[HUN] Honvédségi kézifegyverek és fegyver kiegészítők

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 997
32 357
113
A fegyver alkatrészeinek megmunkálása nem klasszikus sorozatgyártás. Egy CNC gép esetén ugyan abból az alumínium gépből egymás utáni 2 alkatrész is készülhet 2 teljesen különböző fegyverhez.
Az AK-kat nem azért váltják le, mert szarok voltak, hanem mert átállunk fullban a NATO lőszerekre.
A cseh fegyverekhez képest pedig a licence díjat nyered meg, valamint nekem úgy tűnik, mintha kicsit kevesebb anyag kellene ezekhez a fegyverekhez. Ok, lehet, hogy csak pár dkg, de sok fegyvernél sokra mehet.
Mondom, hogy nem akarok előre inni a medve bőrére, de nekem járható útnak tűnik ez a rendszer.

Nekem csak hitetetlennek tűnik kicsit, hogy így a semmiből összedobtak egy komplett fegyvercsaládot. Ezeket még nagyon sokat kellene tesztelni, nyúzópróbának alávetni, csapatpróba stb. mielőtt még döntenének a bevezetésükről. Jó, a horvát, cseh, osztrák meg tud tervezni saját fegyvert, de ott több tapasztalat is van.
A lengyelek, románok sosem terveztek semmit, csak AK klónokat... szerbek detto.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 279
14 194
113
Mi a racionális érv arra hogy 2 éve megvettünk egy komplett családot, a CZt pisztoly, SMG, karabely és BR.... elkezdjük vele felszerelni a csapatokat, majd kifejlesztunk mi egy újabb csaladot de mi a fasznak??? Kinek? Hova??? Raadasul ótvar egy szlovák KolArms utóerzese van, ami egy kalap szar és még azt mérik írni hogy 21. század??? :) amikor már majdnem azt hiszem hogy mivan akkor rájovok hogy mégsem..

Spec én rendesen csodálkozom egyeseket @Green Leader cikke megnyugtatott.

Engem pont nem.
Számomra az jött le, hogy rájöttek ez a fegyverbiznisz nem is rossz.

Ami nekem fura.
2 éve rájöttek ennek a csúnya cz-nek drága az előállítása.
Mert ez nem volt letisztázva?

Olcsóbb lessz az előállítás?
Számottevően min nyernek?

Anyagköltségen? Kb ugyanakkora fegyvernél?

Gyártási költségen? Ebben csak annyi tapasztalatunk van amit a cz-gyárban szereztünk.
De gondolom mi majd megmutatjuk a cseheknek hogyan is kell. :rolleyes:

Licencedíjon?
Ok akkor a fejlesztést ki fizeti? Az is költség!
Nem is kevés.
HK is ment majdnem csődbe fegyverfejlesztés miatt.

A 3 cégnek adtak egy bizonyos összeget?

Akinek nem jöttek össze a fegyverek az visszapengette?

Vagy ezek saját pénzből gazdálkodtak?

6 fegyver prototipusánka a kifejlesztése nem 2 forint!

Egy ilyen kis cég 2 év alatt milyen minőséget állított elő?

Van hogy nagy múltú fegyvergyártó cégek nem terveznek évente 6 új fegyvert. Főleg nem hadi használatra.

A teszteket fizeti majd a sereg?

Ad lőteret/lőszert/lövő állományt?

Ha ezek nem lesznek jók a többi fejlesztését ki fizeti?

Hány évig próbálkozhat a cég? (nagy nemzetközi cégek is sokszor nem buktatnak be projekteket, éveken át, hiába nincs eredménye, vagy az szar)


Tartalékosok kapnak egy olcsóbb rosszabb fegyvert?
Ha rosszabb miért?
Számomra ez a tartalékosok üzleti beáldozása.
Más országokban üzletet kötni egy noném cég, azt úgy nehéz ha a fegyvereket amit gyárt, a saját ország sem veszi meg.
Lehetne vele házalni naphosszat.
Csak a civil piacon megjelenve egy új céggel nehéz talpon maradni.
A glock17 hiába volt megjelenésekor innovatív, kurvajó ha nem úgy indul a pályafutása ahogy, lehet eltűnik a süllyesztőben.

