[HUN] Airbus Helicopters H145M HForce

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 893
7 166
113
Megdöbbenve néztem BAE termékét, jót és rosszat egyaránt. Korábban tudtam, hogy készletként használták, de nem tudtam, hogy a keresőfej így működik. Mire van szükség ekkora kiadásra csak egy 70 mm-es rakétánál? A rudi által megosztott launcher nagyon működőképes.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 023
38 358
113
Mire van szükség ekkora kiadásra csak egy 70 mm-es rakétánál? A rudi által megosztott launcher nagyon működőképes.
Ha a zárható launcherre gondolsz azzal az a baj, hogy csak hat rakét megy bele, míg a "hagyományosba" 12 vagy H225M esetében 19.
Az APKWS-sel mind a 12 vagy 19 rakéta felszerelhető...
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ha a zárható launcherre gondolsz azzal az a baj, hogy csak hat rakét megy bele, míg a "hagyományosba" 12 vagy H225M esetében 19.
Az APKWS-sel mind a 12 vagy 19 rakéta felszerelhető...
Viszont preciziós fegyverből nem is kell annyi mint a butákból...
Egy SAL rakéta az jó eséllyel 1 lövés - 1 találat, vagyis 2x6 SAL rakéta az = 12 célpont.
Terület cél ellen mehet a H145M re is a 2x12 es indító egyszerű nem irányított rakétákkal.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 023
38 358
113
Viszont preciziós fegyverből nem is kell annyi mint a butákból...
Egy SAL rakéta az jó eséllyel 1 lövés - 1 találat, vagyis 2x6 SAL rakéta az = 12 célpont.
Terület cél ellen mehet a H145M re is a 2x12 es indító egyszerű nem irányított rakétákkal.
Szerintem oka van, hogy nem vették meg a FZ606 indítót - szerintem más lézeresben gondolkodnak.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 522
113
Lehet álmodozni rakétákról. Gyakorlatilag egyetlen darab nem irányított rakéta sincs még megrendelve, nemhogy Spike. Össze kéne kooperálni Szerbiával, mert eléggé kidobott pénz az FZ231-es konténereben hordozott 12 darab 70mm rakétákra költeni, persze ha már megvettük legyen belőlük, de a szerbek integrálják konténerrel a Sz-8-ast amelyet ráadásul gyártanak. Ezek szórásképe szinte azonos, területlefogó mindkettő típus, de azért meg lehet szórni egy gépkocsi oszlopot stb. Ráadásul a 24-eseknek és 17-eseknek is lehetne ismét fegyverzete, hozzátéve, hogy a zuhanyhiradó szerint lesz még a Mihu-knak újabb 7 éve.. A szerbek egyébként jó partnerek lennének abban is, hogy a V-knek legyen ismét géppuska hevedere. Meg aztán - ez már nem H145M, akár a szerb kerekes önjáró tüzérségi eszközök közül is lehetne akár vegyes gyártásban valami, mert a páncélos tarackok a nehézdandár részei, a közepes dandár és egyéb egységeink számára tökéletesen megfelelőek lennének a szlovák-cseh illetve szerb ilyen de 155m-es NATO standard lövedéket használó eszközök. A probléma,hogy a RÁBA megszüntette az önálló járműgyártást, pedig tudommal még a haderő számára se szállította le a tervezett mennyiséget (amelyet ha minden igaz visszavágtak darabszámban). Szóval most már katonai terepjáró tehegépkocsik gyártás sincs, csak alkatrészek...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 023
38 358
113
Lehet álmodozni rakétákról. Gyakorlatilag egyetlen darab nem irányított rakéta sincs még megrendelve, nemhogy Spike. Össze kéne kooperálni Szerbiával, mert eléggé kidobott pénz az FZ231-es konténereben hordozott 12 darab 70mm rakétákra költeni, persze ha már megvettük legyen belőlük, de a szerbek integrálják konténerrel a Sz-8-ast amelyet ráadásul gyártanak. Ezek szórásképe szinte azonos, területlefogó mindkettő típus, de azért meg lehet szórni egy gépkocsi oszlopot stb. Ráadásul a 24-eseknek és 17-eseknek is lehetne ismét fegyverzete, hozzátéve, hogy a zuhanyhiradó szerint lesz még a Mihu-knak újabb 7 éve.. A szerbek egyébként jó partnerek lennének abban is, hogy a V-knek legyen ismét géppuska hevedere. Meg aztán - ez már nem H145M, akár a szerb kerekes önjáró tüzérségi eszközök közül is lehetne akár vegyes gyártásban valami, mert a páncélos tarackok a nehézdandár részei, a közepes dandár és egyéb egységeink számára tökéletesen megfelelőek lennének a szlovák-cseh illetve szerb ilyen de 155m-es NATO standard lövedéket használó eszközök. A probléma,hogy a RÁBA megszüntette az önálló járműgyártást, pedig tudommal még a haderő számára se szállította le a tervezett mennyiséget (amelyet ha minden igaz visszavágtak darabszámban). Szóval most már katonai terepjáró tehegépkocsik gyártás sincs, csak alkatrészek...
