[HUN] Airbus Helicopters H145M HForce

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1586

Guest
Az ATGM ellen van egy olyan csodás ellenszer amit lombkoronának hívnak...
A helikről indított Spike rakétàk RF irányításúak, úgyhogy az indító helinek mindegy hogy van e lombkorona közte és a célpont között.

Továbbá a Spikenak - meg az MMP nek is - van BLOS képessége, úgyhogy bármi ami látja a célt (pl. egy drón) és le tudja adni a koordinátákat a Spike indítónak elèg ahhoz hogy cèlra vezessék a rakètát.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and SilvioD

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 963
113
A helikről indított Spike rakétàk RF irányításúak, úgyhogy az indító helinek mindegy hogy van e lombkorona közte és a célpont között.

Továbbá a Spikenak - meg az MMP nek is - van BLOS képessége, úgyhogy bármi ami látja a célt (pl. egy drón) és le tudja adni a koordinátákat a Spike indítónak elèg ahhoz hogy cèlra vezessék a rakètát.
Igen ezzel tisztában vagyok csak ha ne adj isten a rakéta ágnak ütközik az akár még el is tudja működtetni vagy kitéríteni az irányból mégha csak kicsit is. A lomb és bokor hasznos.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 175
113
Nem illik lebecsülni több száz harckocsit. Azt írtad teljesen felpáncélozott Lynx-et sem tudná kilőni, pláne nem a leo-t. Mikor Kriss leírta hogy tévedsz, keresztbe hosszába átlőné mint a szart, már azt írod hogy de nem találná el... Az a TR-85 még ha elavult is, akkor is valós fenyegetés ott, ahol NINCS koncentrált pct. képesség, mert a gyalogságon, könnyű járműveinken keresztül mennének mint kés a vajon.

Én tisztán a technikáról beszéltem - háborúban minden helyezkedés, taktikázás kérdése. Nyilván a TR-85 sem magában jönne és a védők sem csak egy Carl Gustaffal állnának ott... (Tisztán technikai értelemben amúgy még a CG is alkalma TR-85 és egyéb T-55 verziók kilövésére...)
Valahol olvastam amúgy (sajnos már nem tudom hol), hogy ha mindent felpakolnak a Lynxre, akkor simán hozza a hidegháborús harckocsik (pl. T55) páncélozottsági szintjét...
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Igen ezzel tisztában vagyok csak ha ne adj isten a rakéta ágnak ütközik az akár még el is tudja működtetni vagy kitéríteni az irányból mégha csak kicsit is. A lomb és bokor hasznos.
Nézd meg a karabahi Spike videókat mennyire volt hasznos ágak közé (bokorba, fa alá) rejteni a páncélos technikát....pont semmit se èrt
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 175
113
Igen ezzel tisztában vagyok csak ha ne adj isten a rakéta ágnak ütközik az akár még el is tudja működtetni vagy kitéríteni az irányból mégha csak kicsit is. A lomb és bokor hasznos.
Azért egy támadó harckocsi század vagy zászlóalj nem fától fáig rohangál mint a Vietcong dzsungelben... :)
Tényleg lehet hogy pár rakéta fennakad a fán - de az ellenség helyében nem erre építenék... :D

Egyébként a Lynx helyében kilőnék 1-2 Spike rakétát aztán, ködfelhő és pucolás!
(Ha jól tudom a Lynxre tervezett LR2 rádiós és nem kábeles, így simán lehet lőállást váltani)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 963
113
Nézd meg a karabahi Spike videókat mennyire volt hasznos ágak közé (bokorba, fa alá) rejteni a páncélos technikát....pont semmit se èrt
Tud életet menteni, de valóban nem építenék rá aktívan. Mondjuk ott ilyen mediterrán cserjéseket láttam a videókban de ha van komolyabb növényzetes videó akkor azt megköszönöm.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 025
66 477
113
Én tisztán a technikáról beszéltem - háborúban minden helyezkedés, taktikázás kérdése. Nyilván a TR-85 sem magában jönne és a védők sem csak egy Carl Gustaffal állnának ott... (Tisztán technikai értelemben amúgy még a CG is alkalma TR-85 és egyéb T-55 verziók kilövésére...)
Valahol olvastam amúgy (sajnos már nem tudom hol), hogy ha mindent felpakolnak a Lynxre, akkor simán hozza a hidegháborús harckocsik (pl. T55) páncélozottsági szintjét...
Egyszer már fejben egymásnak engedtünk egy zlj Hiúzt és egy zlj T-55-öt. Fájnának egymásnak.



