[HUN] Airbus Helicopters H145M HForce

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 861
4 693
113
Csak az összehasonlítás végett, erre képes az MD-969 (valóság, nem ígéret):
969silo%20(2).png

MD-969-0392.jpg

2l-image-MD-969-Combat-Attack-Helicopter-1.jpg
A photoshop mindent elbír. A szerkezet vajon tud erről?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
17 357
51 824
113
Nagyon sokan nagyon sokat láttok bele a modern drónokba, szerintem...

Egy modern harci helikopter pontosan azért mert fent ül rajta a pilóta, sokkal gyorsabban tud komplex környezetben döntést hozni, mint egy adatkapcsolat túloldalán ülő kezelő, illetve összehasonlíthatatlanul jobban tudja kihasználni a terepfedezéket mint egy merev szárnyú drón.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
17 357
51 824
113
Image-2-ALTIUS-600-Small-Unmanned-Aircraft-System.jpg

MES6903-figures-3

Dron és helikopter.Mindkettő kell
A Drónnak nem nagyobb a harcértéke semmivel mint egy harci helikopternek, pusztán nincs fájó emberveszteség ha elveszik. Ez az igazság. Nem jobb, csak minimalizálja a veszteséget. Ha a leghatékonyabb megoldás kell ár/érték arányban, nem a komoly támadó drón lesz a nyerő. Az olcsóbb - egyszerűbb kisebb drónoknak van inkább létjogosultsága szerintem pont, nem a nagyobb - drágább eszközöknek. Ha úgy tetszik, én pont hogy a felderítő könnyű helit váltanám ki inkább drónnal (a H-145M szerepkört), és nem a Predator - Bayraktar vonalat preferálnám.

Meglátjuk mi és hogy lesz majd nálunk.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 819
67 123
113
A dedikált harcihelikopter egy érdekes állat.
Az oroszok és az amerikaiak lendületből tartják fenn a kategóriát, nem engedték el a kezét, folyamatosan fejlesztik, de azért látszik, hogy örökké kemény dió kitalálni a koncepciót.

Csak maguknál az amerikaiaknál hányadik nekifutásra jutottak el oda, hogy AH-64, aztán, hogy még mindig AH-64 és, hogy jó ideig marad is az AH-64?
Mert a Cobra után volt AH-56 vs Blackhawk, majd inkább King Cobra, de ezek egyike sem kellett, mi több, magát a tendert is törölték. Ezután találtak rá az Apache "ízére". Hosszas vajúdás után. Aztán megpróbálták az LHX programot, amiből a RAH-66 Comanche-on keresztül azt akarták kihozni, hogy a dedikált harci helikopter legyen inkább alacsony észlelhetőségű felderítő, scout technika. Nem kellett, mert ezt a munkát elvitték a feláldozható drónok.
Maradt az Apache.
Most, hogy kitalálták, hogy az AH-64E legyen a drónvezérlő platform, de a Boeing a Sikorsky-val karöltve felajánlotta az S-97 Raider nyomán az eljövendő, nagysebességű harci típust, vele párhuzamosan, magán projektként az AH-64-es egy speciális, compound verzióját, 400km/h sebességre áttervezve.
Egyelőre ezek sem kellenek.
Úgy néz ki, marad az Apache.

Az oroszoknál a Mi-24-es után vagy negyven évig nem tudták kitalálni, hogy mi legyen, most egyszerre van felújított Mi-24-es, továbbá Mi-35M, ezek a deszant kapacitással, a Mi-28N és a Ka-52, illetve ezek modernizált verziói. Miközben látszik, hogy az agyonpáncélozott Mi-28-as helyett inkább az "okosabban megtervezett" Ka-52-es is elég lehet a túlélőképesség szempontjából, de mind a kettőnél az a legjobb, ha az AH-64E mintájára inkább drónokat kezdenek vezérelni, bztos távolból.

A németeknél soha nem volt múltja a harci helikopternek, látszik, hogy nem is tudnak mit kezdeni a Tiger-el. De amúgy is spúr egy népség, hiszen az olcsóság jegyében kihagyták a gépágyút. Így viszont furcsa két harcost egy ilyen gépben aszalni.

