Sziasztok! Én inkább kérdeznék, de a rohamlöveg alapvetően nem a gyalogság támogatására lett kitalálva, a páncélvadász meg egyfajta "önjáró pct. löveg" (volt)?
Pontosan így van. Legalábbis a németeknél a páncél vadasz egy alakulat típust jelölt meghatározott feladattal (védelembe betört ellenséges harckocsik felkutatása / megsemmisítése). És ezt tök önállóan is végzik, oda kerülnek, ahol ellenséges áttörés várható.
Feladatát tekintve ugyanaz, mint az amiknál a tank destroyer, ott is erős agyú, papírpáncél volt a recept.
A rohamlovegek feladata pedig más, a gyalogság támogatása támadásban, ezért komoly páncélozast is kapott.
A gyakorlatban, szükségben a kettő persze összekeveredett. Végülis a kettő a hibridjét neveztek a németek vadászpáncélosnak.
Aki ezt teszi, az keveri a szezont a fazonnal.
Az ISzU-122/152-be tarack/tüzérségi löveg van építve, a Szu-85/100-ba meg pct. ágyú.
Kb. akkora hiba ezeket összekeverni, mint Flak 88-ast a 88 mm-es tábori ágyúval.
Plane 88-as tábori ágyú nem is volt, max a légvédelmi loveget lehetett esetleg erre is használni. Illetve volt a egy batár 88-as pct. löveg (abból mondjuk volt egy korai változat tábori tarack lafettara szerelve, amig a spéci pct. változat el nem készült.
A ruszkik mindent felpakoltak a saját önjáró lövegeikre és mindenre is használtak őket. 152-est pl. harckocsi elhárításra, mert ugye a 43 kilós robbanó malac amit kilo mindennek fájni fog alapon.
Ha szerepkört nézzük akkor a SU 85/100 egy T-34 alapon épített páncélvadász, az ISU 122/152 pedig egy KV/IS hk alvázra gányot rohamloveg szerűség volt.
De alapvetően leszartak mert a fő szempont az volt ami a németeknél is, sokkal nagyobb agyú fért bele a testbe, és a 43-tol a Tigris / Párduc ellen muszáj volt hogy legyen valami.