[HUN] Gestamen fegyverek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 943
38 188
113
Igen, ez is egy megoldás, és még működne is. De pont arról megy a vernyákolás sok irányból, hogy hát "Magyarország egy összeszerelő ország, semmi önálló ipari fejlesztés..." Itt lenne a lehetőség, hogy magunk fejlesszünk valamit erre leakarjátok lőni az egészet, mert holnap reggel krissék nem tudnak vele bevetésre menni.
A kézifegyverben nincs üzlet: túlkínálatos a piac!
Géppuskából meg pont hogy nem kell sok. Pár ezer darabos mennyiségre tök fölösleges fejleszteni, garantáltan ráfizetés lesz.
A pofátlanul másoló kínaiakkal (pl. NORINCO) sem árban sem mennyiségben nem is tudnánk versenyezni a "Nyugati világon" kívül, azon belöl meg olyanok vannak mint a HK, SIG, Beretta meg FN - mindenki tőlük vesz. Nem kell senkinek a neve nincs gyártó frissen összedobott géppuskája.

Valami komplexebbel kellene előállni: pl. a drón vonal még felfutóban van, ott lehetne inkább komolyabbat elérni.
Egy magyar RCWS-nek is lenne értelme szerintem, vagy drónok elleni EW rendszernek. Valami olyannak amit nem tudsz megvenni a mogadishui bolhapiacon 50 dollárért...

Lőfegyverek pont nem jó fejlesztési irány. Másba kellene tolni a lét.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 895
123 214
113
A török hadiipar nagyon berobbant az utóbbi években, de azért ők nem most kezdték. Nekünk is lett volna rá 30+ évünk, de valahogy mindig ez a mentalitás volt a jellemző, hogy inkább vegyük meg jobbról vagy balról, nyugatról vagy keletről, ha lehet jó drágán, jó keveset, aztán ha elromlik, akkor jöhet a pingvinezés meg az ujjal mutogatás. A saját fegyvergyártás sok előnye közt ott van az is, hogy nincs kire mutogatni, mert ha gond van, akkor a felelősök határon belül vannak!
Nem érted miről beszélek úgy látom.
A törökök kipróbált típusok licenceit vették meg és pofátlanul lemásolták az egészet. Ebből indult a hadiiparuk. A kézifegyver iparuk konkrétan most is ezt csinálja és ebből indul a saját fejlesztésük.
Amit eddig erre a projektre elköltöttünk hogy is mondjam kb golyószóró igényünk nagyját már lefedte volna cserébe nincs semmink.
Ez tipikusan az a helyzet amikor az iparfejlesztés a haderőfejlesztés rovására megy.
A Gestamennel nagyon rábasztunk. És ezt a véleményemet fenntartom, főleg hogy tudom mit áldoztunk be érte...
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 883
10 014
113
Használj szart! Mi ez FÉG szlogen?
Nem kell leragadni a szarnál! Fejleszteni kell tovább. De ha ezt sem tudjuk normálisan, legalább átlag szintem megcsinálni, akkor mit is akarunk mi?
Műszaki emberként én azt gondolom, hogy csak jót tehet egy országnak, ha túl tud lépni a vegyük meg mástól, aszt jóvan az mentalitáson.
Mondjuk az is fura, hogy ezt magyarázni kell.:confused:
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 895
123 214
113
Nem kell leragadni a szarnál! Fejleszteni kell tovább. De ha ezt sem tudjuk normálisan, legalább átlag szintem megcsinálni, akkor mit is akarunk mi?
Műszaki emberként én azt gondolom, hogy csak jót tehet egy országnak, ha túl tud lépni a vegyük meg mástól, aszt jóvan az mentalitáson.
Mondjuk az is fura, hogy ezt magyarázni kell.:confused:
Van amiben van értelme van amiben meg marhára nincs, mert több kárt csinál mint hasznot és éveket vesztegetünk meg égetjük a milliárdokat.
Aztán lehet nyervogni, hogy miért nincs a tartalékosoknak még normális kézifegyvere se.
Hát ezért.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 943
38 188
113
Nem kell leragadni a szarnál! Fejleszteni kell tovább. De ha ezt sem tudjuk normálisan, legalább átlag szintem megcsinálni, akkor mit is akarunk mi?
Műszaki emberként én azt gondolom, hogy csak jót tehet egy országnak, ha túl tud lépni a vegyük meg mástól, aszt jóvan az mentalitáson.
Mondjuk az is fura, hogy ezt magyarázni kell.:confused:
Mértegazdaságosságról hallottál? :oops:

