[HUN] Airbus Helicopters H145M HForce

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 820
47 189
113
Nem mert az idősebb korosztály általában a bezzeg a régi szép időkben és a régen minden jobb vót elven működik nagyon sok esetben. És az évtizedes megszokásból való váltás nagyon sokszor ellenérzéseket vált ki még általános jó vélemény mellett is.

pl: 2016-ban Slovak Shield gyakorlaton cseh katonákkal dolgoztam együtt, egy öreg főtörzs úgy volt vele, hogy az általuk használt optikás, stb bren 2-jükhöz képest a Vz 58. mennyivel jobb volt (csupaszon minden nélkül) mert hiányzik neki a 7,62x39 ereje. Ez sima nosztalgiafaktor. Én sem szeretem az újabb autókban a start-stop rendszert meg idegesít az esőszenzor, de attól még nem lesz jobb a 15 éves suzuki amit addig vezettem...
Csak azért ez az analógia úgy néz ki ám helyesen, hogy az új nagyon okos displayekkel van tele, van benne automata váltó, jól fogyaszt, elvisz A-ból B-be megbízhatóan, csak a régi bár büdösebb, olajosabb, hangosabb-koszosabb, erősebb benne a motor/nagyobb teljesítményű, jobban gyorsul/több cuccot visz el a nyaralásra, és való igaz az is hogy váltanod is kell manuálisan. Van olyan pilóta aki ezt preferálja, még úgy is hogy próbálta, repüli-vezeti mindkettőt.

Én nem fogok pálcát törni, elmondtam itt hogy mivel volt szerencsém napokig bent lenni náluk, beszélgetni, miket mondtak. Legalább 5 emberrel beszéltem, századostól alezredesig, mind vagy Mi-8/17 vagy 24 múlttal, H-145M jelennel...

Szerintem tudják mit beszélnek, nem egy megjárta a harci övezeteket az orosz technikákkal, minimum Afgánokat képzett ki.
Én Nekik hiszek.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Így legyen, és ha lesz rá lehetőségem, meg is fogom!

Leírtam, hogy az elmúlt pár nap tapasztalata mi, ezt vegye mindenki úgy ahogy akarja!
Én nem vitatom azt, amit tovább adsz.
Meg tudom, hogy te azon kevesek közé tartozol, akik nem köpködnek a 24-esek felújítása miatt. (Én sem)
Csak nekem is azonnal az jutott eszembe az élménybeszámoló után, mint @krisss -nek.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson and zsolti

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 502
113
Csak azért ez az analógia úgy néz ki ám helyesen, hogy az új nagyon okos displayekkel van tele, van benne automata váltó, jól fogyaszt, elvisz A-ból B-be megbízhatóan, csak a régi bár büdösebb, olajosabb, hangosabb-koszosabb, erősebb benne a motor/nagyobb teljesítményű, jobban gyorsul/több cuccot visz el a nyaralásra, és való igaz az is hogy váltanod is kell manuálisan. Van olyan pilóta aki ezt preferálja, még úgy is hogy próbálta, repüli-vezeti mindkettőt.

Én nem fogok pálcát törni, elmondtam itt hogy mivel volt szerencsém napokig bent lenni náluk, beszélgetni, miket mondtak. Legalább 5 emberrel beszéltem, századostól alezredesig, mind vagy Mi-8/17 vagy 24 múlttal, H-145M jelennel...

Szerintem tudják mit beszélnek, nem egy megjárta a harci övezeteket az oroszokkal, minimum Afgánokat képzett ki.
Én Nekik hiszek.
Én is beszéltem ilyen emberekkel és ismerek is nem egyet. ( De mindjárt megidézem neked @tindalos -t aki helikopter műszaki)

Van egy volt osztálytársam aki átnyergelt pilótának lövészből, repülte mindkét típust (most H145-ön van) és eszébe sem jutna a régi gépet preferálni. Az az általános tapasztalatom, (na mondjuk a tatai harckocsizók nem mondtak ilyet, szóval ellenpélda is van) hogy az új helyett mindenki azt fogja jobbnak mondani amit évtizedekig hajtott és ismeri. Aztán ha mondjuk pár év után visszaülne a régibe akkor esélyes, hogy másképp látná a helyzetet.