Ha jobb! miért csak a tartalékosok kapják?


A pisztollyal/karabélya meg voltak elégedve, a többivel még nem annyira?
Ránézésre?
Tesztek nélkül?
Nem volt egy leírás mit szeretnénk?
Vagy volt annak nem felelt meg?

Szóval lehet ebből a cégből pár évtized után lessz egy jólmenő cég.
De a magyar katona kezébe magyar fegyvert csak lózung.
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 351
9 938
113
Nekem csak hitetetlennek tűnik kicsit, hogy így a semmiből összedobtak egy komplett fegyvercsaládot.
Mert? Ott van, nem? Amúgy sok éve meglévő terveket építettek bele.
Ezeket még nagyon sokat kellene tesztelni, nyúzópróbának alávetni, csapatpróba stb. mielőtt még döntenének a bevezetésükről.
Ezt kezdik, nem?
Jó, a horvát, cseh, osztrák meg tud tervezni saját fegyvert, de ott több tapasztalat is van.
Mindenki, csak itthon nem. Nyilván.
A lengyelek, románok sosem terveztek semmit, csak AK klónokat... szerbek detto.
Csak te nem tudsz róla.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 997
32 357
113
Mert? Ott van, nem? Amúgy sok éve meglévő terveket építettek bele.

Ezt kezdik, nem?

Mindenki, csak itthon nem. Nyilván.

Csak te nem tudsz róla.

Szerbia: Zastava M21, M19 elvileg "Kalasnyikov elvűek".
Igazad van, a lengyeleknél már van az MSBS a Beryl helyett.
Amit akkor sem értek, hogy megvettük a BREN 2 licencet, berendezkedünk a gyártására, erre már a váltófegyvert tervezzük...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 873
91 394
113
Nekem csak hitetetlennek tűnik kicsit, hogy így a semmiből összedobtak egy komplett fegyvercsaládot. Ezeket még nagyon sokat kellene tesztelni, nyúzópróbának alávetni, csapatpróba stb. mielőtt még döntenének a bevezetésükről.
Pont ez fog következni. Az esetleges beszerzés még évek múlva várható.
Amúgy nem 0-ból dobtak össze, hazahoztak mérnököket, illetve az ötletgazda egy nyugállományú magyar tiszt.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 873
91 394
113
Szerbia: Zastava M21, M19 elvileg "Kalasnyikov elvűek".
Igazad van, a lengyeleknél már van az MSBS a Beryl helyett.
Amit akkor sem értek, hogy megvettük a BREN 2 licencet, berendezkedünk a gyártására, erre már a váltófegyvert tervezzük...
De nem váltófegyver. Paralell üzemeltetésről van szó. Nem kívánják cserélni a Breneket. Ötlet szinten merült fel, hogy akár mehet a tartalékosoknak is. De ez még a jövő zenéje.

Én azt nem értem továbbra sem, miért ijedünk meg attól, ha összeszerelés helyett K+F-ben is gondolkozunk.
Sztem qrvajó gondolat, hogy a HM megfinanszíroz csapatokat különböző fejlesztési projektekkel, amiből később válogathatunk. Ez sztem a jövő!!!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 267
120 050
113
Spec én rendesen csodálkozom egyeseket @Green Leader cikke megnyugtatott.

Engem pont nem.
Számomra az jött le, hogy rájöttek ez a fegyverbiznisz nem is rossz.

Ami nekem fura.
2 éve rájöttek ennek a csúnya cz-nek drága az előállítása.
Mert ez nem volt letisztázva?

Olcsóbb lessz az előállítás?
Számottevően min nyernek?

