[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 360
113
Egyértelmű, a Honvédségnek tuti kell egy kórházhajó a Balatonra.
nem nem a balatonra a dunára.több száz sebesült átszállítása teszem azt bécsi vagy ruszei korházakba így a legegyszerübb ez van.
lehet rajta nevetni de ez az igazság... és nem hülyeség ha hiszed ha nem. a súlyos sebesültek sokkalkevésbé vannak stressznek kitéve így . mint bármi mással szállírtva (mással szállítva a halálozási ráta is magasabb lenne vagy lasabb lenne a felépülés) a hajóba meg elfér ha valamit biztosítani tudunk számukra. és a szövetségesnek sem kell az elhelyezésen agódni. logisztikailag is így a legegyszerübb és a sérülteknek betegeknek is így a legjobb és a fogadóországnak is....
igen és erre a túrista hajók egy része tökéletesen megfelel.
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle and Nemerson

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 360
113
bocsánat szálloda hajók a helyes megnevezés. egyébként természeti katasztrófa esetén is igénybevehetőek ilyen célokra. nem kell feltétlen háború hozzá.
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 082
2 613
113
Nem tudom, hogy valamelyik topicban szerepel-e már, viszont Lynx-el kapcsolatos:

SzVSz szerintem itt kezdett megborulni az okfejtés: "A digitalizált gyalogsági harcjármű légvédelmi változatában (LGV DHJ) egy rohamutász-tűzcsoport (4 fő) is helyet kapna."
Légvédelmi változatot, és a benne ülő katonákat semmi esetre sem kevernék rohamutász, vagy bármilyen egyéb feladatokkal. A légvédelem (a jövőben is!) olyan kiemelten fontos feladat, amelytől semmilyen szinten nem terelném el az adott katonák, harcjárművek személyzetének figyelmét.
Nem beszélve arról, hogy a légvédelmi változatban megérzésem szerint egy gombostűt nem lehet majd leejteni specifikus berendezések valamint a tartalék hadianyagok (lőszer, rakéták?) miatt. A jármű közvetlen kezelését végző személyzeten kívül (vezető, parancsnok, irányzó) 1-2 embernek szükséges lenne még hely: akik végzik a kifogyott lőszerek, rakéták cseréjét, és esetleg gépkarabéllyal védik a lesben álló jármű közvetlen földi védelmét is egy esetleges rajtaütéstől.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 140
38 640
113
Nem tudom, hogy valamelyik topicban szerepel-e már, viszont Lynx-el kapcsolatos:

SzVSz szerintem itt kezdett megborulni az okfejtés: "A digitalizált gyalogsági harcjármű légvédelmi változatában (LGV DHJ) egy rohamutász-tűzcsoport (4 fő) is helyet kapna."
Légvédelmi változatot, és a benne ülő katonákat semmi esetre sem kevernék rohamutász, vagy bármilyen egyéb feladatokkal. A légvédelem (a jövőben is!) olyan kiemelten fontos feladat, amelytől semmilyen szinten nem terelném el az adott katonák, harcjárművek személyzetének figyelmét.
Nem beszélve arról, hogy a légvédelmi változatban megérzésem szerint egy gombostűt nem lehet majd leejteni specifikus berendezések valamint a tartalék hadianyagok (lőszer, rakéták?) miatt. A jármű közvetlen kezelését végző személyzeten kívül (vezető, parancsnok, irányzó) 1-2 embernek szükséges lenne még hely: akik végzik a kifogyott lőszerek, rakéták cseréjét, és esetleg gépkarabéllyal védik a lesben álló jármű közvetlen földi védelmét is egy esetleges rajtaütéstől.
Az a rohamutászok a pont a légvédelmi változatban elhelyezve tényleg hülyeség! Nem lesz nekik hely mert tele lesz 30-as lőszerrel és Mistralokkal meg két baromi nagy kezelő konzollal.
Amúgy meg levegőt venni alig lesz idejük: nagyon durva célsűrűség várható a drónok miatt a jövő konfliktusaiban.

Így néz ki a Skyranger 30 Boxerbe építve - a Lynxben sem lesz sokkal több hely! Pláne nem "4 rohamutásznak"!
Az általad emlegetett töltőknek sem lenne hely, meg szükségtelen is - a sima Lynxben sincs külön "töltő személyzet": a jármű alapszemélyzete végzi a töltést.

Skyranger-30-inside.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: beat

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 082
2 613
113
Az a rohamutászok a pont a légvédelmi változatban elhelyezve tényleg hülyeség! Nem lesz nekik hely mert tele lesz 30-as lőszerrel és Mistralokkal meg két baromi nagy kezelő konzollal.
Amúgy meg levegőt venni alig lesz idejük: nagyon durva célsűrűség várható a drónok miatt a jövő konfliktusaiban.