De ha megint akarjuk, akkor irány máshová, ne romboljuk a topikot.
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
3 000
5 330
113
T

Törölt tag 1586

Guest
Mondjuk ott ilyen mediterrán cserjéseket láttam a videókban de ha van komolyabb növényzetes videó akkor azt megköszönöm.
Sűrű erdőbe menekülő Szmercs...
És tettes mégcsak nem is Spike volt hanem igen nagy valószínűséggel egy a Spikenál jóval kisebb és könnyebb TB-2 ről dobott MAM-L vagy MAM-C

Egyszóval én tényleg nem bíznék a sűrű erdőben mint álca vagy pajzs
 
H

Hummen23

Guest
2-2,5kmről a TR-85 semmit nem talál el - elsőre semmiképp.
Általában az nyer egy ütközetet, aki előbb szúrja ki a másikat - erre lesz a Lynxnek a thermal-imager, a TR-85nek meg a az egyszerű 2. vh. szintnél alig jobb optika...

Egyébként páncélos ütközetek ritkán zajlanak erdőben - ha lenne ilyen konfliktus akkor ott a szép nagy alföld, ahol nem sok fa lesz elbújni a Spike elől...hacsak nem ültetnek fákat a parancsnoki kuppláikba! :D
Ha már alföldön szeretnéd lejátszani, akkor az legyen havasalföld pls.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 075
10 694
113
Sok különbség nincs elvileg a kettő közt szóval.
Az Azeriek NLOS-t tettek datalinkes Mi-17-esekre szóval megoldható minden is.

Egy szállító helikopter ATGM mel elèg hülye ötlet...
A szállító helikopter nem más mint egy logisztikai eszköz, ha úgy tetszik egy repülő teherautó.
Az a dolga hogy katonákat, municiót, sebesülteket szállítson nem pedig az hogy tankok ellen harcoljon.

Vannak, akik azt mondják hogy kezdettől fogva az a terv hogy a H225M feladata lesz a páncéltörés. Ezzel összecseng, hogy nem nagyon erőltették eddig a Spike integrációt a H145M-re.


Rakhatnák Super Fleronra vagy Mi-26-ra is azokat a pct. rakétákat... :D
Egyébként CSAR feladatoknál, de akár deszant kirakásakor is jól jöhet, ha valamivel meg tudják támogatni a deszantot.
Nem erre építeném a Honvédség páncélelhárítását, de jobb, ha oda tudnak sózni.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Az a "többszáz" harckocsi csak céltárgynak jó - nagyobb távolságról pl. TR-85 (sokak szerint a világ legrosszabb harckocsija) még teljesen felpáncélozott Lynxet sem tudná kilőni, a Leppardról nem is beszélve.
A PZH-k páncélelhárító okos lőszerekkel (pl. SMArt155, Bonus) száz számra lőnék ki őket órák alatt - ha eléggé koncentráltan jönnek.
Egyébként ez olcsóbb és hatékonyabb megoldás lenne tömeges harckocsi támadásra mint a Spike.

Középtávon meg a légi páncéloselhárítást drónok veszik át - nem is feltétlen kell nekünk harci helikopter. Feltehetően ezért hallani jóval többet a drónfejlesztésről, mint arról hogy Tigert vagy Apache-t veszünk...
Ideiglenes megoldásként deszant, teher rakomány kísérgetésre, felderítésre tök jó a 145M Spike rakétákkal, géppuskákkal, 70mm-es rakétákkal...

"A legbiztosabb receptek, ha el akarod veszteni a háborút, mindig úgy kezdődnek, hogy az ellenséget le kell becsülni."

