[HUN] Airbus Helicopters H145M HForce

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 412
44 014
113
"Tömeges páncélos elhárítás".. szerintem ez egy hh-ból visszamaradt fogalom lehet. Ha ukrikat kiveszem a képletből az összes szomszéd összes hk-ja vagy 10 évig még nem fog "tömeget" képezni.
Mindenesetre én bízom a Spike integrációban, mert szerintem ez a gép a térségben igen is komoly erőt képviselhet ilyen mennyiségben. Mindezt a szomszédokhoz viszonyítom nem a nyugati vagy USA haderőkhöz,
Ezzel az egyik problémám az, hogy az ukrikat nem veheted ki a képből, a másik hogy a románoknak is inkább mennyiség van nem minőség páncélosból.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 108
45 400
113
Mondjuk a sima mentőhelik eddig ugye az osztrákokhoz tartoztak. Tehát valahol érthető is.
Most viszont a váltógépek már magyar tulajdonba kerültek, így teljesen logikus a közös platform, és az is, ha a mentők is Szolnokra járnak, egy közösen létrehoz karbantartó bázisra. Ugyebár a 9 norvég gép is a HM EI nevére került, nem?
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 072
10 689
113
Mondjuk a sima mentőhelik eddig ugye az osztrákokhoz tartoztak. Tehát valahol érthető is.
Most viszont a váltógépek már magyar tulajdonba kerültek, így teljesen logikus a közös platform, és az is, ha a mentők is Szolnokra járnak, egy közösen létrehoz karbantartó bázisra. Ugyebár a 9 norvég gép is a HM EI nevére került, nem?

Esetleg viszik oda, ahol a mókusok voltak?
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
...most már engem is egyre jobban érdekel ez a mütyür, mert nem nagyon véltem felfedezni más gépeken.
Akkor keress néhány korabeli fotót azokról a MIG-21-ekről amikbe beépítettek az akkor IFF-nek mondott, de valójában polgári transzpondert, annak az antennája kísértetiesen ugyanígy nézett ki. Persze az lenne az igazi ha látnánk az antennához tartozó kezelőpanelt a kabinban, akkor kevesebbet kellene találgatnunk ...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 471
113
Mondjuk a sima mentőhelik eddig ugye az osztrákokhoz tartoztak. Tehát valahol érthető is. Most viszont a váltógépek már magyar tulajdonba kerültek, így teljesen logikus a közös platform, és az is, ha a mentők is Szolnokra járnak, egy közösen létrehoz karbantartó bázisra. Ugyebár a 9 norvég gép is a HM EI nevére került, nem?

Így lesz? Nem valamilyen kis magyar cég bevonásáról volt szó, aki olyan dinamikusan fejlődik?

400 óráig meg nagyon próblémás dolgok nem lehetnek, ha egy furgon hátuljából meg lehet oldani a javítást. És civil gépek 400 órája lett a katonai változatnál 800 órára emelve, ha jól emlékszem. A nagobb beavatkozások meg 800 óra felett vannak. De vannak itt akik értenek hozzá, én csak próbálok visszaemlékezni arra, amit itt-ott olvastam. Az is lehet, hogy mindent összekeverek már mindennel o_O
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Akkor keress néhány korabeli fotót azokról a MIG-21-ekről amikbe beépítettek az akkor IFF-nek mondott, de valójában polgári transzpondert, annak az antennája kísértetiesen ugyanígy nézett ki. Persze az lenne az igazi ha látnánk az antennához tartozó kezelőpanelt a kabinban, akkor kevesebbet kellene találgatnunk ...
Minden bizonnyal az a transponder / IFF lesz...
A hírek szerint az Airbus Helicopters a Nément Hensoldt LTR-400-as transpondereket szereli a gépbe egy QRTK3-NG IFF kódoló / dekodoló egységgel együtt.
(link)
Féltételezem a Magyar gépekbe is ez került (a MAWS rendszer is a Hensoldt-tól van...) , és annak a dobozát illetve az antennáját látjuk.
A tévedés joga fenntartva!
A dolog jellegéből adódóan elég kevés infó lelhető fel a dologról. Ha valakinek pontosabb infója van, javítson...
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 790
12 120
113
Bocs ha volt már, de lehet tudni hogy mi is fogunk-e venni a D-3-as verzióból?
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 790
12 120
113
  • Tetszik
Reactions: Centurio
T