Így néz ki a Skyranger 30 Boxerbe építve - a Lynxben sem lesz sokkal több hely! Pláne nem "4 rohamutásznak"!
Az általad emlegetett töltőknek sem lenne hely, meg szükségtelen is - a sima Lynxben sincs külön "töltő személyzet": a jármű alapszemélyzete végzi a töltést.

Skyranger-30-inside.jpg
Töltésben segítő katonát esetleg azért tennék bele, hogy időt nyerjek. Ha az irányzó száll ki-be, aztán elhelyezkedik a székében, beélesíti a rendszert, az elég nagy időveszteség.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 140
38 640
113
Töltésben segítő katonát esetleg azért tennék bele, hogy időt nyerjek. Ha az irányzó száll ki-be, aztán elhelyezkedik a székében, beélesíti a rendszert, az elég nagy időveszteség.
Nem hiszem hogy erre lesz külön ember, aki többnyire malmozik, hogy pár óránként csináljon valamit 10 percig.
Amúgy az irányzó és jármű parancsnok feladatai felcserélhetőek - mint a LYNX-ben is. Szóval járművezető meg az irányzó tölt, addig a parancsnok figyelheti a műszereket és tüzelhet is ha kell. Várhatóan a töltéshez valamennyire hátrább is húzódnak vagy legalábbis fedezékbe, különben a töltést végzők nem lesznek hosszú életűek...
Töltésben esetleg lőszer kihordók segíthetnek, aki teherautóval viszik ki a lőszert, de csak amikor nulláról kell feltölteni...
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 737
4 139
113
Töltésben segítő katonát esetleg azért tennék bele, hogy időt nyerjek. Ha az irányzó száll ki-be, aztán elhelyezkedik a székében, beélesíti a rendszert, az elég nagy időveszteség.
Szia,

Hat, szerintem a rohamutaszok pont ezt a feladatot is el tudnak latni (marmint tipikusan nem egyszerre dolgoznak a rohamutaszok a sajat feladatukban es jon epp egy dronroham, ami miatt egyszerre kell felderiteni, tuzet vezetni es ujratolteni).
 
  • Tetszik
Reactions: beat

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 360
113
itt szerintem az lehet a onceptció hogy a rohamutászok miután a légvédelmi harcjármű állástfoglal onnan kidesszantólva azonnal munkába tudjo állni. mivel az tüzelő állást foglaló járműnek egyból kell tüzelőállást létesíteni (legalábbis minél rövidebb idő alatt minél többet.) a benne tartozkodó rohamutászok ezek létesítésének feladatát egyből el tudják látni. mind emelett a légvéádelmi jármű közelbiztosítását is egyből elvégzik.
ha drón jón vagy légi fenyegetés ennek a járműnek le kell tudnia küzdeni (ezért van) tüzérségi lövedékekkel szemben viszont védtelen ezér kiépített tüzelőállásokra van szüksége...) mert előbb utob meg kell állnia. em mehet a végtelenségig a vakvilágba örökösen folyton...
 
  • Tetszik
Reactions: bel

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 365
12 834
113
Ha kaprok alatt az ukránokat érted, akkor ez már csak azért is hülyeség, mert az oroszok pont leszarják a civilket. Semmi értelme nem lenne: oroszok a "túszokkal" együtt nyírnák ki őket!
Megjegyzem: minden hadsereg majd minden katonája így csinálná.
(aki nem, az meghal)
Sad but true.
De aztán a sebesült, foglyul ejtett ellent kivégzik.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 207
113
@kelepisti ,a rác dd messze nem ho méretű.Egyszerűen egy önálló dd nagyobb,mint egy magasabbegységbe betagolt szervezésű.Ez nálunk sem volt másképpen.87 után a cél az 5+1 manőver zl-as dd szervezet kialakitása volt.2 hk+3 gép zl,a plusz 1 meg a felderitő osztály (zl méretű-de végül sose lett).A támogató,kiszolgáló alakulatok ugyanúgy zl/osztály méretűek voltak.
Ami azt illeti,alegység szinten is jelentkezett az igény a nagyobb,és a vegyes szervezésű alegységekre.4 szakaszos század,4 százados és vegyes szervezetű zl-ak kialakitásárol ment az agyalgás a 90es években.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 699
15 222
113
És én nem ezt írtam? Minek ragozod tovább! Erre írtam évek mire az egész összeáll! Csak megállapítottam, hogy mennyivel ütőképesebb lesz az új modell!!! Hogy lehet ebből ezt kihozni amiket nyomtok itt már több sorban?
Az ukrán szálnak semmi köze, csak egy megállapítás volt a t55 ösök értelmére semmi több, de ti már rögtön belebeszéltek mindent is!
Mièrt ragoztam? :D

Mert most esett le neked mennyire más szint lessz a 2 különböző gèppel felszerelt lövèsz alegysèg.