Illetve almát körtével. A H145M sosem volt dedikált harci helikopter és nem is annak szánják.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 820
47 189
113
Én nem vitatom azt, amit tovább adsz.
Meg tudom, hogy te azon kevesek közé tartozol, akik nem köpködnek a 24-esek felújítása miatt. (Én sem)
Csak nekem is azonnal az jutott eszembe az élménybeszámoló után, mint @krisss -nek.
Nyilván fűződik hozzá szubjektív "romantika" is, hisz akkor voltak fiatalok etc. de én ezt nem gondolnám, hogy pusztán ez van benne!

Most gondoljatok bele! Hány olyan lövész van pl. aki pusztán azért mert régen is volt BTR-80, azt mondaná hogy áhhh, kell a francnak Puma, a BTR jobb vót' ?!

Na ugye... Valamiért az "öregek", akik azért 55 től egyik sem volt "öregebb", úgy hogy repülték-repülik mindkettőt, van összehasonlítási alap, itt - ott minimum COIN környezetben meg is fordultak, azt mondják, amit...

Én azért ezen elgondolkoznék, na...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 502
113
Nyilván fűződik hozzá szubjektív "romantika" is, hisz akkor voltak fiatalok etc. de én ezt nem gondolnám, hogy pusztán ez van benne!

Most gondoljatok bele! Hány olyan lövész van pl. aki pusztán azért mert régen is volt BTR-80, azt mondaná hogy áhhh, kell a francnak Puma, a BTR jobb vót' ?!

Na ugye... Valamiért az "öregek", akik azért 55 től egyik sem volt "öregebb", úgy hogy repülték-repülik mindkettőt, van összehasonlítási alap, itt - ott minimum COIN környezetben meg is fordultak, azt mondják, amit...

Én azért ezen elgondolkoznék, na...
Óhh hidd el lenne ilyen, de leginkább olyan ak meg a BMP-t akarná vissza :D Ismerek megátalkodott AK-ista öregeket akik az optikát is ördögtől valónak gondolják.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 820
47 189
113
Illetve almát körtével. A H145M sosem volt dedikált harci helikopter és nem is annak szánják.
Ezt én tudom. Sokan tudjuk. Csak hát ahogy le is írtam, soknak azért ez is fáj. Nekem is. Hiába van kommunikálva a moduláris beszerzendő harci HForce pakk, azért ez jelenleg a harci helikoptertől olyan nagyon messze van, hogy nagyon. A szállító kapacitása meg miután bent ültem, láttam-éreztem mekkorák az ülések, mennyi a hely, vagy beszéltem pl. arról is hogy kutató-mentőként mivel tud KEVESEBBET mint egy Mi-17, ha pl. véletlenül nem lesz hozzá Spike, akkor igazából én nem értem hogy mire fogjuk használni. De komolyan nem, mert igen kicsi, igen sérülékeny, és nem sok erőtartalékkal rendelkező heli. Ha lenne hozzá párba egy dedikált HARCI típus, én akkor látnám értelmét.
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero and Pogány

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 820
47 189
113
Óhh hidd el lenne ilyen, de leginkább olyan ak meg a BMP-t akarná vissza :D Ismerek megátalkodott AK-ista öregeket akik az optikát is ördögtől valónak gondolják.
A BMP-t hiba volt kivonni :D ! Nekem sincs vele semmi bajom, csak én már a 3-ast preferálnám belőle!

Azok az AK buzi öregek meg lehet hogy optika nélkül is városban megszorongatnák az 5,56-os high tech német G-36-ot ott ahol por van és meleg, már csak azért is mert pl. az AK azzal ellentétben MŰKÖDIK, meg átlövi azt a falat amit a kisebb kaliber nem :D!