Anyagköltségen? Kb ugyanakkora fegyvernél?

Gyártási költségen? Ebben csak annyi tapasztalatunk van amit a cz-gyárban szereztünk.
De gondolom mi majd megmutatjuk a cseheknek hogyan is kell. :rolleyes:

Licencedíjon?
Ok akkor a fejlesztést ki fizeti? Az is költség!
Nem is kevés.
HK is ment majdnem csődbe fegyverfejlesztés miatt.

A 3 cégnek adtak egy bizonyos összeget?

Akinek nem jöttek össze a fegyverek az visszapengette?

Vagy ezek saját pénzből gazdálkodtak?

6 fegyver prototipusánka a kifejlesztése nem 2 forint!

Egy ilyen kis cég 2 év alatt milyen minőséget állított elő?

Van hogy nagy múltú fegyvergyártó cégek nem terveznek évente 6 új fegyvert. Főleg nem hadi használatra.

A teszteket fizeti majd a sereg?

Ad lőteret/lőszert/lövő állományt?

Ha ezek nem lesznek jók a többi fejlesztését ki fizeti?

Hány évig próbálkozhat a cég? (nagy nemzetközi cégek is sokszor nem buktatnak be projekteket, éveken át, hiába nincs eredménye, vagy az szar)


Tartalékosok kapnak egy olcsóbb rosszabb fegyvert?
Ha rosszabb miért?
Számomra ez a tartalékosok üzleti beáldozása.
Más országokban üzletet kötni egy noném cég, azt úgy nehéz ha a fegyvereket amit gyárt, a saját ország sem veszi meg.
Lehetne vele házalni naphosszat.
Csak a civil piacon megjelenve egy új céggel nehéz talpon maradni.
A glock17 hiába volt megjelenésekor innovatív, kurvajó ha nem úgy indul a pályafutása ahogy, lehet eltűnik a süllyesztőben.

Ha jobb! miért csak a tartalékosok kapják?


A pisztollyal/karabélya meg voltak elégedve, a többivel még nem annyira?
Ránézésre?
Tesztek nélkül?
Nem volt egy leírás mit szeretnénk?
Vagy volt annak nem felelt meg?

Szóval lehet ebből a cégből pár évtized után lessz egy jólmenő cég.
De a magyar katona kezébe magyar fegyvert csak lózung.
A lengyeleknél jelenleg úgy zajlik az MSBS Grot fejlesztése, hogy a tartalékosok a kísérleti nyulak, míg az aktív állomány a Beryl M-et használja.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 267
120 050
113
Szerbia: Zastava M21, M19 elvileg "Kalasnyikov elvűek".
Igazad van, a lengyeleknél már van az MSBS a Beryl helyett.
Amit akkor sem értek, hogy megvettük a BREN 2 licencet, berendezkedünk a gyártására, erre már a váltófegyvert tervezzük...
A modern fegyvergyár jó része különböző CNC gép és nem olyan nagy kunszt átállni egyik termékről másikra. Ezért gyártat bérben 8 féle cég kb az Arzenálnál 15 féle fegyvert.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 279
14 194
113
A lengyeleknél jelenleg úgy zajlik az MSBS Grot fejlesztése, hogy a tartalékosok a kísérleti nyulak, míg az aktív állomány a Beryl M-et használja.
Tesztelik?
A tartalékos dönti el mi lessz jó a ht-nak. :D
Vagy náluk rendszeresítve van a teljes állománynak?
Az a cég gyártott már más fegyvert?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 267
120 050
113
Tesztelik?
A tartalékos dönti el mi lessz jó a ht-nak. :D
Vagy náluk rendszeresítve van a teljes állománynak?
Az a cég gyártott már más fegyvert?
AK-t :D

A tartalékosoknál van amíg nincs késznek nyilvánítva (nyilván az ő tartalékos rendszerük kissé potensebb) de amúgy nálunk is baromi sok idősebb lövész aliszt aki már kikopott a missziós életből ment el a tarcsisokhoz és vannak köztük bőven tapasztalt katonák.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 279
14 194
113
AK-t :D

