Szabó József
https://www.facebook.com/#
Ukrajna
Mi a helyzet, ha nem látják, hogy helyzet van?
Olvasom a harctéri elemzéseket – mások hogyan látják a kialakult helyzetet. Én úgy látom, hogy nem látják, hogy bizony, helyzet van. Mégpedig súlyos. Mindenekelőtt az ukrán fél számára. Tom Cooper május elsejei jegyzetében „megnyugodva” írja, hogy lám-lám, beigazolódott az az értékelése, hogy ez az orosz haderő nem alkalmas műveleti szintű támadásokra. Mégpedig azért nem, mert az orosz fél lemondott a gépesített erőkkel történő mélységi betörésekről, ami az adott helyzetben azt jelenti, hogy az áttörés kibővítésére alkalmas 90. harckocsi hadosztályt nem az áttörés főirányában, vagyis nem az arcvonal jobb szárnyán, Ocseritne térségében alkalmazza, hanem levitte a balszárnyra és ott szerencsétlenkedik vele. Kisebb fajta jó hírnek tartja, hogy a jobb szárnyon a támadást a 27. gépesített lövészhadosztály vezeti.
Tatarigami (ő egy ukrán ex hivatásos katona) hasonlóan látja az oroszok helyzetét: szerinte az oroszok az elszenvedett hatalmas veszteségek okán elveszítették azt a képességüket, hogy a nagy mozgékonyságú gépesített erőkkel az áttörés után szabadon manőverezzenek az ukrán fél hátában. Bár az ukrán fél mélyebb rendszerszintű problémák okán kedvezőtlen helyzetbe került, a beérkező segélyek lehetővé teszik a számára a helyzet stabilizálását. (Még egyszer: mélyebb rendszerszintű problémák léteznek, ám mégis képes az ukrán haderő a kezdeményezést fenntartó – és még két hadtestnyi műveleti tartalékkal rendelkező – oroszokat a sarokba állítani. Érthető… vagy nem.)
Mi a problémám a fenti értékelésekkel? Legfőképpen a kiinduló helyzet. Hol is törték át az oroszok az ukrán védelmet? Én szerintem Avgyejevkánál. Ami most látható Avgyejevkától nyugatra és északra, az mind az avgyejevkai védelmi vonal áttörésének és a védelemben lévő ukrán erők folyamatos erodálásának, egyes csapattestek teljes megsemmisítésének a következménye. Felteszek egy térképet, csak az oroszok által elfoglalt terület nagyságát mutatja: több mint 200 négyzetkilométer nagyságú terület került orosz kézre. Én ebben épp az avgyejevkai áttörés sikerének a kifejlesztését látom északra, nyugatra, dél-nyugatra. És, ha Tatarigaminak valóban igaza van, és az oroszok két hadtestnyi műveleti tartalékkal rendelkeznek még, akkor nem fognak megállni. Az X-en egy kartárs veszteséglistát vezet külön erről az irányról: szerinte a veszteségarány egy a héthez az ukránok javára. Tényleg?? Ezt mutatja a csatatér? Az oroszok áprilisban 3800 db légibombát dobtak az ukrán állásokra a frontvonalban, valamint a harcászati-hadműveleti mélységben – ezek többségét épp az Avgyejevka-Pokrovszk irányban. Az ukránok pár darab irányított levegőből indított eszközt alkalmaztak. Az oroszok napi 10 000 db ágyúlőszert lőttek ki, az ukránok 2000 db-ot. Amiről a listát vezetőt hajlamosak megfeledkezni: a pusztító erők nagysága egyenes arányban áll az általuk okozott pusztítás mértékével. Ez a csatatér brutális realitása, nem pedig azok a mesék, hogy egy utcáért az oroszok 1300 katonájuk életét adták, meg csak az Avgyejevka-Pokrovszk irányban egyetlen hónap során több mint 1000 páncélos eszközt vesztettek (benne 10-11 zászlóaljnyi harckocsit). Az információs térben a meséknek lehet, hogy helye van, az elemzésekben nincs szerepük. Fantáziákra, vágyak uralta számokra nem lehet helyzetértékelést alapozni. Az oroszok bizonyíthatóan megsemmisítették az Avgyejevkát védő 110. gépesített lövészdandárt, szétverték a felmentésre érkező 3. rohamdandárt, északon szétverték a 115. gépesített lövészdandárt (vagy legalábbis annak egy zászlóalját), szétverték a 104. területvédelmi dandár egy zászlóalját, az ellenlökést végrehajtó 47. gépesített lövészdandár egy (szedett-vedett) osztagát, hasonlóan a 115. dandár szintén ellenlökést végrehajtó század szintű alegységét – és lehetne folytatni a sort. Az ukránok bajait a rendszerszintű problémákon kívül a kiépített védelmi vonalak hiánya okozza most az Avgyejevkától nyugatra és északra, észak-nyugatra fekvő védelmi övezetben. Az embereket és eszközöket védeni hivatott védelmi berendezések hiánya, az elégtelen felszerelés és fegyverzet, az egyre akutabbá váló létszámhiány további veszteségeket fog okozni, mert csak az emberi pajzs tudja ideig-óráig feltartóztatni az oroszok előre nyomulását. Azt nem tudom tűpontosan megmondani, hogy mi lesz holnap vagy holnapután. A csatatér realitásának térképre vetítése azt mondja, hogy több mint 200 négyzetkilométer… és még nincs vége.
Hát, ez a helyzet van.