1, A Honvédség kötelékében szolgálók már más topicban leírták pontosan, hogy mijük van a románoknak, nem kell totózni. 1 zl TR-85M1, 1 zl TR-85 és 2 zl T-55. (Mármint ha fejből jól emlékszem.)

2, Hogy a topic témájánál maradjunk, a heliket nem Tata fogja megkapni. A Lynxeket-eket meg tudtommal nem Szolnokon a gyors reagálásúak. Alakulat harcol alakulattal. Én láttam videókat a Hearthstorneról, de nem annak a rendszerében akarnám megnyerni a románok elleni háborút.
Ténykérdés, hogy már bejelentették a harci helik kivonását pár éven belül. És legalább 15 évig nem lesz a három dandárból egynél páncéltörő képesség, mert hallgattunk rád és nem tettünk fel szállító helikre rakétát. Pedig senki nem szintlépésként kezelte volna az új gépeket. Még csak nem is 100%-os helyettesítésként. Mindenki arról beszélt, hogy 80%-ban pótolni tudják ezek a gépek tüskével felszerelve a hiányukat, mert biztonságos távolságból kellően elrettentő erőt képviselnek.
Hogy értsd! Egy igazi háborúban törekszel rá, de nem feltételezheted azt, hogy az ellenség nem jön rá, hogy körülbelül melyik frontszakasz védelmére küldted egy-egy nagyobb harccsoportodat. Amint megtudják, hogy hol vannak a szolnokiak, azonnal rájuk küldenek egy dandár nehezet, mert az képes a gyalogság és hk kölcsönös támogatásával bedarálni őket, mire Tata átér. Vagyis abban a találkozóban nincs se Lynxed, se Leopárdod, se Pzh2000-d.

3, A drónok nem önmagukban és nem öncélúan lesznek jelen a modern csatatereken. Amint kijön a harci helik következő generációja, ők is átveszik az UAV rajok irányítását és háttérből suplyzását. Egyébként erre a feladatkörre a jelenleg gyártás alatt álló AirBusok is alkalmasak, ha megkapják a kellő sw támogatást az UAV-okhoz. A kimondottan nagy méretű Bayraktarnál is korlátozott a hasznos teher. Márpedig a komolyabb páncélok átütéséhez első sorban méret és anyagmennyiség kell. Egy szállító helire tudsz rakni rakétát, de egy drón esetén ez méret növekedést fog eredményezni- sebezhetőbbek lesznek és drágábbak. (Az általuk hordott kis méretű bombák sokkal inkább légvédelmi ütegek és könnyebb páncélozottságú járművek ellen lesznek hatásosak, ezeket is főleg a nagy méretűek fogják vinni. A közepes és kis méretű drónok többsége várhatóan csak felderítő eszközökkel fog rendelkezni, támadó felszereléssel nem.)

Összegezve: Nem feltétlen a legjobb számunkra, hogy egyelőre dedikált gépek helyett csak multifunkciósak lesznek. De egyelőre ez egy olcsó megoldás arra, hogy "mindenből legyen, mindenből valamilyen mennyiség legyen". A másik lehetőség, hogy a dedikált szállító helik talpán is katonák fognak utazni, de legalább lesz igazi harci heli 2-3 darab.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 175
113
És legalább 15 évig nem lesz a három dandárból egynél páncéltörő képesség, mert hallgattunk rád és nem tettünk fel szállító helikre rakétát. Pedig senki nem szintlépésként kezelte volna az új gépeket.
Én sose mondtam hogy ne tegyünk szállítógépekre Spike-ot!
Valakivel keversz...
Tök jó a Spike pláne az ER2 - nem is nagyon van más a piacon, ami tudja ezt a hatótávolságot.
H145M nyolc Spike rakétával simán veri a Hind páncéltörő képességét, szóval előrelépés mindenképp.
Csak ne repüljön túl közel a "tűzhöz". :)

Ami PZH-kat illeti: ha lehet választani, hogy Spike vagy SMArt155/Bonus lövedékkel hárítsunk el egy páncélos támadást, akkor a tüzérség olcsóbb és valószínűleg hatékonyabb megoldás lehet. Nyilván helyzettől függ és valószínüleg lenne ez is, az is... :)
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 524
29 717
113
"A legbiztosabb receptek, ha el akarod veszteni a háborút, mindig úgy kezdődnek, hogy az ellenséget le kell becsülni."