A tartalékosoknál van amíg nincs késznek nyilvánítva (nyilván az ő tartalékos rendszerük kissé potensebb) de amúgy nálunk is baromi sok idősebb lövész aliszt aki már kikopott a missziós életből ment el a tarcsisokhoz és vannak köztük bőven tapasztalt katonák.
Szóval nincs verseny, hanem azt mondták az lessz amikor már jó?
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 076
113
Most ez lehet, hogy nem fogja nagyban előre vinni a diskurzust, de én csak most láttam élőben először a BREN családot és engem nagyon meggyőzött, hogy milyen kézreálló, könnyű és komoly eszközök ezek.
Főleg az lepett meg, hogy az 5.56-os gépkarabély milyen könnyű, míg a 7.62x51-es érzetre kb az egykori AK-63D fegyveremre emlékeztetett. Csak sokkal kiegyensúlyozottabbnak tűnt mind a kettő.
Nagyon elment már a világ attól, ahol én tartottam fejben.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 029
113
Most ez lehet, hogy nem fogja nagyban előre vinni a diskurzust, de én csak most láttam élőben először a BREN családot és engem nagyon meggyőzött, hogy milyen kézreálló, könnyű és komoly eszközök ezek.
Főleg az lepett meg, hogy az 5.56-os gépkarabély milyen könnyű, míg a 7.62x51-es érzetre kb az egykori AK-63D fegyveremre emlékeztetett. Csak sokkal kiegyensúlyozottabbnak tűnt mind a kettő.
Nagyon elment már a világ attól, ahol én tartottam fejben.
Ha hiszed ha nem töltve 0,6kg-val nehezebb az AK mint a BREN 2 (4,1kg vs. 3,5kg).
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 873
91 394
113
Spec én rendesen csodálkozom egyeseket @Green Leader cikke megnyugtatott.

Engem pont nem.
Számomra az jött le, hogy rájöttek ez a fegyverbiznisz nem is rossz.

Ami nekem fura.
2 éve rájöttek ennek a csúnya cz-nek drága az előállítása.
Mert ez nem volt letisztázva?
Pedig csak innen 2021-ből visszatekintve fura. 2016-17-ben, amikor a Cz deal megszületett, se pénze nem volt az MH-nak, sem hadiipar. De még csírájában sem. Hova fejlesztettünk volna kézifegyvert, amikor szükséges volt a kézifegyverek cseréje és kézifegyvergyár sem létezett???

A Bren licensz elhozása jó húzás volt, ahogy a gyár felépítése is. Ennek a sikerére alapozva gondolták tovább az illetékesek. Én örülök, hogy nem elégedettek a Bren gyártással, hanem a folyamatos fejlesztést és fejlődést átgondolva önálló tervezésű, fejlesztésű és gyártású kézifegyvereink lehetnek, a MH igényeire speciálisan szabva.

Olcsóbb lessz az előállítás?
Számottevően min nyernek?

Anyagköltségen? Kb ugyanakkora fegyvernél?

Gyártási költségen? Ebben csak annyi tapasztalatunk van amit a cz-gyárban szereztünk.
De gondolom mi majd megmutatjuk a cseheknek hogyan is kell. :rolleyes:

Licencedíjon?
Ok akkor a fejlesztést ki fizeti? Az is költség!
Nem is kevés.
HK is ment majdnem csődbe fegyverfejlesztés miatt.
Eleve egy összeszerelésnél, gyártásnál mélyebb tapasztalatot és tudást nyerünk. A magyar mérnökök nem külföldi cégeknek termelik a profitot, adják a tudásuk, hanem itthon tartjuk.
Mivel a mi gyárunk modernebb, mint a cseh Cz, eleve a Breneket is kevesebb emberrel gyártjuk. Nah, most egy új fejlesztésnél ezeket a korszerű gyártási lehetőségeket is figyelembe veszed, lehet olcsóbb.
Az anyagköltség kapcsán a minőségen nem spórolnék, esetleg a mennyiségen, de ez kézifegyvernél sztem nem számottevő.