Ha ez neked 2.5 èvvel a szerződès aláírása után esik le akkor gondoltam fèl percben leírok pár dolgot.
Ami ugyancsak egyèrtelmű, de neked pár alapvetès most esett le egy ilyen kèp láttán.o_O


Az ukrán szál meg hogy egy bejegyzèsedben 13 sorból 10 az oroszok t55-ös vonaláról szólt.:rolleyes:
Bocsi ha beleláttam valamit.:oops:
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Mièrt ragoztam? :D

Mert most esett le neked mennyire más szint lessz a 2 különböző gèppel felszerelt lövèsz alegysèg.

Ha ez neked 2.5 èvvel a szerződès aláírása után esik le akkor gondoltam fèl percben leírok pár dolgot.
Ami ugyancsak egyèrtelmű, de neked pár alapvetès most esett le egy ilyen kèp láttán.o_O


Az ukrán szál meg hogy egy bejegyzèsedben 13 sorból 10 az oroszok t55-ös vonaláról szólt.:rolleyes:
Bocsi ha beleláttam valamit.:oops:
még mindig nem érted, hogy az idő faktor ami a sokkoló, mire ebből lesz valami használható.
De lássál bele mindent is :rolleyes: pláne az ukrán szálba írjad még tovább is.:oops:
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: Ocses and Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
DE ez még akkor sem mindegy, hogy 8 vs. 11 fős csapat! Teljesen új gyakorlási és szervezési mód! Akkor ez évekig el fog tartani mire az új harcjármű és az új felállás kialakul meg begyakorolják a fiúk!

