Az a "többszáz" harckocsi csak céltárgynak jó - nagyobb távolságról pl. TR-85 (
sokak szerint a világ legrosszabb harckocsija) még teljesen felpáncélozott Lynxet sem tudná kilőni, a Leppardról nem is beszélve.
A PZH-k páncélelhárító okos lőszerekkel (pl. SMArt155, Bonus) száz számra lőnék ki őket órák alatt - ha eléggé koncentráltan jönnek.
Egyébként ez olcsóbb és hatékonyabb megoldás lenne tömeges harckocsi támadásra mint a Spike.
Középtávon meg a légi páncéloselhárítást drónok veszik át - nem is feltétlen kell nekünk harci helikopter. Feltehetően ezért hallani jóval többet a drónfejlesztésről, mint arról hogy Tigert vagy Apache-t veszünk...
Ideiglenes megoldásként deszant, teher rakomány kísérgetésre, felderítésre tök jó a 145M Spike rakétákkal, géppuskákkal, 70mm-es rakétákkal...
"A legbiztosabb receptek, ha el akarod veszteni a háborút, mindig úgy kezdődnek, hogy az ellenséget le kell becsülni."
1, A Honvédség kötelékében szolgálók már más topicban leírták pontosan, hogy mijük van a románoknak, nem kell totózni. 1 zl TR-85M1, 1 zl TR-85 és 2 zl T-55. (Mármint ha fejből jól emlékszem.)
2, Hogy a topic témájánál maradjunk, a heliket nem Tata fogja megkapni. A Lynxeket-eket meg tudtommal nem Szolnokon a gyors reagálásúak. Alakulat harcol alakulattal. Én láttam videókat a Hearthstorneról, de nem annak a rendszerében akarnám megnyerni a románok elleni háborút.
Ténykérdés, hogy már bejelentették a harci helik kivonását pár éven belül. És legalább 15 évig nem lesz a három dandárból egynél páncéltörő képesség, mert hallgattunk rád és nem tettünk fel szállító helikre rakétát. Pedig senki nem szintlépésként kezelte volna az új gépeket. Még csak nem is 100%-os helyettesítésként. Mindenki arról beszélt, hogy 80%-ban pótolni tudják ezek a gépek tüskével felszerelve a hiányukat, mert biztonságos távolságból kellően elrettentő erőt képviselnek.
Hogy értsd! Egy igazi háborúban törekszel rá, de nem feltételezheted azt, hogy az ellenség nem jön rá, hogy körülbelül melyik frontszakasz védelmére küldted egy-egy nagyobb harccsoportodat. Amint megtudják, hogy hol vannak a szolnokiak, azonnal rájuk küldenek egy dandár nehezet, mert az képes a gyalogság és hk kölcsönös támogatásával bedarálni őket, mire Tata átér. Vagyis abban a találkozóban nincs se Lynxed, se Leopárdod, se Pzh2000-d.
3, A drónok nem önmagukban és nem öncélúan lesznek jelen a modern csatatereken. Amint kijön a harci helik következő generációja, ők is átveszik az UAV rajok irányítását és háttérből suplyzását. Egyébként erre a feladatkörre a jelenleg gyártás alatt álló AirBusok is alkalmasak, ha megkapják a kellő sw támogatást az UAV-okhoz. A kimondottan nagy méretű Bayraktarnál is korlátozott a hasznos teher. Márpedig a komolyabb páncélok átütéséhez első sorban méret és anyagmennyiség kell. Egy szállító helire tudsz rakni rakétát, de egy drón esetén ez méret növekedést fog eredményezni- sebezhetőbbek lesznek és drágábbak. (Az általuk hordott kis méretű bombák sokkal inkább légvédelmi ütegek és könnyebb páncélozottságú járművek ellen lesznek hatásosak, ezeket is főleg a nagy méretűek fogják vinni. A közepes és kis méretű drónok többsége várhatóan csak felderítő eszközökkel fog rendelkezni, támadó felszereléssel nem.)
Összegezve: Nem feltétlen a legjobb számunkra, hogy egyelőre dedikált gépek helyett csak multifunkciósak lesznek. De egyelőre ez egy olcsó megoldás arra, hogy "mindenből legyen, mindenből valamilyen mennyiség legyen". A másik lehetőség, hogy a dedikált szállító helik talpán is katonák fognak utazni, de legalább lesz
igazi harci heli 2-3 darab.