[HUN] Airbus Helicopters H145M HForce

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Hát Istenem mellé lőttek, van ilyen
247115190_6794400803918316_3865048147158164754_n.jpg

Tudnak azért pontos sorozatot is, nyugi ;)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 202
113
Ha hiszitek, ha nem, nagy általánosságban idehaza is, ha megtalálod a megfelelő embert nagyon készségesek tudnak lenni... ;)
A honvédségi média vagy PR osztály helyében, amúgy figyelném az ilyen videó csatornákat és félig-meddig hivatalosan kommentelnék a helyükben. Egy csomó "félre értést" el lehetne kerülni, tisztázni hogy mi is van a képeken, videókon...
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Azért számolgatnak mert a belső terhelhetőség csak 600kg.
Azt hiszem már látom honnan vetted ez a 600 kg-os számot.
A lenti anyagban írják hogy a kabin padló terhelhetősége 6000 N / m2 (~620 kg / m2)
"...Cabin and cargo floor
The cabin and cargo floor extends through cockpit, cabin, and cargo compartment at the same level.
The floorboard is an aluminum alloy honeycomb sandwich construction with a maximum floor load of

6000 N/m2..."
https://www.easa.europa.eu/sites/default/files/dfu/EC145 (BK117)Family-Draft Report 29 04 14 - draft.pdf
Vagyis NÉGYZETMÉTERENKÉNT 600 kg !!
Mivel a H145M kabin alapterülete 4.75 m2 egy gyors fejszámolással kikövetkeztethető hogy a kabin padló bőven elbírja a gép max.hasznos terhelését (~1800 kg) is a kabinba rakva.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Erre van valami forrásod?
Én még nem hallottam arról hogy a H145M ilyesmit tudna...
"A rendszer a célzási pontosság növelése érdekében, a következő szempontokat veszi figyelembe:
a) a fegyverek hátralökési erejét;
b) a repülőeszköz, jelen esetben a helikopter tömegközéppontját."

"Szintén helikopterek és hangsebesség alatti merevszárnyú repülőgépek számára tervezték a Nexter NC621 20 mm-es gépágyú-konténert, ami a M621 20 mm-es gépágyút tartalmazza. A gépágyú elméleti tűzgyorsasága 750 lövés percenként, 2000 m a hatásos lőtávolsága, 180 lőszer a lőszerjavadalmazása."

forrás: http://real.mtak.hu/123359/1/RTK_2020_1_11_Gervai_Szilvassy_161-174.pdf

A HForce felépitéséről már irva volt:
"A HForce a következőket tartalmazza:
  • Egy központi egység a tüzelési számításokhoz
  • Monokuláris sisakra szerelt célzó és kijelző (HMSD)
  • a pilótának és a lövésznek célzáshoz és a ballisztikus tüzeléshez
  • Elektro-optikai rendszer (EOS) a célazonosításhoz és a tüzeléshez
  • Fegyverzeti markolat a fegyverek kezeléséhez"
forrás: https://combatant.blog.hu/2018/07/22/airbus_h145m_nyugati_tipus_beszerzes

Ez meg amit már idéztem:
"A technikailag fejlett megoldás figyelembe veszi a tüzelési pontosság különböző szempontjait: a fegyver visszarúgását, a tömegközéppontot, a földrajzi távolságot vagy a járműválasztást."

forrás: https://wtinfo.hu/2018/07/01/airbus-h145m-harci-tamogato-helikopter/
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen and Venom85
T

Törölt tag 1586

Guest
A rendszer a célzási pontosság növelése érdekében, a következő szempontokat veszi figyelembe:
a) a fegyverek hátralökési erejét;
b) a repülőeszköz, jelen esetben a helikopter tömegközéppontját."
Ugye azt tudod hogy te most a CÉLZÓ RENDSZER ről beszélsz?
Fájdalom, de most nem ez a téma...
Olyasmit mutass légyszi mint a korábban már említett AH-1 Cobra helikopter visszarugást kompenzáló rendszere.
Egy aktív rendszer ami belenyúl a kormányzásba amikor egy széllökés vagy a fegyver visszarugó ereje valamelyik tengely körül elforgatja a gépet.
lsd.: lenti videó