A beszallítókkal lehet olyan szerződést kötni, hogy minden kövi évben olcsóbban szállítsák ugyanazt, ez bevett gyakorlat.

Nemcsak Cz-s tapasztalatunk lesz/van, bérgyártásban itt áll még min. 3 másik cég.

Mire költenél inkább? A cseheknek licenszdíjra, ami különböző generációnként megújuló költség, vagy fejlesztési projektekre, ahol hazai szakembereket fizeted??

Lesznek bebukott projektek is, de a Honvédség feladata nem elsősorban a nyereség termelése. Persze jó ha van, főleg exportból, de az önvédelmi képességek erősítése ugyanilyen fontos. Márpedig ehhez egy potens hadiipar, a hadiipari fejlesztési bázissal együtt is hozzátartozik.

A 3 cégnek adtak egy bizonyos összeget?

Akinek nem jöttek össze a fegyverek az visszapengette?
Miért pengette volna? Kapsz egy projektfeladatot, amit x összegből megfinanszíroz az MH vagy a VBÜ és bemutatod, mit alkottál belőle. A VBÜ meg választ. Az USA IFV projektnél is 5 pályázó projektjét részben megfinanszírozza a US Army, elmondja hova kell abból eljutni. Aki akar saját rizikóra még tehet mellé dellát.
Vagy ezek saját pénzből gazdálkodtak?

6 fegyver prototipusánka a kifejlesztése nem 2 forint!

Egy ilyen kis cég 2 év alatt milyen minőséget állított elő?
Bent van a cikkben. Vmi jól, vmi kevésbé jól sikerült. De az igazi teszt még hátravan.
Van hogy nagy múltú fegyvergyártó cégek nem terveznek évente 6 új fegyvert. Főleg nem hadi használatra.

A teszteket fizeti majd a sereg?

Ad lőteret/lőszert/lövő állományt?

Ha ezek nem lesznek jók a többi fejlesztését ki fizeti?
Sztem logikusan a VBÜ vagy az MH fizeti és ad minden támogatást hozzá, hisz nekünk lesz gyártva. Szted az ausztrál IFV teszteket ki fizeti???
Hány évig próbálkozhat a cég? (nagy nemzetközi cégek is sokszor nem buktatnak be projekteket, éveken át, hiába nincs eredménye, vagy az szar)


Tartalékosok kapnak egy olcsóbb rosszabb fegyvert?
Ha rosszabb miért?
Számomra ez a tartalékosok üzleti beáldozása.
Ezek rosszindukatú feltételezések részedről.
Más országokban üzletet kötni egy noném cég, azt úgy nehéz ha a fegyvereket amit gyárt, a saját ország sem veszi meg.
Lehetne vele házalni naphosszat.
Csak a civil piacon megjelenve egy új céggel nehéz talpon maradni.
A glock17 hiába volt megjelenésekor innovatív, kurvajó ha nem úgy indul a pályafutása ahogy, lehet eltűnik a süllyesztőben.

Ha jobb! miért csak a tartalékosok kapják?
Erről sincs szó. Nagyon előreugrasz.
A pisztollyal/karabélya meg voltak elégedve, a többivel még nem annyira?
Ránézésre?
Tesztek nélkül?
Nem volt egy leírás mit szeretnénk?
Vagy volt annak nem felelt meg?
Vannak a lövéstesztekből tapasztalatok, ahol megfeleltek, ezért mennek a kövi fázisban a tartóssági tesztekre. De valszeg már az első tesztek alapján adtak visszajelzést, hol, min kell finomítani. Ezekben a tesztekben a katonáknak résztvenni komoly felelősség, de öröm is lehet, hisz a visszajelzéseik alapján alkotnak vmi újat.
Szóval lehet ebből a cégből pár évtized után lessz egy jólmenő cég.
De a magyar katona kezébe magyar fegyvert csak lózung.
Ez nem lózung, hanem magyar védelmpolitikai stratégia.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 861
15 260
113
Ha hiszed ha nem töltve 0,6kg-val nehezebb az AK mint a BREN 2 (4,1kg vs. 3,5kg).