Hàt igen, végüliscsak még mindig egy vilàghàború jöhet közbe. De màr hónapok óta elkezdtük nyüstölni a -44 gépes Lynx flottànkat, mind a kettôt. Aztàn ha ez meglesz, akkor majd végre neki lesz àllva szemléletvàltva a raj szintû gyakorlatoknak. Igaz, ha kisebb beruhàzàssal màsok levedlett szarjàt is vettünk volna idôben, így öt kibaszott év utàn màr a dandàr szintnél is tarthatna a haderô, de csak semmi kapkodàs. :D
Szerintem azért itt nem ennyire rossz a helyzet. A deszantolt 8 fős raj harceljárásait már jóelőre megkezdhették kidolgozni.
Ha van egy kis eszünk, akkor keresünk egy olyan NATO partnert, aki hasonlóan építi fel a rajt, hasonló fegyverekkel, és egyszerűen azt vesszük át alapnak.
Ezt persze saját szájíz szerint lehet módosítani, de azért csodák nincsenek.
Egy szakaszt kiküldve 2-3 hónap alatt mindent meg lehet nekik profin tanulni.
Hogy mennyire nagy a szórás (és ez csak a vezetés szintje), akkor érdemes megnézni ezt a nagyon friss battleorder.org videót:
Az biztos, hogy a BTR mindent és mindenkit is mérhetetlenül behatárolt.
Nekem mindenesetre a svéd modell tűnik szimpatikusnak, de a franciából alkalmaznék elemeket.
Az már most látszik, hogy a nagyobb Lynx puttony sokkal jobb, és rugalmasabb rajokat, és szakaszokat fog eredményezni. És nem csak a BTR-nél, hanem akár a videóban felsorolt más nemzetek járműveinél is. Érdekes módon a gyakran 3+8 fős járművek esetén is csak 7 fős deszantot alkalmaznak. Gondolom arra is odafigyelve, hogy minden felszerelés vagy a rajt támogató tüzérségi összekötő/megfigyelőt is el tudják vinni.
A Lynx esetén - ha figyelembe vesszük, hogy az amerikai tenderre 9 főssé is tudták alakítani a deszantteret, akkor valószínűleg fix 8fős deszanttal is maradni fog elég hely.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 511
67 991
113
Szerintem azért itt nem ennyire rossz a helyzet. A deszantolt 8 fős raj harceljárásait már jóelőre megkezdhették kidolgozni.
Ha van egy kis eszünk, akkor keresünk egy olyan NATO partnert, aki hasonlóan építi fel a rajt, hasonló fegyverekkel, és egyszerűen azt vesszük át alapnak.
Ezt persze saját szájíz szerint lehet módosítani, de azért csodák nincsenek.
Egy szakaszt kiküldve 2-3 hónap alatt mindent meg lehet nekik profin tanulni.
Hogy mennyire nagy a szórás (és ez csak a vezetés szintje), akkor érdemes megnézni ezt a nagyon friss battleorder.org videót:
Az biztos, hogy a BTR mindent és mindenkit is mérhetetlenül behatárolt.
Nekem mindenesetre a svéd modell tűnik szimpatikusnak, de a franciából alkalmaznék elemeket.
Az már most látszik, hogy a nagyobb Lynx puttony sokkal jobb, és rugalmasabb rajokat, és szakaszokat fog eredményezni. És nem csak a BTR-nél, hanem akár a videóban felsorolt más nemzetek járműveinél is. Érdekes módon a gyakran 3+8 fős járművek esetén is csak 7 fős deszantot alkalmaznak. Gondolom arra is odafigyelve, hogy minden felszerelés vagy a rajt támogató tüzérségi összekötő/megfigyelőt is el tudják vinni.
A Lynx esetén - ha figyelembe vesszük, hogy az amerikai tenderre 9 főssé is tudták alakítani a deszantteret, akkor valószínűleg fix 8fős deszanttal is maradni fog elég hely.
Az a baj, hogy ez így 90%-ban akkor is csak elmélet marad, amíg nincs elég fizikailag létező eszköz, amivel gyakorolhatnak és így ezek ebben a tekintetben (is) elpazarolt évek.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Az a baj, hogy ez így 90%-ban akkor is csak elmélet marad, amíg nincs elég fizikailag létező eszköz, amivel gyakorolhatnak és így ezek ebben a tekintetben (is) elpazarolt évek.
Ez onnantól jelent problémát, ha már ki van kísérletezve, az alapvető raj szintű 3+8 fős rajra kitalált harceljárások.
Ehhez az kell, hogy ekkora rajokban tudjanak jármű nélkül mindent IS végrehajtani támadásban, védelemben, épület harcászatban.
Ha ez megvan, akkor pár gépen elkezdhetünk Járművel együtt is gyakorolni. Erre azért már alkalmasnak kell lennie a jelenleg itt lévő 2 géppel is a fejlesztő csapat.
Magyarul, ha tudjuk, hogy hová akarunk eljutni. Akkor már most is bőszen ezen kell menjen a taktikai tervezés, hogy hogyan alkalmazzuk leghatékonyabban a beeső technikát. Ha idén év végéig beesik egy századnyi jármű (12-14db fél év alatt azért csak menni fog!), akkor azért azon már egy zászlóaljat lazán ki lehet képezni század szintű együtt mozgások szintjéig. Mi több harckocsival akár század harccsoporti szintig is.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 072
18 803
113
Szerintem azért itt nem ennyire rossz a helyzet. A deszantolt 8 fős raj harceljárásait már jóelőre megkezdhették kidolgozni.
Ha van egy kis eszünk, akkor keresünk egy olyan NATO partnert, aki hasonlóan építi fel a rajt, hasonló fegyverekkel, és egyszerűen azt vesszük át alapnak.
Ezt persze saját szájíz szerint lehet módosítani, de azért csodák nincsenek.
Egy szakaszt kiküldve 2-3 hónap alatt mindent meg lehet nekik profin tanulni.
Hogy mennyire nagy a szórás (és ez csak a vezetés szintje), akkor érdemes megnézni ezt a nagyon friss battleorder.org videót:
Az biztos, hogy a BTR mindent és mindenkit is mérhetetlenül behatárolt.
Nekem mindenesetre a svéd modell tűnik szimpatikusnak, de a franciából alkalmaznék elemeket.
Az már most látszik, hogy a nagyobb Lynx puttony sokkal jobb, és rugalmasabb rajokat, és szakaszokat fog eredményezni. És nem csak a BTR-nél, hanem akár a videóban felsorolt más nemzetek járműveinél is. Érdekes módon a gyakran 3+8 fős járművek esetén is csak 7 fős deszantot alkalmaznak. Gondolom arra is odafigyelve, hogy minden felszerelés vagy a rajt támogató tüzérségi összekötő/megfigyelőt is el tudják vinni.
A Lynx esetén - ha figyelembe vesszük, hogy az amerikai tenderre 9 főssé is tudták alakítani a deszantteret, akkor valószínűleg fix 8fős deszanttal is maradni fog elég hely.

Nem kell feltalálni a spanyolviaszt. Lényegen nem sok változik, a raj harcászatát illetően, a létszám függvényében. évtizedekig harcászkodtunk 8 fős lövészrajjal, bár a harcászat nyílván kicsit változott, de gyorsan fog menni az új felállás kiképzés terén. Ez a legkisebb gond szerintem. Nagyobb hogy nem gondolom azt, az idén feláll egy normálisan felszerelt zászlóalj a Lynx-el. Még talán jövőre sem.