[HUN] BTR-80 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 502
67 954
113
eksportnye-vezdehody-na-baze-btr-80-otpravilis-v-dalnee-zarubezhe-pq90c0si-1603199522.t.jpg

43e50d8d12654726698a3edfe1af0d0b.jpg

4rftjCSmRkRWE5KwiYEYp4e_cl3TShGAiakUvw8TF0YE6WtYoRZZBbU7FDTaLua-hN4ujxrSPCUx6lRqxvjSLrSr9zwO.jpg

eRR3VH9gzz6HF3j_R_IwLmUL8mhZ-RCaDhI3ADF93ILeJROH8SXts3Ap0teHKkY-gbahGGYcrpwkY1MEXcStI-UccrI-.jpg

8-Vr8zJb3E1M97W02szUQMp3W5SCA2_iqQfl8ULTBDV_tQa5qDykjMMOyCFR3bY1QUvLuShl_V4PIHrCjaNApNmG5lR_.jpg

Egy logisztikai járműnél alapnak kell lennie, hogy tudod pakolni. Ebből a szírból még fürdőgatyában is alig lehet ki-beszállni, nemhogy bármilyen "árucikket" ki be pakolgatni.
Végüliscsak vagy tucatszor meg lett rágva ez a téma is többnyire képanyaggal is prezentálva, legutóbb 7 teljes oldallal ezelőtt. :rolleyes:
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 565
10 925
113
kellene lennie,ha müszakilag megfelelő állapotban van.
Erre gondoltam a felkészítés alatt. A menetből úszás a gyakorlatban azért nem olyan egyszerű feladat...

Ezek alapvetően lövész szállító járművek.
Mire mész egy járművel lövészek nélkül?
Alapvetően ha nem fotelharcászkodunk minden az amire éppen használják. Mindenki rögtönöz, hogy túléljen, abból amihez éppen hozzáfér. A BTR esetében sokszor a gyalogosok mozgatását inkább terepjárókkal oldják meg (mert még mindig jobb gyorsan menni mint a kazánlemez mögött bekapni bármit), a BTR pedig csak az alap kezelőszemélyzettel támogatja más irányból a műveletet.

Mire mész a nagy szögben emelhető gépágyúval, ha nem találod meg (meg persze követni sem tudod) vele a drónt amit le akarsz vele lőni? (gondolom emiatt emelted ki a nagy szöget)
Helikopteres deszant bejuttatása ellen és/vagy nagy szintkülönbség (ez lehet épület vagy domborzat) kiküszöbölésére, amire eredetileg is kitalálták. Egy potens területvédelmi erő eszköztárában jól működne, ott a manőverező képesség és a páncélvédelem hiánya nem ütközik ki annyira. A C-UAS-t nem kell ráerőltetni arra amire nem érdemes.

Mire mész egy olyan lőszerrel, amit a szövetségi rendszeren belül senki nem tárol, vagy tartalékol, mert ők is rohamtempóban vezetik ki?
Jelzem, a "gyártathatsz" sem azt jelenti, hogy holnap itt vannak a lőszeres ládák. Ezzel szemben a 30x173-as itthon fog készülni (azzal kezdődik itthon a gyártás). A megrendelt mennyiségnek csak a pénzünk szabhat határt.
Mindig vannak alternatív beszerzési lehetőségek, értelemszerűen a saját előnyeikkel és hátrányaikkal. A jelenlegi lőszerhiányt látva szerintem érdemes lenne fokozott óvatossággal kivezetni bármit is. Ugyanígy gondolok minden jövő idejű érvedre, nyugtával a napot.