Mindegy, messzire visz ez, de én azért általában szeretem nem csípőből hülyének nézni a tőlem idősebb, tapasztaltabb generációt!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 502
113
Ezt én tudom. Sokan tudjuk. Csak hát ahogy le is írtam, soknak azért ez is fáj. Nekem is. Hiába van kommunikálva a moduláris beszerzendő harci HForce pakk, azért ez jelenleg a harci helikoptertől olyan nagyon messze van, hogy nagyon. A szállító kapacitása meg miután bent ültem, láttam-éreztem mekkorák az ülések, mennyi a hely, vagy beszéltem pl. arról is hogy kutató-mentőként mivel tud KEVESEBBET mint egy Mi-17, ha pl. véletlenül nem lesz hozzá Spike, akkor igazából én nem értem hogy mire fogjuk használni. De komolyan nem, mert igen kicsi, igen sérülékeny, és nem sok erőtartalékkal rendelkező heli. Ha lenne hozzá párba egy dedikált HARCI típus, én akkor látnám értelmét.
Én általában a harci helikoptert csapásmérő drónnal helyettesíteném, mert kis országnak a dedikált modernt harci helikopter kb megengedhetetlen luxus. Olyan meg nincs, hogy nem lesz hozzá spike... (főleg hogy, terminátor rakott be olyan képet, ahol németben a mi gépünkön fityeg a konténer)
A kutató mentő szerepkörben igazad van arra én is hallottam panaszt kutmen felcsertől, de oda pont a H225M van szánva a H145 réskitöltő megoldás addig.
Mindegy, messzire visz ez, de én azért általában szeretem nem csípőből hülyének nézni a tőlem idősebb, tapasztaltabb generációt!
Az ilyen hogy is mondjam ritkán tapasztalt valójában (vagyis műveleti környezetben, nem próbált ki más fegyvereket és eszközöket etc) mint valós tapasztalat hiányában korlátolt.

Nagyon sok idősebb (és valóban tapasztalt) ismerősöm van (főleg már kiöregedett különleges katonák akik most már máshol szolgálnak) akik AK-val kezdték az ipart és mégsem jut eszükbe sem azt gondolni, hogy régen minden jobb vót.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 500
93 718
113
Így van. S ez nem csak szerintem szomorú, mindenki egyet értett abban, hogy ha a MiHu megy, akkor tök jó hogy lesz két korszerű helikopter típusunk, csak a harci kategóriának vége.
Erre mondta Maroth, majdnem vadaszgép árában lehet újat, korszerűt beszerezni, ezért hátra sorolták. Illetve több képességet kiválthatják a drónok. Persze ez nem vígasztalja azokat, akik most ezt a típust repülik.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 820
47 189
113
Én általában a harci helikoptert csapásmérő drónnal helyettesíteném, mert kis országnak a dedikált modernt harci helikopter kb megengedhetetlen luxus. Olyan meg nincs, hogy nem lesz hozzá spike... (főleg hogy, terminátor rakott be olyan képet, ahol németben a mi gépünkön fityeg a konténer)
A kutató mentő szerepkörben igazad van arra én is hallottam panaszt kutmen felcsertől, de oda pont a H225M van szánva a H145 réskitöltő megoldás addig.

Az ilyen hogy is mondjam ritkán tapasztalt valójában (vagyis műveleti környezetben, nem próbált ki más fegyvereket és eszközöket etc) mint valós tapasztalat hiányában korlátolt.
Valami kell a H-145M mellé, ami visz komoly fegyverzetet, amivel lehet támadni földi célpontokat, különben lássuk be, így önmagában nincs neki értelmes feladat, igen. Kíváncsi leszek, hogy a drónok tudják-e hozni majd azt a szintet mint egy dedikált harci helikopter abban a tekintetben, hogy mennyire rugalmasan tudnak egy komplex környezetben működni. Szerintem jelenleg még nem. Idővel biztosan elérkezünk oda, de ma szerintem még kell az ember a gépre. Meglátjuk!


A másik feléhez én nem tudok hozzászólni, de az tény hogy pl. a G-36 ról ugye kiderült, hogy nagyon fasza hipermodern műanyag, csak a meleget, port, koszt nem bírja. Nos műveleti területen néha akad ez is, az is. Irakban is olvastam olyat, ahol épületharcban előny volt a 7,62 az 5,56-al szemben. Nekem ebben nincs tapasztalatom, de olvastam ilyet is. Meg olvaslak téged is. Nem tudok igazságot tenni.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 502
113
A másik feléhez én nem tudok hozzászólni, de az tény hogy pl. a G-36 ról ugye kiderült, hogy nagyon fasza hipermodern műanyag, csak a meleget, port, koszt nem bírja.
Porral kosszal nincs baja, elolvadt (mondjuk a többi használó országnak afganisztánban sem olvadt csak a németeknek (és csak abban az 1 esetben előtte meg utána évekig semmi khhm és milyen jól jött, hogy a H&K-ot megpróbálják kiütni az állami fegyverszállító bevett helyéről khhhm) :D. De nem beszéltem G36-ról sosem szerettem azt a fegyvert. De egy rövid gázdugattyú hátrasiklásos normális optikarögzítésű fegyvert egy AK-val még nagyon erős farigcsálással sem fogsz utolérni. És igen a kaliber az egy dolog de ez egy szempont és van másik 5-6 amiben meg mind gyengébb az eszköz. Akkor mi van?