Azt hiszem érted mi a különbség megcélozni valamit és eltalálni valamit.
Ahhoz hogy ne csak megcélozd hanem el is találd - mint ahogy a videó is mondja - egy stabil fegyver platform kell.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and ravenlord

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Ugye azt tudod hogy te most a CÉLZÓ RENDSZER ről beszélsz?
Meg sem nyitottad a linkeket.
A HForce rendszerrel kapcsolatban irja, hogy "a rendszer", tehát a HForce, "a célzási pontosság növelése érdekében", ...tehát NEM ez maga a célzórendszer, hanem ez a "központi egység a tüzelési számításokhoz" kisegiti a célzást amit RedDot-al, sisakcélzóval vagy szenzortoronnyal végzel...., az én értelmezésem szerint.
Én erről beszéltem, ha visszaolvasol:
"a gép szoftvere elvileg ellentart a gépágyú keltette erőnek"...irtam, erre kértél forrást. ;)

A Cobra komplett tűzvezető rendszerét a ballisztikai számitógépével nemigazán lehet ezzel összehasonlitani, mert alma és körte esete.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Meg sem nyitottad a linkeket.
Te vagy a sokadik aki ezeket az anyagokat linkeli.
Már sokszor elolvastuk őket...köszönjük

A HForce rendszerrel kapcsolatban irja, hogy "a rendszer", tehát a HForce, "a célzási pontosság növelése érdekében", ...tehát NEM ez maga a célzórendszer, hanem ez a "központi egység a tüzelési számításokhoz" kisegiti a célzást amit RedDot-al, sisakcélzóval vagy szenzortoronnyal végzel...., az én értelmezésem szerint.
A "célzási pontosság növelése" pontosan hogy a célzásra utal.:)
Ha ezt te másként értelmezed az a te problémád...esetleg próbáld meg újra először újra szavanként, majd mondat részenként.

Én erről beszéltem, ha visszaolvasol:
"a gép szoftvere elvileg ellentart a gépágyú keltette erőnek"...irtam, erre kértél forrást. ;)
A fenti linkek egyike sem utal mégcsak átvitt értelmben sem arra hogy a H145M nek lenne egy aktív fegyver visszarugást kompenzáló rendszere, és ez a tény gyönyörűen látszik a lövészetről készült videón is.

A jó hír hogy a H145M ettől még kiváló helikopter és fegyverként is nagyon jó lehet....természetesen nem 20 mm-es gépágyú konténerrel.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Már sokszor elolvastuk őket...köszönjük
Felületesen, az látszik...
Ha ezt te másként értelmezed az a te problémád...esetleg próbáld meg újra először újra szavanként, majd mondat részenként.
Kértél valamit, igyekeztem teljesiteni. Ráadásul pontosan azt linkeltem be vagy 3x amire emlékeztem és amiről kérdeztél. Se többet nem állitottam, se kevesebbet.
Ha ezen felül akár a rossz időjárás végett szar kedved van, vagy úgy érzed alapból lenézően társaloghatsz velem akkor tévedsz, a szar kedved a "te problémád", old fel valamivel.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Ilyen nagy babérokra nem török! :D
Konkrétan annak PR-osnak írtam aki HForce-ért felel. Ha két mondatban meg tudja cáfolni, hogy nincs gond a gépágyúval csak pilótáink kezdők még, akkor miért ne tenné?! Ennél olcsóbban nem lehet "netes pletykák" terjedését megakadályozni.
Ha valamelyik más haderő is 145M vagy valami hasonló kategória után érdeklődik, akkor ők is nulladik lépésben a neten néznek körbe - nem jó az Airbusnak ha sok negatív komment és "mellé lövős videó" kering.
Szóval optimista vagyok a választ illetően, de kb. egy hetes távlatban szerintem elválik.