Úgy tudom, te nagy ellensége vagy a sorkatonai szolgálatnak?
Kit szeretnél beleültetni az inkurrencia BTR-ekbe? Lassan alig van épkézláb behívható sorozott tartalékos (idén lesz 20 éve hogy beszüntették a sorkatonai szolgálatot). Én is támogatnám az MZÁR intézményét. Ha lenne kinek tartalékolni. Aki még annak idején tényleg kapott kiképzést rá, az már valószínűleg úgy is kezdhetné elölről a tanulást.
Egyrészt még nincs helyette más, másrészt a területvédelem akarat esetén komoly tényező lehetne, ott elférne. A jelenlegi helyzettel tisztában vagyok, ezt kellene igazítani a műszaki realitásokhoz.

mihamarabb válasszunk egy NATO kompatibilis, modern, de olcsó típust,
Választhatsz ebből kb. kettőt.

Hogy ez mihamarabb megvalósuljon, használjuk fel azt a pénzt, amit a teljes BTR flotta kisöpréséből be tudunk hajtani.
Te az elmúlt két évben hol voltál? Elérhető cuccok, eredeti lead time, kitűzött és megvalósult határidők stb. kérdésében...
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Én továbbra is azt mondom a legértelmesebb dolog amit kezdeni tudunk vele. Rendbetétel, spall liner, török rcws évtized pedig irány a tartalék.
Nálam ez a másik legkevésbé problémás megoldás. Ha külön a torony eladható (pont a szerbeknek), akkor legyen. Ez nálam a jó áron való értékesítés mellet majdnem holtversenyben van.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
azért ezt csak meg tudják oldani a gépészek, egy kicsivel nagyobb és komfortosabb ajtót eszkábálni. Azért az semmi.
Félreértetted.
A jelenlegi formában NEM LEHET rá nagyobb ajtót vágni, hiszen az ajtók a 2 kerék között helyezkednek el. Ezen nincs mit agyalni.
@Pogány elképzelése a fentebb betett platós megoldás.
A fő probléma, az, hogy ez egy nagyon nem értelmes megoldás. Ha az lenne, akkor az ukránok sorba vagdalnák szét a BTR-eiket, hogy a Dnyeper bal partját ezekkel lássák el. Ehhez képest apró gumicsónakokkal próbálkoznak, még akkor is, ha az oroszok aratnak közöttük az FPV-kkel.
A GAZ megoldása elsősorban expedíciós és katasztrófavédelmi céllal készültek. Volt nekik egy halom felesleges. Hát "ártani nem használ" alapon párat átalakítottak. Nekünk van még vagy 500-550db. Ennyi logisztikai jármű minek? Ráadásul rendes körülmények között egy jó nagy pazarlás lenne az egész, mivel a 8x8, nagy tömegű testtel sokkal többet fogyaszt, ráadásul a sokkal rövidebb karbantartási periodusokkal, mint egy normál teherautó.
Egy kerekes logisztikai jármű esetén nem az a legkomolyabb kihívás, hogy mindenhova eljusson, hanem az, hogy minél kevesebb időt töltsön a front közelében. Egy sima platós jármű óriási hátrányban van egy konténeres/raklapos önrakodó logisztikai járműhöz képest.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
A 30-as is megtartható az ASELSAN Nefer-L a 2a72-vel kompatibilis.
Ok, de minek tartod meg, ha tudnál tenni rá programozható 30-ast?
Alapvetően nekem különben is bajom van ezzel a BTR+30-as gépágyú kombóval.
Felteszel rá egy teljes értékű 30-asat, akkor azzal azt az illúziót kelted, hogy alkalmas lesz egy olyan feladatra, amihez különben IFV kellene. És ha felteszel rá egy 30-asat, akkor onnantól mindenki úgy is tekint rá, mintha IFV lenne, és meg is próbálják majd azt ilyen formán alkalmazni.
Mi lesz az eredmény? Lesz rajta egy komoly ágyú, amivel elég nagy károkat tudsz okozni, komolyabban páncélozott célok ellen. Cserében viszont nem jutsz el vele még a frontvonalba sem, mivel a drónok ellen meg semmije sincs. Az meg nem megoldás, hogy minden APC szakasz mellé külön veszel egy kerekes Skyrangert. Persze nem BTR alapon!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 016
123 883
113
Ok, de minek tartod meg, ha tudnál tenni rá programozható 30-ast?
Alapvetően nekem különben is bajom van ezzel a BTR+30-as gépágyú kombóval.
Felteszel rá egy teljes értékű 30-asat, akkor azzal azt az illúziót kelted, hogy alkalmas lesz egy olyan feladatra, amihez különben IFV kellene. És ha felteszel rá egy 30-asat, akkor onnantól mindenki úgy is tekint rá, mintha IFV lenne, és meg is próbálják majd azt ilyen formán alkalmazni.
Mi lesz az eredmény? Lesz rajta egy komoly ágyú, amivel elég nagy károkat tudsz okozni, komolyabban páncélozott célok ellen. Cserében viszont nem jutsz el vele még a frontvonalba sem, mivel a drónok ellen meg semmije sincs. Az meg nem megoldás, hogy minden APC szakasz mellé külön veszel egy kerekes Skyrangert. Persze nem BTR alapon!
Csak a miheztartás végett mondtam, hogy ez a lehetőség is ott van aki nagyon fájlalja a tűzerőcsökkenést.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 502
67 954
113
Én továbbra is azt mondom a legértelmesebb dolog amit kezdeni tudunk vele. Rendbetétel, spall liner, török rcws évtized pedig irány a tartalék.
Vaagy az A-k kapnak ilyesféle fejlesztést, tehát értelmes elektronikával és fegyverzettel, esetleg légvédelemre is alkalmasan és mehetnek biztosítójárműnek a simákból alkotott szállítók mellé. Mondjuk már erről is értekeztem az elején.
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 211
5 171
113
Nekem csak annyi k
Nekem csak annyi kérdésem lenne a nagy BTR tervekhez:



