék népünket” – tette hozzá.
Demilitarizált övezet Lviv felé?
A demilitarizált övezet létrehozásával kapcsolatos orosz szándékokat jelezte Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács alelnökének nemrégiben tett nyilatkozata. Bejelentette egy demilitarizált övezet létrehozását Lvivig, amely Nyugat-Ukrajnában, a lengyel határ közelében található.
Putyinhoz hasonlóan Medvegyev is bejelentette egy több tíz kilométer széles demilitarizált övezet létrehozását ukrán területen belül, Oroszország biztonságának szavatolása érdekében.
Medvegyev közeli munkatársa szerint a szóban forgó övezet sok kilométerrel nyugatra nyúlik majd Ukrajna területén, sőt, jóval messzebbre, mint a jelenlegi frontvonal, amely több mint 1000 kilométer hosszú.
Πρωτοφανές ξέσπασμα Putin: Οι ΗΠΑ κατέρριψαν με Patriot το Il 76, θα το πληρώσουν – Αποστρατιωτικοποιημένη ζώνη όλη η Ουκρανία
www.bankingnews.gr