[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Az egyik fél a terep és műszaki zárak felhasználásával képes fojtópontokat kialakítani (preferáltan belekényszeríteni a másik felet, hogy ha kerül akkor időt és lendületet veszt) és ilyen helyeken a támadó fél ha siet akkor nem feltétlen tartja be a megfelelő biztonsági távolságokat és ott egy MLRS vagy akár hagyományos tűzcsapás hatása is felerősödik.
Annyira bele sem akartam menni, hogy robbanó és/vagy nem robbanó műszaki zárak alkalmazásával még egy biliárdasztalon is létre lehet hozni folytópontokat.

Az ÔPK-ra nincs eegzakt norma. A mélységben van, távol az ellenfél tuzcsapásainak hatásától, rejtve a felderítés től. És ott sem egymás hegyén hátán.

Azt nyugodtan elfelejtheted, hogy a modern harcászatban az ÖPK kívül van a tüzérség hatásos lőtávolságán.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Filter

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Ez a folytópont hol is van leírva?

Amiről írsz, azt így mondják:
A harcterületet műszaki előkészítése, berendezése.
Tartalma a műszaki felderítés, rombolások, műszaki zarrendsuerek létesítésével az ellenfél akadályozása, kedvezőtlen helyzetbe kényszerítése. Plusz sok más.
Mindezt kiegészítik a tuzrendszer tervezett és nem tervezett tuzcsapásai, szórt akna mezők telepítése, stb, stb.
Nincs folytópont, tévedés, rossz ZMNE-s szóhasználat, mert képzetlenek a tanárok.
Bár én meg ott sem hallottam harcászaton ezt.
Értem, szóval mindenki hülye már csak te vagy helikopter.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Annyira bele sem akartam menni, hogy robbanó és/vagy nem robbanó műszaki zárak alkalmazásával még egy biliárdasztalon is létre lehet hozni folytópontokat.



Azt nyugodtan elfelejtheted, hogy a modern harcászatban az ÖPK kívül van a tüzérség hatásos lőtávolságán.
És az a széles aknamezőkön mit akarsz folytopontnak nevezni?

Az átjárókat?
Akkor folytasd...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
De felejtsük el egymást, én nem fogok itt bármibe belemenni, ha még azok is hülyék akik oktatják.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 140
113
Ez a folytópont hol is van leírva?

Amiről írsz, azt így mondják:
A harcterületet műszaki előkészítése, berendezése.
Tartalma a műszaki felderítés, rombolások, műszaki zarrendsuerek létesítésével az ellenfél akadályozása, kedvezőtlen helyzetbe kényszerítése. Plusz sok más.
Mindezt kiegészítik a tuzrendszer tervezett és nem tervezett tuzcsapásai, szórt akna mezők telepítése, stb, stb.
Nincs folytópont, tévedés, rossz ZMNE-s szóhasználat, mert képzetlenek a tanárok.
Bár én meg ott sem hallottam harcászaton ezt.
Nem lehet csak, hogy elment melletted az idő és változott a szóhasználat?
Bár tekintve, hogy ezt nekünk Szabó Tibor ezredes adta elő ezt kétlem, és őt képzetlennek hívni hát hogy is mondjam kissé erős kijelentés....
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 113
31 076
113
Az, hogy velem vitatkozol az elmegy, de hogy egy lövész tiszttel az már ne haragudj de...
Változtak a szakszavak.Pl ti nem tudtátok értelmezni a hadrend fogalmát,mert a szervezeti felépités kifejezést használjátok helyette.
-Elösször is tisztáznunk kell a fogalmakat,hogy mindenki ugyan azt értse alattuk
Clausewitz
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Nem lehet csak, hogy elment melletted az idő és változott a szóhasználat?
Bár tekintve, hogy ezt nekünk Szabó Tibor ezredes adta elő ezt kétlem, és őt képzetlennek hívni hát hogy is mondjam kissé erős kijelentés....
Az illető nem osszfegyvernemi harcász. Tüzér, azt pedig hogy is hívják, amit egy tüzér tanithat?

Mindamellett, hogy ők sem ismernek semmiféle folytópontot.
Kulcsfontosságú terepszsakasz, vagy területet amiről beszélsz, de ezt te is tudod.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Nem lehet csak, hogy elment melletted az idő és változott a szóhasználat?
Bár tekintve, hogy ezt nekünk Szabó Tibor ezredes adta elő ezt kétlem, és őt képzetlennek hívni hát hogy is mondjam kissé erős kijelentés....
Képzetlen!
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Változtak a szakszavak.Pl ti nem tudtátok értelmezni a hadrend fogalmát,mert a szervezeti felépités kifejezést használjátok helyette.
-Elösször is tisztáznunk kell a fogalmakat,hogy mindenki ugyan azt értse alattuk
Clausewitz
A magyar hadtudomány ismeri a hadrend fogalmát.....
Ha valaki itt nem, az más, olyan lehet.
De "mi" ismerjük.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Maga az átjáró is egy folytópont mivel kénytelen az ellenség az alakzatot szűkíteni az áttöréshez.
Oké folytasd, hogyan lövünk rá Grad-dal...

És továbbra sem hívják a katonák folytópontnak azokat a területeket, amiről beszélni szeretnél.

Hagyd abba, mert nevetségessé válsz...
;)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Nem ezt mondtam. A legkiválóbb tüzér szakember, szerintem.
Csak most másról beszélünk, rá hiába hivatkozik valaki, itt.
De a tüzér szakmában sincs folytópontot, amiről beszélünk az pedig összfegyvernemi harc fogalom rendszere.
Azt írtad, hogy képzetlen emberek tanítanak a ZMNE-n. Ebből az következik, hogy akiket tanítanak azok is képzetlenek lesznek.

Az,hogy már nem ZMNE attól tekintsünk el, nekem még ma is Moszkva-tér van Budán.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Ellenséges tüzérség elfolyása...
Ellenséges támpont elfolytása...
Ellenséges gyalogság tüzének elfolytása...
Ellenséges kötelék előmozgásának elfolytása...
Több mint 20 éve így hívom őket, a környezetemmel együtt o_O
És mikor elfolytásról, folytásról beszélünk kb ugyanarra gondol a talpas, a konzerves, mega parittyás is...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Azt írtad, hogy képzetlen emberek tanítanak a ZMNE-n. Ebből az következik, hogy akiket tanítanak azok is képzetlenek lesznek.

Az,hogy már nem ZMNE attól tekintsünk el, nekem még ma is Moszkva-tér van Budán.
Igazad van, általánosítottam.
A nagy része az oktatóknak képzetlen. Az illetőről azt gondolom kivétel, aki erősíti a szabályt.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 113
31 076
113
A magyar hadtudomány ismeri a hadrend fogalmát.....
Ha valaki itt nem, az más, olyan lehet.
De "mi" ismerjük.
Ismeri.De egyrészt "mi" se tudjuk felmondani a hadtudományi lexikont fejből,másrészt egyszerűen más kifejezést használnak helyette.
Természetes vagy/és mesterséges akadályok által léterehozott manőverezési szűk keresztmetszet.Csak "mi",ha meghalljuk a folytópont kifejezést,autómatikussan hadműveleti szintű manőverezésre gondolunk,mig "ők" harcászatira.Ennyi a truvaj.De ez tartalmilag persze marha nagy különbség.
de ezt lehet tisztázni,meg kell is.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss and Filter