Nagyon sok idősebb (és valóban tapasztalt) ismerősöm és volt kiképzőm van (főleg már kiöregedett különleges katonák akik most már máshol szolgálnak) akik AK-val kezdték az ipart és mégsem jut eszükbe sem azt gondolni, hogy régen minden jobb vót és ők végigjárták a teljes spektrumot a tártáskától a modern Plate carrierig és az UAZ-tól a az RCWS-esl szerelt Oskosh MATV-ig. Érted szerintem mit mondok.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 820
47 189
113
Porral kosszal nincs baja, elolvadt (mondjuk a többi használó országnak afganisztánban sem olvadt csak a németeknek (és csak abban az 1 esetben előtte meg utána évekig semmi khhm és milyen jól jött, hogy a H&K-ot megpróbálják kiütni az állami fegyverszállító bevett helyéről khhhm) :D. De nem beszéltem G36-ról sosem szerettem azt a fegyvert. De egy rövid gázdugattyú hátrasiklásos normális optikarögzítésű fegyvert egy AK-val még nagyon erős farigcsálással sem fogsz utolérni. És igen a kaliber az egy dolog de ez egy szempont és van másik 5-6 amiben meg mind gyengébb az eszköz. Akkor mi van?

Nagyon sok idősebb (és valóban tapasztalt) ismerősöm és volt kiképzőm van (főleg már kiöregedett különleges katonák akik most már máshol szolgálnak) akik AK-val kezdték az ipart és mégsem jut eszükbe sem azt gondolni, hogy régen minden jobb vót és ők végigjárták a teljes spektrumot a tártáskától a modern Plate carrierig és az UAZ-tól a az RCWS-esl szerelt Oskosh MATV-ig. Érted szerintem mit mondok.
Értem, és távol álljon tőlem hogy a fejlődés kerékkötője legyek. De azért nem minden, és nem mindig egyértelmű, illetve látod, ott az AK-nál egybehangzóan mondják sokan hogy mi a helyzet, olyanok akik próbálták az újakat is.

Akikről én beszélek, jelenleg próbálták-használják épp az újat, és nekem elég egybehangzónak tűnt az a néhány dolog, amit leírtam. Tényszerűen NEM beszéltem az egész bázissal, de ez azért már csak jelent valamit, mivel nem is 1 nap, egyetlen helyszíne volt...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 502
113
Értem, és távol álljon tőlem hogy a fejlődés kerékkötője legyek. De azért nem minden, és nem mindig egyértelmű, illetve látod, ott az AK-nál egybehangzóan mondják sokan hogy mi a helyzet, olyanok akik próbálták az újakat is.

Akikről én beszélek, jelenleg próbálták-használják épp az újat, és nekem elég egybehangzónak tűnt az a néhány dolog, amit leírtam. Tényszerűen NEM beszéltem az egész bázissal, de ez azért már csak jelent valamit, mivel nem is 1 nap, egyetlen helyszíne volt...
A párhuzam megvan.

Van amiben jobb a régi pl olcsóbb üzemeltetés és egyszerűbb karbantartás, meg általánosan nagyobb teherbírás. De tényleg akkor lenne erre célszerű visszatérni, hogy ha akkor lenne meg az összehasoníltás amikor a típus elérte a teljes műveleti képességét és nem az elején amikor még az egész gyerekcipőben jár és a párja még meg sincs.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 696
76 691
113
Olyan meg nincs, hogy nem lesz hozzá spike... (főleg hogy, terminátor rakott be olyan képet, ahol németben a mi gépünkön fityeg a konténer)
Én ilyen képre nem emlékszem. Az egyik gyári gépen volt 2020 november végén egyszer egy Spike indító "súlymakett", egy Airbus meeting előtt hogy belekerülhessen a prezentációba, de azóta sem látták. 2021 áprilisában Bukarestben pedig azt mondta az Airbus embere hogy még két év kell az integrációhoz, ha most megrendelik a románok. Úgy tűnik, itt tart jelenleg a Spike integráció. (2015 óta ígérgeti a gyártó.)
Nekem kezdettől fogva azt mondták, hogy a páncéltörő feladatkör az a H225M-en lesz. Integrálva még arra sincs a Spike, így ezt mindenképp meg kell majd csinálni a gyártónak a Hforce-hoz. Onnan meg már nem lenne nagy ugrás, hogy a H145M is képes legyen rá, ha van rá szándék.