A franciák bennehagyták, de náluk se nagyon volt korábban ilyen kategória, nem is nagyon erőltetik a rendszeresítését komolyabb darabszámban.

Az angolok ezt a kérdést kb negyed százada azzal oldották meg, hogy licenszben összerakták az AH-64D-t WAH-64-es néven. Egyelőre kitartanak a kategória mellett, de már az E-modell szintjén.

Az olaszok azok, akik még próbálkoztak a dedikált harci helikopterrel, mint olyannal.

Ezek a nagy helikopterépítő nációk és azt látni, hogy lassan, de biztosan ez a feladatkör kezd átcsúszni a drónok térfelére. Ez utóbbi viszont nem azt jelenti, hogy az irányító platform marad a földön egy légkondis konténerben, hanem az, hogy a "kalapácsot" egy robot fogja lóbálni, amit a levegőből, a "partvonalról bekiabálva" fognak irányítani, biztos távolságból.

Az, hogy az amerikaiaknál és az oroszoknál ezt mintegy "páncélban" teszik, az csak annyit tesz, hogy ha a drónirányító helikopter maga is támadó eszköz, akkor nagyobb a flexibilitás, mintha a drón elvesztése után dolgavégezetlenül az irányítónak haza kellene kullogni.
 

Chima3ra

Well-Known Member
2020. július 28.
297
1 043
93
A Drónnak nem nagyobb a harcértéke semmivel mint egy harci helikopternek, pusztán nincs fájó emberveszteség ha elveszik. Ez az igazság. Nem jobb, csak minimalizálja a veszteséget. Ha a leghatékonyabb megoldás kell ár/érték arányban, nem a komoly támadó drón lesz a nyerő. Az olcsóbb - egyszerűbb kisebb drónoknak van inkább létjogosultsága szerintem pont, nem a nagyobb - drágább eszközöknek. Ha úgy tetszik, én pont hogy a felderítő könnyű helit váltanám ki inkább drónnal (a H-145M szerepkört), és nem a Predator - Bayraktar vonalat preferálnám.