Mivel BTR megbízhatósága világ életében elég alacsony volt,

az MH mindig szenvedett a hadrafoghatóság biztosításával leginkább a javítóanyag hiánya miatt. Most az orosz ukrán háború miatt már venni se lehet.



Honnan lesz hozzá javítóanyag mondjuk 5-10 év múlva?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 725
80 090
113
Nekem csak annyi kérdésem lenne a nagy BTR tervekhez:



Mivel BTR megbízhatósága világ életében elég alacsony volt,

az MH mindig szenvedett a hadrafoghatóság biztosításával leginkább a javítóanyag hiánya miatt. Most az orosz ukrán háború miatt már venni se lehet.



Honnan lesz hozzá javítóanyag mondjuk 5-10 év múlva?
Csitt! Lomosok vagyunk, nem dobunk ki semmit!
 
  • Tetszik
Reactions: alali77

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
814
1 603
93
Én nem vennék külön elektronikát, inkább egyben vennék egy tornyot. Ez lehetne a Szerbektől, vagy egyéb torony. Azt a török Sarp tornyot nem tenném rá! Pocsékul nézne ki, úgy mint a Gidránon. Szétrázza a tetőt a magassága miatt!
Én ezt tenném a BTR-re! Gidránra! Minden rajta van ami kell.

VPs1WL5.png


Mindenre lehet alkalmazni! Légvédelem, s földi célokra is! A lényeg hogy a rakéta tartó karokat le lehet hajtani vízszintre! Ami nagy előny hogy nem rázza szét a tartó lemezt menet közben, illetve csak akkor kel megemelni mikor használni kell.

osv50MM.png


Ezen a képen berajzoltam a két működtető tengelyt. I. - II. Földi rakétát lehet talán alulra is elhelyezni.

gY5eBtX.png


Minden adat leolvasható a tábláról! A négy rakéta kb 80kg, alatta van egy talp ami éppen nem látszik, a csavarok jelzik a létét. A lényeg: ha már nem kell a BTR akkor levehető s átpakolható egy másik gépre! A gyártó sem idegen! ;) Kérdés az ára!
 
  • Tetszik
Reactions: éber and Pogány