Magyarország méretű országban semmit nem éri meg gyártani szinte export potenciál nélkül. A Gestamen fegyverekben meg elhanyagolható az export lehetőség.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 883
10 014
113
Van amiben van értelme van amiben meg marhára nincs, mert több kárt csinál mint hasznot és éveket vesztegetünk meg égetjük a milliárdokat.
Aztán lehet nyervogni, hogy miért nincs a tartalékosoknak még normális kézifegyvere se.
Hát ezért.
Nézd, én nem várok el csodát! Nem akarok török vagy lengyel, vagy koreai szintű hadiipart ide. De ha a cseheknek megy, a szerbeknek is futja rá, de még a szlovákoknak is,akkor ennyi feleslegesen eltökölt év után nekünk is illene már komolyan venni saját magunkat, nem? Oké, nem tudom, a háttérben mik zajlanak a Gestamen körül. De egyelőre itt ti, akik jobban képben vagytok, minőségbeli problémákról beszéltetek. Márpedig azokat kilehet javítani munkával, tanulással.

Ha az ipari fejlesztésektől kell elvonni a pénzt a bakák felszerelésehez, akkor sajnos baj van.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 883
10 014
113
Vannak dolgok, amik nem elsősorban anyagi hasznot hoznak. Én sem számítanék áttörő üzleti sikerre. A CZ BREN sem ért el olyan hű de nagy sikereket, aztán mégsem végezte a kukában.
Tudás, tapasztalat és képességbeli hasznot remélnék én elsősorban a saját fejlesztésű fegyverektől.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 943
38 188
113
Vannak dolgok, amik nem elsősorban anyagi hasznot hoznak. Én sem számítanék áttörő üzleti sikerre. A CZ BREN sem ért el olyan hű de nagy sikereket, aztán mégsem végezte a kukában.
A csehek az amcsi civil piacból élnek - a hadifegyvergyártás mellékes nekik.

Tudás, tapasztalat és képességbeli hasznot remélnék én elsősorban a saját fejlesztésű fegyverektől.
Legyenek saját fejlesztéseink csak ne kézi lőfegyverterületen, ahol kurva sok az eszkimó és kevés fóka.
Olyan pályán kellene elkezdeni focizni ahol még nincsenek olyan sokan és nem tudják kireszelni egy peshavári sufniban is amit kifejlesztesz szarva bármilyen licenc-jogra. Egyedibbel kellene előállni, ahol magasabb a hozzá adott érték. Pl a drónok elleni védelem kurrens téma, de a drón fejlesztés is.

Kézi lőfegyvert még egy nagyobb háború esetén is könnyű vásárolni a nemzetközi piacról olcsón. Nem ebből lesz a hiány, hanem a "hightechebb" dolgokból. Inkább egy chipgyárba kellene fektetni - az már mindenhez kell. Nem is kell a legújabb technológia - a legtöbb fegyverbe nem kell bonyolultabb mint egy mosógépbe való chip.

Az eddigi hadiipari beruházások közül egyedül a várpalotai komplexumról gondolom hogy biztosan jó üzlet lesz, a többi jó esetben nullszaldósra jön ki. Export nélkül meg bukó...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 895
123 214
113
Tudás, tapasztalat és képességbeli hasznot remélnék én elsősorban a saját fejlesztésű fegyverektől.
És milyen haszon lesz az, ha lehet belőle eladható terméket csinálni?
Csak hogy elmagyarázzam a dolgot, szükségünk lenne mozgósítási tartalékok és minden egyéb kialakítására a közeljövőben. A haditechnikai fejlesztéseink és beszerzéseink java viszont hosszú kifutású és kétes megtérülésű.
Ha azt szeretnéd, hogy a bajban tudjuk gyártani magunknak nem célszerűbb egy azonnal működő dolgot korlátlan licenccel beszerezni és elkezdeni gyártani, fegyvermestereket felkészíteni a javítására és kiképezni rá az embereket és felkészíteni a rendszert az adott eszközzel való tömeges mozgósításra?