Előbb lesz 70mm-es rakétánk mint orosz!
Szóval ez inkább az álmodozás! :D

A Spike ER2-t meg nyilván nem rendeljük meg amíg nincs integrálva. 2022-ben lesz vele az első éleslövészet, 23-tól lesz szerintem hivatalosan is integrálva. Baromira ráérünk majd '23-ban vagy '24-ben Spike-ot venni rá - minek álljon benne sok millió dollár?!
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 023
38 358
113
Van Spike rendelve csak egyelőre még nem a helikopterekhez (szerintem az addig nem lesz amíg az integráció le nem zajlik)
Az Airbus a Spike ER2 integrálásán dolgozik jelenleg a hivatalos közlemény szerint, mi pedig az LR2-t rendeltük meg.
Nem kizárt, hogy csereszabatos a kettő és ha az ER2-t integrálják, akkor simán rá lehet majd tenni a rövidebb hatótávolságú LR2-t is... A Rafael szerint ugyanarról az indítóról mehet mind a kettő.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 500
113
Az Airbus a Spike ER2 integrálásán dolgozik jelenleg a hivatalos közlemény szerint, mi pedig az LR2-t rendeltük meg.
Nem kizárt, hogy csereszabatos a kettő és ha az ER2-t integrálják, akkor simán rá lehet majd tenni a rövidebb hatótávolságú LR2-t is... A Rafael szerint ugyanarról az indítóról mehet mind a kettő.
Az LR meg az ER elvileg csereszabatos.
Az SR jóval kisebb az NLOS meg jóval nagyobb. De ezért mondtam, hogy van Spike rendelve csak nem a helikopterekhez.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 023
38 358
113
Az LR meg az ER elvileg csereszabatos.
Az SR jóval kisebb az NLOS meg jóval nagyobb. De ezért mondtam, hogy van Spike rendelve csak nem a helikopterekhez.
Mivel a mennyiség nem ismert, lehet hogy bele van számolva a helikopterek "adagja" is. Helikopterről 10km-et tud az LR2 is - ami nem rossz érték...