1, A Honvédség kötelékében szolgálók már más topicban leírták pontosan, hogy mijük van a románoknak, nem kell totózni. 1 zl TR-85M1, 1 zl TR-85 és 2 zl T-55. (Mármint ha fejből jól emlékszem.)

2, Hogy a topic témájánál maradjunk, a heliket nem Tata fogja megkapni. A Lynxeket-eket meg tudtommal nem Szolnokon a gyors reagálásúak. Alakulat harcol alakulattal. Én láttam videókat a Hearthstorneról, de nem annak a rendszerében akarnám megnyerni a románok elleni háborút.
Ténykérdés, hogy már bejelentették a harci helik kivonását pár éven belül. És legalább 15 évig nem lesz a három dandárból egynél páncéltörő képesség, mert hallgattunk rád és nem tettünk fel szállító helikre rakétát. Pedig senki nem szintlépésként kezelte volna az új gépeket. Még csak nem is 100%-os helyettesítésként. Mindenki arról beszélt, hogy 80%-ban pótolni tudják ezek a gépek tüskével felszerelve a hiányukat, mert biztonságos távolságból kellően elrettentő erőt képviselnek.
Hogy értsd! Egy igazi háborúban törekszel rá, de nem feltételezheted azt, hogy az ellenség nem jön rá, hogy körülbelül melyik frontszakasz védelmére küldted egy-egy nagyobb harccsoportodat. Amint megtudják, hogy hol vannak a szolnokiak, azonnal rájuk küldenek egy dandár nehezet, mert az képes a gyalogság és hk kölcsönös támogatásával bedarálni őket, mire Tata átér. Vagyis abban a találkozóban nincs se Lynxed, se Leopárdod, se Pzh2000-d.

3, A drónok nem önmagukban és nem öncélúan lesznek jelen a modern csatatereken. Amint kijön a harci helik következő generációja, ők is átveszik az UAV rajok irányítását és háttérből suplyzását. Egyébként erre a feladatkörre a jelenleg gyártás alatt álló AirBusok is alkalmasak, ha megkapják a kellő sw támogatást az UAV-okhoz. A kimondottan nagy méretű Bayraktarnál is korlátozott a hasznos teher. Márpedig a komolyabb páncélok átütéséhez első sorban méret és anyagmennyiség kell. Egy szállító helire tudsz rakni rakétát, de egy drón esetén ez méret növekedést fog eredményezni- sebezhetőbbek lesznek és drágábbak. (Az általuk hordott kis méretű bombák sokkal inkább légvédelmi ütegek és könnyebb páncélozottságú járművek ellen lesznek hatásosak, ezeket is főleg a nagy méretűek fogják vinni. A közepes és kis méretű drónok többsége várhatóan csak felderítő eszközökkel fog rendelkezni, támadó felszereléssel nem.)

Összegezve: Nem feltétlen a legjobb számunkra, hogy egyelőre dedikált gépek helyett csak multifunkciósak lesznek. De egyelőre ez egy olcsó megoldás arra, hogy "mindenből legyen, mindenből valamilyen mennyiség legyen". A másik lehetőség, hogy a dedikált szállító helik talpán is katonák fognak utazni, de legalább lesz igazi harci heli 2-3 darab.
Loitering minition?
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 075
10 694
113
"A legbiztosabb receptek, ha el akarod veszteni a háborút, mindig úgy kezdődnek, hogy az ellenséget le kell becsülni."

1, A Honvédség kötelékében szolgálók már más topicban leírták pontosan, hogy mijük van a románoknak, nem kell totózni. 1 zl TR-85M1, 1 zl TR-85 és 2 zl T-55. (Mármint ha fejből jól emlékszem.)