Na ez csúszik a végtelenbe a gestamennel való pöcskölődéssel. Mert itt alsó hangon kb egy évtizedről beszélünk és milliárdokba amiből kész fegyvereket tudunk beszerezni ami megbízhatóan működik.
A csehszlovákoknál volt egy alap amire építettek, mi az alapot szétvertük és szerintem nem éri meg újrafeltalálni a spanyol viaszt.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 883
10 014
113
A csehek az amcsi civil piacból élnek - a hadifegyvergyártás mellékes nekik.
Az a piac nekünk is ott lenne.
Legyenek saját fejlesztéseink csak ne kézi lőfegyverterületen, ahol kurva sok az eszkimó és kevés fóka.
Olyan pályán kellene elkezdeni focizni ahol még nincsenek olyan sokan és nem tudják kireszelni egy peshavári sufniban is amit kifejlesztesz szarva bármilyen licenc-jogra. Egyedibbel kellene előállni, ahol magasabb a hozzá adott érték. Pl a drónok elleni védelem kurrens téma, de a drón fejlesztés is.
Én minden saját fejlesztést támogatnék. Értelmes kereteken belül.
Nem ebből lesz a hiány, hanem a "hightechebb" dolgokból. Inkább egy chipgyárba kellene fektetni - az már mindenhez kell. Nem is kell a legújabb technológia - a legtöbb fegyverbe nem kell bonyolultabb mint egy mosógépbe való chip.
Na hát ez az a szint ami szerintem kezdésnek túl magas önerőből.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 943
38 188
113
Az a piac nekünk is ott lenne.

Én minden saját fejlesztést támogatnék. Értelmes kereteken belül.
A lőfegyver fejlesztés nem az értelmes keret.
Van/lesz egy aknavető lőszer gyárunk: lehetne SAL/GPS vezérlésű aknagránátot fejleszteni - nagyon vennék és jelenleg nem nagyon van ilyen a nyugati világban. Izraeli Iron Sting van aztán csókolom, ennyi. (Jó oké, biztos Negan mindjárt elrángat valami eldugott búr vagy más fejlesztést csakhogy ellent mondjon!)
SAL/GPS vezérlést kifejleszteni baromira nem mutatvány: kb. 1980-as évek műszaki színvonala a lézerérzékelő és a GPS-vevő, sokhelyen gyártják, meg lehet venni és onnan szinte már "csak" szoftver fejlesztési és rendszer integrációs feladat.

Nagyon sok olyan terület van ahol lehetne egyedit alkotni és már van valami alapunk hozzá. Irányított aknagránátból k. sokat el lehet adni mert tkzezerszám vennék. Beásott ellenség ellen csak ez jó, mert bele kell találni a lövészárokba.
Hőkép-keresős páncéltörő verziót is tudnánk csinálni a páncéltörő rakéták kiegészítésére. Törvényszerűen felülről támad és olcsóbb lenne mint az importból jövő 200 ezer dolláros Spike. (attól még az is kell, de nem csak az lenne!)

Hasonló a Protar drón továbbfejlesztése kamikáze drónná - mondjuk ezzel elvileg foglalkoznak is.

Ilyenkbe kéne a lé, nem arra hogy csináljuk egy ötvenedig gagyi Minimi-klónt!


Na hát ez az a szint ami szerintem kezdésnek túl magas önerőből.
A chip gyártástra nem is önerőből gondoltam, hanem ilyen céget idecsalni. Inkább egy ilyet mint az aksi gyárakat!
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 883
10 014
113
Ha azt szeretnéd, hogy a bajban tudjuk gyártani magunknak nem célszerűbb egy azonnal működő dolgot korlátlan licenccel beszerezni és elkezdeni gyártani, fegyvermestereket felkészíteni a javítására és kiképezni rá az embereket és felkészíteni a rendszert az adott eszközzel való tömeges mozgósításra?
De. Mindenképpen az a célszerűbb rövid távon. Nem is kaszálnám el a CZ-t sem.
Ilyen a hadiipar. Ingyen tanulás-fejlődés nincs.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 883
10 014
113
A chip gyártástra nem is önerőből gondoltam, hanem ilyen céget idecsalni. Inkább egy ilyet mint az aksi gyárakat!
Azért az vicces, hogy ezidáig minden válaszodban a haszonról papoltál, majd végül leírod, hogy az amúgy brutál hasznot hozó aksi gyárak nem kellenek, hanem legyen helyette chip gyár... Na de ez már off.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 895
123 214
113
De. Mindenképpen az a célszerűbb rövid távon. Nem is kaszálnám el a CZ-t sem.
Ilyen a hadiipar. Ingyen tanulás-fejlődés nincs.
Az a baj, hogy a hadiipar fejlesztés az ország védelmi képességeinek kialakításának fölé van rendelve. Csak ezzel az irányvonallal nagyon rá lehet baszni és nem úgy néz ki, hogy az idő nekünk dolgozik.
Szerintem sem időben sem anyagilag nem éri meg és igazából különösebb haszna nincs a kézifegyver fejlesztésnek. A távlati haszon esélye a telített és szűkülő piacok miatt csekély rövid távon meg egyértelműen előnytelen az egész.
Túl sok a tanulópénz igazából eredménytelenül.