BBC: Oroszországot nem fektették meg a szankciók, egyre jobban élnek
2024. június 06. - 08:08
Oroszország gazdasága távolról sem bénult meg, a Nemzetközi Valutaalap előrejelzése szerint Oroszország idén 3,2 százalékos gazdasági növekedést fog elérni. Ez még mindig nagyobb növekedés, mint amit a világ bármelyik fejlett gazdasága produkál – írja hosszabb
cikkében a BBC oroszországi szerkesztője, Steve Rosenberg.
A BBC tudósítója szerint az Oroszország elleni szankciók nem okoztak hiányt a boltokban, a szupermarketek polcai tele vannak. Igaz, az emelkedő árak problémát jelentenek. És nem mindent lehet kapni, amit korábban igen, miután nyugati cégek sora vonult ki az orosz piacról az ukrajnai invázió után. De Rosenberg szerint sok nyugati termék még mindig eljut Oroszországba. „Ha elég alaposan megnézzük, még mindig találunk amerikai kólát az orosz boltokban” – írja.
Lehet, hogy az európai és amerikai vezérigazgatók már nem özönlenek Oroszország évente megrendezett gazdasági eseményére, de az idei Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum (amelyet egykor Oroszország Davosaként emlegettek) szervezői azt állítják, hogy több mint 130 ország és terület küldöttei vesznek részt rajta.
Rosenberg szerint ahelyett, hogy a nyugati szankciók súlya alatt összeomlott volna, az orosz gazdaság új piacokat alakított ki keleten és a globális délen. Mindez lehetővé teszi az orosz tisztviselők számára, hogy azzal dicsekedjenek, hogy az Oroszország politikai és gazdasági elszigetelésére tett kísérletek nem jártak sikerrel.
Moszkva Európából Kínába és Indiába irányította át olajexportját. 2022 decemberében a G7-ek és az EU vezetői árplafon-tervet vezettek be, amelynek célja, hogy korlátozzák az Oroszország olajexportjából származó bevételeit, és megpróbálják 60 dollár alatt tartani a hordónkénti árat. Ám Oroszország ezt elég könnyen ki tudta játszani. Az árplafon története a BBC szerint rávilágít az Egyesült Államok és partnerei dilemmájára. Felismerve, hogy Oroszország a globális energiapiac egyik legnagyobb szereplője, megpróbálták az orosz olaj áramlását fenntartani, hogy elkerüljék az energiaárak emelkedését. Ennek az lett az eredménye, hogy Moszkva még mindig sok pénzt keres az olajon.
És miközben Oroszország Kína legnagyobb olajszállítójává vált, Peking jelentősége Moszkva számára messze túlmutat az energiaexporton. Kína az orosz gazdaság mentőövévé vált. A két ország közötti kereskedelem tavaly elérte a 240 milliárd dolláros rekordot. Az orosz elektronikai boltok tele vannak kínai táblagépekkel, kütyükkel és mobiltelefonokkal. A kínai autókereskedők uralják a helyi autópiacot.
Az orosz fegyvergyárak eközben éjjel-nappal dolgoznak, és egyre több orosz dolgozik a védelmi ágazatban. Ez felhajtotta a béreket a hadiipari komplexumban – írja a BBC tudósítója.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Azon töprengek, hogy a "nyugati jóléti demokrácia" államaiban élő polgárok életében milyen pozitív hozadék keletkezett eme nagyszerű,előremutató döntések következményeként azon kívül, hogy nőtt az infláció, az orosz energia függőséget lecserélték az usa függőségére ami 4x-res árat jelent. Nem beszélve a "zőld átállás jegyében" a palagázt dízel tankerekkel fuvarozva az Atlanti óceánon át ezzel is "zöldítve" a föld légkörét . Az eu polgárainak folyamatos, szisztematikus eladósítása annak az ukrajnának a finanszírozására amely se nem eu tag, se nem nato tag. Magyarul az ég egy adta világon semmi köze nincs hozzá. Már hallom is a szirénhangokat. Ukrajnát agresszió érte és kötelességünk kiállni a megtámadott ország mellett. Az emberi, jogok, a demokrácia, és az eu-s értékek védelmében kell áldozatokat vállalni. Meg kell állítani az agresszort! Érdekes, hogy akkor amikor az ukránok még jóval a különleges katonai műveletek megkezdése előtt a Donbasz polgári infrastruktúráit ágyúzták és az ukrjnában élő kisebbségek jogait folyamatosan lábbal tiporták nem hallottam ezt a lelkes picsogást. Sikerült a maci bajszát addig huzigálni amíg Putyin felvette a kesztyűt és reagált a provokációkra. Megelégelte az orosz kisebbségek szisztematikus terrorizálását az ukránok által. Ez volt az usa-angolszász mesterterv. Putyint belerángatni egy helyi konfliktusba és az ukrán proxyn keresztül meggyengíteni a hatlamát, megbuktatni. Egy orosz bábállamot létrehozva rátenyerelni a brutlis energia és ásványkincs vagyonra. Ez nem a nyugat európai polgárok, sem nem az amerikai polgárok vágyálma volt. Ez a deep state és wall streat nedves vágyálma. Csakhogy a fagyi csúnyán visszanyalt. Oroszországot nem sikerült elszigetelni. A német gazdaságról ugyan sikerült leválasztani (német technológia+orosz olcsó energia=kölcsönös előnyőkre épülő gazdasági kapcsolatok/usa-nak fájt) viszont ezzel a lendülettel egy új Orosz-Kínai gazdasági,katonai szövetség alakult ki (usa-nak mégjobban fáj). Ebből az egész "buliból" hasznot egyedül a nyugati fegyvergyárak tesznek zsebre. Brutálisan megnőtt az extra profitjuk. Viszont a nyugat olyan helyzetbe lavírozta bele magát ahol már igazán jó lépés nincs. Azt a célt hogy Oroszországot meggyengítsék és térdre kényszerítsék már nem tudják elérni. Oroszországgal a békéről tárgyalni óriási arcvesztés. Ezzel beismerik a nyugat és a nato vereségét az ukrán proxyn keresztül. Kénytelenek emelni a tétet, mert a nyugat nem veszthet. Ez a fenhéjázó gőg mára már oda vezetett, hogy egy mindenre kiterjedő konfliktust és a konfliktust lezáró atomháborút kockáztatnak aminek nyertese nem lesz.