Meglátjuk mi és hogy lesz majd nálunk.
Egy pillanatig nem is gondoltam,hogy egy drónnak nagyobb lenne a harcértéke. Egyszerűen arról van szó,hogy egy limitált költségvetés mellett,mi az ami inkább belefér,hamarabb realizálódó valós csapásmérő képességet biztosít,és ez úgy gondolom,hogy a mi esetünkben inkább a drón. Amúgy én sem gondolom,hogy 1 drón egyenlő 1 dedikált harci helikopterrel,hanem mára eljutottunk oda,hogy a drónok sok feladatban már alternatívai lehetnek egy harci helikopternek,illetve ami számunkra fontos,hogy a fél,maximum egy tucat harci helikopter helyett ennek többszöröse szerezhető be drónokból,és igen,nincs emberveszteség,és kisebb az anyagi kár,ha egyet lelőnek. Nem gondolom,hogy a harci helikopter halott koncepció lenne,azt viszont igen,hogy a "hagyományos" berepülök,szétgépágyúzok és raketázok mindent és mindenkit harcmodornak leáldozott. Afganisztánban a kalasnyikovos papucsosok ellen még belefért(bár korábbról a szovjeteknek a Stingerek miatt lehet,hogy más lenne a véleménye...),mára azonban olyan szinten terjedtek el a Manpadok az egész világon,hogy ez a klasszikus harcihelikopteres támadasi profil lassan az instant öngyilkosság kategóriába kerül. Lásd jó pédaként erre az ukrán Mihukat az elmúlt években. Nem hinném,hogy véletlen lenne,hogy az amcsik is az Apache jövőjét leginkább egy drón hubként látják,ami biztonságos távolságból nlos fegyvereket ereget.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
17 357
51 824
113
Egy pillanatig nem is gondoltam,hogy egy drónnak nagyobb lenne a harcértéke. Egyszerűen arról van szó,hogy egy limitált költségvetés mellett,mi az ami inkább belefér,hamarabb realizálódó valós csapásmérő képességet biztosít,és ez úgy gondolom,hogy a mi esetünkben inkább a drón. Amúgy én sem gondolom,hogy 1 drón egyenlő 1 dedikált harci helikopterrel,hanem mára eljutottunk oda,hogy a drónok sok feladatban már alternatívai lehetnek egy harci helikopternek,illetve ami számunkra fontos,hogy a fél,maximum egy tucat harci helikopter helyett ennek többszöröse szerezhető be drónokból,és igen,nincs emberveszteség,és kisebb az anyagi kár,ha egyet lelőnek. Nem gondolom,hogy a harci helikopter halott koncepció lenne,azt viszont igen,hogy a "hagyományos" berepülök,szétgépágyúzok és raketázok mindent és mindenkit harcmodornak leáldozott. Afganisztánban a kalasnyikovos papucsosok ellen még belefért(bár korábbról a szovjeteknek a Stingerek miatt lehet,hogy más lenne a véleménye...),mára azonban olyan szinten terjedtek el a Manpadok az egész világon,hogy ez a klasszikus harcihelikopteres támadasi profil lassan az instant öngyilkosság kategóriába kerül. Lásd jó pédaként erre az ukrán Mihukat az elmúlt években. Nem hinném,hogy véletlen lenne,hogy az amcsik is az Apache jövőjét leginkább egy drón hubként látják,ami biztonságos távolságból nlos fegyvereket ereget.
Azért az Ukik gyakorlatilag az orosz légvédelem ellen repültek, ami gyakorlatilag jó eséllyel a legjobb a világon.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 784
34 596
113
Hát,aki tényleges háborúban részt vett,az mind akar harci helikoptert.
Dronokkal egyenlóre az a gond,hogy vagy kicsik komoly csapásmérő fegyverzet hordozására,vagy ha elég nagyok,akkor meg könnyű célpont a légvédelemnek.
A felsó képen a heli egy felderitó dront indit.És szerintem ez a helik egyik jövője.Meg a hk-k és IFV/APC jövöje is.
Heli embert,felszerelést és harcrendszereket tud a hadszintéren gyorsan szállitani egyik helyszinről a másikra.Dronok erre nem képesek.Viszont egy helikorternek harci feladata megoldásához szüksége lesz a dronra.
Helikopter és dron.Példálózunk.
Mondjuk van egy hadszintér,aminek szárnyán van egy megkerülési utvonal,amit egy kulcspozicióbol ellenőrizni lehet.Ezt elfoglalhatja egy helikopteres deszant.A deszant dronokat küld az ellen támpontjának felderitésére.Az ellen támpontjának mondjuk van légvédelme,és le tudja lüni a nagyobb felfegyverzett dronokat.Ekkor a helik maguk inditanak kicsi,a légvédelem számára túl kicsi dronokat(illetve feláldozható dronokat),majd azokat tűzvezető eszközként használva stand off fegyverzettel kiszedi a támpont légvédelmét.Stand on módon ezután a támpont egyébb harcrendszereit is támadhatják.Végúl közvetlen támogatással leteszik a deszantot,ami elfoglalja a támpontot.És mindezt jóval gyorsabban meg tudja tenni,mintha ezt a földön,járművekkel tennénk.Igy is lehet oldalszárnyat biztositani.De lehet egy támadás lendületét is fentartani,elórevetett osztagok kihelyezésére használva a heliket.Vagy forditva,idöt nyerni,elővéd funkcióju elórevetett osztaggal.Helikopterek meg azt a támogató (tűz)erőt jelentik,mit más módon idóben nem lehet a helyszinre juttatni.
 

anti70

Active Member
2019. október 3.
117
141
43
A Drónnak nem nagyobb a harcértéke semmivel mint egy harci helikopternek, pusztán nincs fájó emberveszteség ha elveszik. Ez az igazság. Nem jobb, csak minimalizálja a veszteséget. Ha a leghatékonyabb megoldás kell ár/érték arányban, nem a komoly támadó drón lesz a nyerő. Az olcsóbb - egyszerűbb kisebb drónoknak van inkább létjogosultsága szerintem pont, nem a nagyobb - drágább eszközöknek. Ha úgy tetszik, én pont hogy a felderítő könnyű helit váltanám ki inkább drónnal (a H-145M szerepkört), és nem a Predator - Bayraktar vonalat preferálnám.