Törölt tag 1586

Guest
https://honvedelem.hu/cikk/mar-a-szolnoki-bazison-vannak-a-honvedseg-elso-uj-helikopterei/
"Fegyverzetéről szólva megemlítette a 20 milliméteres gépágyút és a nem irányított rakétákat, de – mint mondta – a helikopter felszerelhető lézeres irányítású páncéltörő rakétákkal is."
Ha megnézed a vele készült TV riportot akkor világos lesz hogy "lézeres irányítású rakéta" alatt a 70 mm es SAL kisrakétákat értette.
A Spike vagy az MLP nem lézeres irányítású, úgyhogy most tutira nem ezekről beszélt...sajnos.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Nemrég volt szó arról milyen "dobozkákat" kellene látnunk az új helikoptereinken?

Arról már volt szó hogy a Német Hensoldt cég szállítja a gép AMPS (Airborne Missile Protection System) nevű önvédelmi rendszerét.
Ennek a rendszernek több szintje van. Az alap az AMPS-M (jelenleg ezt látjuk a leszállított két H145M-en), a csúcs kategória az AMPS-DIRCM
A H-145M-re szerintem nekünk elégséges lenne az AMPS-MLR (MANPAD-Lézer-Radar) szint.
Az MLR szintű kiépítésnek az alábbi részei vannak:
AMPS-MLR-2.jpg

- BIRD Aerosystem által gyártott Suite Controller (MCDU) egység (alsó sor, ballról a harmadik nagyobbacska doboz). Ez az egység rendezi a különböző szenzoroktól érkező adatokat és továbbítja a kabin kijelzőhöz.
- Hensoldt AN/AAR60 UV szenzorok. (felső sor, középen) Ezekből 4-6 db kell hogy lefedjék a gép körüli teljes teret.
- Hensoldt ALTAS-2QB lézer besugárzás jelző szenzorok. Ezekből elég 2 db a körkörös védelemhez
- Elettronica Group ELT-160 RWR szenzorok spirál antennái (felső sor, jobbra). Ezekből is minimum 4 db szokott kelleni.
Látszik még a képen az IMU egység, a földi biztosíték, a kabin kijelző és a csaliszóró berendezések is...

Az UV szenzorok, és a csali szóró berendezések már megvannak, de ha teljesen kiépítenék a rendszert akkor még látnunk kéne az RWR és Lézer szenzorokat is...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 471
113
Na végre... egy héttel az átadás után sikerült végre kiadni az Airbus-nak egy sajtóközleményt (a múlt heti Dubai Airshow biztos fontosabb volt nekik)

https://www.airbus.com/newsroom/pre...y-takes-delivery-of-its-first-two-h145ms.html

Szó szerint ugyanazt írják, mint amit a magyar sajtó szájába is adtak:

"The H145Ms of the Hungarian fleet are equipped with a fast roping system, high-performance camera, dual cargo hook, hoist, disaster management kit, ballistic protection as well as an electronic countermeasures system to support the most demanding operational requirements. They are also fitted with the HForce weapon management system, developed by Airbus Helicopters, which allows Hungary to equip and operate their aircraft with a large set of ballistic or guided air-to-ground and air-to-air weapons."

És ezt mind külön hozták hozzá teherautón? Vagy a gépekben látható papírdobozokban volt? :)

(Nyilván lesz hozzá majd minden, de azért 1-2 dolgot rátehettek volna az első két gépre is, ha már ennyire mondják.)