Ez pont az a súlykülönbség ami az ideális (3-3,5 kg) és a kifejezetten nehéz, cipelni már kényelmetlen (4+ kg) között a vízválasztó.

A Bren licensz elhozása jó húzás volt, ahogy a gyár felépítése is. Ennek a sikerére alapozva gondolták tovább az illetékesek. Én örülök, hogy nem elégedettek a Bren gyártással, hanem a folyamatos fejlesztést és fejlődést átgondolva önálló tervezésű, fejlesztésű és gyártású kézifegyvereink lehetnek, a MH igényeire speciálisan szabva.

Szerintem hanyagoljuk ezt a magyar fegyverfejlesztés. Magyar fegyverkonstruktőröktől az elmúlt 150 évben én még nem láttam igazán jó kézifegyvert, a mi fegyverlegendáink külföldi / objektív szemmel erősen az "elmegy" kategóriában vannak, de inkább csak többnyire túlbonyolított, kissé elvarázsolt konstrukciók kísérletező kedvű konstruktőröktől. Mert egyszerűen nincs meg hozzá a tapasztalat, a fegyverkulturánk, ami az igényeket és a jó megoldásokat szüli, szűri, és a szükséges ipar háttér és know-how.

Ami nem megy, nem kell erőltetni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 029
113
Ez pont az a súlykülönbség ami az ideális (3-3,5 kg) és a kifejezetten nehéz, cipelni már kényelmetlen (4+ kg) között a vízválasztó.



Szerintem hanyagoljuk ezt a magyar fegyverfejlesztés. Magyar fegyverkonstruktőröktől az elmúlt 150 évben én még nem láttam igazán jó kézifegyvert, a mi fegyverlegendáink külföldi / objektív szemmel erősen az "elmegy" kategóriában vannak, de inkább csak többnyire túlbonyolított, kissé elvarázsolt konstrukciók kísérletező kedvű konstruktőröktől. Mert egyszerűen nincs meg hozzá a tapasztalat, a fegyverkulturánk, ami az igényeket és a jó megoldásokat szüli, szűri, és a szükséges ipar háttér és know-how.

Ami nem megy, nem kell erőltetni.
Egy 4kg-s gépkarabély egyáltalan nem nehéz.
Az a CZ-ben a jó, hogyha raksz rá optikát meg IR irányzékot akkor lesz kb 4kg.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 861
15 260
113
Egy 4kg-s gépkarabély egyáltalan nem nehéz.
Az a CZ-ben a jó, hogyha raksz rá optikát meg IR irányzékot akkor lesz kb 4kg.

Nem nehéz, de már határeset, legalábbis nekem. Nálam az ideális valahol a 3,2-3,5 kg körül szokott lenni. A könnyebb túl könnyű, a nehezebbel jó lőni de szar cipelni. 4 kg optikával, töltve (ma már megkerülhetetlen) még rendben van. Lehetőségekhez / követelményekhez képest jó kompromisszum.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 267
120 050
113
Nem nehéz, de már határeset, legalábbis nekem. Nálam az ideális valahol a 3,2-3,5 kg körül szokott lenni. A könnyebb túl könnyű, a nehezebbel jó lőni de szar cipelni. 4 kg optikával, töltve (ma már megkerülhetetlen) még rendben van. Lehetőségekhez / követelményekhez képest jó kompromisszum.
Mondj már egy olyan karabélyt ami benne van ebben a súlykategóriában (a tömegeket nem vágom fejből szóval tényleg kíváncsi vagyok)