Meglátjuk mi és hogy lesz majd nálunk.
Kutató és mentő feladatokra is vásároltuk,azt bajosan váltja ki a drón.Szerintem a gatyától a vadászgépig fontosabb bármi nekünk,mint dedikált harci heli.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 784
34 596
113
Hát én még mindig itt tartok....
hqdefault.jpg

Persze,korszerű szinten.Mert ez már elavult egy kicsit,ami a képen van,frissiteni kell
 

anti70

Active Member
2019. október 3.
117
141
43
Egy Apache 60-65 millió dollár,plusz felszerelése,plusz rendszerbeállítási költsége,mindennel együtt megközelíti egy szűz Gripen árát.Nem is illik a haderő fejlesztésünk képébe.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
17 357
51 824
113
Mármint harmadannyi ember fér bele.
Amúgy gyorsabban megtalálja, akit kell, pontosabban függ meg, erősebb a csőrlője, kisebb helyen leszáll, ha kell, és minden időben oda lehet küldeni.
Harmadannyi embert lehet vele menteni, fektetni, meg ellátni, mivel eleve a személyzet - felcser létszám és EÜ. felszerelés is rögtön limitálva van a jóval kisebb méret, és hasznos terhelhetősége miatt. Csörlőt jóval erősebbet is lehet rá tenni, mert megbírja jobban mint a picur.

Egy nagy előnye van, jóval komplexebb helyeken is meg tud függeni/leszállni valóban, mivel kisebb 50x50 helyett 25x25 is elég neki, illetve kisebb a rotorszele, ami azért jó dolog.

Ettől függetlenül ha ki kell szedni egy rommá lőtt rajt jó pár sebesülttel, egy Mi-17 elviszi azt amit 3-4 H-145M.
 

anti70

Active Member
2019. október 3.
117
141
43
Harmadannyi embert lehet vele menteni, fektetni, meg ellátni, mivel eleve a személyzet - felcser létszám és EÜ. felszerelés is rögtön limitálva van a jóval kisebb méret, és hasznos terhelhetősége miatt. Csörlőt jóval erősebbet is lehet rá tenni, mert megbírja jobban mint a picur.

Egy nagy előnye van, jóval komplexebb helyeken is meg tud függeni/leszállni valóban, mivel kisebb 50x50 helyett 25x25 is elég neki, illetve kisebb a rotorszele, ami azért jó dolog.

Ettől függetlenül ha ki kell szedni egy rommá lőtt rajt jó pár sebesülttel, egy Mi-17 elviszi azt amit 3-4 H-145M.
Csak ismételni tudom magamat,a MI-17 leváltására nem a 145 ha nem a 225 kerül.
 

Chima3ra

Well-Known Member
2020. július 28.
297
1 043
93
Harmadannyi embert lehet vele menteni, fektetni, meg ellátni, mivel eleve a személyzet - felcser létszám és EÜ. felszerelés is rögtön limitálva van a jóval kisebb méret, és hasznos terhelhetősége miatt. Csörlőt jóval erősebbet is lehet rá tenni, mert megbírja jobban mint a picur.

Egy nagy előnye van, jóval komplexebb helyeken is meg tud függeni/leszállni valóban, mivel kisebb 50x50 helyett 25x25 is elég neki, illetve kisebb a rotorszele, ami azért jó dolog.

Ettől függetlenül ha ki kell szedni egy rommá lőtt rajt jó pár sebesülttel, egy Mi-17 elviszi azt amit 3-4 H-145M.
De miért a Mi-17hez hasonlítod? Azt még mindig a H225M váltja majd,és nem a 145M. Almát a körtével. Épp ez a lényeg,hogy lesz egy közepes és egy könnyű típus,tehát akár SAR feladatnál azt küldheted,ami adott esetben idális. Ha egy raj kimentéséről van szó,akkor mehet a Mi-17/H225,ha meg a mátrában egy balesetet szenvedett sziklamászót kell összekaparni egy zsebkendőnyi területről,akkor meg ott van a H145M.