Nem szeretem ilyen jó-rossz súlyos-nem súlyos skálán nézni a dolgokat mert nagyon félrevisz és leegyszerűsít.
Arra gondolok, hogy a háború oka (elvileg) az orosz "közelkülföldbe" történő nyugati beékelődés ami az elvárt védőövezetét vesztett Oo. támadását váltotta ki. A védőövezet a "megnyerhető atomháború" koncepció alapját képező, kis távolságú megelőző csapások elkerülése érdekében szükséges szerintük. Én legalábbis kb. így emlékszem a (nácimentesítésen meg hasonlókon kívüli) magyarázatra.
Nyilván nem csak ez a valódi magyarázat, a geopolitikai sakkjátszmában a Nyugat lépett 2014-ben egy nagyot előre, erre Moszkva a moldáv és grúz mintát követve reagált. 2022-re azonban ez látszott, hogy Ukrajna esetében ez nem működik.
Miről szól ez? Politikai és gazdasági befolyásról. 2014-ig Ukrajna ütközőzóna volt, 2014-től elkezdődött a bevonása a nyugati rendszerbe, és az orosz befolyás teljes kiszorítása, nem titkolt célként. Beleértve a gázvezetékeket. Az a név, hogy Burisma mond valamit?
Oroszország elkezdte az Ukrajnát elkerülő vezetékek kiépítését, ami ellen az amerikai érdekeltségek hevesen tiltakoztak, végül az egyiket fel is robbantották, már a háború kitörése után. Amit a jelen hivatalos magyarázat szerint ukránok követtek el, de Trump és Biden is megígérte korábban, hogy nem engedik meg üzembe helyezni.
Ez, az ukrán területhez való amerikai/nyugati katonai hozzáférés 2014 óta adott, nem 2022-ben alakult ki a helyzet. Ehhez képest érdemi változás ebben nincs.
Tehát Oo.létezését senki nem fenyegeti, amiért nukleáris opció jöhetne szóba. Ebből következik, hogy az egész téma nem a többi atomhatalomnak szól, velük folyamatos az egyeztetés és senkinek nem remeg a keze az indítópultok fölött. A belső kohéziót kell erősíteni, ezért kell élet-halál küzdelemnek beállítani azt ami (most) semmiképp nem az. Közel teljesen lényegtelen, hogy a közvélemény elé milyen narratívát raknak, bárhol a világon.
Valami mégiscsak változott. 2020-2021-ben. Ami miatt Putyin elvetette a kockát. Na mi volt az? Gyengének nézte az USA-t (a szenilis elnökkel és az afganisztáni kivonulás blamázsa után), úgy látta most lehet valamit csinálni? Vagy Moszkvában riadót fújtak Nulandék visszatérése, Stoltenberg, Truss stb folyamatos ukrán NATO-tagság ígéretei miatt (már 2021 nyarán kb. havonta nyilatkoztak ilyeneket, hogy fel kell gyorsítani stb. stb.), és úgy vélték addig kellene lépni, amíg lehet? Igazából már Biden beiktatása után elkezdődött a feszültség növekedése, valaki, aki ráér, összerakhatja időrendben. Zelenszkij attól kezdve egyre kardcsörtetőbb nyilatkozatokat tett folyamatosan (visszavesszük a Krímet stb.), betiltotta a maradék oroszbarát pártokat és médiumokat, amit a kijevi nyugati nagykövetek a twitteren extázisban ünnepeltek, mint a demokrácia győzelmét. Az oroszok tavasszal nagyszabású hadgyakorlatba kezdtek, de az akkor nem úgy ért véget, mint közel egy évvel később, hanem a visszatéréssel a laktanyákba.