[HUN] Airbus Helicopters H145M HForce

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 344
35 185
113
zárójel:
Kézenfekvő a Fenestron lapátok beállítási szögét változtatni ilyen esetben, ha már amúgy is ki van építve a vezérlő-rendszer a kormányzáshoz.
Oldal irányban a légcsavar/fenestron kormányoz, de úgy tudtam, hogy a fordulatszámmal játszanak - ma is tanultam valamit...

Hülye volna nem hazudni, ha esetleg tényleg kifog a H145-ösön a nagy mordály... Ha fog egyáltalán válaszolni.
Azt azért csak lehet tudni hogy programoztak, fejlesztettek-e erre valamit - itt valaki beidézett egy cikket, hogy számoltak ezzel.

Szerintem az volna a legfaszányosabb cáfolat, ha csinálnának egy gyári lövészetes videót hasonló szögből, ahol egyértelműen látszik, hogy a gépágyúzás alatt nem másznak el a nyomjelzők ennyire.
Öszintén szólva a MH médiája csinálhatja jobb felvételeket. Pl. a gpá konténerre vagy pilótafülkébe szerelt kamerával egyértelműbben látható lenne mi volt a cél és hová ment a találat.
Vagy "lámpalázasak" a pilóták vagy a vezetés nem érti a PR fontosságát esetleg a videósaikban nincs semmi kreatívitás...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 688
3 823
113
Oldal irányban a légcsavar/fenestron kormányoz, de úgy tudtam, hogy a fordulatszámmal játszanak - ma is tanultam valamit...
Van benne egy VARTOMS-nak nevezett okosság, de ha jól tudom, azt nem erre használják (át lehet hangolni a fizikai fordulatszámot, de asszem onnéttól azt tartja a rendszer, az ebből adódó frekvenciaelhangolódás miatt lesz kicsit halkabb talán leszállásnál, de kéne valaki aki ismeri a gépet és el tudja mesélni, hogy hogyan is operál pontosan).
Azt azért csak lehet tudni hogy programoztak, fejlesztettek-e erre valamit - itt valaki beidézett egy cikket, hogy számoltak ezzel.
Éppenséggel az is lehet, hogy az géppuskára volt optimalizálva, de nem akarok találgatásokba bocsátkozni, mert láma vagyok a témában.
Öszintén szólva a MH médiája csinálhatja jobb felvételeket. Pl. a gpá konténerre vagy pilótafülkébe szerelt kamerával egyértelműbben látható lenne mi volt a cél és hová ment a találat.
Ebben mondjuk igazságod vagyon. De hátha a következő lövészetnél az is lesz...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 344
35 185
113
A 10 darab szállító + 5 SAR gépen 0-ás vagy 1-es szintű HForce van?
(Próbáltam visszakeresni de nem sikerült....)

(Option 0: Fixed parts and capabilities; structural parts and harnesses
Option 1: Ballistic armed scout (Pilot firing with HMSD)
Option 2: Ballistic light attack (Gunner firing with EOS or pilot firing with HMSD)
Option 3: Ballistic and guided light attack (Gunner firing with EOS or pilot firing ballistic with HMSD))
 
T

Törölt tag 1586

Guest
A 10 darab szállító + 5 SAR gépen 0-ás vagy 1-es szintű HForce van?
(Próbáltam visszakeresni de nem sikerült....)