Nyilván a nagy karriert viccből írtam a végére, de én ezeket a cégeket nem kezelném feltétlenül úgy, hogy valamelyiknél adott a válasz írás, valamelyik meg abszolút nem foglalkozik vele. Ha kapsz valahonnan választ, akkor én rácuppanék.
Nagy szoftver gyártó cégeknek is már van a PR mellett külön elszeparált irodájuk arra, hogy nem a rajongókkal tartják a kapcsolatot, hanem csak olyanokkal, akik mondjuk youtubernek képzelik magukat. És minden alkalmazott kap fejenként több tucatot a hóna alá és nekik sokkal jobban megéri, ha ezek reklámozzák is a céget, meg rengeteg kérdésre válaszolnak.
Attól még, hogy te csak arra hivatkozol, hogy egy szakfórumon lelkes vagy, az nem jelent semmit. Ha visszaírnak és te elkezded máskor is megkeresni őket, akkor idővel akár betesznek egy ilyen dobozba téged. (Ha furcsa leveleket kapsz, hogy New Yorkban konferencia lesz légiközlekedés témában, akkor gyanakodj, hogy 120 embernek még minimum kiküldték ugyan azt a E-mailt! És ez már óriási előrelépés.)
Igazából sosem hátrány, ha ilyen kapcsolatokat ápolsz.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Kértél valamit, igyekeztem teljesiteni. Ráadásul pontosan azt linkeltem be vagy 3x amire emlékeztem és amiről kérdeztél.
Nem, amit linkeltél a CÉLZÓ RENDSZER ről szól.
Ha ezen felül akár a rossz időjárás végett szar kedved van, vagy úgy érzed alapból lenézően társaloghatsz velem akkor tévedsz, a szar kedved a "te problémád", old fel valamivel.
Nincs szar kedvem, süt a nap, vidám vagyok...:)
Nem nézek le és remélem sikerül valami használható magyarázatot találni a videón látott kiábrándító lövészeti eredményre.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 567
113
Ugye azt tudod hogy te most a CÉLZÓ RENDSZER ről beszélsz?
Fájdalom, de most nem ez a téma...
Olyasmit mutass légyszi mint a korábban már említett AH-1 Cobra helikopter visszarugást kompenzáló rendszere.
Egy aktív rendszer ami belenyúl a kormányzásba amikor egy széllökés vagy a fegyver visszarugó ereje valamelyik tengely körül elforgatja a gépet.
lsd.: lenti videó

Azt hiszem érted mi a különbség megcélozni valamit és eltalálni valamit.
Ahhoz hogy ne csak megcélozd hanem el is találd - mint ahogy a videó is mondja - egy stabil fegyver platform kell.
Köszi, hogy volt energiád, időd utánakeresni ennek a videónak.
(Többieknek: 5:28-tól.kezdődik a lényeg)
Amiről én is beszéltem:
Hasonló célú rendszer működött az AH-1 Cobrán is Vietnamban ;)
Én úgy tudom, hogy a H145M rendszere is aktívan kompenzál, de ha mégsem, akkor ez az Airbus-banda még annál is szánalmasabb, mint amennyire korábban gondoltam.
 

tindalos

Well-Known Member
2011. október 8.
1 600
5 245
113
Azt hiszem már látom honnan vetted ez a 600 kg-os számot.
A lenti anyagban írják hogy a kabin padló terhelhetősége 6000 N / m2 (~620 kg / m2)
"...Cabin and cargo floor
The cabin and cargo floor extends through cockpit, cabin, and cargo compartment at the same level.
The floorboard is an aluminum alloy honeycomb sandwich construction with a maximum floor load of

6000 N/m2..."
https://www.easa.europa.eu/sites/default/files/dfu/EC145 (BK117)Family-Draft Report 29 04 14 - draft.pdf
Vagyis NÉGYZETMÉTERENKÉNT 600 kg !!
Mivel a H145M kabin alapterülete 4.75 m2 egy gyors fejszámolással kikövetkeztethető hogy a kabin padló bőven elbírja a gép max.hasznos terhelését (~1800 kg) is a kabinba rakva.
Én nem vettem sehonnan ezt a számot... én közöltem a heli belső terhelhetőségét amivel dolgozunk.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 202
113
Én nem vettem sehonnan ezt a számot... én közöltem a heli belső terhelhetőségét amivel dolgozunk.
Ha ez tényleg így van, akkor sok értelme volt megvenni ezt a helikoptert...nem igazán értem mi értelme a hivatalosan 1,8 tonnás hasznos terhelésű helikopter 600kg-ra korlátozni. H225M meg majd csak 8 katonát vihet a beígért 20+ helyett?!?
Itt "hiányzik valami az egyenletből"...ha már "közel vagy tűzhöz", akkor kérdezd már meg légszives, hogy ez miért van így! :D
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord