[HUN] Airbus Helicopters H145M HForce

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 633
5 358
113
Jó a logika. Azt nem találtam, hogy mit csinált a gép Horvátországban ? Az lehet még egy kiinduló pont. (Azt tudjuk, hogy gyakorlaton, a kérdés, hogy milyenen)

„A gyakorlat, amelyben részt vettünk Zadar környékén, a többnemzeti különleges légi kiképzési központ szervezésében valósult meg. Ezen évek óta részt vesz a helikopterdandárunk. A fedélzeten tartózkodók részben nagy tapasztalatú, részben pedig kiképzés alatt álló katonák voltak, akik magashegyi kiképzésben vettek részt” – közölte a honvédelmi miniszter.
 
  • Tetszik
Reactions: szasa30

szasa30

Well-Known Member
2013. augusztus 9.
236
803
93
„A gyakorlat, amelyben részt vettünk Zadar környékén, a többnemzeti különleges légi kiképzési központ szervezésében valósult meg. Ezen évek óta részt vesz a helikopterdandárunk. A fedélzeten tartózkodók részben nagy tapasztalatú, részben pedig kiképzés alatt álló katonák voltak, akik magashegyi kiképzésben vettek részt” – közölte a honvédelmi miniszter.
Köszi. Ez megerősíti Aladeen következtetéseit.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 903
22 378
113
Ha tudod az oldalszámot, akkor az alapján meg lehet mondani hogy eredetileg még milyen konfigurációban érkezett. De hogy a gyakorlat során épp mi volt rá felszerelve azt nem tudni, így lehetett bármi.
Jellegzetes az öt SAR változatra, hogy az orruk alatt rádió-iránymérő (DF) kapott helyet. Emiatt el van tolva a felségjel, amely a többi H145-ösön középen van. Keress képet a 6-osról, amin látszik az orra alulról a felségjellel és ott a válasz. ;)
 

Hortator

Well-Known Member
2019. június 27.
616
2 109
93
Ez alapján ez "sima" szállítónak tűnik: se optika, se keresőfény, se fegyvertartó nincs rajta...legalábbis az alábbi képen.
Mennyire szokták átszerelgetni a képeket, azt nem tudom...

28997-Airbus-Helicopters-H145-M-06.jpg
Az normális, hogy a 03-asnak a képen így nyitva van az ajtaja?
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 146
73 713
113
Jellegzetes az öt SAR változatra, hogy az orruk alatt rádió-iránymérő (DF) kapott helyet. Emiatt el van tolva a felségjel, amely a többi H145-ösön középen van. Keress képet a 6-osról, amin látszik az orra alulról a felségjellel és ott a válasz. ;)
Ezt ne nekem írd, én tudom, hanem Aladeennak... aki már megint olyan témákon pörög ami korábban ebben a topikban ki lett tárgyalva.
 
  • Hűha
Reactions: Aladeen

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 146
73 713
113
Szóval úgy tűnik a feladatok nagyjából géphez vannak kötve és ritkán változtatják a felszerelésüket, feladatukat.
Láttam már olyan SAR felszereltségű gépet, aminél alul középen volt a felségjel, azaz nem SAR gépként érkezett gépre is szerelték már át a kiegészítő eszközöket... valószínűleg simán átszerelik a kiegészítőket egy másik gépre, ha az adott gép valamilyen karbantartás miatt nem elérhető. De senki sem dolgozik feleslegesen, ha nem muszáj. Ha feladatra lennének dedikálva a gépek, akkor lenne 10 gépünk aminek az üzemideje kb. egyszere robog az ipari nagyjavítás határideje felé (NKE hallgatók képzése, SF és VIP szállítás) és lenne 10 gépünk ami pedig alig repül (SAR, felfegyverezhető). (Nem tudjuk hogy honnan hiányzik az ami lezuhant.) Ezért valószínűbb hogy valamennyire rotálják a gépeket a feladatkörök között. De ha már karbantartás... senkiben nem vetődött fel a kérdés a legutóbbi közbeszerzéssel kapcsolatban hogy miért csak 3 évvel az első és 2 évvel az utolsó gép megérkezése után rendelik meg a karbantartáshoz szükséges eszközöket?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 814
36 029
113
Láttam már olyan SAR felszereltségű gépet, aminél alul középen volt a felségjel, azaz nem SAR gépként érkezett gépre is szerelték már át a kiegészítő eszközöket... valószínűleg simán átszerelik a kiegészítőket egy másik gépre, ha az adott gép valamilyen karbantartás miatt nem elérhető. De senki sem dolgozik feleslegesen, ha nem muszáj. Ha feladatra lennének dedikálva a gépek, akkor lenne 10 gépünk aminek az üzemideje kb. egyszere robog az ipari nagyjavítás határideje felé (NKE hallgatók képzése, SF és VIP szállítás) és lenne 10 gépünk ami pedig alig repül (SAR, felfegyverezhető). (Nem tudjuk hogy hannan hiányzik az ami lezuhant.) Ezért valószínűbb hogy valamennyire rotálják a gépeket a feladatkörök között. De ha már karbantartás... senkiben ne vetődött fel a kérdés a legutóbbi közbeszerzéssel kapcsolatban hogy miért csak 3 évvel az első gép megérkezése után rendelik meg a karbantartáshoz szükséges eszközöket?
Attól hogy még nem szerelgetik át őket, lehet őket nagyjából egyenletesen "terhelni". A fegyvertartós helikopter is csinálhat pl. kiképzést vagy VIP szállítást, csak nem függesztenek rá semmit.
Ezentúl már figyelni fogom, hogy a fotókon az eddig "nevesített" oldalszámú gépeken kívül van-e másokon is fegyverzet. :)