(Option 0: Fixed parts and capabilities; structural parts and harnesses
Option 1: Ballistic armed scout (Pilot firing with HMSD)
Option 2: Ballistic light attack (Gunner firing with EOS or pilot firing with HMSD)
Option 3: Ballistic and guided light attack (Gunner firing with EOS or pilot firing ballistic with HMSD))
Kb ennyit lehet tudni:
"...A hazai forgószárnyas képesség megújításának egyik fontos állomása volt, amikor 2018. június 29-én bejelentették: 20 darab többfeladatú H145M kerül a 86. Szolnok Helikopter Bázis állományába. Az HForce-rendszerrel felszerelt gépeket kutató-mentő (5), könnyű harci és tűztámogató (5) illetve szállító (10) kialakításban kapták mega szolnoki hajózók és műszakiak, ugyanakkor megjegyzendő: a moduláris felépítésnek és a modern fedélzeti számítógépes rendszereknek köszönhetően bármelyik gép „bármivé” átépíthető..."
Az utolsó mondat nálam azt jelenti hogy minden gépben benne van legalább a kábelezés és mission computer. (ha ezek nincsenek benne akkor nem lenne igaz a mondat...)
Azt meg hogy hány HMCS sisakot, külső fegyfer pilont meg Wescamot vettek nem lehet tudni.
Jó eséllyel sajnos kevesebbet mint ahány gép van.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 344
35 185
113
Kb ennyit lehet tudni:
"...A hazai forgószárnyas képesség megújításának egyik fontos állomása volt, amikor 2018. június 29-én bejelentették: 20 darab többfeladatú H145M kerül a 86. Szolnok Helikopter Bázis állományába. Az HForce-rendszerrel felszerelt gépeket kutató-mentő (5), könnyű harci és tűztámogató (5) illetve szállító (10) kialakításban kapták mega szolnoki hajózók és műszakiak, ugyanakkor megjegyzendő: a moduláris felépítésnek és a modern fedélzeti számítógépes rendszereknek köszönhetően bármelyik gép „bármivé” átépíthető..."
Az utolsó mondat nálam azt jelenti hogy minden gépben benne van legalább a kábelezés és mission computer. (ha ezek nincsenek benne akkor nem lenne igaz a mondat...)
Azt meg hogy hány HMCS sisakot, külső fegyfer pilont meg Wescamot vettek nem lehet tudni.
Jó eséllyel sajnos kevesebbet mint ahány gép van.
5-5-10 elosztást ismertem, csak nem tudom hogy mit is jelent "HForce szintekre" lefordítva.
5db "Multi Purpose" harci gép - "fullosan" tud minden fegyvert használni, kamerája is van. Igen ám, de kamerája az 5db kutató-mentőnek is van ha jól tudom. Ez utóbbi miért ne tudna ugyanúgy harcolni mint az "Multi Purpose" verzió?
10 db szállító "fapados" fegyverügyileg, de bekötési pontja vannak meg gondolom a fegyver vezérlő computere is megvan, de sisak célzó meg kamera nincs. Lehet-e célozni egy ilyen géppel, ha ráaggatjuk a NIR blokkot?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
T

Törölt tag 1586

Guest
5-5-10 elosztást ismertem, csak nem tudom hogy mit is jelent "HForce szintekre" lefordítva.
5db "Multi Purpose" harci gép - "fullosan" tud minden fegyvert használni, kamerája is van. Igen ám, de kamerája az 5db kutató-mentőnek is van ha jól tudom. Ez utóbbi miért ne tudna ugyanúgy harcolni mint az "Multi Purpose" verzió?
10 db szállító "fapados" fegyverügyileg, de bekötési pontja vannak meg gondolom a fegyver vezérlő computere is megvan, de sisak célzó meg kamera nincs. Lehet-e célozni egy ilyen géppel, ha ráaggatjuk a NIR blokkot?
- Option 0 - The helicopter is provisioned for the HForce GWC for later retrofit, but not yet equipped with it
= nincs a gépben semmi (számítógép sem) csak a kábelek

- Option 1 - Ballistic firing with helmet-mounted sighting display (HMSD). This includes pilot HMSD, plus the integration of a combination of 12.7 mm HMPs, 20 mm cannons, and unguided rockets.
= van számítógép, van kijelzős sisak a pilcsi fején és lehet lövöldözni csöves fegyverekkel és NIR val.

- Option 2 - Ballistic firing with HMSD and electro-optical/infrared (EO/IR) targeting. This includes Option 1, plus pilot and co-pilot/gunner HMSD, and EO/IR targeting.
= Option 1 + Wescam + kijelzôs sisak a co-pilot fején is de még mindig csak nem irányított fegyverekkel lehet lövöldözni.

- Option 3 - Ballistic firing with HMSD and EO/IR and guided weapons. This includes Option 2, plus air-to-surface and air-to-air missiles, and laser-guided rockets. Qualification testing is due to be completed by end-2017.
= Option 2 + lehet lövöldözni irányított fegyvereket. Szerintem ez már csak softwares külònbség a 2 es verzióhoz képest.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 344
35 185
113
- Option 0 - The helicopter is provisioned for the HForce GWC for later retrofit, but not yet equipped with it
= nincs a gépben semmi (számítógép sem) csak a kábelek

- Option 1 - Ballistic firing with helmet-mounted sighting display (HMSD). This includes pilot HMSD, plus the integration of a combination of 12.7 mm HMPs, 20 mm cannons, and unguided rockets.
= van számítógép, van kijelzős sisak a pilcsi fején és lehet lövöldözni csöves fegyverekkel és NIR val.