2, Hogy a topic témájánál maradjunk, a heliket nem Tata fogja megkapni. A Lynxeket-eket meg tudtommal nem Szolnokon a gyors reagálásúak. Alakulat harcol alakulattal. Én láttam videókat a Hearthstorneról, de nem annak a rendszerében akarnám megnyerni a románok elleni háborút.
Ténykérdés, hogy már bejelentették a harci helik kivonását pár éven belül. És legalább 15 évig nem lesz a három dandárból egynél páncéltörő képesség, mert hallgattunk rád és nem tettünk fel szállító helikre rakétát. Pedig senki nem szintlépésként kezelte volna az új gépeket. Még csak nem is 100%-os helyettesítésként. Mindenki arról beszélt, hogy 80%-ban pótolni tudják ezek a gépek tüskével felszerelve a hiányukat, mert biztonságos távolságból kellően elrettentő erőt képviselnek.
Hogy értsd! Egy igazi háborúban törekszel rá, de nem feltételezheted azt, hogy az ellenség nem jön rá, hogy körülbelül melyik frontszakasz védelmére küldted egy-egy nagyobb harccsoportodat. Amint megtudják, hogy hol vannak a szolnokiak, azonnal rájuk küldenek egy dandár nehezet, mert az képes a gyalogság és hk kölcsönös támogatásával bedarálni őket, mire Tata átér. Vagyis abban a találkozóban nincs se Lynxed, se Leopárdod, se Pzh2000-d.

3, A drónok nem önmagukban és nem öncélúan lesznek jelen a modern csatatereken. Amint kijön a harci helik következő generációja, ők is átveszik az UAV rajok irányítását és háttérből suplyzását. Egyébként erre a feladatkörre a jelenleg gyártás alatt álló AirBusok is alkalmasak, ha megkapják a kellő sw támogatást az UAV-okhoz. A kimondottan nagy méretű Bayraktarnál is korlátozott a hasznos teher. Márpedig a komolyabb páncélok átütéséhez első sorban méret és anyagmennyiség kell. Egy szállító helire tudsz rakni rakétát, de egy drón esetén ez méret növekedést fog eredményezni- sebezhetőbbek lesznek és drágábbak. (Az általuk hordott kis méretű bombák sokkal inkább légvédelmi ütegek és könnyebb páncélozottságú járművek ellen lesznek hatásosak, ezeket is főleg a nagy méretűek fogják vinni. A közepes és kis méretű drónok többsége várhatóan csak felderítő eszközökkel fog rendelkezni, támadó felszereléssel nem.)

Összegezve: Nem feltétlen a legjobb számunkra, hogy egyelőre dedikált gépek helyett csak multifunkciósak lesznek. De egyelőre ez egy olcsó megoldás arra, hogy "mindenből legyen, mindenből valamilyen mennyiség legyen". A másik lehetőség, hogy a dedikált szállító helik talpán is katonák fognak utazni, de legalább lesz igazi harci heli 2-3 darab.

A különlegesekkel én inkább támadnék, mint védekeznék. :)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Én sose mondtam hogy ne tegyünk szállítógépekre Spike-ot!
Valakivel keversz...

My bad!
Csodálkoztam is, hogy tegnap még 8-at tettél volna fel. De visszaolvastam és megvan a félreértésem oka.
Rudival beszéltél, ahol ő kijelentette, hogy mekkora nagy hiba szállító helire raksit pakolni.

Középtávon meg a légi páncéloselhárítást drónok veszik át - nem is feltétlen kell nekünk harci helikopter. Feltehetően ezért hallani jóval többet a drónfejlesztésről, mint arról hogy Tigert vagy Apache-t veszünk...

Ez kevert meg. Mivel a hsz-t a TR-85-tel kezdted, úgy tűnt, mintha kizárólag okos lőszerekre alapoznál. Akkor nem dőlt össze a világ és mégsem fordultál el a minél több rakéta, annál jobb gondolattól. :)
Nagyon nehéz előre jósolni. 15 évvel ezelőtt a tankokat teljesen leírták és azóta nagyot fordult a világ. És ahogy megtörtént ez már a vogonok híres egyetemén a boszorkányképző szak beszélgetésén:

alkímia professzor: -Szörnyű, hogy a most felvételiző jósnők nagy része teljesen használhatatlan alapanyag.
jósnő professzorasszony: -Kár, hogy ez nem láttuk előre!
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Aladeen