Ami közbeszerzést illeti: azok már szerintem a H225M-kehez jönnek (2. és 3. rész a kiírásban). A H145M-ekhez meg eddig is volt szerelőállvány (voltak ilyen fotók), csak vélhetően több kell (tartalék?)...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 146
73 713
113
Attól hogy még nem szerelgetik át őket, lehet őket nagyjából egyenletesen "terhelni". A fegyvertartós helikopter is csinálhat pl. kiképzést vagy VIP szállítást, csak nem függesztenek rá semmit.
A fegyvertartó konzoloknak mennyi a tömege? Mennyit vesz el a korlátozott hasznos teherből pl. utasszállításnál?
Ezentúl már figyelni fogom, hogy a fotókon az eddig "nevesített" oldalszámú gépeken kívül van-e másokon is fegyverzet. :)
A SAR feladatú gépekkel lehet hogy több szerencséd lenne. A felfegyverzett gépeket nem nagyon szokták mutogatni. Egyébként hol nézed a fotókat? Ha szpotter képeket nézel, akkor azok jellemzően ugyanazokon a publikus eseményeken készülnek, ezért látod mindig ugyanazokat a gépeket.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 814
36 029
113
A fegyvertartó konzoloknak mennyi a tömege? Mennyit vesz el a korlátozott hasznos teherből pl. utasszállításnál?
Erről nincs információm, de üresen néhány tíz kiló lehet darabja legfeljebb "ránézésre". Ezeket nem hiszem hogy megéri fel- és leszerelni...

A SAR feladatú gépekkel lehet hogy több szerencséd lenne. A felfegyverzett gépeket nem nagyon szokták mutogatni. Egyébként hol nézed a fotókat? Ha szpotter képeket nézel, akkor azok jellemzően ugyanazokon a publikus eseményeken készülnek, ezért látod mindig ugyanazokat a gépeket.
Saját gyűjtés régebbi posztokból, meg Google-be bedobtam H145M Hungarian Air Force - elég sok találat volt...
 

T.Tom

Well-Known Member
2016. november 6.
364
1 703
93
Saját gyűjtés régebbi posztokból, meg Google-be bedobtam H145M Hungarian Air Force - elég sok találat volt...
Összerántottam egy albumot a Flickr-ön fent lévő magyar H145M képeimből. Elvileg a 05-ös kivételével mindegyikhez volt már szerencsém, de általában csak az érdekesebb képeket raktam fel, így igény esetén elő tudom a többi oldalszámot is keresni:
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 146
73 713
113
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 162
10 905
113
Lehet, hogy lemaradtam róla, de a horvátoknál elvesztett gép pótlásáról volt már infó? Pótolják e egyáltalán? Nincs időm guglizni, vagy visszalapozni, ezért érdeklődöm.

Sehol sem olvastam róla, hogy akár csak szó lett volna róla.
Különben most úgyis jönnek a H225M-ek, szóval végülis lesz új helikopter.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 240
33 738
113
Pótolni kellene, Ahogy a Gripent is pótolták.
igen de csak miután a H-force eléri valós képességét mert igencsak döcörögve halad és a sajnálatos tragédia miatt elveszített helikopter pótlásával együtt egy újabb több db bol áló h-force fegyverrendszert beszerezni.
mintha H-forcéval kapcsolatban sem ez lett volna az ígéret. (olyan érzésem van hogy lépten nyomon átvagyunk b.szva.)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 240
33 738
113
nem véletlen volt az 1. dátum 2026 ha 2026 ra nem leszünk késsz a zömével 2028 ra nem leszünk képesek kiállni kellő mértékben ez esetben 2029 a következő dátum ahol nem lesz választásunk mert elszalasztottuk 28 at és nekünk reszeltek.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 240
33 738
113
én már azt nem értettem hogy Maróth mit 2030 asozik amikor az ő dolga 2026 volt. ki volt egyáltalán aki kitalálta ezt a 2030 at meg 203X et ???
2023 at írunk és még mindig csak az látszik megvalósulni látszónak ami a sátorba lett mondva a többi meg kb a semmi... nem lesz ez így jó.
egy harccsoport kell hogy változás legyen? és végre egyenesbe jöjjenek a dolgok?