- Option 2 - Ballistic firing with HMSD and electro-optical/infrared (EO/IR) targeting. This includes Option 1, plus pilot and co-pilot/gunner HMSD, and EO/IR targeting.
= Option 1 + Wescam + kijelzôs sisak a co-pilot fején is de még mindig csak nem irányított fegyverekkel lehet lövöldözni.

- Option 3 - Ballistic firing with HMSD and EO/IR and guided weapons. This includes Option 2, plus air-to-surface and air-to-air missiles, and laser-guided rockets. Qualification testing is due to be completed by end-2017.
= Option 2 + lehet lövöldözni irányított fegyvereket. Szerintem ez már csak softwares külònbség a 2 es verzióhoz képest.
A szállító gépek 0-ásak a SAR gépek meg 2-esek? (SAR gépeken is van kamera azt hiszem...)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 685
90 777
113
A szállító gépek 0-ásak a SAR gépek meg 2-esek? (SAR gépeken is van kamera azt hiszem...)
Az Aero magazin oktoberi száma részletesen bemutatja az SAR gépeket. Sajnos online cikk nincs.

Aero mag. - SAR verzió

Spec konfig.
Csörlő, teherbírása 2 fő.
NVG - éjjellátószemüveg
Trakka keresőfényszóró

Wescam MX-15 szenzortorony
Nappal-éjszakai kamera
Passziv és infravörös tartományban is

Chelton rádióiránymérő (ez fix konfig, csak az SAR gépekben van meg, a többi mind átszerelhető más gépre is)

A robotpilóta is nagymértékben emeli az SAR feladatok hatékonyságát a régi szovjet gépekhez képest.

Pilótaátképzés. Nem egyszerű az ismerkedés a régi pilotáknak a digitális eszközökkel. Valszeg az új gen. képzése ebből a szempontból egyszerűbb lesz.

Kisebb méret a Mi-8/17-hez képest (ugye őket majd a H225M váltja)

Előny, kisebb rotorszél.)(Ebből nemrég volt baleset...)

Továbbá szükséges.
Mentési eszközkészlet újragondolása.
Jegesedés figyelembevétele. (Könnyű heliken általában, így ezen sincs jégtelenítő.)

SAR személyzet felülvizsgálata
Egypilotás üzemeltetés, elöl ülők egyike is részt vehet a mentési feladatokban.
Kell ejtőernyős?

Mire jó még?? Medevac feladatok, illetve ezek a gépek jól jönnek a különleges műveleti légi egység kialakításában.

Teljes feladatkör a H225M érkezésével valósul meg.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 685
90 777
113
Repült órák

x617ae02115047152832872.jpg.pagespeed.ic.eP-7PPiq0U.webp
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 499
72 481
113

2019.12.13. - Az első 4 gép hivatalos átadása (a gépek november végén és december elején érkeztek)
2020. 08.27. - 1000 óra (13 gép volt leszállítva)
2021.10.28. - 5000 óra (18 gép van leszállítva)

1000 óra, 8 hónap, 13 gép = 115,4 óra átlagosan gépenként évente
5000 óra, 23 hónap, 18 gép = 145 óra átlagosan gépenként évente
4000 óra 14 hónap, 18 gép = 190,5 óra átlagosan gépenként évente
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 685
90 777
113
2019.12.13. - Az első 4 gép hivatalos átadása (a gépek november végén és december elején érkeztek)
2020. 08.27. - 1000 óra (13 gép volt leszállítva)
2021.10.28. - 5000 óra (18 gép van leszállítva)

1000 óra, 8 hónap, 13 gép = 115,4 óra átlagosan gépenként évente
5000 óra, 23 hónap, 18 gép = 145 óra átlagosan gépenként évente
4000 óra 14 hónap, 18 gép = 190,5 óra átlagosan gépenként évente
Hány óra éves repülés lenne ideális gépenként? Messze vagyunk tőle??