Egyébként még mindig nem tudjuk, hogy milyen fegyverek vannak/lesznek a magyar H145M-ekhez. Pedig mióta itt vannak a Hforce-os gépek, és már Szolnokon gyakorolnak a gyári pilótákkal. A hivatalos kommunikáció szerint mindenre is alkalmas lesz a típus. De úgy tűnik, hogy a képességei még mindig ott tartanak mint 2018-ban (12.7 mm, 20 mm, 70 mm-es rakétablokk), a szerb fegyvereket leszámítva. A Link16 lett még kész azóta, de a műholdas kommunikációt még csak most tesztelik a gyári gépeken.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 463
67 812
113
Értem, és távol álljon tőlem hogy a fejlődés kerékkötője legyek. De azért nem minden, és nem mindig egyértelmű, illetve látod, ott az AK-nál egybehangzóan mondják sokan hogy mi a helyzet, olyanok akik próbálták az újakat is.

Akikről én beszélek, jelenleg próbálták-használják épp az újat, és nekem elég egybehangzónak tűnt az a néhány dolog, amit leírtam. Tényszerűen NEM beszéltem az egész bázissal, de ez azért már csak jelent valamit, mivel nem is 1 nap, egyetlen helyszíne volt...
Az összes háborúban amikor az amcsi katonák hozzájutottak, ha tehették, vittek AK-t is magukkal, vietnam-tól, afganisztánig és irakig bezárólag. Az AK örök. Mellé mégis a képzettség, pontosság rendre rendkívül eltérő veszteségadatokat szokott mutatni az AK-s barbárok és az egyebet használó profi haderők összecsapásából.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 073
33 110
113
@Terminator berakta,hogy a szerbek rendszeresitették a Mistral-3at.Ukiknak van Oszajuk,a romulánoknak is.Panszirt már meg se emlittem.A mi Mihujaink eredeti harcrendszerekkel vannak ellátva.Éjszakai harcképességet kb el lehet felejteni,az a gyakorlat egy bohozat volt.A gépen nincs FLIR,se taclink.Fegyverzete,ha lenne is,csak stand on fegyverzet,amit nem lehet csak közvetlen rálátással bevetni.És kisebb hatótávolságuak,mint a támadott csapatokat oltalmazó légvédelmi eszközök......(és közben csak a közvetlen csapatlégvédelemmel számoltam....)
Vagyis fényes nappal célt kellene repülnie az ellen csapatlégvédelmének,ami már az elött képes lelőni,hogy saját fegyvereivel egyáltalán tüzelési helyzetbe jutna-nagyon okos dolog ez a Mihurestaurálás,qrvára okos dolog. o_O
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 696
76 691
113
Egy hónap szünet után újra repül a pilótaképzés miatt Németországban kinnmaradt két gép. Valószínűleg befejeződött a gépek karbantartása és lefestették őket végre szürkére. Így hamarosan átrepülhetnek velük Szolnokra és végre teljes lesz a flotta... (a szerződés aláírásakor 2021 júliusát mondták) De az is lehet hogy a koronavírus miatt máshogy lesz.

A koronavírus helyzet ellenére is folyik a pilótaképzés Németországban az 5. és 6. géppel...

2021.02.12.



 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 420
63 662
113
A H145M esetében az integrációt hátráltató tényező, hogy a dedikált felfüggesztési pontjain nem nagyon bírja el azt a kevéske függesztményt.
A 12.7-es konténer már kikezdi, pedig annak sem a hatótávja, sem a tűzereje, sem a javadalmazása nem épp elegendő.
Az egyetlen rakétablokk is elég karcsú fegyverzet.
A 20mm-es gépágyú meg már komolyabb gond.

Ennél nagyobb baj, hogy a jóval nagyobb H225M is csak ennyit fog tudni vinni.

A gépek önmagukban jók, de a feladatköreiket kell tisztázni.
Sanszos, hogy kb tíz éven belül, ha csak nem jön valami ábrándos széplelkekből álló kormányzat közbe, a dedikált harci helikopter típus is meg fog jelenni.
Az így feleslegessé váló H145M-ek egy valamekkora részét pedig átadják a TEK-nek és a rendőröknek az NOTAR gépek helyett.