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 522
113
Nem Én vagyok a szaktudor, hanem egy főtiszt akivel beszélgettem. Amikor veszünk egy rendszert, akkor a teljes képességet be kell szerezni, és a szállítási határidőket kell úgy szerződni, hogy akkor álljon rendelkezésre amikor az eszköz és a humán erőforrás elérné a "combat ready"-t. Most viszont az a helyzet, hogy minden helikopter leszállításra került, mehetne akár a nem irányított rakétákkal a lövészet, de nincs rakéta megrendelés. (nem leszállítás, rendelés!!). Miért? Nem akarom leírni, elég legyen, hogy haderőnemek közti szokásos baszakodás. A probléma, ha nincs a képesség kihasználna, megszerevezve, akkor addig az eszköz szinte kidobott pénz. Nem az a fontos, hogy az ellenséget, tüzérségi ágyúlövedékkel, nem irányított rakétával, vagy kőbaltával küzdöd, le, hanem hogy leküzd, ha szükséges. Jelenleg a H145M itt van, kiképzéssel akár év végére lehetne bevethető, de nem mert nincs fegyverzet, csak a gépágyú. Itt van a Mihu és nincs fegyverzet csak a P-k gépúgyúja, mert a lejárt nem irányítot Sz-8 rakétákat kb. 15-30%-os működéssel ellődőzzük a Bakonyban, újak meg nincsenek rendelve. Nem álmodozom a Sz-8-ról, én csak azt írom le, hogy a szerbek racionálisabbak ebben a kérdésben, amit gyártanak pld Sz-8 az integráltatják az Airbusszal közösen. Egyébként az a rakétafajta, nagyobb szakértelmet nem kíván akár itt is lehetne nálunk gyártani, de érdemes lenne rendelni belőle és integrálni. A 70-80mm között nagy éltérés nincs, pontosságban sem, olcsóbb lenne mint a galloktól beszerezni.. Sajnos a beszerzéseknél Maróth Gáspáréknak naponta harcolnia kell a bizonyos , főtisztekkel, tanácsadókkal stb.. Egyébként itt a multkor röhögtek a kerekes önjáró tarackok beszerzésének értelméről amit írtam, nos a katonák és a beszerző szervezet sok szakértője komolyan osztja véleményemet...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 500
113
Nem Én vagyok a szaktudor, hanem egy főtiszt akivel beszélgettem. Amikor veszünk egy rendszert, akkor a teljes képességet be kell szerezni, és a szállítási határidőket kell úgy szerződni, hogy akkor álljon rendelkezésre amikor az eszköz és a humán erőforrás elérné a "combat ready"-t. Most viszont az a helyzet, hogy minden helikopter leszállításra került, mehetne akár a nem irányított rakétákkal a lövészet, de nincs rakéta megrendelés. (nem leszállítás, rendelés!!). Miért? Nem akarom leírni, elég legyen, hogy haderőnemek közti szokásos baszakodás. A probléma, ha nincs a képesség kihasználna, megszerevezve, akkor addig az eszköz szinte kidobott pénz. Nem az a fontos, hogy az ellenséget, tüzérségi ágyúlövedékkel, nem irányított rakétával, vagy kőbaltával küzdöd, le, hanem hogy leküzd, ha szükséges. Jelenleg a H145M itt van, kiképzéssel akár év végére lehetne bevethető, de nem mert nincs fegyverzet, csak a gépágyú. Itt van a Mihu és nincs fegyverzet csak a P-k gépúgyúja, mert a lejárt nem irányítot Sz-8 rakétákat kb. 15-30%-os működéssel ellődőzzük a Bakonyban, újak meg nincsenek rendelve. Nem álmodozom a Sz-8-ról, én csak azt írom le, hogy a szerbek racionálisabbak ebben a kérdésben, amit gyártanak pld Sz-8 az integráltatják az Airbusszal közösen. Egyébként az a rakétafajta, nagyobb szakértelmet nem kíván akár itt is lehetne nálunk gyártani, de érdemes lenne rendelni belőle és integrálni. A 70-80mm között nagy éltérés nincs, pontosságban sem, olcsóbb lenne mint a galloktól beszerezni.. Sajnos a beszerzéseknél Maróth Gáspáréknak naponta harcolnia kell a bizonyos , főtisztekkel, tanácsadókkal stb.. Egyébként itt a multkor röhögtek a kerekes önjáró tarackok beszerzésének értelméről amit írtam, nos a katonák és a beszerző szervezet sok szakértője komolyan osztja véleményemet...
Kerekes önjáró az a must have kategória pont mivel sokkal olcsóbban kapod meg a PZH-val azonos vagy hasonló képességet.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 023
38 358
113
Kerekes önjáró az a must have kategória pont mivel sokkal olcsóbban kapod meg a PZH-val azonos képességet.
Viszont annyira összenőttünk az RM-mel, hogy szinte teljesen kizárt hogy ne tőlük vegyünk kerekes 155-öst - pláne ha rá tudják tenni a közös 8x8-ra vagy HX3 teherautóra.